با این حال، نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به طور غیر مستقیم اثربخشی کنترل بارداری را کاهش دهد. الکل بر قضاوت تأثیر می گذارد، که به نوبه خود می تواند منجر به رفتارهای جنسی پرخطر شود. همچنین می تواند بر توانایی فرد در استفاده صحیح از کنترل بارداری تأثیر بگذارد.

در این مقاله به خطرات نوشیدن الکل در هنگام مصرف قرص های ضد بارداری می پردازیم.

آیا الکل اثربخشی قرص را کاهش می دهد؟

اگر فردی مشروب الکلی بنوشد، کنترل بارداری باید به همین صورت عمل کند.

الکل بر عملکرد قرص های ضد بارداری تاثیری ندارد.

آنچه در مورد پیشگیری از بارداری و الکل باید بدانید

مطابق با والدین برنامه ریزی شدهاگر فردی مشروب الکلی بنوشد، اشکال پیشگیری از بارداری زیر به همین ترتیب عمل خواهند کرد:

 • قرص های ضد بارداری
 • دستگاه های داخل رحمی (IUD)
 • ایمپلنت ها
 • تکه ها
 • حلقه های واژینال
 • شلیک دپو پروورا
 • کاندوم ها

با استفاده صحیح، این روش ها ۹۱ تا ۹۹ درصد موثر هستند. قرص ضد بارداری خواهد بود ۹۹ درصد موثره اگر همه همیشه آن را به درستی استفاده کنند. همانطور که آنها این کار را نمی کنند، حدود ۹۱ درصد در واقعیت موثر است.

اگر فردی آنقدر الکل بنوشد که در عرض ۲ ساعت پس از مصرف قرص خود استفراغ کند، تاثیر آن کمتر خواهد بود. اگر این اتفاق افتاد، آنها باید در اسرع وقت یک قرص دیگر مصرف کنند و برای مشاوره بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

الکل همچنین می تواند بر قضاوت و حافظه فرد تأثیر بگذارد. فردی که مقدار زیادی الکل مصرف می کند ممکن است مصرف قرص را در آن روز فراموش کند.

بیشتر بخوانید
خشکی واژن چیست؟ علائم، علل، تشخیص ..

یا اگر از قرص فقط پروژسترون (POP) استفاده کنند، ممکن است مصرف آن را در بازه زمانی مناسب فراموش کنند. POP تنها زمانی مؤثر است که فردی آن را در همان دوره ۳ ساعته هر روز مصرف کند.

از دست دادن یک دوز می تواند باعث تخمک گذاری شود، یعنی زمانی که تخمدان یک تخمک را آزاد می کند.

۳ روزی که زن در آن بیشترین باروری را دارد، ۲ روز منتهی به تخمک گذاری و روزی است که رخ می دهد. اگر در بارورترین روزها با مردی آمیزش جنسی داشته باشند و از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نکنند، ۲۷-۳۳ درصد شانس باردار شدن

اگر فردی یک قرص ضدبارداری را فراموش کرد و می‌خواهد از بارداری ناخواسته خودداری کند، باید علاوه بر قرص، به مدت ۴ هفته از کاندوم یا سایر روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کند.

آیا کنترل بارداری بر تحمل الکل تأثیر می گذارد؟

افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، الکل را متابولیزه یا پردازش می کنند آهسته تر نسبت به کسانی که قرص مصرف نمی کنند این به این دلیل است که کبد باید هم الکل و هم هورمون های موجود در دارو را متابولیزه کند.

در نتیجه الکل برای مدت طولانی در بدن باقی می ماند و اثرات آن طولانی تر می شود. افراد همچنین در طول دوره قاعدگی خود برای مدت طولانی تری مست می مانند، زمانی که بدن هورمون های بیشتری ترشح می کند.

زنان معمولاً سریعتر از مردان مست می شوند. این به این دلیل است که بدن آنها حاوی مقدار کمتری از آنزیم تجزیه کننده الکل است که الکل دهیدروژناز نامیده می شود.

بیشتر بخوانید
چگونه اسمگما را پاک می کنید؟
افرادی که در یک بار الکل می نوشند

سایر خطرات

نوشیدن مقادیر زیاد الکل خطرات دیگری به خصوص در مورد رفتار جنسی دارد.

رفتار جنسی پرخطر

افرادی که مست هستند ممکن است از کاندوم یا سایر روش های پیشگیری از بارداری برای محافظت از خود در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) یا حاملگی ناخواسته استفاده نکنند. برخی دیگر ممکن است از انتخاب شریک جنسی خود پشیمان شوند.

نویسندگان مطالعه از سال ۲۰۱۵، رابطه بین الکل و رفتار جنسی در بزرگسالان ۲۶، ۳۲ و ۳۸ ساله را مورد بررسی قرار داد. آنها دریافتند که ۱۳.۵ درصد از مردان و ۱۱.۹ درصد از زنان ۳۸ ساله پیامدهای ناخواسته ای را به دنبال رفتار خود در حالت مستی تجربه کردند.

این پیامدها شامل پشیمانی از رابطه جنسی، پشیمانی از انتخاب شریک جنسی و عدم استفاده از پیشگیری از بارداری بود.

تجاوز جنسی

بین الکل و تجاوز جنسی ارتباط وجود دارد. یک نشریه منتشر شده توسط موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم (NIAAA) بیان می کند که تقریبا ۵۰ درصد افرادی که تجاوز جنسی را گزارش می کنند می گویند که در زمان تجاوز مشروب می خوردند.

در همین گزارش آمده است که مردانی که مشروبات الکلی مصرف کرده اند مسئول ۵۰ درصد تجاوزات جنسی هستند.

توجه به این نکته مهم است که حتی اگر شخصی قبل از اینکه کسی به او تجاوز جنسی کند مشروب خورده باشد، به هیچ وجه مقصر نیست. تقصیر همیشه به گردن عامل است.

از قبل برنامه ریختن

افرادی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند و می دانند که الکل مصرف خواهند کرد، باید بر اساس آن برنامه ریزی کنند. آنها می توانند در نظر بگیرند:

 • تنظیم زنگ هشدار به آنها یادآوری می کند که قرص خود را به موقع مصرف کنند
 • قرص خود را در اواسط روز، زمانی که احتمال کمتری برای نوشیدن الکل دارند، مصرف کنند
 • حمل یک نوع مانع از پیشگیری از بارداری، مانند کاندوم، برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی
 • به شریک زندگی خود توضیح می دهند که می خواهند از کاندوم به عنوان یک روش پشتیبان پیشگیری از بارداری در هنگام نوشیدن استفاده کنند.
بیشتر بخوانید
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در بارداری شما

انتخاب روش مناسب برای پیشگیری از بارداری

یک پزشک می تواند توصیه کند که کدام روش های پیشگیری از بارداری بهترین هستند.

بسیاری از اشکال پیشگیری از بارداری در دسترس هستند. یک پزشک می تواند در مورد اینکه کدام یک برای یک فرد بهتر است توصیه هایی ارائه دهد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تخمین می زند ۶۲ درصد از زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله در ایالات متحده بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کردند. رایج ترین فرم ها بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ عبارت بودند از:

 • قرص (۱۵.۹ درصد)
 • عقیم سازی زنان (۱۴.۳ درصد)
 • کاندوم مردانه (۹.۲ درصد)
 • IUD (6.8 درصد)

هنگام انتخاب یک روش پیشگیری از بارداری، فرد باید تصمیم بگیرد که کدام عوامل برای او مهم هستند.

عواملی که برای هر روش پیشگیری از بارداری باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • چقدر موثر از بارداری جلوگیری می کند
 • چگونه به طور موثر از بیماری های مقاربتی محافظت می کند
 • چقدر استفاده از آن آسان است
 • اثرات بر قاعدگی
 • تاثیر بر لذت جنسی
 • چقدر طول می کشد
 • برگشت پذیر است یا خیر
 • هزینه
 • عوارض جانبی بالقوه
 • چه حاوی هورمون باشد یا نه

در ایالات متحده، قرص رایج ترین نوع پیشگیری از بارداری است. استفاده از آن آسان است و به طور کلی قاعدگی را تنظیم می کند و دردهای قاعدگی را کاهش می دهد. پس از قطع قرص امکان باردار شدن به زودی وجود دارد.

بیشتر بخوانید
کهیر پس از زایمان: علل و درمان

با این حال، فرد باید هر روز این قرص را مصرف کند و ممکن است عوارضی مانند کاهش میل جنسی ایجاد کند. برخی از آنتی بیوتیک ها و سایر داروها می توانند اثربخشی قرص را کاهش دهند.

برای کسانی که فراموش کردن مصرف هر روز قرص برایشان مشکل است، یک وسیله ضدبارداری طولانی مدت ممکن است مناسب تر باشد. این دستگاه ها شامل آی یو دی، ایمپلنت و تزریق است. یک پزشک می تواند اطلاعات و راهنمایی های بیشتری ارائه دهد.

خلاصه

الکل اثربخشی قرص های ضد بارداری را کاهش نمی دهد. با این حال، قرص ها اثرات الکل را تقویت می کنند. این می تواند قضاوت را مختل کند و منجر به رفتار پرخطرتر شود.

اگر فردی مصرف قرص را فراموش کند یا ظرف ۲ ساعت پس از مصرف آن استفراغ کند، ممکن است احتمال بارداری در او افزایش یابد.

هنگام نوشیدن، بهتر است اقدامات احتیاطی بیشتری برای جلوگیری از بارداری ناخواسته انجام دهید. اینها شامل نوشیدن الکل در حد اعتدال برای جلوگیری از استفراغ و حمل یک نوع پشتیبان از کنترل بارداری است. کاندوم تنها روشی است که از بیماری های مقاربتی نیز محافظت می کند.

ممکن است تنظیم یک یادآوری روزانه برای مصرف قرص یا تغییر به روش راحت‌تر پیشگیری از بارداری، مانند حلقه واژینال یا IUD، کمک کند.