آنچه در مورد چای هیبیسکوس باید بدانید

چای هیبیسکوس دارای مزایای بسیاری برای سلامتی از جمله کاهش فشار خون و کلسترول، تسکین گلودرد و کمک به مدیریت وزن است.

بسیاری از مردم با گل های زیبای گیاه هیبیسکوس (Hibiscus Sabdariffa) آشنایی دارند. منشاء آن در شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی است اما اکنون در بسیاری از آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. مردم در سراسر جهان از قسمت های مختلف این گیاه به عنوان غذا و دارو استفاده می کنند.

چای هیبیسکوس که از قسمت های خشک شده گیاه هیبیسکوس تهیه می شود به رنگ قرمز تیره است. طعمی شیرین و ترش شبیه کرن بری دارد و ممکن است به صورت گرم یا سرد مصرف شود.

این مقاله به بررسی فواید و خطرات بالقوه سلامتی نوشیدن چای هیبیسکوس می پردازد.

بررسی اجمالی

چای هیبیسکوس چای هیبیسکوس از شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی سرچشمه می گیرد و ممکن است به صورت گرم یا سرد سرو شود.

بخشی از گیاه هیبیسکوس که از گل محافظت و حمایت می کند، کاسه گل نام دارد. از کالیس های خشک شده برای تهیه چای هیبیسکوس استفاده می شود.

آنچه در مورد چای هیبیسکوس باید بدانید

سایر نوشیدنی های تهیه شده از گیاه هیبیسکوس عبارتند از:

 • خاکشیر قرمز
 • آب جامائیکا
 • لو شن
 • چای سودانی
 • چای ترش
 • کاکاده

چای هیبیسکوس به عنوان یک چای گیاهی طبقه بندی می شود. چای گیاهی از انواع گیاهان، گیاهان و ادویه ها تهیه می شود. در بسیاری از کشورها، چای گیاهی را نمی توان «چای» نامید، زیرا از گیاه چای، کاملیا سیننسیس، به دست نمی آید.

بیشتر بخوانید
چه مدت باید سینه مرغ بدون استخوان بپزید؟

اگرچه به اندازه چای سیاه و سبز محبوب نیست، فروش چای گیاهی همچنان در حال افزایش است، تا حدی به دلیل مزایای بالقوه سلامتی آنها.

فواید

از لحاظ تاریخی، چای هیبیسکوس در کشورهای آفریقایی برای کاهش دمای بدن، درمان بیماری های قلبی و تسکین گلودرد استفاده می شده است. در ایران از چای هیبیسکوس برای درمان فشار خون استفاده می شود.

مطالعات اخیر به نقش احتمالی هیبیسکوس در درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا پرداخته اند.

فشار خون بالا

مطالعه ۲۰۱۰ منتشر شده در مجله تغذیه نشان داد که مصرف چای هیبیسکوس فشار خون را در افراد در معرض خطر فشار خون بالا و کسانی که فشار خون خفیف دارند کاهش می دهد.

شرکت کنندگان در مطالعه روزانه سه وعده ۸ اونس چای هیبیسکوس یا یک نوشیدنی دارونما را به مدت ۶ هفته مصرف کردند. افرادی که چای هیبیسکوس مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که نوشیدنی دارونما مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک خود مشاهده کردند.

فراتحلیل مطالعات در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، نشان داد که نوشیدن چای هیبیسکوس به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد. مطالعات بیشتری برای تایید نتایج مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید
سیب چوبی: مشخصات تغذیه ای، فواید

کلسترول

پژوهش که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، نتایج مصرف هیبیسکوس در مقابل چای سیاه را بر روی سطح کلسترول مقایسه کرد.

۹۰ نفر مبتلا به فشار خون بالا دو بار در روز به مدت ۱۵ روز یا هبیسکوس یا چای سیاه مصرف کردند.

پس از ۳۰ روز، هیچ یک از گروه ها تغییرات معنی داری در سطح LDL یا کلسترول “بد” خود نداشتند. با این حال، هر دو گروه افزایش قابل توجهی در سطح کلسترول تام و HDL یا کلسترول “خوب” داشتند.

با این حال، مطالعات دیگر نتایج متفاوتی را نشان داده اند. آ مرور منتشر شده در سال ۲۰۱۳، نشان داد که نوشیدن چای هیبیسکوس به طور قابل توجهی سطح کلسترول را کاهش نمی دهد.

مطالعات دیگر از جمله الف بررسی ۲۰۱۴ تعدادی از آزمایشات بالینی نشان داد که مصرف چای یا عصاره هیبیسکوس باعث افزایش کلسترول خوب و کاهش سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید می شود.

مطالعات با کیفیت بهتر هنوز برای بررسی تأثیر مصرف هیبیسکوس بر سطح کلسترول مورد نیاز است.

کاهش وزن

برخی از مطالعات اثرات مثبتی را هنگام بررسی اثرات هیبیسکوس متمرکز بر مدیریت وزن بدن نشان داده‌اند.

یکی گزارش نشان داد که هیبیسکوس باعث کاهش شاخص توده بدنی (BMI)، وزن بدن، چربی بدن و نسبت لگن به کمر می شود.

بیشتر بخوانید
نشاسته در مقابل سبزیجات غیر نشاسته ای: فهرست مواد غذایی و حقایق تغذیه

یک مطالعه قدیمی نشان داد که عصاره هیبیسکوس منجر به کاهش شد در کلسترول و تری گلیسیرید در جمعیت مکزیک. این می تواند منجر به کاهش خطر چاقی شود.

با این حال، لازم به ذکر است که در این مطالعات از دوزهای غلیظ استفاده شده است و تحقیقات بیشتری برای تایید کامل فواید هیبیسکوس در چای مورد نیاز است.

تغذیه

چای هیبیسکوس بدون کالری و بدون کافئین طبیعی را می توان با شکر یا عسل به عنوان شیرین کننده سرو کرد.

چای هیبیسکوس به طور طبیعی کالری و کافئین ندارد. می توان آن را گرم یا سرد سرو کرد.

از آنجایی که چای هیبیسکوس به طور طبیعی ترش است، شکر یا عسل اغلب به عنوان یک شیرین کننده اضافه می شود و کالری و کربوهیدرات اضافه می کند.

اعتقاد بر این است که مزایای سلامت قلب مرتبط با چای هیبیسکوس به دلیل ترکیباتی به نام آنتوسیانین است، همان مواد شیمیایی طبیعی که به توت ها رنگ می دهد.

انواع

هیبیسکوس ممکن است در اشکال زیر موجود باشد:

 • چای کیسه ای تکی
 • چای آماده
 • گلبرگ های شل
 • عصاره مایع
 • پودر کپسوله شده

عوارض و خطرات

بررسی مطالعات ۲۰۱۳ گزارش داد که دوزهای بسیار بالای عصاره هیبیسکوس می تواند به طور بالقوه باعث آسیب کبدی شود. همان بررسی گزارش داد که عصاره هیبیسکوس با هیدروکلروتیازید (یک دیورتیک) در حیوانات و با استامینوفن در انسان تداخل دارد.

بیشتر بخوانید
آلرژی به فلفل دلمه ای

افرادی که چای های گیاهی می نوشند باید به پزشک خود اطلاع دهند، زیرا برخی از گیاهان پتانسیل تداخل با داروها را دارند.

طبق منابع دیگر، مصرف هیبیسکوس برای افرادی که کلروکین، دارویی برای مالاریا مصرف می کنند، بی خطر نیست. هیبیسکوس ممکن است میزان عملکرد دارو در بدن را کاهش دهد.

افراد مبتلا به دیابت یا داروهای فشار خون بالا باید هنگام مصرف هیبیسکوس سطح قند خون و فشار خون خود را کنترل کنند. زیرا ممکن است سطح قند خون یا فشار خون را کاهش دهد.

زنان باردار یا شیرده نباید چای هیبیسکوس بنوشند.

به طور کلی نوشیدن چای هیبیسکوس در حد اعتدال بی خطر است. با این حال، سایر محصولات حاوی هیبیسکوس تحت نظارت نیستند و ممکن است حاوی آنچه آنها ادعا می کنند یا نداشته باشند. این شامل:

 • مکمل
 • کپسول ها
 • عصاره

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید