آنچه در مورد MRI باید بدانید

MRI از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت های بدن استفاده می کند.

از زمان اختراع، پزشکان و محققان به اصلاح تکنیک‌های MRI برای کمک به روش‌های پزشکی و تحقیقات ادامه می‌دهند. توسعه ام آر آی پزشکی را متحول کرد.

این مقاله به طور خاص به اسکن های MRI، نحوه عملکرد آنها و نحوه استفاده پزشکان از آنها می پردازد.

آنچه در مورد اسکن MRI باید بدانید

حقایق سریع در مورد اسکن MRI

 • اسکن MRI یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است.
 • ریموند دامادیان اولین اسکنر تمام بدن MRI را ساخت که نام مستعار آن را Indomitable گذاشت.
 • هزینه یک اسکنر اصلی MRI از ۱۵۰۰۰۰ دلار شروع می شود اما می تواند بیش از چند میلیون دلار باشد.
 • ژاپن بیشترین سرانه اسکنر MRI را دارد ۴۸ دستگاه برای هر ۱۰۰۰۰۰ شهروند.

اسکن ام آر آی چیست؟

اسکن MRI از یک آهنربای بزرگ، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای ایجاد تصویری دقیق و مقطعی از اندام‌ها و ساختارهای داخلی استفاده می‌کند.

خود اسکنر معمولاً شبیه یک لوله بزرگ با یک میز در وسط است که به بیمار اجازه می دهد تا داخل آن بلغزد.

اسکن MRI با سی تی اسکن و اشعه ایکس متفاوت است زیرا از تشعشعات یونیزان مضر بالقوه استفاده نمی کند.

کاربرد

توسعه اسکن MRI نشان دهنده نقطه عطف بزرگی برای دنیای پزشکی است.

پزشکان، دانشمندان و محققان اکنون می توانند با استفاده از ابزاری غیرتهاجمی، داخل بدن انسان را با جزئیات بالا بررسی کنند.

در زیر نمونه هایی وجود دارد که در آنها از اسکنر MRI استفاده می شود:

 • ناهنجاری های مغز و نخاع
 • تومورها، کیست ها و سایر ناهنجاری ها در قسمت های مختلف بدن
 • غربالگری سرطان سینه برای زنانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه قرار دارند
 • صدمات یا ناهنجاری های مفاصل، مانند کمر و زانو
 • انواع خاصی از مشکلات قلبی
 • بیماری های کبد و سایر اندام های شکمی
 • ارزیابی درد لگن در زنان با عللی از جمله فیبروم و اندومتریوز
 • ناهنجاری های مشکوک رحم در زنان تحت ارزیابی ناباروری

این فهرست به هیچ وجه کامل نیست. استفاده از فناوری MRI همیشه در حوزه و کاربرد در حال گسترش است.

بیشتر بخوانید
درماتومیوزیت: آنچه باید بدانیم
اسکن ام‌آرآیاسکن می تواند یک تصویر دقیق ایجاد کند.

آماده سازی

یک شخص می تواند به موسیقی در هدفون گوش دهد تا صدای بلند و گاهی هشدار دهنده دستگاه MRI را پنهان کند.

قبل از اسکن MRI، در صورت وجود، آمادگی بسیار کمی لازم است.

در بدو ورود به بیمارستان، پزشکان ممکن است از بیمار بخواهند که لباس خود را بپوشد. همانطور که آهنربا استفاده می شود، بسیار مهم است که هیچ جسم فلزی در اسکنر وجود نداشته باشد. پزشک از بیمار می خواهد که جواهرات فلزی یا لوازم جانبی را که ممکن است با دستگاه تداخل داشته باشد را خارج کند.

اگر فردی فلزی مانند گلوله، ترکش یا سایر اجسام خارجی فلزی در داخل بدن خود داشته باشد، احتمالاً نمی تواند MRI انجام دهد. این نیز می تواند شامل تجهیزات پزشکی می شودمانند کاشت حلزون، گیره های آنوریسم و ​​ضربان سازها.

افرادی که در مورد فضاهای بسته مضطرب یا عصبی هستند باید به پزشک خود اطلاع دهند. اغلب می توان قبل از MRI ​​برای کمک به راحت تر کردن این روش دارو تجویز کرد.

گاهی اوقات بیماران مایع حاجب داخل وریدی (IV) را برای بهبود دید بافت خاصی که مربوط به اسکن است، دریافت می کنند.

رادیولوژیست، پزشکی که در تصاویر پزشکی متخصص است، سپس با فرد در مورد فرآیند اسکن MRI صحبت می کند و به هر سوالی که ممکن است در مورد این روش داشته باشد پاسخ می دهد.

هنگامی که بیمار وارد اتاق اسکن شد، پزشک به او کمک می کند تا روی میز اسکنر دراز بکشد. کارکنان با تهیه پتو یا کوسن اطمینان حاصل می کنند که تا حد امکان راحت هستند.

گوش گیر یا هدفون برای جلوگیری از صداهای بلند اسکنر ارائه می شود. مورد دوم در بین کودکان محبوب است، زیرا آنها می توانند برای آرام کردن هر گونه اضطراب در طول عمل به موسیقی گوش دهند.

در طول اسکن MRI

هنگامی که در اسکنر قرار گرفت، تکنسین MRI از طریق اینترکام با بیمار ارتباط برقرار می کند تا از راحتی بیمار مطمئن شود. تا زمانی که بیمار آماده نشود اسکن را شروع نمی کنند.

در طول اسکن، ثابت ماندن حیاتی است. هر حرکتی تصاویر را مختل می کند، درست مانند دوربینی که سعی می کند از یک جسم متحرک عکس بگیرد. صداهای بلند از اسکنر می آید. این کاملا طبیعی است. بسته به تصاویر، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که فرد نفس خود را حبس کند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد هیپوپلازی باید بدانید

اگر بیمار در حین عمل احساس ناراحتی کند، می تواند از طریق اینترکام با تکنسین MRI صحبت کند و درخواست کند که اسکن متوقف شود.

بعد از اسکن MRI

پس از اسکن، رادیولوژیست تصاویر را بررسی می کند تا بررسی کند که آیا تصاویر بیشتری مورد نیاز است یا خیر. در صورت رضایت رادیولوژیست، بیمار می تواند به خانه برود.

رادیولوژیست گزارشی را برای پزشک درخواست کننده تهیه می کند. معمولاً از بیماران خواسته می شود تا با پزشک خود قرار ملاقات بگذارند تا در مورد نتایج صحبت کنند.

اثرات جانبی

بسیار نادر است که یک بیمار عوارض جانبی از اسکن MRI را تجربه کند.

با این حال، رنگ کنتراست می تواند در برخی افراد باعث تهوع، سردرد و درد یا سوزش در محل تزریق شود. آلرژی به ماده حاجب نیز به ندرت دیده می شود اما ممکن است و می تواند باعث کهیر یا خارش چشم شود. در صورت بروز هرگونه واکنش نامطلوب، تکنسین را مطلع کنید.

افرادی که کلاستروفوبیا را تجربه می‌کنند یا در فضاهای بسته احساس ناراحتی می‌کنند، گاهی اوقات در انجام اسکن MRI مشکل دارند.

روش

اسکن‌های MRI با تنظیم مجدد مولکول‌های آب در بدن با آهن‌ربا کار می‌کنند.

یک اسکنر MRI حاوی دو آهنربای قدرتمند است. اینها مهمترین بخش های تجهیزات هستند.

بدن انسان عمدتاً از مولکول های آب ساخته شده است که از اتم های هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است. در مرکز هر اتم یک ذره حتی کوچکتر به نام پروتون قرار دارد که به عنوان آهنربا عمل می کند و به هر میدان مغناطیسی حساس است.

به طور معمول، مولکول های آب در بدن به طور تصادفی مرتب می شوند، اما با ورود به اسکنر MRI، اولین آهنربا باعث می شود که مولکول های آب در یک جهت، یا شمال یا جنوب، هماهنگ شوند.

سپس دومین میدان مغناطیسی در یک سری پالس‌های سریع روشن و خاموش می‌شود و باعث می‌شود هر اتم هیدروژن تراز خود را هنگام روشن شدن تغییر دهد و پس از خاموش شدن سریعاً به حالت آرامش اولیه خود برگردد.

عبور جریان الکتریسیته از سیم پیچ های گرادیان، که باعث ارتعاش سیم پیچ ها نیز می شود، میدان مغناطیسی ایجاد می کند و باعث ایجاد صدای تق تق در داخل اسکنر می شود.

بیشتر بخوانید
علت ایجاد برآمدگی در کف پا چیست؟

اگرچه بیمار نمی تواند این تغییرات را احساس کند، اما اسکنر می تواند آنها را تشخیص دهد و در ارتباط با کامپیوتر می تواند یک تصویر مقطعی دقیق برای رادیولوژیست ایجاد کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی یا MRI عملکردی (fMRI) از فناوری MRI برای اندازه‌گیری فعالیت‌های شناختی با نظارت بر جریان خون در مناطق خاصی از مغز استفاده می‌کند.

جریان خون در مناطقی که نورون ها فعال هستند افزایش می یابد. این بینشی از فعالیت نورون ها در مغز می دهد.

این تکنیک نقشه برداری مغز را متحول کرده است و به محققان اجازه می دهد مغز و نخاع را بدون نیاز به روش های تهاجمی یا تزریق دارو ارزیابی کنند.

MRI عملکردی به محققان کمک می کند تا در مورد عملکرد یک مغز نرمال، بیمار یا آسیب دیده بیاموزند.

fMRI همچنین در عمل بالینی استفاده می شود. اسکن استاندارد MRI برای تشخیص ناهنجاری ها در ساختار بافت مفید است. با این حال، اسکن fMRI می تواند به تشخیص ناهنجاری در فعالیت کمک کند.

به طور خلاصه، fMRI به جای اینکه چگونه به نظر می رسند، بافت ها چه کاری انجام می دهند را آزمایش می کند.

به این ترتیب، پزشکان از fMRI برای ارزیابی خطرات جراحی مغز با شناسایی مناطقی از مغز درگیر در عملکردهای حیاتی مانند صحبت کردن، حرکت، حس کردن یا برنامه ریزی استفاده می کنند.

MRI عملکردی همچنین می تواند برای تعیین اثرات تومورها، سکته مغزی، آسیب های سر و مغز، یا بیماری های تخریب کننده عصبی مانند آلزایمر استفاده شود.

سوالات متداول

اسکن MRI چقدر طول می کشد؟

اسکن های MRI متفاوت است ۲۰ تا ۶۰ دقیقه بسته به اینکه چه قسمتی از بدن در حال تجزیه و تحلیل است و چه تعداد تصویر مورد نیاز است.

اگر پس از اولین اسکن MRI، تصاویر به اندازه کافی برای رادیولوژیست واضح نباشد، ممکن است از بیمار بخواهد که بلافاصله اسکن دوم را انجام دهد.

من بریس یا براده دارم، آیا هنوز باید اسکن انجام دهم؟

اگرچه بریس‌ها و پرکننده‌ها تحت تأثیر اسکن قرار نمی‌گیرند، اما ممکن است برخی تصاویر را مخدوش کنند. پزشک و تکنسین قبلاً در این مورد صحبت خواهند کرد. در صورت نیاز به تصاویر اضافی، اسکن MRI ممکن است بیشتر طول بکشد.

بیشتر بخوانید
تنش گردن: علل، علائم و درمان

آیا می توانم زمانی که در تونل ام آر آی هستم حرکت کنم؟

مهم است که تا حد امکان در اسکنر MRI ثابت بمانید. هر حرکتی اسکنر را مخدوش می کند و در نتیجه تصاویر تولید شده تار خواهند بود. در اسکن‌های طولانی مدت MRI، تکنسین MRI ممکن است یک استراحت کوتاه در نیمه‌ی راه اجازه دهد.

من کلاستروفوبیک هستم، چه کنم؟

پزشک و رادیولوژیست قادر خواهند بود در تمام مراحل با بیمار صحبت کنند و هر گونه نگرانی را برطرف کنند. اسکنرهای باز MRI ​​در برخی مکان‌ها برای قسمت‌های خاصی از بدن برای کمک به بیمارانی که کلاستروفوبیا دارند، در دسترس هستند.

فرد می تواند قبل از انجام آزمایش برای کاهش اضطراب از دارو استفاده کند.

آیا قبل از اسکن MRI نیاز به تزریق ماده حاجب دارم؟

رنگ کنتراست می تواند دقت تشخیص را با برجسته کردن بافت های خاص بهبود بخشد.

برخی از بیماران ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب قبل از اسکن داشته باشند.

آیا در صورت بارداری می توانم اسکن ام آر آی انجام دهم؟

متاسفانه پاسخ ساده ای وجود ندارد. قبل از انجام اسکن، پزشک را از بارداری مطلع کنید. مطالعات نسبتا کمی در مورد تأثیر اسکن MRI بر بارداری انجام شده است. با این حال، دستورالعمل های منتشر شده در سال ۲۰۱۶ موضوع را بیشتر روشن کرده اند.

به طور معمول، پزشکان مواد حاجب را برای زنان باردار توصیه نمی کنند.

اسکن MRI باید در سه ماهه اول محدود شود مگر اینکه اطلاعات ضروری در نظر گرفته شود. اسکن های MRI در سه ماهه دوم و سوم بارداری در ۳.۰ تسلا (T) یا کمتر ایمن هستند. تسلا اندازه گیری قدرت مغناطیسی است.

دستورالعمل ها همچنین بیان می کنند که قرار گرفتن در معرض MRI در طول سه ماهه اول با عواقب طولانی مدت ارتباطی ندارد و نباید باعث ایجاد نگرانی بالینی شود.Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه