آنچه که بوی جوش های شما می تواند در مورد سلامت پوست به شما بگوید


آکنه هایی که بوی پنیر، تخم مرغ فاسد، سیر یا پیاز دارند ممکن است ناشی از یک بیماری پوستی باشد.

اعتبار تصویر:
gpointstudio/iStock/GettyImages

آنچه که بوی جوش های شما می تواند در مورد سلامت پوست به شما بگوید

بدن ما قادر به ایجاد بسیاری از بوهای عجیب است: از بوی بد دهان گرفته تا گازهای شدید، عرق بدبو و حتی عطسه هایی با بوی عجیب. و اکنون می توانید چرک جوش های بدبو را به لیست اضافه کنید. بله، جوش‌ها – وقتی بیرون بیایند – می‌توانند خودشان را ایجاد کننددسته گلاز رایحه ها

اگر تا به حال با یک پوسچول تند مواجه شده اید، احتمالاً از خود پرسیده اید که چه چیزی باعث این بوی بد شده و آیا طبیعی است یا خیر.

با هم صحبت کردیم استیسی چیمنتو، MD، یک متخصص پوست و متخصص پوست مستقر در میامی در Riverchase Riverchase Dermatology، برای اطلاع از آنچه که انواع بوی چرک جوش می تواند در مورد سلامت پوست شما بگوید.

اول، چرا جوش ها بو می دهند؟

دکتر چیمنتو می‌گوید آکنه یک اختلال التهابی پوستی است که زمانی اتفاق می‌افتد که غدد چربی با چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست مسدود می‌شوند و باکتری‌ها را در منافذ به دام می‌اندازند. این فرآیند یک پاسخ التهابی ایجاد می کند که منجر به ایجاد جوش های حاوی چرک می شود.

بیشتر بخوانید
قرمزی پوست: علل، عکس ها و درمان

هنگامی که یک زیت را فشار می‌دهید و چرک را آزاد می‌کنید (مخلوط با باکتری، خون و مواد زائد)، گاهی اوقات بوی بد یا عجیبی متصاعد می‌شود. دکتر چیمنتو می گوید که این بو به سادگی محصول جانبی باکتری هایی است که از چربی پوست تغذیه می کنند.

و در حالی که یک نقطه بدبوی گاه به گاه غیرمعمول یا دلیلی برای هشدار نیست، برخی از رایحه‌ها – مانند سه مورد ذکر شده در زیر – در صورت بروز مکرر می‌توانند نشانه مشکلات پوستی جدی‌تری باشند.

نکته

اگر اغلب چرک جوش های بدبو دارید، به متخصص پوست خود مراجعه کنید، که می تواند ارزیابی مناسبی انجام دهد و به شما کمک کند تا بفهمید چه اتفاقی دارد می افتد.

اگر آکنه با بوی پنیر دارید، احتمالاً به دلیل کیست اپیدرموئید، یک برآمدگی غیرسرطانی در زیر پوست است.

بیشتر بخوانید
لیکن پلان: علل، علائم و درمان

دکتر چیمنتو می گوید: پوست از لایه نازکی از سلول ها تشکیل شده است که بدن آن ها را می ریزد. کیست اپیدرموئید زمانی تشکیل می‌شود که این سلول‌ها در عمق پوست حرکت می‌کنند و به جای ریزش تکثیر می‌شوند. او اضافه می کند که کیست های اپیدرموئید نیز ممکن است به دلیل آسیب یا تحریک ایجاد شوند.

این کیست ها معمولا دارای قوام پنیری هستند – ماده ای غلیظ و زرد رنگ که از پروتئین کراتین تشکیل شده است – که توسط سلول های اپیدرمی ترشح می شود. کلینیک مایو. گاهی اوقات، این مایع از کیست خارج می شود و شما بوی پنیر می گیرید.

رادرستش کن:در حالی که کیست های اپیدرموئید معمولاً بی ضرر و بدون درد هستند، می توانند ملتهب یا عفونی شوند و در موارد نادر می توانند منجر به سرطان پوست شوند، طبق گفته کلینیک مایو. اگر کیست قرمز، متورم یا حساس شد، به متخصص پوست خود مراجعه کنید، که ممکن است شما را با تزریقات ضد التهابی درمان کند، کیست را تخلیه کند یا آن را به طور کامل حذف کند.

بیشتر بخوانید
بهترین مارک پودر کلاژن

۲. بویی شبیه: یک تخم مرغ گندیده

دکتر چیمنتو می‌گوید چرک بوی گوگرد می‌تواند نشانه‌ای از آکنه کنگلوباتا باشد، شکل نادری از آکنه ندولوسیستیک که زمانی رخ می‌دهد که کیست‌های دردناک و بزرگ به عمق زیر پوست متصل می‌شوند. آکنه کنگلوباتا یک بیماری جدی پوستی است که می‌تواند باعث ایجاد اسکارهای مخدوش و قابل مشاهده شود.

دکتر چیمنتو می‌گوید اولین علامت آکنه کنگلوباتا ندول‌های ملتهب متعدد است که پر از چرک است که ممکن است بوی بدی مانند تخم‌مرغ فاسد داشته باشد.

رادرستش کن:دکتر چیمنتو می گوید برای درمان این نوع آکنه شدید، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک ممکن است رتینوئیدها، استروئیدها یا آنتی بیوتیک ها را برای کمک به مدیریت علائم تجویز کند.

۳. بوی: پیاز یا سیر

اگر لک شما بوی آلیوم (بخوانید: جوش شما بوی سیر یا پیاز می دهد)، می توانید باکتری ها را سرزنش کنید.

دکتر چیمنتو می‌گوید زیت‌ها با چرک پر شده‌اند، که اساساً گلبول‌های سفید خون مرده‌ای هستند که جشنی را برای هجوم باکتری‌ها فراهم می‌کنند. او توضیح می‌دهد که این باکتری‌ها عمدتاً بی‌هوازی هستند (به این معنی که برای زنده ماندن نیازی به اکسیژن ندارند)، و در حین رشد، ترکیبات گوگردی خود را تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث ایجاد جوش در قسمت داخلی ران می شود؟

به همین دلیل است که هنگامی که یک زیتون آلوده به این نوع باکتری های بی هوازی را بیرون می آورید، ممکن است متوجه بوی سیر یا پیاز شوید که بوی تند (و طعم) آنها از حضور ترکیبات حاوی گوگرد ناشی می شود.

رادرستش کن:اگرچه غیرمعمول نیست، اگر این بوی سیر یا پیاز در منافذ شما باقی بماند، ممکن است از یک سفر به متخصص پوست برای بحث در مورد درمان‌های قوی آکنه بهره ببرید.Source link

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آنچه که بوی جوش های شما می تواند در مورد سلامت پوست به شما بگوید;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه