اگر احساس درد یا سفتی در قفسه سینه خود دارید، پزشک ممکن است آزمایش یا درمان را در آزمایشگاه کاتتریزاسیون تجویز کند.

دو روشی که ممکن است با آن روبرو شوید آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی است. در حالی که این رویه ها از نظر نام تقریباً یکسان به نظر می رسند، آنها یک چیز نیستند.

در اینجا بیشتر در مورد این روش ها، زمانی که آنها ضروری هستند، و آنچه ممکن است در طول هر عمل و در حین بهبودی انتظار داشته باشید، آورده شده است.

آنژیوگرافی در مقابل آنژیوپلاستی: چه تفاوتی دارد؟

آیا آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی یکسان هستند؟

آنژیوگرافی یک اسکن تصویربرداری است که جریان خون را در رگ های خونی شما با استفاده از اشعه ایکس، سی تی اسکن یا اسکن MRI نشان می دهد. آنژیوگرافی عروق کرونر به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا عروق کرونر شما را ببینند.

از سوی دیگر، آنژیوپلاستی روشی است که در آن متخصصان مراقبت های بهداشتی بالون یا استنت را در شریان قلب شما قرار می دهند تا انسداد و تنگی را درمان کنند.

این دو روش به روش های مشابه انجام می شود.

آنژیوگرافی با استفاده از یک لوله نازک به نام کاتتر انجام می شود. یک متخصص مراقبت های بهداشتی کاتتر را از بازو یا کشاله ران شما می گذراند و وارد شریان می کند که به قلب شما منتهی می شود. سپس رنگ کنتراست را از طریق کاتتر تزریق می‌کنند تا با استفاده از فناوری اشعه ایکس، تصاویری از رگ‌های خونی قلب شما ثبت کنند.

بیشتر بخوانید
تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT)

آنژیوپلاستی همچنین شامل عبور کاتتر از طریق شریان منتهی به قلب است. اما یک متخصص مراقبت های بهداشتی به جای جمع آوری تصاویر، از کاتتر برای قرار دادن بالون یا استنت در محل انسداد استفاده می کند. پس از نصب دستگاه، انسداد در برابر دیواره شریان صاف می شود تا جریان خون به قلب شما را مسدود نکند.

آنژیوگرافی ممکن است منجر به آنژیوپلاستی شود. در این موارد، متخصصان مراقبت های بهداشتی از آنژیوگرافی به عنوان یک ابزار تشخیصی برای ارزیابی انسداد در شریان های شما قبل از درمان آنژیوپلاستی استفاده می کنند.

آیا قبل از آنژیوپلاستی نیاز به آنژیوگرافی دارید؟

آره. پزشک برای مشاهده شریان های قلب شما آنژیوگرافی تجویز می کند. آن‌ها از آن برای جمع‌آوری تصاویری استفاده می‌کنند که به آنها نشان می‌دهد در کجای انسداد شریان‌های شما قرار دارد.

اگر انسداد پیدا کنند، آنژیوپلاستی یکی از گزینه های درمانی است.

در واقع، آنژیوگرافی شما ممکن است به آنژیوپلاستی در ناحیه پیشرفت کند یکسان بازدید کنید.

آیا آنژیوپلاستی همیشه نیاز به استنت قلب دارد؟

نه همیشه. آنژیوپلاستی را می توان با استفاده از بالون یا استنت تکمیل کرد. بادکنک کوچک و نازک است. پس از قرار دادن، به آرامی باد می شود تا انسداد برطرف شود.

استنت تبدیل شده است بیشتر در آنژیوپلاستی مدرن رایج است. استنت یک لوله کوتاه است که از شبکه سیمی ساخته شده است. در شریان وارد می شود و به عنوان داربست برای باز نگه داشتن شریان و اجازه جریان خون بهینه عمل می کند.

بیشتر بخوانید
سطح کلسترول من در سن من چقدر باید باشد؟

اگر انسداد باشد شدید، ممکن است پزشک شما روشی به نام جراحی بای پس عروق کرونر را توصیه کند.

آیا آنژیوگرافی می تواند انسداد قلب شما را برطرف کند؟

آنژیوگرافی یک روش تصویربرداری است که پزشکان برای یافتن و تشخیص انسداد از آن استفاده می کنند. این روشی برای درمان آن انسدادها نیست.

اگر آنژیوگرافی شما انسداد را نشان دهد، پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را برای درمان انسداد با بالون یا استنت دنبال کند. این دو روش را می توان در طول یک ویزیت انجام داد.

اگر انسداد جریان خون را به قلب شما محدود نمی کند، پزشک ممکن است به جای آنژیوپلاستی، درمان های دیگری را پیشنهاد کند، از جمله:

  • سعی در راهبردهای سبک زندگی مانند تغییر در رژیم غذایی و عادات ورزشی
  • مصرف داروهایی برای کاهش سطح کلسترول
  • مصرف دارو برای کاهش فشار خون
  • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید

این رویه ها چقدر جدی هستند؟

هر دو آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلب انجام می شوند. آنها روش های سرپایی هستند، به این معنی که هستند حداقل تهاجمی است و زمان بهبود قابل توجهی را شامل نمی شود.

روند

آنژیوگرافی می گیرد ۳۰-۵۰ دقیقه. تیم مراقبت شما به شما یک داروی داخل وریدی (IV) می دهد تا شما را آرام کند، همراه با سایر مایعات و داروها. آنها همچنین ناحیه ای (کشاله ران یا بازو) را که در آن کاتتر وارد شریان شما می شود بی حس می کنند.

بیشتر بخوانید
نوار قلب غیر طبیعی: معنی و درمان

در طول این روش، یک متخصص مراقبت های بهداشتی مایع کنتراست را برای کمک به جمع آوری تصاویر تزریق می کند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که در طول عمل سرفه کنید یا نفس خود را حبس کنید. پس از اینکه پزشک تصاویر را تجزیه و تحلیل کرد، ممکن است انجام آنژیوپلاستی یا سایر درمان‌ها را توصیه نکند.

اگر آنژیوپلاستی لازم باشد، متخصصان مراقبت های بهداشتی از کاتتر برای قرار دادن بالون یا استنت در شریان آسیب دیده استفاده می کنند. ممکن است آنژیوپلاستی انجام شود ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت برای تکمیل.

در طی این روش ها، ممکن است ناراحتی موقتی مانند:

  • فشار زمانی که کاتتر وارد می شود
  • نیاز به ادرار کردن
  • گرما از مایعات
  • حالت تهوع
  • درد قفسه سینه

مراقبت های بعد

اگر کاتتر از طریق کشاله ران شما وارد شده باشد، پزشک از یک دستگاه بخیه برای قرار دادن بخیه استفاده می کند. این روش معمولاً به یک دوره استراحت پس از آن نیاز دارد، که طی آن تیم مراقبت های بهداشتی شما خونریزی یا ناراحتی قفسه سینه را بررسی می کند. اقدامات انجام شده از طریق بازوی شما انجام نمی شود معمولا شامل این مرحله اضافه شده است.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای نظارت بیشتر در بیمارستان بمانید.

پزشک ممکن است برای نوزاد آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون را برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کند.

آنها همچنین ممکن است به شما بگویند که آسان بروید و از ورزش های شدید، از جمله بلند کردن اجسام سنگین، برای یک یا دو روز اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید
5 رقیق کننده طبیعی خون
امید به زندگی پس از آن

آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی لزوماً بر طول عمر شما تأثیر نمی گذارد. اما این روش ها خطرات خاصی از جمله خونریزی، سکته مغزی و حمله قلبی دارند.

استنت ها پس از قرار دادن دائمی هستند. منطقه آسیب دیده ممکن است گاهی دوباره باریک شود (به این تنگی مجدد گفته می شود) و نیاز به استنت جایگزین دارد.

مسائل زمینه ای که منجر به انسداد یا باریک شدن آنها می شود ممکن است امید به زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. با پزشک خود در مورد هر نوع درمان دیگری مانند دارو و تغییر شیوه زندگی که ممکن است برای جلوگیری از عوارضی مانند حمله قلبی ضروری باشد، صحبت کنید.

خلاصه

پزشکان از آنژیوگرافی برای تشخیص مشکلاتی استفاده می‌کنند که با استفاده از دارو، استراتژی‌های سبک زندگی، آنژیوپلاستی یا جراحی قابل درمان هستند.

شما می توانید با پزشک خود در مورد اینکه آیا ممکن است به هر یک از این روش ها نیاز داشته باشید و اینکه شامل چه مواردی می شود، صحبت کنید. درمان سریع انسداد در قلب شما می تواند به جلوگیری از عوارض تهدید کننده زندگی کمک کند.