آپاندیسیت در کودکان علائم و موارد بیشتر.

هنگامی که کودکان درد در ناحیه شکم دارند که به ناحیه پایین سمت راست شکم گسترش می یابد، آپاندیسیت اغلب مقصر است.

معده درد یک اتفاق بسیار شایع به خصوص در کودکان است. در حالی که درد شکم حدود ۹ درصد از مراجعات دوران کودکی به مطب های مراقبت های اولیه را تشکیل می دهد. (۱) درد شکمی که کودک شما تجربه می کند معمولاً نتیجه چیزی است که زندگی را تهدید نمی کند.۲) مانند:

 • یبوست
 • گاز
 • گلودرد استرپتوکوکی
 • بلعیدن هوای زیاد
 • اضطراب
 • یک آلرژی غذایی خفیف
 • عفونت معده یا روده (گاستروانتریت)

پرسش ها و پاسخ های رایج

آپاندیسیت چیست؟
آپاندیسیت یک وضعیت پزشکی است که در آن آپاندیس، کیسه کوچکی که به روده بزرگ متصل است، ملتهب می شود.
آپاندیسیت چگونه کودکان را متفاوت از بزرگسالان تحت تاثیر قرار می دهد؟
در بیشتر بزرگسالان، علائم شایع شامل از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، تب خفیف، ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع، تورم شکم، و یبوست یا اسهال است. اما در کودکان، این علائم ممکن است به دلیل آپاندیسیت نباشد. کودکان مبتلا به آپاندیسیت ممکن است تب و تندرنس برگشتی را تجربه کنند، که یک درد شدید در ناحیه پایین سمت راست شکم است. همچنین ممکن است تعداد گلبول های سفید خون آنها افزایش یابد.
آپاندیسیت در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟
پزشکان اغلب از روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی و اگر سونوگرافی بی‌نتیجه باشد، از اسکن سی تی اسکن برای تشخیص آپاندیسیت در کودکان استفاده می‌کنند.
درمان استاندارد آپاندیسیت در کودکان چیست؟
درمان استاندارد آپاندیسیت در کودکان، آپاندکتومی است که شامل برداشتن آپاندیس با جراحی است.
آیا آپاندیسیت به جای جراحی با آنتی بیوتیک قابل درمان است؟
در موارد آپاندیسیت بدون عارضه، شواهد فزاینده ای مبنی بر استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان جایگزینی برای جراحی در بزرگسالان و کودکان وجود دارد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید اثربخشی این رویکرد مورد نیاز است.

اگر معده درد کودک شما تشدید شود یا بیش از یک روز طول بکشد، می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. اما باز هم لیست طولانی از بیماری هایی وجود دارد که می توانند باعث این درد شکمی شوند، از جمله:

 • یک زخم معده
 • بیماری های التهابی روده، مانند بیماری کرون یا اولسراتیو التهاب
 • تومورهای خوش خیم یا سرطانی
 • عفونت دستگاه ادراری (UTI)
 • سنگ کیسه صفرا
 • عوارضی که روده‌ها را می‌پیچد، مسدود یا مسدود می‌کند، مانند فتق
بیشتر بخوانید
در دوران نقاهت بعد از عمل فیستول چه باید کرد + مراقبت های لازم بعد از جراحی

اما اگر درد کودک شما از ناحیه شکم شروع شده و به قسمت پایین سمت راست شکم گسترش یابد، ممکن است نتیجه آپاندیسیت باشد، یک وضعیت پزشکی که در آن آپاندیس – یک کیسه کوچک انگشتی شکل که به روده بزرگ متصل است. قسمت پایین سمت راست شکم – ملتهب می شود. در کودکانی که برای درد حاد شکم تحت مراقبت های پزشکی اورژانسی قرار گرفته اند، حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد مبتلا به آپاندیسیت یا بیماری دیگری بوده اند که نیاز به مداخله جراحی دارد. (۱)

آپاندیسیت اغلب نوجوانان و بیست سالگی را درگیر می کند، اما ممکن است در کودکان نیز رخ دهد. با توجه به کلینیک کلیولند، تقریباً ۷۰۰۰۰ کودک در ایالات متحده سالانه تحت تأثیر قرار می گیرند. (۳) معمولاً ناشی از عفونت شکمی است که به آپاندیس سرایت کرده است یا به دلیل انسدادی که آپاندیس را مسدود کرده است.

اگر درد شکم کودک شما با حرکت، نفس های عمیق، سرفه یا عطسه بدتر می شود، باید احتمال ابتلای او به آپاندیسیت را جدی گرفت.

با این حال، مهم است که به دنبال علائم دیگر آپاندیسیت باشید.

بیشتر بخوانید
سنگ فرش گلو: تصاویر، خطر سرطان، علل دیگر

علائم و نشانه های آپاندیسیت در کودکان

در بیشتر بزرگسالان، مجموعه بسیار خاصی از علائم آپاندیسیت وجود دارد که با درد شکم همراه است. اینها اغلب عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب با درجه پایین
 • ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع
 • تورم شکم
 • یبوست یا اسهال

اما تحقیقات نشان می دهد که آپاندیسیت می تواند کودکان را متفاوت از بزرگسالان تحت تاثیر قرار دهد. همراه با درد شکم، اکثر بچه‌های مبتلا به آپاندیسیت اغلب تب و علامتی به نام «حساسیت برگشتی» (۱) درد شدیدی را تجربه می‌کنند که پس از وارد شدن فشار به ناحیه پایین سمت راست شکم و رها شدن سریع آن ایجاد می‌شود. کودکان همچنین ممکن است تعداد گلبول های سفید خون بالا داشته باشند که نشانه عفونت است. پزشک شما می تواند این موضوع را با آزمایش خون بررسی کند. ( ۴)

نکته مهم این است که اگرچه برخی از کودکان مبتلا به آپاندیسیت علائم بارز دیگری از جمله تهوع، استفراغ و بی اشتهایی را تجربه می کنند، اما این علائم پیش بینی کننده آپاندیسیت در کودکان نیستند. ( ۵ )

آپاندیسیت همچنین ممکن است علائم مختلفی را در کودکان بسیار کوچک ایجاد کند. برخی از مطالعات نشان می دهد که کودکان بین ۲ تا ۵ سال اغلب در صورت ابتلا به آپاندیسیت، معده درد و استفراغ را تجربه می کنند. تب و از دست دادن اشتها نیز اغلب رخ می دهد.

برای نوزادان کمتر از ۲ سال، آپاندیسیت معمولاً باعث استفراغ، نفخ یا متورم شدن شکم و تب می شود، اگرچه اسهال نیز غیرمعمول نیست. ( ۶ )

برای تایید تشخیص آپاندیسیت، پزشکان اغلب از روش های تصویربرداری استفاده می کنند. برای کودکان، کالج آمریکایی رادیولوژی توصیه می‌کند ابتدا یک سونوگرافی انجام دهند، سپس فقط در صورتی که سونوگرافی بی‌نتیجه باشد، اسکن سی تی اسکن انجام شود. این به دلیل احتیاط در مورد قرار گرفتن در معرض اشعه در کودکان است. ( ۷ )

درمان آپاندیسیت پیچیده و بدون عارضه در کودکان

آپاندکتومی که شامل برداشتن آپاندیس با جراحی است، درمان استاندارد آپاندیسیت در کودکان و همچنین بزرگسالان است. اگر آپاندیسیت در مراحل اولیه تشخیص داده نشود، آپاندیس می‌تواند پاره شود و باعث عفونت صفاق، غشایی که حفره شکمی را می‌پوشاند، شود. این عفونت که پریتونیت نامیده می شود، می تواند به سرعت گسترش یابد و به طور بالقوه باعث مرگ شود.

از آنجایی که تشخیص آپاندیسیت در کودکان دشوارتر از بزرگسالان است – به ویژه در کودکان کمتر از ۵ سال – حدود ۳۰ درصد از کودکان مبتلا به این بیماری قبل از درمان از آپاندیس سوراخ شده (پارگی) رنج می برند. (۳) و برخی داده ها نشان می دهد که در کودکان کمتر از ۵ سال، ممکن است تا ۵۱ درصد باشد. ( ۸ )

برای کودکان مبتلا به آپاندیسیت حاد و بدون سوراخ (به این معنی که آپاندیس پاره نشده است)، آپاندکتومی فوری درمان پذیرفته شده و بهینه است. با این حال، زمانی که آپاندیس پاره شود، دو روش جراحی وجود دارد: آپاندکتومی زودرس (که در عرض ۲۴ ساعت پس از پذیرش انجام می شود) یا آپاندکتومی با فاصله (چند هفته بعد انجام می شود) پس از استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت.

یک مطالعه اشاره می کند که توافق روشنی در مورد اینکه بهترین راه برای مدیریت آپاندیس های پاره شده در کودکان – با درمان محافظه کارانه (آنتی بیوتیک ها به دنبال آپاندکتومی با فاصله) یا آپاندکتومی زودرس، وجود ندارد. ( ۹ )

به‌طور سنتی، درمان محافظه‌کارانه ترجیح داده می‌شود، اما تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که بچه‌ها سریع‌تر بهبود می‌یابند و اگر آپاندیس‌های پاره‌شده‌شان در عرض ۲۴ ساعت پس از تشخیص برداشته شود، کمتر از عوارض بعد از جراحی مانند عفونت‌های محل جراحی رنج می‌برند. ( ۱۰ )

محققان دریافتند که چنین بیمارانی ممکن است از آپاندکتومی زودهنگام سود ببرند، زیرا می تواند طول مدت آنتی بیوتیک ها را کوتاه کند، نیاز به افزایش آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد و طول مدت بستری را کاهش دهد. آنها خاطرنشان می کنند که برای تأیید یافته های آنها به تحقیقات بیشتری نیاز است. (۹)

هنگامی که آپاندیسیت حاد بدون عارضه باشد، به این معنی که بدون هیچ نشانه ای از سوراخ شدن ظاهر می شود ، شواهد فزاینده ای وجود دارد که از آنتی بیوتیک ها به عنوان جایگزینی برای جراحی در بزرگسالان حمایت می کند. مطالعات اخیر همچنین بررسی کرده اند که آیا این موضوع در موارد کودکان صادق است یا خیر. یک متاآنالیز مطالعات در سال ۲۰۱۷ نشان داد که داده ها نشان می دهد که درمان غیرجراحی در کودکان مبتلا به آپاندیسیت حاد بدون عارضه ایمن و مؤثر است. ( ۱۱ )

باز هم، نویسندگان مطالعه می گویند تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. کارآزمایی‌های بالینی برای بررسی آپاندکتومی در مقابل درمان غیرجراحی در کودکانی که آپاندیس‌های آنها پاره نشده است، در حال حاضر در ایالات متحده و بریتانیا در حال انجام است. ( ۱۲ و ۱۳ )

منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه