آپاندیسیت مزمن: علائم و علل

آپاندیس شما یک کیسه انگشتی شکل است که به روده بزرگ شما متصل است. ممکن است ملتهب و عفونی شود و در نتیجه وضعیت دردناکی به نام آپاندیسیت ایجاد شود.

آپاندیسیت مزمن التهاب آپاندیس است که هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد. علائم آپاندیسیت که ایجاد می شود – به ویژه درد در سمت راست پایین شکم، جایی که آپاندیس در آن قرار دارد – می تواند خود به خود فروکش کند و بعداً بازگردد. تخمین زده می شود که آپاندیسیت مزمن تنها ۱.۵ درصد از کل موارد آپاندیسیت را تشکیل می دهد. (۱)

آپاندیسیت حاد در مقابل آپاندیسیت مزمن

وقتی مردم در مورد آپاندیسیت صحبت می کنند، معمولاً به آپاندیسیت حاد اشاره می کنند که معمولاً با درد شکمی در اطراف ناف شروع می شود و سپس به سمت راست پایین شکم مهاجرت می کند و تشدید می شود.

علائم متعدد دیگری نیز می تواند به دنبال داشته باشد، از جمله:

 • حالت تهوع
 • تب با درجه پایین
 • استفراغ
 • یبوست
 • اسهال
 • از دست دادن اشتها
 • ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع

آپاندیسیت حاد معمولاً ناشی از عفونت شکمی است که به آپاندیس سرایت کرده است، یا یک انسداد – مانند مدفوع سفت شده، یک جسم خارجی یا زخم – که مجرای آپاندیس (حفره داخلی آپاندیس) را مسدود کرده است. (۲)

بیشتر بخوانید
ولولوس سیگموئید (علائم، درمان و پیش آگهی)

اگر آپاندیس فوراً برداشته نشود، فشار داخل اندام تا پاره شدن آپاندیس افزایش می‌یابد و محتویات آن به داخل شکم رها می‌شود و به طور بالقوه باعث عفونت‌های جدی دیگر می‌شود.

با این حال، گاهی اوقات، مجرای آپاندیس فقط تا حدی مسدود می شود و منجر به آپاندیسیت مزمن می شود. منابع انسداد جزئی عبارتند از:

 • رسوبات مدفوع کلسیفیه به نام مدفوع
 • بافت لنفاوی بزرگ شده روی دیواره آپاندیس
 • تومورها
 • اجسام خارجی مانند سنجاق، سنگ و گلوله

با گذشت زمان، التهاب آپاندیس بدتر می شود و فشار داخلی آن افزایش می یابد. اما به جای ترکیدن آپاندیس، فشار بر انسداد جزئی غلبه می کند و به محتویات آپاندیس اجازه می دهد تا از کیسه خارج شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، علائم آپاندیسیت تا حدی یا به طور کامل فروکش می کند – تا زمانی که، انسداد باعث شود آپاندیس دوباره ملتهب شود.

مانند آپاندیسیت حاد، آپاندیسیت مزمن اغلب منجر به درد در قسمت پایین سمت راست شکم می شود. درد ممکن است به اندازه آپاندیسیت حاد تیز و شدید باشد، اما اغلب بیشتر شبیه یک درد مبهم است. گاهی اوقات، درد شکم تنها علامتی است که افراد مبتلا به آپاندیسیت مزمن تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید
اسهال - علائم و علل

در موارد دیگر، افراد ممکن است از برخی دیگر از علائم معمول آپاندیسیت حاد، از جمله تهوع، تب و اسهال رنج ببرند.

برخی از پزشکان بین آپاندیسیت مکرر و آپاندیسیت مزمن تمایز قائل می شوند. گزارش موردی از سال ۲۰۱۵ تفاوت بین آپاندیسیت مکرر و مزمن را تشریح کرد. (۳) یک یا چند دوره آپاندیسیت حاد که یک تا دو روز طول می کشد، آپاندیسیت عود کننده محسوب می شود. از سوی دیگر، آپاندیسیت مزمن معمولاً به صورت درد کمتر شدید و تقریباً مداوم شکمی رخ می‌دهد که بیش از یک دوره ۴۸ ساعته طول می‌کشد و گاهی به هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه می‌یابد.

هنگامی که آپاندیسیت مزمن به درستی تشخیص داده شد، برداشتن آپاندیس معمولاً علائم را برای اکثر بیماران برطرف می کند. (۴)

چه زمانی و چرا آپاندیسیت مزمن به اشتباه تشخیص داده می شود؟

در اوایل دهه ۱۹۰۰، تشخیص آپاندیسیت مزمن نسبتاً اغلب انجام شد. اما از آنجایی که درد شکم می تواند ناشی از بیماری های مختلف از جمله کیست تخمدان باشد.۵) سوء هاضمه و آلرژی های غذایی، پزشکان اغلب آپاندیسیت مزمن را اشتباه تشخیص می دهند و آپاندکتومی های غیرضروری را انجام می دهند – روش جراحی که در آن آپاندیس برداشته می شود.

بیشتر بخوانید
چگونه از شر نفخ خلاص شویم؟ همه چیزهایی که باید بدانید

آپاندیسیت مزمن بحث برانگیز شد و برخی از متخصصان این سوال را مطرح کردند که آیا این بیماری اصلا وجود داشته است یا خیر. (۶امروزه آپاندیسیت مزمن به خوبی در ادبیات پزشکی ثبت شده است، اما پزشکان گاهی اوقات بیماران را مبتلا به برخی بیماری های دیگر در حالی که در واقع آپاندیسیت مزمن دارند تشخیص می دهند.

اغلب، آپاندیسیت مزمن با سایر شرایط اشتباه گرفته می شود، زیرا بیمار علائم آپاندیسیت معمولی را ندارد.۷) یا تصور می شود که علائم نتیجه بیماری دیگری است که می تواند باعث درد مکرر شکم یا التهاب مزمن شود، از جمله:

استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری – از جمله اولتراسوند، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و به ویژه اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) – می‌تواند به تمایز بین این شرایط سلامتی و التهاب مزمن کمک کند، اما آنها بی‌خطا نیستند. برای مثال، طبق گزارش موردی در سال ۲۰۰۴، برای مثال، حداقل در یک مورد، پزشکان از سی تی اسکن برای تشخیص یک زن جوان مبتلا به بیماری التهابی لگن استفاده کردند، در حالی که او واقعاً آپاندیسیت مزمن داشت.(۵) و طبق گزارشی در سال ۲۰۰۵، مورد مشابهی در یک فرد مبتلا به بیماری کرون رخ داد.(۸)

بیشتر بخوانید
ازوفاژیت علل، علائم، درمان

با توجه به آپاندیسیت حاد، علائم آن نیز مشابه بسیاری از بیماری های دیگر است، بنابراین گاهی اوقات نیز به اشتباه تشخیص داده می شود و منجر به آپاندکتومی های غیر ضروری می شود. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد که تقریباً ۱۲ درصد از تمام آپاندکتومی‌های انجام شده در ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ در افرادی رخ داده است که آپاندیسیت نداشته‌اند، بلکه به بیماری دیگری مبتلا بوده‌اند. (۹)

اما اگر آپاندیسیت فراموش نشود، می تواند منجر به عوارض جدی شود. بر اساس تحقیقات، تشخیص اشتباه می تواند منجر به تشکیل آبسه و همچنین ناباروری شود. (۷)

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه