آکای بری تغذیه، فواید، عوارض جانبی، بیشتر

مانند سایر انواع توت ها مانند توت سیاه، زغال اخته و تمشک، توت آکای به طور طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان است. پژوهش نشان می دهد که این ترکیبات گیاهی ممکن است به کاهش آسیب سلولی در بدن کمک کند که در نهایت می تواند منجر به بیماری های مزمن شود.

به گفته Best، متراکم ترین منبع این آنتی اکسیدان ها آنتوسیانین ها هستند که همان ترکیباتی هستند که به توت های آکای رنگ غنی می دهند. “آنتوسیانین ها [provide] اثرات ضد التهابی در بدن، [and] او می گوید که ممکن است به کاهش خطر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان کمک کند. آنها همچنین در برابر آسیب رادیکال های آزاد به نام استرس اکسیداتیو محافظت می کنند که می تواند منجر به شرایط مزمن و حاد شود.

بیشتر بخوانید
میوه ای خوشمزه با نامی گمراه کننده.

نیکولای می‌گوید: «تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما شواهد نشان می‌دهد که توت‌های آکای ممکن است با بهبود سطح کلسترول، سلامت قلب را تقویت کنند، دارای مزایای محافظتی برای مغز، کمک به پیشگیری از سرطان و بهبود سطح قند خون باشند.»

به گفته NCCIH، آنتی اکسیدان های موجود در توت های آکای ممکن است این اثرات را در انسان داشته باشند. این می تواند به مزایای سلامتی متعددی از جمله موارد زیر منجر شود.

تغذیه، فواید، عوارض جانبی، بیشتر

ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کند

آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کنند، که متعاقباً می تواند منجر به سرطان شود. به گزارش دیلی، مشخصات آنتی اکسیدانی توت آکای فراتر از آنتوسیانین است. او می‌گوید: توت‌های آکای همچنین سرشار از ویتامین A و مواد مغذی گیاهی هستند که به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید
کشمش (کیشمیش) - فواید، تغذیه، و دستور العمل ها

علاوه بر این، پژوهش در جوندگان نشان می دهد که acai ممکن است به عنوان یک درمان مکمل سرطان برای کاهش رشد تومورها مفید باشد. مطالعات انسانی برای تایید چنین اثراتی مورد نیاز است.

ممکن است سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد

مطالعات پتانسیل غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند توت آکای را برای ایفای نقش در مبارزه با التهاب زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی بررسی کرده اند. یک مطالعه به عنوان مثال، دریافت که acai به اندازه یک مهارکننده ACE به نام انالاپریل برای معکوس کردن فشار خون بالا و تغییرات قلبی در موش‌های مبتلا به فشار خون نوواسکولار عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید
خربزه تلخ مزایای سلامتی، موارد استفاده و عوارض جانبی

ممکن است محافظت عصبی ارائه دهد

اجزای آکای ممکن است فوایدی برای سلامت مغز نیز داشته باشند. در یک مطالعهمکمل‌های آکای برای کاهش بیماری پارکینسون و کاهش پیشرفت آن از طریق اثرات ضدالتهابی در مسیرهای مغز که از دست دادن دوپامین را نیز کاهش می‌دهد، یافت شد. (بر اساس گفته‌ها، تصور می‌شود که پارکینسون زمانی رخ می‌دهد که نورون‌های خاصی در مغز دچار اختلال شوند یا بمیرند و دوپامین کمتری تولید کنند. موسسه ملی پیری.)

بیشتر بخوانید
لوبیا قرمز: فواید، تغذیه، دستور العمل ها و عوارض جانبی

ممکن است التهاب کبد را کاهش دهد

اثرات ضد التهابی آکای همچنین ممکن است به بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند، همانطور که توسط پیشنهاد شده است. پژوهش دریافت که آکای پس از ۱۰ هفته باعث بهبود چربی خون و سلامت کلی کبد در جوندگان شد. با این حال، مطالعات بیشتری روی انسان مورد نیاز است تا مشخص شود آیا آکای می‌تواند مستقیماً هر بیماری کبدی را درمان کند یا خیر.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه