محققان ارتباطی بین آرتریت روماتوئید (RA) و طول عمر کوتاه تر پیدا کرده اند. با این حال، این وضعیت افراد را به طور متفاوتی تحت تأثیر قرار می دهد و پیشرفت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین پیش بینی پیش آگهی فرد دشوار است.

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی است که باعث درد و تورم در مفاصل مختلف بدن می شود و می تواند اندام های داخلی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

ممکن است با RA زندگی طولانی داشته باشید، اما تخمین زده می شود که این بیماری به طور بالقوه می تواند امید به زندگی را ۳ تا ۱۰ سال کاهش دهد .

هیچ درمانی برای RA وجود ندارد، اگرچه بهبودی ممکن است رخ دهد. حتی زمانی که وضعیت بهبود می‌یابد، علائم می‌توانند برگردند، یا می‌توانید بیماری‌های همراه داشته باشید و در معرض خطر عوارض قرار بگیرید.

Can Rheumatoid Arthritis Shorten Your Lifespan?

بر اساس گزارش بنیاد آرتریت، بیش از ۵۰ درصد از مرگ‌های زودرس در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی رخ می‌دهد.

ادامه مطلب را بخوانید تا یاد بگیرید چگونه می توانید خطر خود را کاهش دهید.

چه چیزی بر امید به زندگی تأثیر می گذارد؟

اگر شما مبتلا به آرتریت روماتوئید تشخیص داده شده اید، مهم است که بدانید چگونه این وضعیت می تواند امید به زندگی را کاهش دهد.

به عنوان یک بیماری پیشرونده، بدتر شدن علائم RA در طول سالها غیرمعمول نیست. هرچند این خود بیماری نیست که طول عمر را کوتاه می کند. بلکه اثرات این بیماری است.

اثرات عمده شامل:

 • سیستم ایمنی بدن شما: روماتیسم مفصلی به عنوان یک بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت ها می کند.
 • التهاب مزمن: التهاب مزمن می‌تواند به بافت‌ها، سلول‌ها و اندام‌های سالم آسیب برساند که در صورت عدم کنترل می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد.
 • طول مدت بیماری : اگر در سنین جوانی مبتلا به آرتریت روماتوئید تشخیص داده شود، بیشتر از افرادی که در مراحل بعدی زندگی به این بیماری مبتلا شده اند، با این بیماری زندگی خواهید کرد.
 • بیماری‌ها و عوارض: شما می‌توانید در حین ابتلا به آرتریت روماتوئید، دچار عوارض یا سایر شرایط شوید، و اینها می‌توانند بر دیدگاه شما تأثیر بگذارند. هر چه مدت طولانی تری به این بیماری مبتلا باشید، احتمال بروز عوارضی که می تواند طول عمر شما را کوتاه کند، بیشتر می شود.
 • RA درمان نشده: کاهش طول عمر ممکن است زمانی رخ دهد که درمان آرتریت روماتوئید موثر نباشد یا اگر برای علائم یا عوارض به دنبال درمان نباشید. افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید درمان نشده زندگی می کنند، دو برابر بیشتر از افرادی که در همان سن بدون RA هستند، در معرض مرگ هستند.

سایر عوامل خطر

سایر عواملی که می توانند بر امید به زندگی تأثیر بگذارند عبارتند از سلامت کلی شما، مانند داشتن سایر بیماری های مزمن، ژنتیک و سبک زندگی فعلی.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

رابطه ی جنسی

با توجه به شبکه پشتیبانی آرتریت روماتوئید ، زنان بیشتر از مردان مبتلا به آرتریت روماتوئید تشخیص داده می شوند. این بیماری در زنان نیز شدیدتر است.

جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. این مقاله از عبارات «مرد»، «مونث» یا هر دو برای اشاره به جنسیت تعیین شده در بدو تولد استفاده می‌کند.

RA سرمی مثبت

برای تشخیص آرتریت روماتوئید، پزشک شما یک آزمایش خون انجام می دهد و دو نشانگر پروتئینی را بررسی می کند: فاکتور روماتوئید (RF) و ضد CCP، هر دو آنتی بادی خودکار.

اگر آزمایش خون وجود این پروتئین ها را نشان دهد، شما مبتلا به آرتریت روماتوئید سرم مثبت هستید. اگر علائم آرتریت روماتوئید بدون حضور این پروتئین ها را دارید، پزشک ممکن است آرتریت روماتوئید سرم منفی را تشخیص دهد.

به طور معمول، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید سرم مثبت، علائم تهاجمی تری دارند که به کوتاه‌تر شدن امید به زندگی کمک می‌کند.

سیگار کشیدن

سیگار یک عامل خطر جدی برای ابتلا به RA است و بر شدت بیماری تأثیر می گذارد.

تحقیقات نشان داده است که با ترک سیگار می توانید خطر ابتلا به RA شدیدتر را کاهش دهید.

عوارض RA

عوارض آرتریت روماتوئید – برخی بالقوه کشنده – عبارتند از:

۱. بیماری قلبی

ارتباط دقیق بین RA و بیماری قلبی دقیقاً ثابت نشده است.

با این حال، مشخص است که افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ۱.۵ برابر در معرض خطر ابتلا به تصلب شرایین هستند. پلاک در رگ های خونی ایجاد می شود و باعث باریک شدن رگ ها، فشار خون بالا و محدود شدن جریان خون به قلب و سایر اندام ها می شود.

این می تواند منجر به اختلالات قلبی مانند پریکاردیت ، بیماری های عروق کرونر و میوکاردیت شود.

فشار خون بالا می تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود. هر دو تهدید کننده زندگی هستند. تکه های پلاک نیز می توانند شکسته شوند و باعث لخته شدن خون شوند.

افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند نیز بیشتر در معرض ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستند. این ضربان قلب نامنظم منجر به محدود شدن جریان خون می شود و خطر لخته شدن خون، حمله قلبی یا سکته را افزایش می دهد.

۲. مشکلات ریوی

التهاب نه تنها مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه می تواند بر روی ریه ها نیز تاثیر بگذارد. این می تواند منجر به بیماری ریوی و اسکار ریه شود.

این شرایط می تواند باعث شود:

 • تنگی نفس
 • سرفه خشک و مزمن
 • ضعف
 • تجمع مایع بین پوشش حفره قفسه سینه و بافت اطراف ریه ها

بیماری پیشرونده ریه می تواند تنفس را دشوار کند و افراد مبتلا به آن میزان مرگ و میر بالایی دارند. برخی از افراد مبتلا به RA ممکن است برای بهبود عملکرد ریه و تنفس نیاز به پیوند ریه داشته باشند.

۳. عفونت ها

سیستم ایمنی ضعیف به دلیل RA خطر ابتلا به عفونت هایی مانند آنفولانزا و ذات الریه را افزایش می دهد. همچنین، برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان RA ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

با آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی بدن به مفاصل شما حمله می کند. این داروها می توانند به سرکوب سیستم ایمنی شما کمک کنند، اما سیستم ایمنی ضعیف تر نیز خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

۴. سرطان

سیستم ایمنی ضعیف نیز شما را در معرض خطر ابتلا به لنفوم قرار می دهد. این یک نوع سرطان است که در گلبول های سفید خون شروع می شود.

لنفوسیت ها گلبول های سفید خونی هستند که مسئول پاسخ های ایمنی هستند. لنفوم در این سلول ها شروع می شود.

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) ، افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به لنفوم غیر هوچکین هستند.

۵. کم خونی

التهاب مزمن همچنین می تواند باعث کم خونی شود که کاهش گلبول های قرمز خون است.

کم خونی بر نحوه عبور اکسیژن در بدن شما تأثیر می گذارد. سطوح پایین گلبول های قرمز خون، قلب شما را مجبور می کند تا سخت تر کار کند و سطوح پایین اکسیژن را جبران کند.

در صورت عدم درمان، کم خونی می تواند باعث مشکلات قلبی و نارسایی قلبی شود.

چگونه خطر عوارض خود را کاهش دهیم

با وجود خطر، چندین استراتژی می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و خطر عوارض جدی را کاهش دهد:

 • ورزش: فعالیت بدنی نه تنها تحرک مفصل را بهبود می بخشد، بلکه می تواند التهاب و درد را نیز کاهش دهد. در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. ورزش های ملایمی را انتخاب کنید که باعث درد مفاصل بیشتر نشود، مانند پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری.
 • کاهش وزن: اضافه وزن یا چاقی فشار بیشتری بر مفاصل شما وارد می کند و درد و التهاب را افزایش می دهد. با پزشک خود در مورد وزن مناسب بر اساس سن و قد خود صحبت کنید. برای کاهش وزن اضافی اقدامات لازم را انجام دهید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید: برای کاهش درد و تقویت سیستم ایمنی بدن، غذاهای ضد التهابی مانند میوه‌های تازه، سبزیجات و غلات کامل مصرف کنید.
 • سیگار را ترک کنید: سیگار می تواند منجر به التهاب ریه و افزایش فشار خون شود و شما را در معرض خطر حمله قلبی یا سکته قرار دهد. برای ترک سیگار، درمان جایگزین نیکوتین را انتخاب کنید یا از پزشک خود در مورد داروهای تجویزی برای کمک به توقف هوس بپرسید.
 • برنامه درمانی خود را دنبال کنید و طبق دستور دارو مصرف کنید: برای نظارت بر پیشرفت خود با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم بهبود نیافتند، پزشک ممکن است نیاز به تنظیم درمان شما داشته باشد.
 • واکسن آنفولانزا بزنید: به دلیل خطر ابتلا به عفونت، با پزشک خود در مورد واکسن آنفولانزای سالانه صحبت کنید. این می تواند در برابر آنفولانزا و عوارضی مانند ذات الریه، عفونت گوش و برونشیت محافظت کند.
 • برای معاینات منظم برنامه ریزی کنید: از معاینه فیزیکی سالانه خود غافل نشوید. غربالگری های معمول سلامت می تواند مشکلاتی مانند ضربان قلب نامنظم، فشار خون بالا و لنفوم را زود تشخیص دهد.
 • کاهش استرس: استرس یک محرک RA است. استرس مزمن می تواند باعث عود و التهاب شود. تکنیک های مدیریت استرس را تمرین کنید. محدودیت های خود را بشناسید، یاد بگیرید که چگونه نه بگویید، تمرینات تنفس عمیق را تمرین کنید و به اندازه کافی بخوابید.

همچنین ممکن است بخواهید در مورد دریافت واکسن پنومونی با پزشک خود صحبت کنید. اغلب برای افراد مبتلا به بیماری های خاص، از جمله RA توصیه می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

آرتریت روماتوئید ممکن است پیشرفت کند، بنابراین با پزشک خود در مورد علائم جدید یا غیر معمول صحبت کنید. این شامل:

 • تنگی نفس
 • توده ای روی گردنت
 • افزایش درد یا تورم
 • خستگی
 • علائم شبیه آنفولانزا که بهبود نمی یابند
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • خونریزی های پارگی در اطراف ناخن (واسکولیت)

همچنین اگر درمان فعلی علائم شما را بهبود نبخشد، یا اگر RA شروع به تأثیر منفی بر کیفیت زندگی شما کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

در اینجا پاسخ های بیشتری به سوالات رایج در مورد RA و امید به زندگی خواهید یافت.

آرتریت روماتوئید مرحله نهایی چیست؟

هنگامی که فرد به مراحل پایانی RA می رسد، مفاصل آسیب دیده تقریباً به طور کامل از بین می روند و به هم می چسبند . با این حال، فرد به احتمال زیاد با درمان به این مرحله نمی رسد. حتی اگر این کار را انجام دهند، معمولاً فقط باعث تغییر شکل می شود. مرگ معمولاً در نتیجه عوارضی روی می‌دهد که بر قلب، ریه‌ها یا سایر سیستم‌ها تأثیر می‌گذارد یا اگر فرد به بیماری دیگری مبتلا شود.

شایع ترین علت مرگ در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که بیش از نیمی از مرگ و میرهای مربوط به RA به دلیل بیماری های قلبی عروقی اتفاق می افتد.

آرتریت روماتوئید شما چگونه شروع شد؟

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث RA می شود، اما ممکن است محرک هایی وجود داشته باشد. این احتمالاً شامل ژنتیک نیز می شود، به این معنی که یک فرد دارای اعضای خانواده مبتلا به این بیماری است. همچنین شامل بیمار شدن با عفونت ویروسی باکتریایی و تجربه یک آسیب است. احتمال ابتلای زنان به آرتریت روماتوئید بیشتر از مردان است.

خلاصه

اگرچه آرتریت روماتوئید ممکن است طول عمر را بین ۳ تا ۱۰ سال کاهش دهد، اما این بیماری افراد را متفاوت تحت تأثیر قرار می دهد و عوامل مختلفی در طول عمر نقش دارند.

شما نمی توانید این بیماری را پیش بینی کنید. اما در حالی که برخی از افراد عوارض جدی را تجربه می کنند، برخی دیگر به زندگی طولانی و سالم و بدون عوارض ادامه می دهند.

اگرچه هیچ راهی برای پیش بینی پیشرفت آرتریت روماتوئید وجود ندارد، درمان ها در طول سال ها بهبود یافته اند. این به بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری اجازه می دهد تا زندگی طولانی و سالمی تا دهه ۸۰ یا ۹۰ زندگی خود داشته باشند و عوارض بیماری کمتری داشته باشند.

با تشخیص زودهنگام و درمان، می توان به بهبودی دست یافت و از زندگی به طور کامل لذت برد.