بر اساس انجمن سرطان آمریکا (ACS)سرطان پانکراس حدود ۳ درصد از تشخیص های سرطان و حدود ۷ درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان را در ایالات متحده تشکیل می دهد. میانگین خطر ابتلا به این عارضه در طول زندگی یک نفر از هر ۶۴ است.

در این مقاله به بررسی آزمایش‌های خونی می‌پردازیم که می‌توانند برای کمک به تشخیص سرطان لوزالمعده و همچنین سایر آزمایش‌های تشخیصی که ممکن است برای این نوع سرطان استفاده شوند.

آیا سرطان پانکراس از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است؟

هیچ آزمایش خون خاصی که بتواند سرطان پانکراس را تشخیص دهد وجود ندارد. با این حال، نتایج برخی از آزمایشات خون ممکن است نشان دهنده نیاز به آزمایش های بیشتر برای تشخیص یا رد سرطان پانکراس باشد.

آیا آزمایش خون می تواند به تشخیص سرطان پانکراس کمک کند؟

آزمایش خون برای نشانگرهای تومور

تومور مارکرها موادی هستند که یا توسط سلول های سرطانی ساخته می شوند یا توسط بدن شما در پاسخ به سرطان ساخته می شوند. برخی از انواع تومور مارکرها را می توان در خون یافت و می تواند نشان دهنده وجود سرطان باشد.

دو نشانگر تومور که بیشتر برای کمک به تشخیص سرطان لوزالمعده استفاده می شود، CA19-9 و CEA نام دارند. اینها پروتئین هایی هستند که در سطوح بالاتر می توانند در خون برخی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس شناسایی شوند.

با این حال، همه افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده دارای سطوح بالایی از این پروتئین ها نیستند. همچنین سایر شرایط سلامتی نیز می توانند باعث افزایش سطح این پروتئین ها شوند.

آزمایش خون برای تشخیص زودهنگام

علاوه بر آزمایش‌های نشانگر تومور، برخی آزمایش‌های جدیدتر برای تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس انجام می‌شوند. این مهم است زیرا چشم انداز سرطان پانکراس به شدت کاهش می یابد اگر تشخیص تنها زمانی انجام شود که سرطان به مرحله پیشرفته تر پیشرفت کند.

بیشتر بخوانید
رژیم غذایی شما بعد از جراحی کیسه صفرا

این آزمایش های تشخیص زودهنگام خون عبارتند از تست GalleriTM و تست PanCan-d.

 • تست GalleriTM می تواند بیش از ۵۰ نوع سرطان از جمله سرطان پانکراس را تشخیص دهد. این کار را با جستجوی DNA از سلول های سرطانی که در خون ریخته می شوند، انجام می دهد. DNA سلول های سرطانی می تواند متفاوت از DNA سلول های سالم به نظر برسد.
 • تست PanCan-d مخصوص سرطان پانکراس است. تشخیص می دهد ۹ بیومارکر مختلف خون برای سرطان پانکراس، از جمله CA19-9. سپس اندازه‌گیری‌های این بیومارکرها در یک معادله ترکیب می‌شوند تا نتیجه شما تولید شود.

با این حال، این تست ها دارای اشکالاتی هستند:

 • هیچ کدام از این آزمایش ها تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت نکرده اند.
 • آزمایش می تواند پرهزینه باشد، حدود ۱۰۰۰ دلار، و تحت پوشش بیمه نیست، اگرچه برنامه های پرداخت ممکن است در دسترس باشد.
 • افرادی که می توانند این آزمایشات را انجام دهند ممکن است بر اساس سن، عوامل خطر سرطان لوزالمعده و موقعیت مکانی محدود شوند.

سایر آزمایشات خون

آزمایش‌های خون زیر سرطان لوزالمعده را تشخیص نمی‌دهند، اما همچنان برای تشخیص مهم هستند. آنها می توانند به پزشک شما ایده بهتری از سلامت کلی شما بدهند و به تأیید یا رد سایر شرایط سلامتی کمک کنند:

 • تست های عملکرد کبد: آزمایشات عملکرد کبد نشان می دهد که کبد شما چقدر خوب کار می کند. اگر زردی دارید که یکی از علائم رایج سرطان لوزالمعده است، آزمایش‌ها می‌توانند به پزشک شما کمک کنند تا تشخیص دهد که آیا این زردی ناشی از کبد یا انسداد مجرای صفراوی است که می‌تواند به دلیل تومور باشد.
 • شیمی خون: آزمایشات شیمیایی خون به پزشک شما تصویری از سلامت کلی شما می دهد. آنها می توانند عملکرد کلیه ها و همچنین سطوح موادی مانند گلوکز، چربی ها و الکترولیت ها را در خون شما نشان دهند.
 • شمارش کامل خون: شمارش کامل خون سطوح انواع مختلف سلول های خونی را در خون شما ارزیابی می کند. این اطلاعات به پزشک شما در مورد چگونگی عملکرد مغز استخوان شما می دهد.
بیشتر بخوانید
درمان مرحله 4 سرطان پانکراس

آزمایش خون در حال توسعه برای سرطان پانکراس

همچنین آزمایش‌های خون اضافی برای سرطان پانکراس وجود دارد که در حال حاضر در حال توسعه هستند. یکی از این نمونه‌برداری‌های مایع است که پروتئین‌ها، سلول‌ها یا DNA مرتبط با سرطان پانکراس را در خون جستجو می‌کند.

آ پانل پروتئین های مختلف توسعه یافته توسط یک گروه تحقیقاتی در سوئد، برای تمایز بین سرطان لوزالمعده در مراحل اولیه و شاهد، امیدوار کننده است. این تکنیک هنوز در حال اصلاح است.

نوع دیگری از آزمایش وزیکول های خارج سلولی در خون را تشخیص می دهد. اینها ساختارهای حباب مانندی هستند که توسط سلول های سرطانی ساخته شده اند و می توانند در ارتباطات سلول به سلول استفاده شوند. مطالعه ۲۰۲۲ دریافتند که این روش می‌تواند برای تشخیص چندین نوع سرطان، از جمله سرطان پانکراس، امیدوارکننده باشد.

سرطان پانکراس به طور معمول چگونه تشخیص داده می شود؟

علاوه بر آزمایش خون، آزمایشات دیگری نیز نقش مهمی در تشخیص سرطان لوزالمعده دارند.

آزمایش های تصویربرداری به پزشک کمک می کند تا علائم سرطان را در بدن شما جستجو کند. ممکن است از انواع آزمایشات تصویربرداری استفاده شود، از جمله:

 • سی تی اسکن: سی تی اسکن از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر مقطعی از بدن شما استفاده می کند. زمانی که مشکوک به سرطان لوزالمعده باشد، اغلب از نوع خاصی از سی تی اسکن به نام سی تی اسکن چند فازی استفاده می شود.
 • اسکن ام آر آی: اسکن MRI با استفاده از آهنرباهای قوی و امواج رادیویی یک تصویر می سازد. در حالی که سی تی اسکن معمولاً تصویربرداری استاندارد برای سرطان پانکراس است، اسکن MRI نیز ممکن است گاهی اوقات مورد استفاده قرار گیرد.
 • اسکن PET: اسکن‌های PET از یک نشانگر رادیواکتیو ویژه استفاده می‌کنند که در سلول‌های سرطانی قرار می‌گیرد. سپس این سلول ها با استفاده از یک دوربین تخصصی شناسایی می شوند. می توان آن را با سی تی اسکن ترکیب کرد تا درک بهتری از میزان گسترش سرطان داشته باشد.
 • سونوگرافی: اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کند. نوعی از سونوگرافی به نام سونوگرافی آندوسکوپی می تواند به تشخیص سرطان پانکراس کمک کند.
 • کلانژیوپانکراتوگرافی: کلانژیوپانکراتوگرافی نوعی روش تصویربرداری است که می تواند به پزشک کمک کند تومورهایی را پیدا کند که ممکن است مجاری را در داخل و اطراف پانکراس مسدود کنند.
بیشتر بخوانید
رژیم غذایی کبد چرب: چه غذاهایی بخوریم و از چه غذاهایی پرهیز کنیم

یکی دیگر از آزمایشات مهم برای سرطان پانکراس، نمونه بافتی یا بیوپسی است که از ناحیه آسیب دیده جمع آوری می شود و برای سلول های سرطانی بررسی می شود. اگر سرطان وجود داشته باشد، آزمایش‌های بیشتر می‌تواند به شناسایی بهتر سرطان کمک کند.

علائم سرطان پانکراس چیست؟

سرطان لوزالمعده معمولاً در اوایل هیچ علامتی ایجاد نمی کند. به همین دلیل است که اغلب تا زمانی که به مرحله پیشرفته تری نرسد، تشخیص داده نمی شود.

هنگامی که علائم سرطان پانکراس ایجاد می شود، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • زرد شدن پوست و چشم که به آن یرقان می گویند
 • مدفوع رنگ پریده
 • ادرار تیره رنگ
 • خارش پوست
 • درد شکم، که ممکن است به پشت نیز سرایت کند
 • خستگی یا ضعف
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن ناخواسته
 • بزرگ شدن کبد یا کیسه صفرا
 • لخته شدن خون، که اغلب وریدهای بزرگ پا را تحت تاثیر قرار می دهد
 • دیابت تازه شروع شده یا بدتر شدن دیابت موجود

اگر هر یک از این علائم را دارید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید. در حالی که این علائم ممکن است ناشی از سرطان لوزالمعده نباشد، ممکن است شرایط پزشکی دیگری وجود داشته باشد که باید درمان شود.

چشم انداز سرطان پانکراس چیست؟

از آنجایی که سرطان لوزالمعده معمولا زمانی تشخیص داده می شود که به مرحله پیشرفته تری برسد، چشم انداز آن اغلب بسیار ضعیف است. این امر بر اهمیت آزمایش زودهنگام و نیاز به ابزارهای غربالگری بهبود یافته تأکید می کند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد کبد بزرگ یا هپاتومگالی بدانید

چشم انداز سرطان اغلب به عنوان نرخ بقای ۵ ساله ارائه می شود. این درصد از افرادی است که با نوع و مرحله خاصی از سرطان تشخیص داده شده است که هنوز ۵ سال پس از تشخیص خود زنده هستند.

پایگاه داده SEER موسسه ملی سرطان بقای ۵ ساله را بر اساس میزان گسترش سرطان تخمین می زند:

 • محلی شده: زمانی که سرطان پانکراس در لوزالمعده موضعی باقی بماند، بقای ۵ ساله ۴۳.۹٪ است.
 • منطقه ای: اگر سرطان پانکراس به بافت ها یا غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته باشد، بقای ۵ ساله ۱۴.۷٪ است.
 • غیر صمیمی: سرطان لوزالمعده که به نواحی دورتر از بدن گسترش یافته است، نرخ بقای ۵ ساله ۳.۱٪ دارد.

این درصدها بر اساس داده های بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پانکراس در یک دوره زمانی طولانی محاسبه می شود. به این ترتیب، آنها فاکتورهای فردی مانند سن و سلامت کلی یا پیشرفت های اخیر در درمان یا تشخیص را منعکس نمی کنند.

خلاصه

آزمایش خون بخش مهمی از تشخیص سرطان پانکراس است. با این حال، این آزمایش ها به تنهایی برای تایید تشخیص سرطان لوزالمعده کافی نیستند.

سرطان لوزالمعده اغلب تا زمانی که پیشرفت نکرده باشد تشخیص داده نمی شود و بعد چشم انداز آن بسیار ضعیف است. به همین دلیل، پزشکان و دانشمندان به کار برای یافتن راه‌های بهبود یافته، از جمله آزمایش خون، برای تشخیص زودهنگام سرطان پانکراس ادامه می‌دهند.

اگر علائمی مانند یرقان، درد شکم و کاهش وزن ناخواسته دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. همه اینها نشانه های یک وضعیت پزشکی بالقوه جدی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.