آفتاب گرفتن یعنی چی

با این همه صحبت در مورد سایه و استفاده از SPF – حتی در روزهای ابری و در زمستان – باور اینکه قرار گرفتن در معرض نور خورشید، در دوزهای کم، می تواند مفید باشد، سخت است.

آفتاب گرفتن، که نشستن یا دراز کشیدن زیر نور خورشید، گاهی به قصد برنزه کردن است، اگر به درستی انجام شود، ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد.

مطمئناً بین ۱۰ دقیقه بیرون رفتن بدون ضد آفتاب و گذراندن منظم وقت در تخت برنزه کردن، تفاوت عمده ای وجود دارد.

خطرات قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید به خوبی مستند شده است. گذراندن زمان در آفتاب بدون SPF یکی از دلایل آن است ملانوما، از جمله شرایط دیگر

با این حال، دوزهای بالای ویتامین D – زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند، ما پوست کلسترول را به ویتامین D تبدیل می کند – نشان داده شده است که به پیشگیری از برخی بیماری ها و بیماری های رایج کمک می کند.

فواید آفتاب گرفتن

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به بدن کمک می کند تا ویتامین D را به طور طبیعی بسازد. این ویتامین ضروری است اما بسیاری از مردم به اندازه کافی از آن دریافت نمی کنند. کمبود ویتامین D شایع است و برخی تخمین ها این را می گویند ۱ میلیارد مردم در سراسر جهان دچار کمبود هستند.

دریافت ویتامین D به تنهایی از طریق غذا دشوار است. این ماده در برخی ماهی ها و زرده تخم مرغ وجود دارد، اما بیشتر آن از طریق محصولات غنی شده مانند شیر مصرف می شود. مکمل ها نیز موجود است. فواید نور خورشید و ویتامین D عبارتند از:

 • کاهش افسردگی. علائم افسردگی کمتری ممکن است پس از گذراندن زمان در آفتاب گزارش شود. نور خورشید باعث ترشح هورمون سروتونین در مغز می شود که می تواند خلق و خو را تقویت کند و احساس آرامش را تقویت کند. حتی بدون افسردگی، گذراندن زمان در زیر نور خورشید احتمالا خلق و خوی را تقویت می کند.
 • خواب بهتر حمام آفتاب می تواند به تنظیم ریتم شبانه روزی شما کمک کند و با غروب خورشید بدن شما به طور قابل اعتمادی شروع به خواب آلودگی می کند.
 • استخوان های قوی تر ویتامین D به بدن کمک می کند جذب کلسیمکه منجر به استخوان های قوی تر می شود و ممکن است به جلوگیری از پوکی استخوان و آرتریت کمک کند.
 • تقویت سیستم ایمنی. ویتامین D به بدن کمک می کند تا با بیماری ها از جمله بیماری قلبی، اسکلروز عضلانی، آنفولانزا، و قطعی است بیماری های خود ایمنی و سرطان.
 • کاهش خطر زایمان زودرس ویتامین D می تواند محافظت در برابر زایمان زودرس و عفونت های مرتبط با تولد
بیشتر بخوانید
آیا این دمل عفونی شده است؟ تشخیص و درمان

به خاطر داشته باشید: آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به عنوان روش اصلی دریافت ویتامین D استفاده نکنید.

آیا آفتاب گرفتن برای شما مضر است؟

آفتاب گرفتن بدون خطر نیست. قرار گرفتن بیش از حد در نور خورشید می تواند منجر به بثورات خورشیدی شود که گاهی اوقات راش گرمایی نامیده می شود که قرمز و خارش دار است.

بیشتر بخوانید
راهنمای جامع مراقبت از پوست: نکات اساسی برای داشتن پوست سالم و زیبا

قرار گرفتن در معرض آفتاب همچنین می تواند منجر به آفتاب سوختگی شود که دردناک است، ممکن است باعث تاول شود و می تواند تمام قسمت های بدن، حتی لب ها را تحت تاثیر قرار دهد. آفتاب سوختگی ممکن است در مراحل بعدی زندگی به ملانوم منجر شود.

فوران نور چند شکلی (PMLE) که به عنوان مسمومیت با نور خورشید نیز شناخته می شود، می تواند در نتیجه زمان زیاد در خورشید رخ دهد. به صورت برآمدگی های خارش دار قرمز روی سینه، پاها و بازوها ظاهر می شود.

چه مدت می توانید آفتاب بگیرید؟

برخی از متخصصان پوست بر این باورند که تا زمانی که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید عوارضی نداشته باشید، می‌توانید بدون کرم ضد آفتاب آفتاب بگیرید. هر روز ۲۰ دقیقه. برای کاهش خطر آفتاب سوختگی، ممکن است بهتر باشد ۵ تا ۱۰ دقیقه ادامه دهید.

این بر اساس میزان نزدیکی به خط استوا، واکنش معمول پوست شما به خورشید و کیفیت هوا متفاوت است. کیفیت هوای ضعیف می تواند مقداری نور UV را مسدود کند. مقداری تحقیقات نشان می دهد اینکه به یکباره زیاد آفتاب گرفتن مضرتر از قرار گرفتن آرام آرام در طول زمان است.

آیا آفتاب گرفتن می تواند به نوزاد متولد نشده آسیب برساند؟

آفتاب گرفتن در دوران بارداری می تواند منجر به کم آبی بدن به دلیل تعریق در گرما شود. نشستن طولانی مدت زیر نور خورشید ممکن است دمای مرکزی بدن شما را نیز افزایش دهد که می تواند دمای جنین را افزایش دهد. برخی مطالعات نشان می دهد که دمای مرکزی بالاتر می تواند منجر به بارداری طولانی تر شود.

بیشتر بخوانید
سرمازدگی - علائم و علل

ویتامین D در دوران بارداری بسیار مهم است. تحقیقات نشان می دهد ۴۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز بیشترین فواید را داشت. برای جلوگیری از خطرات فوق، با پزشک خود در مورد اینکه چگونه می توانید در صورت بارداری مقدار مناسب ویتامین D دریافت کنید، صحبت کنید.

نکات و اقدامات احتیاطی برای آفتاب گرفتن

راه هایی برای آفتاب گرفتن ایمن وجود دارد.

 • از SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید و ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از آن استفاده کنید. مطمئن شوید که بدن خود را حداقل با یک اونس کامل کرم ضد آفتاب بپوشانید. این تقریباً به اندازه یک توپ گلف یا یک لیوان فول شات است.
 • فراموش نکنید که از SPF در بالای سر خود استفاده کنید، اگر موها از آن محافظت نمی کنند، همچنین دست ها، پاها و لب های شما.
 • از سولاریوم خودداری کنید. جدا از خطرناک بودن، بیشتر تخت های برنزه به سختی دارای نور UVB برای تحریک تولید ویتامین D هستند.
 • وقتی گرم می شوید در سایه استراحت کنید.
 • اگر مدت زمان طولانی را زیر نور خورشید می گذرانید، آب بنوشید.
 • گوجه فرنگی بخورید که حاوی مقدار زیادی لیکوپن است پژوهش به جلوگیری از قرمزی پوست در اثر اشعه ماوراء بنفش کمک می کند.
بیشتر بخوانید
نحوه درمان لایه برداری پوست

جایگزین های آفتاب گرفتن

آفتاب گرفتن یکی از راه های بدن برای بهره مندی از فواید خورشید است، اما این تنها راه نیست. اگر نمی‌خواهید زیر نور آفتاب دراز بکشید اما همچنان مزایای آن را می‌خواهید، می‌توانید:

 • بیرون ورزش کن
 • ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید
 • هنگام رانندگی پنجره ها را باز کنید
 • دورتر از محل کار خود پارک کنید و پیاده روی کنید
 • یک وعده غذایی در فضای باز بخورید
 • مکمل ویتامین D مصرف کنید
 • روی یک لامپ UV سرمایه گذاری کنید
 • غذاهای غنی از ویتامین D بخورید

خلاصه

تحقیقات نشان می دهد که حمام آفتاب و گذراندن وقت در آفتاب می تواند فوایدی داشته باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند خلق و خو را تقویت کند، خواب بهتری داشته باشد و به تولید ویتامین D کمک کند، که استخوان ها را تقویت می کند و ممکن است به مبارزه با برخی بیماری ها کمک کند.

با این حال، به دلیل خطرات ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید و از ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. آفتاب گرفتن بدون محافظت می تواند منجر به راش های خورشیدی، آفتاب سوختگی و احتمال بیشتر ابتلا به ملانوم شود.