آیا آقطی سیاه می تواند به محافظت در برابر ویروس کرونا کمک کند؟

متأسفانه، در این مرحله، هنوز هیچ درمان یا واکسنی برای ویروس کرونا (COVID-19) وجود ندارد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما در دفاع خود درمانده هستید. گیاهان دارویی و مکمل‌های زیادی وجود دارند که به دلیل فعالیت‌های تقویت‌کننده ایمنی و ضد ویروسی‌شان به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته‌اند.

آقطی سیاه یکی از این گیاهان است که از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند و ممکن است به عنوان یک مکمل ضد ویروسی فوایدی را ارائه دهد. در این مقاله، علم پشت گیاه آقطی سیاه را پوشش خواهیم داد و در مورد اینکه چگونه ممکن است به تقویت سیستم ایمنی شما کمک کند، صحبت خواهیم کرد.

توجه به این نکته مهم است که حتی اگر علائم COVID-19 را تجربه نمی کنید، همچنان می توانید ناقل آن باشید. صرف نظر از اینکه چقدر احساس قدرت می کنید، لطفاً با ماندن در داخل خانه، شستن دست ها و پیروی از دستورالعمل های به روز CDC و WHO از خود و دیگران محافظت کنید.

الدربری یا آقطی سیاه چیست؟

آقطی سیاه نوعی گیاه گلدار از تیره سامبوکوس است که اتفاقاً تنوع بسیار زیادی از آن وجود دارد.

با این حال، گونه ای که به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است، Sambucus nigra است که به دلیل خواص تقویت کننده سیستم ایمنی مورد توجه قرار گرفته است.

میوه و گل های این گیاه که با نام های آقطی سیاه اروپایی یا سیاه پوست نیز شناخته می شود، حاوی مواد مغذی است که به طرق مختلف از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند.

طب عامیانه در اروپا و شمال آفریقا صدها سال است که از آقطی سیاه برای درمان انواع بیماری ها از جمله آنفولانزا، سردرد، درد عصبی، یبوست، تب و روماتیسم استفاده کرده است.[*].

شما می توانید با آقطی سیاه ترکیب شده در مجموعه ای از غذاها مانند مربا، شراب و ژله مواجه شوید، اما برای اهداف دارویی آن، اکثر مردم این گیاه شفابخش را به شکل مکمل هایی مانند صمغ، کپسول، شربت و قرص ها مصرف می کنند.[*].

بیشتر بخوانید
جذام: علائم، تصاویر، انواع، و درمان.

۶ روشی که آقطی سیاه از ایمنی بدن حمایت می کند

# ۱ فعالیت ضد ویروسی قوی

همانطور که قبلا ذکر شد، در حال حاضر هیچ درمانی برای ویروس کرونا وجود ندارد. با توجه به آنچه گفته شد، تقویت توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت های ویروسی تنها می تواند به نفع تلاش های شما در محافظت از خود در برابر این بیماری جدید باشد.

از جمله خواص تقویت کننده سیستم ایمنی آقطی سیاه ، فعالیت ضد ویروسی قوی آن است. در واقع، آقطی سیاه برای صدها سال برای مبارزه با عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا استفاده شده است و آزمایش شده است که در برابر ده گونه مختلف آنفولانزا موثر است.[*][*].

در یک مطالعه، محققان بررسی کردند که چگونه آقطی سیاه می تواند به مبارزه با ویروس آنفولانزا کمک کند. چیزی که آنها پیدا کردند شگفت انگیز بود:

ترکیبات گیاه آقطی سیاه می‌توانند مستقیماً از ورود ویروس به سلول‌ها و همچنین توقف تکثیر ویروس جلوگیری کنند. با انجام این کار، عصاره آقطی سیاه قادر است پاسخ ایمنی شما را به ویروس آنفولانزا تقویت کند.

علاوه بر این، فیتوکمیکال های موجود در آب آقطی سیاه می توانند از انتشار ویروسی آنفولانزا در مراحل بعدی چرخه ویروس جلوگیری کنند. معنی آن این است که حتی اگر سلول‌های شما قبلاً به آنفولانزا آلوده شده باشند، آقطی سیاه می‌تواند ویروس‌زایی را مهار کرده و عفونت بیشتر را متوقف کند.[*].

در مطالعه دیگری، تحقیقات فعالیت ضد ویروسی شربت آقطی سیاه را در برابر عفونت های آنفلوانزای نوع A و B بررسی کردند. با یک گروه نمونه شامل شصت بیمار که علائم مشابه آنفولانزا را تجربه می کردند، محققان ۱۵ میلی لیتر شربت آقطی سیاهچهار بار در روز به مدت پنج روز تجویز کردند. در طول این مطالعه، محققان علائم بیمار را ثبت کردند و دریافتند افرادی که شربت آقطی سیاه مصرف می کردند، چهار روز زودتر از گروه دارونما بهبود پیدا کردند.[*].

بیشتر بخوانید
مسمومیت خونی: علائم، علل و درمان

شماره ۲ بیماری تنفسی را آرام می کند

یکی از علائم اولیه ویروس کرونا علائم تنفسی مانند سرفه خشک و تنگی نفس است. در حالی که این شرایط معمولاً با داروهای بدون نسخه مانند آنتی بیوتیک ها درمان می شوند، آقطی سیاه ممکن است رویکرد طبیعی تری ارائه دهد.

در یک مطالعه، محققان با هدف ارزیابی تأثیر آقطی سیاه بر علائم دستگاه تنفسی فوقانی در یک گروه ۱۸۰ نفره بودند. با در نظر گرفتن آسیب شناسی زمینه ای و وضعیت واکسن، محققان دریافتند که آقطی سیاه تأثیر مثبت قابل توجهی در کاهش علائم تنفسی فوقانی دارد.

آنها به این نتیجه رسیدند که آقطی سیاه ممکن است جایگزینی برای آنتی بیوتیک ها برای علائم تنفسی ناشی از عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی باشد.[[*]

شماره ۳ سیتوکین ها را برای مبارزه با عفونت افزایش می دهد

سیتوکین ها پروتئین های کوچکی هستند که توسط سلول های ایمنی بدن به عنوان مولکول های سیگنالی آزاد می شوند. آنها ایمنی و التهاب را تنظیم می کنند و به سلول های ایمنی شما اجازه می دهند تا در دفاع از آن با هم ارتباط برقرار کرده و با هم کار کنند.

تحقیقات نشان می دهد که به عنوان بخشی از فعالیت ضد ویروسی، آقطی سیاه تولید سایتوکین های التهابی را برای حمایت از سیستم ایمنی بدن افزایش می دهد.

در حالی که التهاب اغلب به عنوان یک فرآیند مضر در بدن تلقی می شود، حقیقت این است که سیستم ایمنی بدن شما به مقدار مشخصی از التهاب به عنوان یک دعوت به سلاح برای ارتش سلول های ارتقا دهنده سلامت شما متکی است.[*].

به عنوان تعدیل کننده سیتوکین های التهابی، آقطی سیاه از طرف شما عمل می کند تا به بدن شما نشان دهد که یک مهاجم وجود دارد، و سلول های ایمنی شما باید انجام دهند.

شماره ۴ منبع ترکیبات آنتی اکسیدانی

آقطی سیاه منبع فراوانی از ترکیبات آنتی اکسیدانی است. در واقع، رنگ بنفش غنی آن از گروهی از ترکیبات فنلی به نام آنتوسیانین ها می آید که یک اثر محافظتی قوی در برابر گونه های فعال اکسیژن (ROS) دارند.

بیشتر بخوانید
16 سوال متداول درباره HIV

به عنوان ترکیبات آنتی اکسیدانی، آنتوسیانین ها به محافظت از بدن در برابر التهاب، مواد سرطان زا، بیماری های قلبی عروقی، چاقی و دیابت کمک می کنند.[*].

این شرایط و به طور کلی استرس اکسیداتیو می تواند بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که وضعیت آنتی اکسیدانی نقش مهمی در ایمنی و پیشگیری از بیماری های مزمن ایفا می کند[*].

ترکیبات آنتی اکسیدانی زیست فعال موجود در آقطی سیاه نقش مهمی در حمایت از سیستم ایمنی بدن شما ایفا می کند.[*]:

 • مقابله با استرس اکسیداتیو
 • اعمال اثرات مفید بر فشار خون
 • متعادل کردن قند خون
 • سیستم ایمنی بدن شما را تحریک می کند
 • افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی

شماره ۵ سرشار از ویتامین C

ویتامین C نقش مهمی در ایمنی دارد. به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، از دفاع بدن شما به روش های مختلفی پشتیبانی می کند، از جمله[*]:

 • در ایمنی تطبیقی ​​(توانایی بدن شما برای هدف قرار دادن ترکیبات خارجی خاص) نقش دارد.
 • حمایت از ایمنی ذاتی (دفاع غیر اختصاصی در برابر آنتی ژن ها)
 • از عملکرد سد اپیتلیال در برابر عوامل بیماری زا پشتیبانی می کند (به عبارت دیگر سلول های شما را قوی نگه می دارد تا مهاجمان ناخواسته وارد بدن شما نشوند)
 • فعالیت ضد اکسیدان پوست را تقویت می کند (در نتیجه به طور بالقوه در برابر استرس اکسیداتیو محیطی محافظت می کند)
 • فاگوسیتوز (بلعیدن ترکیبات خارجی توسط سلول های ایمنی شما) را تقویت می کند.
 • از کشتن میکروب ها پشتیبانی می کند
 • سلول های قدیمی را از محل های عفونت پاک می کند

با توجه به نقش های بی شماری که ویتامین C در حمایت از ایمنی ایفا می کند، کمبود ویتامین C منجر به اختلال در سیستم ایمنی و افزایش حساسیت به عفونت ها می شود.[*].

تحقیقات نشان می‌دهد که در عفونت‌های تنفسی ناشی از ویروس، ویتامین C می‌تواند تا ۸۵ درصد از علائم پیشگیری کرده و آن‌ها را تسکین دهد.[*]. بار دیگر، این می تواند در مورد کروناویروس به دلیل تأثیری که به نظر می رسد روی دستگاه تنفسی دارد، قابل توجه باشد.

بیشتر بخوانید
آسکاریازیس - علائم و علل

شماره ۶ سرشار از ویتامین A است

یکی دیگر از ویتامین هایی که آقطی سیاه سرشار از آن است ویتامین A است.

ویتامین A مسئول عملکردهای بی شماری در سیستم ایمنی بدن شما است، از جمله[*]:

 • بیان سلول های ایمنی مانند ماکروفاژها، لنفوسیت ها و سلول های کشنده طبیعی را افزایش می دهد.
 • از فعال شدن آنتی بادی هایی پشتیبانی می کند که می توانند از سیستم شما در برابر مهاجمان خارجی محافظت کنند.
 • از پاسخ های ضد التهابی پشتیبانی می کند.
 • یکپارچگی غشاهای مخاطی شما را حفظ می کند، که برای محافظت از حفره های بدن در برابر باکتری ها و ویروس ها بسیار مهم هستند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل ویتامین A می تواند مرگ و میر در بیماری های عفونی را کاهش دهد[*].

 ایمن بمانید و بهترین کار را انجام دهید

از آنجایی که همه‌گیری کروناویروس جدید همچنان باعث نگرانی در سراسر ایالات متحده می‌شود، این در دستان شماست که برای مراقبت از خود و سالم ماندن هر کاری که می‌توانید انجام دهید.

با توجه به اینکه مرکز کنترل بیماری (CDC) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) تمام تلاش خود را برای مهار ویروس و جلوگیری از شیوع آن انجام می دهند، به عنوان یک شهروند آگاه، می توانید با قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن خود، نقش خود را انجام دهید.

علاوه بر شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی، سعی کنید با داروهای طبیعی مانند آقطی سیاه، ایمنی بدن را تقویت کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه