آیا آنتی بیوتیک کمک می کنند؟ انواع، عوارض جانبی، و بیشتر

افراد مبتلا به مشکلات دردناک سینوسی اغلب از پزشکان خود درخواست می کنند تا در اسرع وقت به آنها آنتی بیوتیک بدهد. تحقیقات نشان می دهد حدود ۸۳ درصد از بزرگسالانی که در ایالات متحده توسط پزشک برای سینوزیت حاد مراجعه می کنند، در نهایت آنتی بیوتیک دریافت می کنند. و بیشتر آنها به آن نیاز ندارند.

سینوزیت حاد یک عفونت سینوسی که کمتر از ۴ هفته طول می کشد، در حالی که سینوزیت مزمن بیش از ۱۲ هفته طول می کشد. عفونت‌های سینوس‌ها (فضاهای هوای توخالی در استخوان‌های گونه، پیشانی و بین چشم‌ها) معمولاً در اثر عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی ایجاد می‌شوند. آنها باعث انسداد مخاط غلیظ و ناراحتی در حفره ها می شوند.

اما آنتی بیوتیک ها ممکن است همیشه بهترین درمان برای سینوزیت نباشند. بدن شما باید بتواند خود را از یک سینوزیت خفیف یا متوسط ​​درمان کند و باید از مصرف آنتی بیوتیک هایی که می توانند باعث مقاومت آنتی بیوتیکی شوند اجتناب کنید.

بسیاری از دستورالعمل‌های پزشکی، از جمله دستورالعمل‌هایی که به طور مشترک توسط آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی، و شورای مشترک آلرژی، آسم و ایمونولوژی صادر شده‌اند. اکنون استفاده عاقلانه (احتیاط آمیز) از آنتی بیوتیک ها را توصیه می کنیم.

Amoxicillin is an antibiotic often prescribed for treating sinus infections. (Photo credit: SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images)
این دستورالعمل ها، تا حدی، با مطالعاتی که دریافتند آنتی بیوتیک ها ممکن است تفاوتی ایجاد نکنند، ایجاد شده اند. طبق گفته آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد افراد مبتلا به عفونت سینوسی بدون آنتی بیوتیک بهبود می یابند.در یک مطالعه در مورد تسکین علائم، بیمارانی که آنتی‌بیوتیک دریافت کردند، عموماً بهتر از بیمارانی که آنتی‌بیوتیک دریافت نکردند، عمل نکردند.

این مطالعه، منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا۲۴۰ بیمار مبتلا به سینوزیت را مشاهده کردند. به آنها یکی از چهار درمان داده شد: آنتی بیوتیک به تنهایی، اسپری استروئیدی بینی به تنهایی برای کاهش تورم بافت، هم آنتی بیوتیک و هم اسپری، یا بدون درمان.

بیشتر بخوانید
پروسیکلیدین - کمردرین. عوارض جانبی و دوز

بیمارانی که هیچ درمانی دریافت نکردند به اندازه بیمارانی که آنتی بیوتیک دریافت کردند، بهتر شدند. به نظر می رسید که اسپری بینی به افرادی که در ابتدای مشکلات سینوسی خود علائم کمتری داشتند کمک می کرد و به نظر می رسید که وضعیت کسانی را که احتقان شدیدتر دارند بدتر می کند.

همه بیماران علائم سینوسی داشتند که نشان دهنده عفونت باکتریایی بود. با این حال، مشکلات سینوسی می تواند توسط ویروس ها نیز ایجاد شود، که آنتی بیوتیک ها قطعا هیچ کمکی برای آن ندارند.

پزشکان ممکن است ندانند که سینوزیت باکتریایی یا ویروسی است زیرا تشخیص معمولاً با مشاهده علائم انجام می شود. علائم عبارتند از:

 • گرفتگی بینی
 • درد یا ناراحتی در اطراف چشم ها، پیشانی یا گونه ها
 • سرفه
 • سردرد
 • تخلیه بینی ضخیم یا بعد از بینی
 • تب

گاهی از آزمایش‌های دیگری مانند سی‌تی اسکن یا کشت برای کمک به تشخیص استفاده می‌شود.

برخی از پزشکان به بیماران مبتلا به سینوزیت نسخه آنتی بیوتیک می دهند و به آنها توصیه می کنند قبل از پر کردن آن ۳-۵ روز صبر کنند. آنها به بیماران خود پیشنهاد می کنند که تنها در صورتی آن را پر کنند که علائم آنها تا آن زمان بهتر نشده باشد. برخی از کارشناسان می گویند هر چه علائم طولانی تر باشد، احتمال اینکه مشکل سینوس یک عفونت باکتریایی باشد، بیشتر می شود. می توان از یک ضد احتقان برای کمک به تسکین علائم و بهبود زهکشی استفاده کرد.

طبق گفته آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، تنها ۲ درصد از عفونت های سینوسی توسط باکتری ها ایجاد می شود. اکثریت قریب به اتفاق عفونت ها توسط یک ویروس ایجاد می شود.

شما ممکن است آنتی بیوتیک دریافت کنید اگر:

 • شما کمتر قادر به مبارزه با عفونت ها هستید (مثلاً اگر دیابت دارید یا یک بیماری جدی قلبی یا ریوی دارید. ).
 • علائم شما بعد از ۵ روز بدتر شده یا بهبودی نشان نداده است.
بیشتر بخوانید
6 فایده ال سیترولین برای سلامتی

اگر آنتی بیوتیک داده شود، معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز آن را مصرف می کنید.

علائم عفونت سینوسی با آنتی بیوتیک بهبود می یابد

پس از حدود یک هفته از مصرف آنتی بیوتیک، باید ببینید:

 • تبت کم شده
 • بینی شما دیگر گرفتگی و پر از مخاط نیست.
 • سردرد و درد سینوسی شما کاهش یافته است.

اگر آنتی بیوتیک مصرف کرده اید و بعد از ۷ تا ۱۰ روز چیزی تغییر نمی کند، احتمالاً عفونت ویروسی دارید. به همین دلیل است که پزشک ممکن است به شما بگوید که چند روز قبل از تجویز آنتی بیوتیک صبر کنید تا ببینید آیا علائم به خودی خود از بین می روند یا خیر.

پزشک ممکن است یکی از آنتی بیوتیک های عفونت سینوسی زیر را برای سینوزیت باکتریایی به شما بدهد:آموکسی سیلین برای عفونت سینوسی

آموکسی سیلین (Amoxil) یا آموکسی سیلین کلاولانات (Augmentin) معمولاً اولین توصیه ها برای افرادی است که به پنی سیلین حساسیت ندارند.

آموکسی سیلین نوعی پنی سیلین مانند است آنتی بیوتیک برای درمان انواع عفونت ها از جمله عفونت سینه، گوش و سینوسی استفاده می شود. رشد باکتری ها را متوقف می کند. کلاوولانات از تخریب آموکسی سیلین توسط باکتری ها جلوگیری می کند، بنابراین ترکیب این دو دارو توسط پزشکان بر فقط آموکسی سیلین ترجیح داده می شود.داکسی سایکلین برای عفونت سینوسی

این دارو متعلق به دسته ای از داروها به نام آنتی بیوتیک های تتراسایکلین است. برای کشتن باکتری ها یا جلوگیری از رشد آن استفاده می شود. اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، پزشک ممکن است این را تجویز کند. داکسی سایکلین (Doryx، Periostat) نیز برای درمان آکنه و سیاه زخم استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
لوموتیل: دوز، عوارض جانبی، موارد استفاده

آزیترومایسین برای عفونت سینوسی

آزیترومایسین (Z-Pak) معمولاً به عنوان یک دوره درمانی ۵ روزه داده می شود و بسیار محبوب است. اما انجمن بیماری های عفونی آمریکا در حال حاضر نسبت به استفاده از آن برای درمان سینوزیت هشدار می دهد، زیرا استفاده بیش از حد از آن منجر به ایجاد مقاومت دارویی شده است. رشد باکتری ها را متوقف می کند و همچنین برای درمان برونشیت، پنومونی و بیماری های مقاربتی و سایر عفونت ها استفاده می شود. آزیترومایسین متعلق به دسته ای از داروها به نام ماکرولیدها است.

سایر داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت سینوسی عبارتند از:

 • سفیکسیم (سوپراکس)
 • سفپودوکسیم (وانتین)
 • کلیندامایسین (کلئوسین)
 • فلوروکینولون ها (لووفلوکساسین، سیپرو)
همه آنتی بیوتیک ها را نمی توان در دوران بارداری به شما داد. برخی خوب هستند اما برخی دیگر خیرمصرف آنتی بیوتیک های ماکرولید یا داکسی سایکلین برای سینوزیت در دوران بارداری ایده خوبی نیست. آنتی بیوتیک های پنی سیلین و سفالوسپورین ایمن تر هستند، به خصوص اگر شواهدی از چرک در سینوس های شما وجود داشته باشد.

سایر آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین ها، آمینوگلیکوزیدها، تری متوپریم-سولفامتوکسازول و فلوروکینولون ها می توانند به کودک آسیب برسانند، بنابراین در دوران بارداری نباید از آنها استفاده کرد.

اگر به مدت ۷ روز از آنتی بیوتیک های عفونت سینوسی استفاده کرده اید و علائم شما یکسان یا بدتر است، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است مجبور شوند شما را از یک آنتی بیوتیک متفاوت استفاده کنند، زیرا بسیاری از باکتری ها اکنون در برابر آنتی بیوتیک های خاص مصون هستند.همچنین ممکن است عفونت سینوس شما باکتریایی نباشد بلکه ویروسی باشد. یا ممکن است چیز جدی تری داشته باشید، مانند انسداد در حفره بینی. برای مشاهده آن، پزشک شما باید یک سی تی اسکن، که یک آزمایش تصویربرداری است، به شما بدهد. اگر دو آنتی بیوتیک مختلف را امتحان کرده باشید که جواب نداده اند، ممکن است دچار این مشکل شوید.

بیشتر بخوانید
آیا داروی کاهش وزن، سماگلوتاید، می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟
در اینجا برخی از داروهای عفونت سینوس وجود دارد که می توانید از داروخانه خود تهیه کنید و به علائم شما کمک کند:

 • برای درد سینوسی و سردرد، سعی کنید استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Aleve، Motrin).
 • برای گرفتگی بینی، از یک ضداحتقان (مانند عفرین، درستان یا سودافد) یا اسپری بینی (فلوناز، ناسونکس) استفاده کنید.
 • همچنین می توانید یک اسپری آب شور بخرید یا محلول نمکی خود را درست کنید برای درمان گرفتگی بینی

استراحت زیاد و نوشیدن مایعات زیاد نیز به بهبودی شما کمک می کند.

اگر عفونت سینوسی دارید، آنتی بیوتیک ها نباید اولین انتخاب شما باشند زیرا بیشتر این عفونت ها توسط ویروس ها ایجاد می شوند و آنتی بیوتیک ها فقط روی باکتری ها اثر می گذارند. اما اگر سینوزیت شما توسط باکتری ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است آموکسی سیلین کلاولانات یا d را تجویز کند.اکسی سایکلین (اگر به پنی سیلین حساسیت دارید) برای کمک به بهبودی شما. بیشتر اوقات، عفونت های سینوسی خود به خود و بدون هیچ داروی خاصی از بین می روند، اگرچه می توانید از قرص های بدون نسخه برای کاهش درد استفاده کنید.
چه مدت طول می کشد تا عفونت سینوسی بدون آنتی بیوتیک از بین برود؟اکثر عفونت های سینوسی (حدود ۷۰ درصد) در عرض ۲ هفته بدون هیچ آنتی بیوتیکی از بین می روند.

چه چیزی سینوزیت را بدتر می کند؟

دود سیگار، هوای خشک، آلاینده ها، تب یونجه و تغییرات فشار هوا تنها برخی از مواردی هستند که سینوزیت را بدتر می کنند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا آنتی بیوتیک کمک می کنند؟ انواع، عوارض جانبی، و بیشتر;

 1. سلام دکتر من امروز خریدم ۸۵۰هزار تومان یک قرص خوردم آیا مصرف نکنم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم چه داروی توصیه میکنی مصرف کنم که لاغر شوم ممنونم

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه