LES ماهیچه ای است که بین مری و معده قرار دارد. این یک دریچه یک طرفه است که معمولاً برای مدت زمان محدودی هنگام قورت دادن باز می شود. هنگامی که LES به طور کامل بسته نمی شود، محتویات معده و شیره های گوارشی می توانند به مری برگردند.

شایع ترین علامت ریفلاکس اسید سوزش سر دل است که باعث احساس سوزش در قفسه سینه می شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • نارسایی
  • مشکل در بلع
بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد گواتر بدانید

هنگامی که رفلاکس اسید بیش از دو بار در هفته اتفاق می افتد، به عنوان ریفلاکس مزمن اسید یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شناخته می شود.

آیا ارتباط تیروئید و رفلاکس اسید وجود دارد؟

تیروئید و کم کاری تیروئید

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در گردن قرار دارد. غده تیروئید مسئول ساخت هورمون هایی است که متابولیسم بدن شما را تنظیم می کند، که فرآیند تولید و استفاده از انرژی در بدن است.

زمانی که تیروئید هورمون‌های بسیار یا خیلی کم تولید می‌کند، چندین اختلال مختلف وجود دارد.

کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند. در توانایی بدن برای انجام عملکردهای متابولیک طبیعی، مانند استفاده موثر از انرژی از محصولات غذایی، اختلال ایجاد می کند. علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

  • افزایش وزن
  • خستگی
بیشتر بخوانید
میکسدما: کما، علائم، تصاویر، درمان و ...

ارتباط رفلاکس اسید و تیروئید

اگرچه ارتباط مستقیمی بین ریفلاکس اسید و بیماری تیروئید وجود ندارد، این رابطه را می توان در افرادی که تیروئید کم کار دارند مشاهده کرد. این امر به ویژه اگر به دلیل بیماری هاشیموتو باشد، که یک بیماری خودایمنی است که در آن بافت تیروئید تخریب می شود، صادق است.

بیشتر بخوانید
تداخلات غذایی لووتیروکسین قرص تیروئید

تصور می شود که بیماری هاشیموتو با یک اختلال حرکتی مری همراه است که می تواند منجر به سوزش سر دل و علائم ریفلاکس شود.

همچنین افرادی که کم کاری تیروئید دارند به دلیل کمبود هورمون تیروئید تمایل به اضافه وزن یا چاقی دارند. این همچنین خطر علائم رفلاکس را افزایش می دهد.

با پزشک خود صحبت کنید

اگر بیماری تیروئید دارید و همچنین رفلاکس اسید معده دارید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌هایی برای تسکین رفلاکس اسید خود بیابید، بدون اینکه بر عملکرد تیروئید شما تأثیری بگذارد.

بیشتر بخوانید
پرکاری پاراتیروئید - علائم و علل

اگر رفلاکس اسید معده دارید و فکر می کنید ممکن است به تیروئید شما مربوط باشد، ببینید آیا علائم دیگری از کم کاری تیروئید دارید یا خیر. اگر چنین کردید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را برای این وضعیت آزمایش کنند. اگر تشخیص کم کاری تیروئید باشد، می توانند درمان مناسب را تجویز کنند.