تاثیر فنیل افرین بر بارداری

فنیل افرین ممکن است بهترین انتخاب در دوران بارداری نباشد، به خصوص برای زنان در سه ماهه اول بارداری. این به این دلیل است که فنیل افرین ممکن است باعث آسیب هایی مانند نقایص مادرزادی شود. با این حال، شکل فنیل افرینی که استفاده می کنید می تواند تفاوت ایجاد کند.

تحقیقات نشان می دهد که فنیل افرینی که از طریق دهان مصرف می شود برای زنان باردار بی خطر نیست. این به دلیل نحوه عملکرد فنیل افرین است. این دارو با تنگ کردن عروق خونی در مجرای بینی، گرفتگی بینی را برطرف می کند. این امر ترشحات مجاری بینی را کاهش می دهد و راه های هوایی را باز می کند.

با این حال، برای فنیل افرین خوراکی، این باریک شدن رگ های خونی به مجرای بینی محدود نمی شود. همچنین بر رگ های خونی در رحم شما تأثیر می گذارد. هر گونه باریک شدن رگ های خونی رحم در دوران بارداری ممکن است جریان خون به جنین را کاهش دهد.

کاهش جریان خون می تواند از دریافت اکسیژن کافی به جنین جلوگیری کند که می تواند باعث نقص مادرزادی شود یا ضربان قلب کودک را خیلی کند کند. به دلیل این خطر، در دوران بارداری نباید فنیل افرین خوراکی مصرف کنید.

بیشتر بخوانید
تغذيه در شیر دهی؛ رژیم غذایی مادران شيرده چگونه باید باشد؟

از سوی دیگر، فنیل افرین داخل بینی بیشتر تنها مجاری بینی را تحت تاثیر قرار می دهد. شما یک داروی داخل بینی را مستقیماً با اسپری وارد بینی می کنید. به طور کلی، ضد احتقان های داخل بینی باید فقط به مدت سه روز در هر نوبت استفاده شوند. هیچ ارتباط شناخته شده ای بین مصرف کوتاه مدت فنیل افرین داخل بینی و نقایص مادرزادی یا سایر آسیب های حاملگی وجود ندارد.

با این حال، اگر باردار هستید، قبل از استفاده از هر دو نوع فنیل افرین، باید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

تداخلات دارویی

فنیل افرین خوراکی می تواند با برخی از داروهایی که ممکن است قبل، حین و بعد از زایمان به خانم باردار داده شود، تداخل داشته باشد. اکسی توکسیک ها و مشتقات ارگوت دو دسته از این داروها هستند.

این داروها برای مواردی مانند مدیریت زایمان و درمان خونریزی پس از زایمان استفاده می شود. مصرف این داروها همزمان با مصرف خوراکی فنیل افرین می تواند باعث افزایش فشار خون در مادر شود که می تواند باعث عوارض بارداری یا زود به دنیا آمدن نوزاد شود. با این حال، این اثرات با استفاده از اشکال داخل بینی فنیل افرین مرتبط نیست.

بیشتر بخوانید
علائم و تشخیص PCOS

عوارض جانبی فنیل افرین

فنیل افرین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. این موارد مهم است که در دوران بارداری در نظر گرفته شوند، زمانی که راحتی شما و سلامت کودک شما دغدغه اصلی است. برخی از عوارض جانبی ممکن است با عادت کردن بدن به دارو از بین بروند. اگر هر یک از این عوارض جانبی برای شما مشکل ایجاد کرد یا از بین نرفت، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی رایج‌تر فنیل افرین می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عصبی بودن
 • سرگیجه
 • مشکل خواب
 • سوزش یا عطسه بلافاصله پس از استفاده از اسپری بینی

عوارض جانبی جدی معمولاً در اثر بلع تصادفی محصول داخل بینی ایجاد می شود. برخی از عوارض جانبی جدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • آب دهان
 • افزایش دما
 • خستگی
 • کما

داروهای OTC حاوی فنیل افرین

بسیاری از داروهای بدون نسخه (OTC) حاوی فنیل افرین هستند. به دلیل خطراتی که در دوران بارداری وجود دارد، باید بدانید که کدام محصولات حاوی این ماده هستند تا بتوانید در صورت لزوم از مصرف آنها اجتناب کنید. نمونه هایی از داروهای خوراکی که حاوی فنیل افرین هستند عبارتند از:

 • Sudafed PE (همه نسخه ها)
 • تیلنول سینوس + سردرد
 • Contac سرماخوردگی + آنفولانزا
 • Mucinex Fast-Max سرماخوردگی، آنفولانزا و گلودرد

نمونه هایی از داروهای داخل بینی که حاوی فنیل افرین هستند عبارتند از:

 • نئو سینفرین (همه نسخه ها)

همچنین بسیاری از محصولات با نسخه عمومی وجود دارند که حاوی فنیل افرین هستند. این محصولات ممکن است فنیل افرین را با داروهای دیگری مانند گایفنسین (که مخاط را شل می کند) و دکسترومتورفان (یک سرکوب کننده سرفه) ترکیب کنند. حتماً برچسب‌های داروهای OTC را که مصرف می‌کنید بخوانید تا بدانید دقیقاً از چه داروهایی استفاده می‌کنید.

بیشتر بخوانید
بوی خون پریود چیست و چرا؟

درمان های جایگزین

علائم احتقان بینی به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی می تواند ناراحت کننده و ناخوشایند باشد، اما تهدید کننده زندگی نیست. و با گذشت زمان، آنها به طور کلی خود به خود از بین می روند. به همین دلایل، بسیاری از پزشکان درمان غیردارویی احتقان بینی در دوران بارداری را پیشنهاد می کنند. برخی از گزینه ها عبارتند از:

 • افزایش مصرف مایعات: به دفع ویروس های سرماخوردگی از بدن کمک می کند
 • استراحت: به بدن کمک می کند تا با بیماری مقابله کند
 • دوش آب گرم یا بخارساز: برای کمک به پاکسازی مجرای بینی، بخار تهیه کنید
 • مرطوب کننده ها: رطوبت را به هوا اضافه کرده و به تخلیه سینوس های شما کمک می کند.

با پزشک خود صحبت کنید

اگر باردار هستید، عاقلانه است که مراقب داروهای مصرفی خود باشید. مراحل زیر می تواند کمک کند:

 • قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود صحبت کنید. این شامل داروهای تجویزی و همچنین داروهای OTC مانند فنیل افرین می شود.
 • برچسب محصولات داروهای سرفه و سرماخوردگی را که ممکن است بخواهید استفاده کنید، به دقت بخوانید. برخی از این محصولات ممکن است حاوی فنیل افرین یا داروهای دیگری باشند که ممکن است در دوران بارداری بی خطر نباشند.
 • اگر احتقان یا علائم دیگر بیش از چند روز طول کشید با پزشک خود صحبت کنید. علائم طولانی ممکن است به این معنی باشد که شما مشکل جدی تری دارید.
بیشتر بخوانید
رژیم باروری و غذاهای تقویت کننده باروری

همکاری با پزشک می تواند به شما در درمان علائم احتقان و در عین حال ایمن نگه داشتن بارداری کمک کند.

س:

تفاوت فنیل افرین و سودوافدرین چیست؟

بیمار ناشناس

آ:

هر دوی این داروها ضد احتقان هستند. از آنجایی که آنها یک کار را انجام می دهند، آنها با هم در داروهای ترکیبی استفاده نمی شوند. با این حال، آنها در اشکال مختلف سودافد استفاده می شوند. به عنوان مثال، Sudafed Congestion حاوی سودوافدرین است، اما Sudafed PE Congestion حاوی فنیل افرین است. پسودوافدرین را می توان به مت آمفتامین غیرقانونی تبدیل کرد که یک ماده مخدر بسیار اعتیاد آور است. به همین دلیل، قانون ایالات متحده حکم می کند که سودافد را فقط می توان مستقیماً از کارکنان داروخانه خریداری کرد. به همین دلیل است که نمی توانید سودافد معمولی را در قفسه داروخانه پیدا کنید، اما می توانید سودافد PE را در آنجا پیدا کنید.

پاسخ ها بیانگر نظرات کارشناسان پزشکی ما است. تمام محتوا کاملاً اطلاعاتی است و نباید توصیه پزشکی در نظر گرفته شود.