آیا اسید بوریک می تواند به عفونت قارچی کمک کند؟

اسید بوریک با جلوگیری از رشد قارچ های کاندیدا عمل می کند. اسید به صورت شیاف واژینال در دسترس است.

در این مقاله، ما به تحقیقات پشت اسید بوریک به عنوان درمان عفونت های قارچی، اثربخشی و خطرات احتمالی آن نگاه می کنیم.

بررسی اجمالی

 پزشکان ممکن است استفاده از اسید بوریک را برای درمان عفونت های قارچی توصیه کنند.

داشتن مقدار کمی مخمر روی پوست و در نواحی دهان، گلو و واژن مفید است. تحت برخی شرایط – مانند زمانی که سیستم ایمنی ضعیف است یا زمانی که هورمون ها در دوران بارداری تغییر می کنند – مخمر ممکن است تکثیر شود و باعث عفونت شود.

آیا اسید بوریک می تواند به عفونت قارچی کمک کند؟

اصطلاح پزشکی برای عفونت قارچی کاندیدیازیس است. عفونت های مخمری شایع هستند و اغلب در واژن رخ می دهند. آنها اغلب توسط قارچ های Candida albicans (C. albicans) یا Candida glabrata (C. glabrata) ایجاد می شوند.

اسید بوریک یک پودر سفید یا جامد کریستالی است که به عنوان یک عامل ضد ویروسی و ضد قارچی قوی در بدن عمل می کند. تحقیقات نشان می دهد که اسید بوریک رشد C. albicans و C. glabrata را محدود می کند.در چرخه زندگی طبیعی مخمر دخالت می کند، از رشد آن و تبدیل شدن به عفونی جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید
5 چیزی که می تواند باعث خشکی واژن و دردناک شود

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، افراد باید از اسید بوریک به عنوان یک درمان ثانویه استفاده کنند، یعنی اگر سایر داروها یا پمادهای ضد قارچ قادر به درمان عفونت قارچی نیستند یا در صورت عود مجدد آن.

اسید بوریک ممکن است قادر به درمان عفونت هایی باشد که به درمان خط اول مقاوم هستند. این معمولا یک داروی ضد قارچ است که ممکن است شامل یک دوز خوراکی فلوکونازول یا یک کرم ضد قارچ موضعی باشد. اگر اینها جواب نداد، پزشک ممکن است استفاده از اسید بوریک یا درمان دیگری مانند نیستاتین یا فلوسیتوزین را توصیه کند.

فرد می تواند از یک کپسول ژلاتین به عنوان شیاف واژینال استفاده کند. CDC توصیه می کند از کپسول هایی که هر کدام حاوی ۶۰۰ میلی گرم اسید بوریک یک بار در روز به مدت ۲ هفته است استفاده کنید.

داروهای اسید بوریک معمولاً مقرون به صرفه هستند. آنها برای خرید بدون نسخه در داروخانه ها یا آنلاین در دسترس هستند.

اگر علائم پس از استفاده از اسید بوریک ادامه یافت، با یک پزشک عمومی یا متخصص زنان صحبت کنید.

پژوهش ها چه می گوید؟

پژوهش نشان می دهد که اسید بوریک در درمان عفونت های کاندیدا موثر است، از جمله مواردی که با داروهای رایج ضد قارچ برطرف نمی شوند. افراد مبتلا به عفونت های مکرر قارچی ممکن است بیشترین سود را از درمان اسید بوریک ببرند.

بیشتر بخوانید
خشکی نوک پستان: علل و درمان

نویسندگان الف بررسی پزشکی ۲۰۱۱ گزارش دهید که اسید بوریک یک گزینه ایمن و مقرون به صرفه برای افراد مبتلا به عفونت های مکرر یا مزمن واژن است، به خصوص زمانی که درمان معمولی بی اثر باشد.

خطرات و عوارض جانبی

بدن در حال رشد از شواهد و مدارک نشان می دهد که وقتی فردی از غلظت بهینه استفاده می کند، اسید بوریک عوارض جانبی کمتری نسبت به پمادهای استاندارد دارد.

برخی از عوارض جانبی رایج استفاده از اسید بوریک عبارتند از:

 • ناراحتی واژن
 • احساس سوزش خفیف پس از قرار دادن کپسول
 • ترشحات آبکی واژن
 • کهیر که نام پزشکی آن کهیر است

افرادی که هر یک از موارد زیر را دارند نباید از کپسول اسید بوریک استفاده کنند:

 • تب
 • حالت تهوع
 • خونریزی واژینال
 • بیماری التهابی لگن
 • هر بیماری مقاربتی
 • بیماری قلبی
 • یک اختلال عروق خونی

مهم است که به یاد داشته باشید که اسید بوریک سمی است. اگر فردی از آن به طور نادرست استفاده کند، می تواند باعث اوردوز کشنده شود این نادر است.

اسید بوریک را به صورت خوراکی مصرف نکنید و آن را روی زخم های باز قرار ندهید. قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
سونوگرافی - انواع و آماده سازی

نحوه استفاده از اسید بوریک

 هنگام استفاده از شیاف رعایت دستورالعمل ها مهم است.

شیاف واژینال اسید بوریک برای خرید موجود است. آنها کپسول های جامد و بیضی شکلی هستند که فرد وارد واژن می کند. آنها با گرم شدن تا دمای بدن به مایع تبدیل می شوند.

برای درمان عفونت کاندیدا، CDC توصیه می شود از شیاف های واژینال حاوی ۶۰۰ میلی گرم اسید بوریک استفاده کنید. فرد باید یک بار در روز به مدت ۲ هفته از آنها استفاده کند.

همیشه دستورالعمل های روی برچسب دارو را دنبال کنید.

قبل از استفاده از شیاف واژینال، از تمیز و خشک بودن دست ها و ناحیه واژن اطمینان حاصل کنید تا از ورود باکتری ها به بدن جلوگیری شود.

برای استفاده از شیاف، فرد باید:

 • اپلیکاتور را پر کنید و به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید یا بایستید و یک پای خود را روی صندلی بلند کنید.
 • اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن کنید.
 • پیستون را فشار دهید تا کپسول آزاد شود.
 • به آرامی اپلیکاتور را بردارید.

برخی دستورالعمل ها استفاده از شیاف را قبل از خواب توصیه می کنند. زیرا دراز کشیدن خطر نشت دارو را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید
آیا می توانم در دوران بارداری آموکسی سیلین مصرف کنم؟

استفاده از شیاف در دوران قاعدگی بی خطر است. به جای تامپون از پدهای قاعدگی استفاده کنید، زیرا تامپون می تواند مقداری از دارو را جذب کند.

خلاصه

عفونت های قارچی در بزرگسالان سالم شایع است. محققان همچنان به دنبال درمان هایی هستند که دارای عوارض جانبی کمتر، تحمل پذیری بهتر و هزینه کمتر و در عین حال بسیار موثر باشند.

فرد می تواند عفونت های قارچی واژن را با داروهای خوراکی، معمولاً ضد قارچ، درمان کند. اینها نیاز به نسخه دارند. سایر داروها بدون نسخه در دسترس هستند.

اسید بوریک یک درمان جایگزین رایج است که پزشکان آن را در صورت عدم موفقیت درمان خط اول یا عود عفونت توصیه می کنند.

افراد مبتلا به عفونت های قارچی مکرر واژن ممکن است از استفاده از کپسول های اسید بوریک سود ببرند. پزشک می تواند در مورد بهترین دوز و مدت زمان استفاده از دارو توصیه کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه