آیا الکل برای قلب شما مفید است؟

شاید شنیده باشید که یک لیوان شراب قرمز همراه با شام فوایدی برای قلب شما دارد، اما شواهد این ادعا واضح نیست. در همین حال، هزاران علم دیگر نشان می‌دهند که مصرف الکل مضرات جدی برای سلامتی دارد – و هر چه بیشتر بنوشیم (هم به مقدار و هم به دفعات)، خطرات آن بیشتر می‌شود.

در اینجا نگاهی دقیق تر به همه چیزهایی که در مورد اثرات الکل بر سلامت قلب می دانیم آورده شده است.

رد ادعاهایی که الکل برای قلب مفید است

در سالهای اخیر، مطالعات یافتن ارتباط بین مصرف متوسط ​​الکل و خطر کمتر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی، سروصدای زیادی در رسانه های اجتماعی و اخبار جریان اصلی ایجاد کرده است.

اما توجه به این نکته مهم است که این مطالعات برای اثبات علت و معلول طراحی نشده اند، و این بدان معناست که از نظر علمی، وزن کمی دارند.

آیا الکل برای قلب شما مفید است؟

توضیح می دهد: “اینها آزمایشات بالینی نیستند.” مارتا گولاتی، دکتر، مدیر قلب و عروق پیشگیری و پزشک در موسسه قلب اسمیت در Cedars-Sinai در لس آنجلس. «اینها مطالعات مشاهده ای هستند. ممکن است کسانی که در این مطالعات شراب نوشیده اند، از راه های دیگر، مانند رعایت رژیم غذایی سالم، سالم تر بوده اند.»

تحقیقات گذشته همچنین پیشنهاد کرده است که مقادیر متوسط ​​الکل باعث افزایش HDL یا کلسترول “خوب” می شود. نوشیدن متوسط ​​به یک نوشیدنی در روز برای زنان و حداکثر دو نوشیدنی در روز برای مردان، با نوشیدنی استاندارد معادل ۱۲ اونس (اونس) آبجو، ۵ اونس شراب، یا ۱.۵ اونس الکل یا مشروب مقطر تعریف شده است. ، بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC).

بیشتر بخوانید
آیا مخلوط کردن استامینوفن و الکل بی خطر است؟

مطالعات دیگر دریافتند که رسوراترول، یک آنتی اکسیدان موجود در شراب قرمز، دارای خواصی است که ممکن است مزایای محافظتی برای قلب داشته باشد.

می گوید: “هیچ کارآزمایی تصادفی طولانی مدتی وجود ندارد که ثابت کند نوشیدن الکل سلامت قلب فرد را بهبود می بخشد.” جوآنا ترولاکیس، دکتر، یک متخصص قلب در نیویورک-پرسبیتریان کوئینز. این احتمال وجود دارد که مزایای بالقوه الکل نسبتاً کم باشد، برای همه افراد صدق نمی کند و ممکن است بر خطرات آن بیشتر نباشد.

خطرات سلامتی الکل

در حالی که مزایای بالقوه مصرف الکل ثابت نشده است، شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد می تواند از طرق مختلف به سلامت آسیب برساند.

مطالعه منتشر شده در مارس ۲۰۲۲ در شبکه JAMA باز است این ادعا را به چالش می کشد که نوشیدن متوسط ​​​​الکل خطرناک نیست. این مطالعه شامل بیش از ۳۷۰۰۰۰ بزرگسال در بریتانیا بود. محققان دریافتند که نوشیدن زیاد الکل (۲۱ نوشیدنی یا بیشتر در هفته) با بالاترین افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. اما آنها همچنین با ۷ تا ۱۴ نوشیدنی در هفته متوجه افزایش خطر شدند.

بیشتر بخوانید
تداخلات ویاگرا: الکل، داروها و موارد دیگر

به گفته کارشناسان، دلایل این خطرات برای سلامت قلب بسیار متفاوت است.

دکتر ترولاکیس می گوید: «کالری خالی در الکل می تواند منجر به چاقی و دیابت شود. اینها عوامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی عروقی هستند.

ترولاکیس ادامه می دهد: “مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به فشار خون بالا و افزایش تری گلیسیرید شود، که هر دو می توانند به مرور زمان منجر به تجمع چربی در دیواره شریان ها شوند و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند.” همچنین می تواند باعث کاردیومیوپاتی شود که تضعیف عضله قلب است و در نتیجه منجر به نارسایی قلبی می شود.

علاوه بر سلامت قلب، تعدادی دیگر از خطرات سلامتی مرتبط با الکل وجود دارد، از جمله سرطان، بیماری کبد، پانکراتیت و بیماری های مختلف عصبی.

در سال ۲۰۲۳، سازمان بهداشت جهانی (WHO) در بیانیه ای اعلام کرد که “هیچ سطحی از مصرف الکل در مورد سلامت انسان ایمن نیست.” داده های پشت این هشدار از مطالعه ۲۰۲۱تخمین زده می شود که ۲۳۰۰۰ مورد جدید سرطان ناشی از مصرف خفیف تا متوسط ​​الکل در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ است که بیش از ۱۳ درصد از کل سرطان های ناشی از الکل را تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید
اثرات مخلوط ریتالین و الکل

چگونه بفهمم که زیاد الکل می نوشم؟

نوشیدن بیش از حد به طور معمول ۴ نوشیدنی یا بیشتر در روز (یا ۸ یا بیشتر در هفته) در زنان و ۵ یا بیشتر نوشیدنی در روز (یا ۱۵ یا بیشتر در هفته) در مردان در نظر گرفته می‌شود.

“خطرات خاص برای آسیب های مرتبط با الکل نه تنها به مقدار کل بستگی دارد، بلکه به سرعت و تعداد دفعات نوشیدن نیز بستگی دارد، جایی که مصرف بیش از حد سریع الکل (مصرف الکل) می تواند منجر به عوارض حادتری مانند مسمومیت با الکل و حوادث شود، و ترولاکیس می گوید: نوشیدن بیش از حد زیاد می تواند منجر به بیماری های مزمن مانند بیماری کبد شود.

و همانطور که در بالا توضیح داده شد، حتی مصرف سبک تا متوسط ​​الکل بدون خطر نیست.

دکتر گلاتی می گوید: “توصیه من این است که اگر الکل نمی نوشید، شروع نکنید.” «اگر الکل می‌نوشید، تا حد امکان کمتر و قطعاً بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای مردان مصرف نکنید. اگر یک یا دو روز را رها کنید، به این معنی نیست که اشکالی ندارد که به عقب برگردید و سه لیوان در یک شب بنوشید.»

بیشتر بخوانید
نوروپاتی الکلی

از کجا می توانم برای مصرف بیش از حد الکل کمک بگیرم؟

اگر نگران هستید که بیش از حد الکل می نوشید، یک منبع اولیه عالی پزشک مراقبت های اولیه شما است.

ترولاکیس می‌گوید: «یک PCP می‌تواند یک SBIRT (غربالگری، مداخله مختصر و ارجاع به درمان) را برای تأیید مصرف مواد پرخطر، به طور خلاصه درباره اهداف و ارتباط بیماران با منابع و پشتیبانی تکمیل کند.

اگر مشخص شود که مشکلی دارید، پزشکان می توانند در درمان و کمک به شما کمک کنند. الکلی های گمنام به عنوان مثال، یک برنامه ۱۲ مرحله ای کاملاً تثبیت شده است که به بازیابی مبتنی بر پرهیز اختصاص داده شده است که بسیاری از افراد با آن موفق می شوند.

ترولاکیس می گوید: «به خاطر داشته باشید که ترک سریع الکل می تواند تهدید کننده زندگی باشد و خود می تواند منجر به مشکلات قلبی، از جمله آریتمی های کشنده شود. بنابراین، سم زدایی از الکل در مصرف کنندگان زیاد الکل نباید به طور ناگهانی انجام شود و بهتر است تحت نظارت متخصصان پزشکی انجام شود.

Source 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه