آیا بادمجان در رژیم کتوژنیک مجاز است؟ کربوهیدرات، کالری و بیشتر

هنگام ارزیابی اینکه آیا یک غذا با سبک زندگی کم کربوهیدرات شما مطابقت دارد یا خیر، همه چیز همیشه قطع و خشک نمی شود. برخی از سبزیجات مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکلی به وضوح کربوهیدرات کمی دارند.

سایر سبزیجات می توانند باعث خاراندن سرتان شوند. بادمجان به دلیل بافت و طعم نیمه نشاسته ای که دارد برای بسیاری از افراد در این دسته جای می گیرد.

پس بیایید ارزش غذایی بادمجان را بررسی کنیم و مشخص کنیم که آیا این سبزی همه کاره در رژیم کتو شما جای دارد یا خیر.

آیا بادمجان کتو است؟

با قوام قابل توجهی نسبت به سایر سبزیجات کم کربوهیدرات، ممکن است در مورد اینکه آیا بادمجان می تواند در رژیم کتوژنیک کار کند یا خیر سردرگم شوید.

اگرچه قوام کربوهیدرات مانندی دارد و قطعا جویدنی را ارائه می دهد که شبیه سبزیجات نشاسته ای بیشتری است، وقتی به ماکروها نگاه می کنید، متوجه خواهید شد که بادمجان در واقع یک سبزی کتو است.

تغذیه بادمجان

بادمجان، مانند اکثر سبزیجات غیر نشاسته ای، در واقع کالری بسیار کمی دارد. در اینجا مشخصات درشت مغذی بادمجان به شرح زیر است:

یک فنجان بادمجان خرد شده حاوی[*]:

کالری: ۲۰ کیلو کالری

چربی: ۰.۱۴ گرم

کربوهیدرات ها: ۴.۸۲ گرم

فیبر رژیمی: ۲.۴۶ گرم

کربوهیدرات خالص: ۲.۳۶ گرم

پروتئین: ۰.۸۰ گرم

اگرچه اکثر ماکروهای بادمجان از کربوهیدرات‌ها به دست می‌آیند، اما کالری این سبزی آنقدر کم است که مصرف مقدار زیادی بادمجان برای رهایی از کتوزیس لازم است.

همچنین به خاطر داشته باشید که بادمجان سبزی نیست که معمولاً به تنهایی مصرف شود. بسیاری از دستور العمل های بادمجان با منابع قابل توجهی از چربی و پروتئین ارائه می شوند – مناسب برای گرد کردن نسبت درشت مغذی های کتو.

بیشتر بخوانید
کتون در ادرار: علل و آزمایشات

علاوه بر کالری کم آن، رنگ بنفش پر رنگ زیبای بادمجان از مواد مغذی گیاهی به نام آنتوسیانین می آید. بادمجان به ویژه سرشار از آنتوسیانین به نام ناسونین است.

آنتوسیانین ها آنتی اکسیدان های قوی هستند که به بدن شما در مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می کنند. ناسونین، به ویژه، نشان داده شده است که فعالیت آنتی اکسیدانی محافظت از لیپیدها را در بدن شما ایجاد می کند – که جزء مهمی برای غشای سلولی شما هستند.[*].

تحقیقات دیگر نشان می دهد که آنتی اکسیدان های بادمجان ممکن است در برابر انواع خاصی از سرطان محافظت کند و آسیب DNA ناشی از رادیکال های آزاد را از بین ببرد.[*].

۱۱ دستور پخت بادمجان کتو

به دنبال راه هایی برای گنجاندن بادمجان در رژیم غذایی خود هستید؟ این سبزی را می توان در انواع دستور العمل های شام، میان وعده ها و پیش غذاها استفاده کرد. یک نکته: هنگام پخت و پز با بادمجان، پوست آن را جدا نکنید، این همان جایی است که تمام آن مواد مغذی گیاهی ضروری است. پس از پخته شدن، پوست بسیار نرم تر و خوراکی تر می شود.

در اینجا برخی از دستور العمل های خوشمزه بادمجان کتو پسند آورده شده است:

شماره ۱ چیپس بادمجان بوداده

کتو بادمجان

این چیپس بادمجان بوداده ترد به سادگی آماده می شود و یک میان وعده یا پیش غذا عالی است. می توانید آن ها را همانطور که هست میل کنید یا با سس کم کربوهیدرات یا دیپ ست کنید.

این دستور العمل را دقیقاً همانطور که هست دنبال کنید، یا می توانید با گیاهان و ادویه ها سرگرم شوید و همه چیز را مخلوط کنید (اما پنیر پارمزان یک ضروری است).

همچنین، بسته به اندازه برش‌های بادمجان، این چیپس‌ها می‌توانند بزرگ یا کوچک بیرون بیایند.

بیشتر بخوانید
چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم علل استپ وزنی یا افزایش وزن

#۲ پارمزان بادمجان کتو

کتو بادمجان

وقتی به غذاهای بادمجان فکر می کنید، پارم بادمجان احتمالاً اولین چیزی است که به ذهن می رسد. در حالی که اکثر دستور العمل های پارم بادمجان به آرد سوخاری و سایر کربوهیدرات های غیرمجاز نیاز دارند، این دستور غذا با حذف کامل گلوتن باعث حفظ کتو می شود. با ۱۴ کربوهیدرات کل و ۸ گرم فیبر، هر تکه پارمزان کتو بادمجان فقط ۶ کربوهیدرات خالص دارد – حتی ممکن است بتوانید از بیش از یک مورد لذت ببرید!

نکته جانبی: حتماً سس مارینارا کم کربوهیدرات را برای سرو روی پارمزان بادمجان انتخاب کنید.

#۳ کاسرول مرغ خامه ای و بادمجان

کتو بادمجان

وقتی به دنبال طعم زیادی در مدت زمان کوتاه هستید، کاسرول ها یک گزینه فوق العاده هستند. شما می توانید هر چیزی را که می خواهید به یک قابلمه اضافه کنید. پنیر معمولا از بقیه مراقبت می کند. این گوشت مرغ و بادمجان خامه ای یک گزینه عالی برای شام، potlucks است. شما به آن می گویید. و فریب نام آن را نخورید، این کاسرول خامه ای بدون لبنیات نیز هست.

#۴ لازانیا بادمجان

کتو بادمجان

آیا می دانستید که می توانید رشته های لازانیا را با بادمجان جایگزین کنید؟ دستور العمل های کتو گاهی بسیار مبتکرانه هستند. ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما استفاده از این سبزی همه کاره برای یک لازانیای بادمجان ارزش غذایی وعده غذایی شما را افزایش می دهد و در عین حال کربوهیدرات ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این دستور غذا هشت عدد را سرو می کند، اما ممکن است بخواهید آن را دو برابر کنید و مقداری را برای بعد فریز کنید – خیلی خوب است.

شماره ۵ بادمجان بچه کبابی

کتو بادمجان

این دستور یک روش ساده اما خوشمزه برای لذت بردن از بادمجان ارائه می دهد. با مقداری روغن زیتون، مقداری پنیر ریکوتا و ترکیبی عالی از گیاهان، مهمانان شام خود را از مهارت های آشپزی خود شگفت زده خواهید کرد. اینو خدمت کن بچه بادمجان بوداده به عنوان پیش غذا، پیش غذا، یا یک دسته درست کنید و به عنوان غذای اصلی خود سرو کنید.

بیشتر بخوانید
لیست کامل مواد غذایی رژیم کتوژنیک برای مبتدیان

حتی اگر می‌خواهید اندازه وعده‌ها را مهم‌تر کنید، می‌توانید از یک بادمجان بزرگ استفاده کنید.

#۶ بروشتا بادمجان

کتو بادمجان

چه کسی می گوید که بروشتا نیاز به نان دارد؟ به روش واقعی کم کربوهیدرات، می توانید از این سبزی دلچسب برای سرو پیش غذای ایتالیایی مورد علاقه خود استفاده کنید. بروشتا بادمجان نه تنها نسخه اصلی با کربوهیدرات کمتر را ارائه می دهد، بلکه یک راه فوق العاده برای وارد کردن یک لقمه سبزیجات است.

اگر می خواهید واقعاً شیک شوید، کمی پنیر موزارلا و چاشنی ایتالیایی روی آن بریزید.

شماره ۷ دیپ فلفل قرمز و بادمجان سرخ شده

کتو بادمجان

بادمجان یک افزودنی عالی برای دیپ ها ایجاد می کند، که نمونه آن این غنی و خامه ای است فلفل قرمز تفت داده شده و دیپ بادمجان. این دستور غذا تمام محدودیت‌های غذایی را رعایت می‌کند – کم کربوهیدرات، پالئو، وگان، بدون گلوتن و بدون لبنیات. می‌توانید با زدن یک کبریت از این دیپ و آوردن آن به هر گردهمایی اجتماعی مطمئن باشید.

#۸ سیر بابا گانوش

کتو بادمجان

باباگانوش یک غذای لبنانی است که با بادمجان برشته، تاهین، سیر و روغن زیتون درست می شود. معمولاً با نان پیتا سرو می شود اما با سبزیجات یا روی غذای مرغ کبابی عالی می شود. همچنین می توانید این دیپ را با نان کتو یا کراکرهای دوستدار کتو ست کنید.

#۹ خورش بره روی پوره بادمجان ذغالی

کتو بادمجان

مثل اینکه تاس کباب بره به خودی خود خوش طعم و خوشمزه نبود؟ سرو کردن این خورش روی پوره بادمجان، طعم خامه‌ای بیشتری به وعده‌ی غذایی شما می‌دهد و جای گزینه‌های کربوهیدرات بالاتر مانند نان سوخاری یا برنج را می‌گیرد. این غذا بهترین غذای راحتی در یک شب سرد زمستانی است.

بیشتر بخوانید
روغن زیتون در رژیم کتوژنیک

#۱۰ سالاد بادمجان یونانی

کتو بادمجان

سالاد بادمجان یونانیکه با نام متیتزانوسالاتا نیز شناخته می شود، یک غذای کلاسیک یونانی است که فقط با تعداد انگشت شماری از مواد تشکیل می شود – بادمجان، سیر، پیاز، روغن زیتون و سبزی به طعم و مزه. این غذای سبک و لذیذ، کناره‌ای عالی برای یک پروتئین اصلی است و تنها هفت گرم کربوهیدرات برای نصف فنجان دارد.

#۱۱ گرد بادمجان سرخ شده

کتو بادمجان

این دستور غذا مانند چوب موزارلا است که با پارم بادمجان برخورد کرده است، و آنها یک بچه ترد و خوشمزه کم کربوهیدرات داشتند. پخته شده به رنگ قهوه ای طلایی کامل، شما هیچ نان بر روی آنها پیدا نمی کنید دور بادمجان سرخ شده – فقط پوست خوک در اینجا.

خلاصه

حکم صادر شده است. شما می توانید بادمجان را به لیست خرید خود اضافه کنید و در کتوزیس بمانید. دستور العمل های کم کربوهیدرات فوق مکان بسیار خوبی برای شروع هستند، اما اگر هیچ یک از آنها شما را نخواند، می توانید حتی موارد بیشتری را نیز بیابید.

حفظ تنوع در رژیم کتو نه تنها برای مواد مغذی بی‌شماری که غذاهای مختلف فراهم می‌کنند، بلکه برای شاد نگه داشتن جوانه‌های چشایی شما نیز ضروری است.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه