پاپول های آلت تناسلی مرواریدی توده های کوچک صورتی مایل به سفید هستند که در اطراف سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

این مقاله در مورد چیستی پاپول های آلت تناسلی مرواریدی، چگونگی شناسایی آنها و اینکه آیا می توان آنها را برداشت یا پیشگیری کرد، بحث می کند.

پاپول های آلت تناسلی مرواریدی چیست؟

هر مردی می تواند پاپول های آلت تناسلی مرواریدی ایجاد کند که شبیه جوش های کوچک است و در اطراف سر آلت تناسلی ایجاد می شود.

اصطلاح پزشکی که برای توصیف پاپول های آلت تناسلی مرواریدی استفاده می شود پاپیلوم های هیرسوتوئید است. آنها معمولاً در اطراف سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

اندازه و رنگ آنها می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. آنها معمولاً صورتی مایل به سفید به نظر می رسند و بین ۱ تا ۴ میلی متر قطر دارند و شبیه جوش های کوچک هستند.

پاپول‌های آلت تناسلی مرواریدی اغلب به صورت حلقه‌ها یا ردیفی، معمولاً در اطراف محیط قاعده سر آلت تناسلی قرار می‌گیرند. نام فنی این ناحیه تاج آلت تناسلی است.

پاپول های آلت تناسلی مرواریدی اغلب با علائم عفونت مقاربتی مانند زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند. با این حال، زگیل تناسلی به طور معمول بزرگتر است، بیشتر شبیه گل کلم است و می تواند در نواحی دیگری غیر از آلت تناسلی مانند کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
ملانوز آلت تناسلی: درمان، از بین بردن، و علت.

علائم

پاپول های آلت تناسلی مرواریدی باعث ایجاد علائم دیگری با آنها نمی شوند.

هنگامی که مردی پاپول های آلت تناسلی مرواریدی ایجاد کرد، معمولاً تا آخر عمر باقی می مانند. توده ها می توانند با افزایش سن محو شوند، اما تمایلی به تغییر شکل، رنگ یا گسترش بیشتر در طول زمان ندارند.

با توجه به شباهت ظاهری آن‌ها به برخی بیماری‌های دیگر، مانند زگیل تناسلی، هر مردی که علائم دیگری را در کنار توده‌ها تجربه می‌کند، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد.

سایر شرایطی که شبیه پاپول آلت تناسلی مرواریدی هستند عبارتند از:

  • زگیل ناحیه تناسلی
  • لکه های فوردایس
  • molluscum contagiosum

به عنوان مثال، رشدهایی که شروع به خارش می کنند یا باعث ناراحتی می شوند ممکن است نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه ای باشد که پزشک باید آن را بررسی کند.

علل

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد پاپول آلت تناسلی مرواریدی می شود. آنها یک اتفاق عادی در نظر گرفته می شوند و بین ۸ و ۴۳ درصد از مردان آنها را دارند.

بیشتر بخوانید
علت آتروفی بیضه چیست؟

آنها یک عفونت مقاربتی نیستند. برخلاف عفونت های مقاربتی، این عفونت ها ناشی از عفونت یا بیماری نیستند و مسری نیستند. آنها همچنین مضر تلقی نمی شوند.

اگرچه علت پاپول های آلت تناسلی مرواریدی ناشناخته است، اما به نظر می رسد که علت آن ناشناخته باشد بیشتر رایج در مردان سیاه پوست و کسانی که ختنه نشده اند.

درمان

ممکن است بتوان پاپول های آلت تناسلی مرواریدی را با کرایوتراپی برداشت.

پاپول آلت تناسلی مرواریدی قابل پیشگیری نیست و نیازی به درمان خاصی ندارد.

از آنجایی که آنها هیچ خطر یا علامتی برای سلامتی ندارند، تجویز گزینه های درمانی برای کاهش یا حذف توده ها توسط پزشک غیر معمول است.

با این حال، وجود پاپول های آلت تناسلی مرواریدی ممکن است از نظر روانی ناراحت کننده باشد. در این صورت، این امکان برای افراد وجود دارد که آنها را از طریق یکی از روش های زیر حذف کنند:

  • کرایوسرجری: از دماهای شدید برای انجماد و تخریب نواحی هدف بافت استفاده می کند. اغلب به عنوان روشی برای از بین بردن تومورهای مضر استفاده می شود، اما ممکن است برای از بین بردن ضایعات خوش خیم بیشتر مانند پاپول آلت تناسلی مرواریدی نیز استفاده شود.
  • جراحی لیزر: در این روش از اشعه مادون قرمز برای ایجاد آسیب حرارتی و تخریب سلول های پوست استفاده می شود. برای از بین بردن ضایعات و صاف کردن پوست استفاده می شود.
  • رادیوسرجری: اشعه به سلول های پوست آسیب می رساند. می توان آن را به مناطق تحت تاثیر پاپول آلت تناسلی مرواریدی هدف قرار داد و باعث محو شدن آنها شود.
بیشتر بخوانید
ارتباط بین روی (زینک) و اختلال نعوظ

همه این روش ها به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شوند، اما برای افرادی که آنها را در نظر می گیرند درک کامل پیامدهای هر نوع جراحی خاص مهم است. هر روش ممکن است خطرات خاصی را به همراه داشته باشد.

از مصرف داروهای بدون نسخه مانند کرم های زگیل تناسلی باید اجتناب شود زیرا ممکن است مناسب نباشند و باعث تحریک پوست و زخم شوند. به مردم توصیه نمی شود که پاپول های آلت تناسلی مرواریدی را در خانه از بین ببرند.

چشم انداز

اگرچه ممکن است آنها با زگیل تناسلی اشتباه گرفته شوند، پاپول های آلت تناسلی مرواریدی مسری یا مرتبط با فعالیت جنسی نیستند.

پاپول های آلت تناسلی مرواریدی مضر و مسری نیستند و نباید باعث نگرانی شوند. آنها به فعالیت جنسی مرتبط نیستند، اما ممکن است آنها را با شرایطی با علائم مشابه، مانند زگیل تناسلی اشتباه گرفت.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث لایه برداری پوست آلت تناسلی می شود؟

اگرچه ظاهر آنها ممکن است باعث نگرانی برخی از مردان شود، اما جای نگرانی وجود ندارد. پاپول‌های آلت تناسلی مرواریدی نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر و زمینه‌ای نیستند و یک اتفاق طبیعی در نظر گرفته می‌شوند.

هنگامی که رشد کردند، رشد معمولاً در طول زندگی ادامه می‌یابد، اما با افزایش سن، محو می‌شوند.

هیچ علامتی در ارتباط با پاپول آلت تناسلی مرواریدی وجود ندارد، بنابراین هرکسی که علائمی را تجربه می کند باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

برداشتن توده ها با جراحی امکان پذیر است. با این حال، این شایع نیست زیرا هیچ خطری برای سلامتی مرتبط با پاپول آلت تناسلی مرواریدی وجود ندارد.