آیا تاموکسیفن باعث افزایش وزن می شود؟

تاموکسیفن دارویی است که بیش از ۳۰ سال است که برای درمان سرطان سینه استفاده می شود. اگرچه با افزایش وزن مرتبط است، اما اکثر مطالعات این ارتباط را تایید نمی کنند.

تاموکسیفن نوعی هورمون درمانی است که به عنوان تعدیل کننده انتخابی  گیرنده استروژن  (SERM) شناخته می شود. یکی از نام های تجاری تاموکسیفن Nolvadex است.

تاموکسیفن با اتصال به گیرنده های استروژن در سلول های سینه عمل می کند تا استروژن نتواند به آنها متصل شود. تاموکسیفن با جلوگیری از اتصال استروژن سینه به گیرنده ها، رشد و تولید مثل  سلول های سرطان سینه حساس به استروژن را کند می  کند.

در سال ۲۰۱۳،  انجمن آمریکایی انکولوژی بالینی منبع مورد اعتماد  استفاده از تاموکسیفن را به عنوان یک درمان غدد درون ریز پیشنهاد کرد که می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان ۳۵ سال و بالاتر کاهش دهد.

حقایق سریع در مورد تاموکسیفن و افزایش وزن:

 • تاموکسیفن برای درمان انواع سرطان سینه که به هورمون حساس هستند استفاده می شود.
 • زنان می توانند تاموکسیفن مصرف کنند و وزن خود را حفظ کنند.
 • تاموکسیفن با افزایش وزن مرتبط است، اما مطالعات تحقیقاتی کمی با این موضوع موافق هستند.

تاموکسیفن و سرطان سینه

آیا تاموکسیفن باعث افزایش وزن می شود؟

برخی از  سرطان  ها به هورمون های خاصی حساس هستند. این بدان معنی است که برخی از هورمون ها می توانند باعث رشد سلول های سرطانی شوند. هورمون هایی که می توانند بر سرطان تأثیر بگذارند عبارتند از استروژن و  پروژسترون .

بیشتر بخوانید
خشکی نوک پستان: علل و درمان

برخی از سلول های سرطانی گیرنده های استروژن روی خود دارند. با توجه به  منبع مورد اعتماد موسسه ملی سرطان ، تخمین زده می شود که ۸۰ درصد از تومورهای سرطان سینه گیرنده های استروژن در سلول های خود دارند. زنان ممکن است از تاموکسیفن برای پیشگیری، درمان یا پیشگیری از عود سرطان سینه استفاده کنند.

در حالی که تاموکسیفن تنها دارویی نیست که برای درمان سرطان پستان حساس به هورمون استفاده می شود، یک داروی رایج است.

ارتباط بین تاموکسیفن و افزایش وزن؟

یکی از گسترده ترین مطالعات بالینی مربوط به تاموکسیفن و افزایش وزن، مطالعه تغذیه و زندگی سالم زنان (WHEL) بود. این مطالعه که در مجله تحقیقات و درمان سرطان پستان منتشر شده است  ، بیش از ۳۰۰۰ بازمانده از سرطان سینه ۲۷ تا ۷۴ ساله را که   پس از تشخیص تاموکسیفن مصرف می‌کردند یا درمان‌های شیمی‌درمانی دریافت می‌کردند ، مورد بررسی قرار داد.

محققان این زنان را در طول ۶ سال درمان دنبال کردند. آنها دریافتند که دریافت شیمی درمانی با افزایش خطر افزایش وزن همراه است، اما مصرف تاموکسیفن اینطور نیست.

مقاله دیگری در  World Journal of Clinical Oncology Trusted Source  گزارش داد که درمان های هورمونی مانند تاموکسیفن با افزایش وزن قابل توجهی پس از درمان های سرطان سینه مرتبط نیست.

برخی از اطلاعات مکتوب در مورد تاموکسیفن افزایش وزن را به عنوان یک عارضه جانبی بالقوه ذکر می کنند. با این حال، این تحقیق بیان نمی کند که همه زنانی که تاموکسیفن مصرف می کنند وزن اضافه می کنند.

بیشتر بخوانید
آیا نفخ و گاز معده بعد از زایمان طبیعی است؟

سایر عوارض جانبی تاموکسیفن

در حالی که پزشکان تاموکسیفن را با افزایش وزن مرتبط نمی دانند، عوارض جانبی دیگری نیز با مصرف این دارو وجود دارد.

این عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لخته شدن خون
 • افسردگی
 • گرگرفتگی
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان آندومتر
 • دوره های قاعدگی نامنظم
 • نوسانات خلقی
 • ترشحات واژن یا خونریزی واژن

مصرف تاموکسیفن ممکن است اثربخشی برخی داروها را تغییر دهد، همانطور که برخی از داروها ممکن است بر عملکرد تاموکسیفن تأثیر بگذارند.

این به این دلیل است که تاموکسیفن برای عملکرد صحیح به آنزیمی به نام CYP2D6 نیاز دارد. این آنزیم مواد فعال موجود در تاموکسیفن را به شکل قابل استفاده تری در بدن تبدیل می کند. با این حال، داروهای دیگری نیز وجود دارند که ممکن است بر دسترسی CYP2D6 در بدن تأثیر بگذارند. این داروها ممکن است برای اثربخشی در بدن با تاموکسیفن رقابت کنند.

مثالها عبارتند از:

 • بوپروپیون (ولبوترین)
 • دولوکستین ( سیمبالتا )
 • فلوکستین (پروزاک)
 • پاروکستین (پاکسیل)
 • کینیدین (Cardioquin)
 • سرترالین (Zoloft)

اگر خانمی هر یک از این داروها را مصرف می کند، باید با پزشک خود صحبت کند. از آنجایی که طیف وسیعی از داروها وجود دارند که می توانند با اثربخشی تاموکسیفن تداخل داشته باشند، او باید حتماً پزشک خود را در مورد تمام داروها و مکمل های گیاهی که مصرف می کند مطلع کند.

بیشتر بخوانید
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در بارداری شما

مدیریت افزایش وزن

زنی که با یک نوار اندازه گیری روی ترازو ایستاده است. آیا تاموکسیفن باعث افزایش وزن می شود؟
افزایش وزن پس از درمان سرطان سینه ممکن است باعث آسیب شود.

طبق مقاله‌ای که در  ژورنال جهانی انکولوژی بالینی منتشر شده است، زنان پس از درمان سرطان سینه بین ۲.۲ تا ۱۱ پوند وزن اضافه می‌کنند.

برخی از عوامل خطری که با افزایش وزن پس از درمان سرطان سینه مرتبط هستند عبارتند از:

 • داشتن شیمی درمانی یا پرتودرمانی به عنوان درمان سرطان سینه
 • کاهش  BMI  در تشخیص سرطان سینه
 • وضعیت قبل از یائسگی
 • سن کمتر در تشخیص

اگرچه میانگین افزایش وزن مرتبط با برخی از درمان های سرطان سینه همیشه قابل توجه نیست، افزایش وزن می تواند اثرات مضری داشته باشد.

این به این دلیل است که بافت چربی اضافی می تواند ترکیبات التهابی ایجاد کند. اینها به طور بالقوه می توانند رشد یا گسترش سلول های سرطان سینه را تحریک کنند.

چرا هنگام درمان سرطان سینه ممکن است افزایش وزن اتفاق بیفتد؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک زن ممکن است در نتیجه درمان های سرطان سینه افزایش وزن را تجربه کند، فراتر از عوارض جانبی احتمالی داروهایی که مصرف می کند.

اینها شامل کاهش فعالیت بدنی در نتیجه احساس خستگی پس از بهبودی پس از جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی مرتبط با درمان سرطان سینه است.

همچنین، با افزایش سن، متابولیسم زن به طور طبیعی کند می شود که می تواند منجر به افزایش وزن شود.

راه هایی که یک زن می تواند به خوبی زندگی کند و از افزایش وزن جلوگیری کند یا در هنگام انجام درمان های سرطان سینه باعث کاهش وزن شود عبارتند از:

 • رژیم غذایی : خوردن یک رژیم غذایی سالم با غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب یا گوشت بدون چربی.
 • ورزش : در صورت امکان درگیر ورزش باشید. حتی ورزش های کم تاثیر مانند پیاده روی یا تمرین  یوگا می تواند کمک کننده باشد.
 • تغییرات سبک زندگی : تمرین تکنیک‌های خودمراقبتی که می‌تواند به فرد کمک کند  استرس را از بین ببرد  و از نظر فیزیکی احساس بهتری داشته باشد. اینها شامل مدیتیشن، روزنامه نگاری یا تمرین تای چی است.
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث افزایش تستوسترون در زنان می شود؟

خلاصه

تاموکسیفن به بسیاری از زنان کمک کرده است تا سرطان سینه را شکست دهند و عمر خود را افزایش دهند. با توجه به  منبع مورد اعتماد موسسه ملی سرطان ، نشان داده شده است که مصرف تاموکسیفن به مدت ۵ سال خطر عود سرطان سینه و مرگ را در ۱۵ سالگی برای افرادی که در مراحل اولیه سرطان پستان تشخیص داده اند، کاهش می دهد.

اگر زنی در مورد افزایش وزن در رابطه با مصرف تاموکسیفن نگرانی دارد، باید با پزشک خود صحبت کند. اغلب سیستم‌های پشتیبانی زیادی برای کمک به یک زن با سرطان سینه وجود دارد.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا تاموکسیفن باعث افزایش وزن می شود؟;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه