مانند همه داروها، ترامادول دارای عوارض جانبی است و ممکن است شنیده باشید که می تواند باعث آسیب کبد یا کلیه شود. برای اطلاع از صحت این موضوع و اطلاعات بیشتر در مورد کاربردها، اثرات و پتانسیل اعتیاد ترامادول به ادامه مطلب مراجعه کنید.

ترامادول چیست؟

ترامادول نوعی مخدر است که برای دردهای متوسط ​​تا متوسط ​​در بزرگسالان استفاده می شود. به طور خاص، ترامادول مصنوعی است یا در آزمایشگاه ساخته می شود. همچنین برای انزال زودرس و سندرم پای بیقرار به صورت غیرقانونی استفاده می شود.

ترامادول یک نام عمومی برای دارو است که با نام های تجاری Ultram، Ultram ER و Conzip نیز فروخته می شود. همچنین در ترکیب با استامینوفن به عنوان یک داروی عمومی و با نام تجاری Ultracet فروخته می شود.

آیا ترامادول می تواند باعث آسیب کبدی شود؟

هر دو فرمول انتشار طولانی و فوری در دسترس هستند، اگرچه فرمول انتشار فوری فقط باید برای کمتر از یک هفته در هر بار استفاده شود. هر دو فرمول به صورت کپسول فروخته می شوند.

بیشتر بخوانید
اختلالات کبد و پانکراس: علائم و درمان

آیا استفاده از ترامادول بی خطر است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ترامادول را به عنوان یک داروی کلاس IV طبقه بندی می کند، به این معنی که خطر اعتیاد یا وابستگی دارد اما برای استفاده پزشکی تایید شده است.

هشدارها در مورد ترامادول و مواد افیونی

آژانس تنظیم مقررات فدرال صادر کرده است چندین هشدار در مورد ترامادول، از جمله:

 • منع مصرف (قوی ترین هشدار FDA) مبنی بر اینکه ترامادول نباید توسط کودکان زیر ۱۲ سال استفاده شود.
 • منع مصرف ترامادول برای کودکان زیر ۱۸ سال برای درمان درد پس از برداشتن لوزه ها یا آدنوئیدها
 • هشدار به این نکته که افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال که چاق هستند یا آپنه انسدادی خواب یا بیماری ریه دارند نباید از ترامادول استفاده کنند.
 • افرادی که در دوران شیردهی هستند نباید از ترامادول استفاده کنند

مانند تمام مواد افیونی، افرادی که از ترامادول استفاده می کنند، حتی اگر دارو برای استفاده پزشکی تجویز شده باشد، در معرض خطر معتاد شدن هستند.

استفاده از ترامادول دقیقاً طبق دستورالعمل می تواند به کاهش خطر وابستگی کمک کند. بیشتر از آنچه پزشک به شما گفته است مصرف نکنید و کپسول های ترامادول را له نکنید، نجوید، بشکنید یا حل نکنید. احتمال مصرف بیش از حد مواد افیونی وجود دارد که در صورت مصرف بیش از حد ترامادول می تواند کشنده باشد.

بیشتر بخوانید
آیا ChatGPT می تواند در مدیریت بیماری کبد کمک کند؟

آیا ترامادول باعث آسیب کبد یا کلیه می شود؟

ترامادول توسط کبد متابولیزه یا تجزیه می شود. این به این معنی است که احتمال آسیب کبدی وجود دارد. با این حال، اگر ترامادول را در دوزهای معمول و تجویز شده مصرف کنید، آسیب کبدی شایع نیست. اگر رخ دهند، اغلب خفیف هستند و خود به خود برطرف می شوند.

از آنجایی که خطر اندکی آسیب کبدی ناشی از ترامادول وجود دارد، پزشک قبل از شروع مصرف این دارو، آزمایش اولیه عملکرد کبد را انجام می دهد. اگر ترامادول طولانی مدت مصرف می کنید، آنها به نظارت بر عملکرد کبد شما ادامه می دهند تا مطمئن شوند همه چیز خوب است.

ترامادول مستقیماً برای کلیه ها سمی نیست، اما می تواند برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی خطرناک باشد.

اگر بیماری کبدی یا کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است داروی متفاوتی را برای شما انتخاب کنند، یا ممکن است دوز کمتری به شما بدهند یا فاصله بین دوزهایتان را داشته باشند.

در صورت مصرف دوزهای بالای ترامادول، آسیب به کبد و کلیه احتمال بیشتری دارد. علاوه بر این، در صورت مصرف بیش از حد ترامادول، می تواند باعث نارسایی حاد کبد یا کلیه شود. این یک دلیل دیگر برای مصرف تنها ترامادول طبق تجویز است.

بیشتر بخوانید
آیا نوشیدن الکل در حین مصرف فلوکستین یا پروزاک می تواند منجر به آسیب کبدی شود؟

ترامادول چه احساسی در شما ایجاد می کند؟

ترامادول می تواند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی یا خواب آلودگی شود. همچنین می تواند حرکات شما و همچنین تنفس شما را کند کند. به همین دلیل، شما نباید ترامادول را با الکل، بنزودیازپین ها یا سایر داروهایی که سیستم عصبی مرکزی را تضعیف می کنند مصرف کنید.

همچنین هنگام بلند شدن از دراز کشیدن می تواند باعث سرگیجه یا سبکی سر شما شود، بنابراین هنگام بلند شدن آن را آهسته انجام دهید و قبل از ایستادن پاهای خود را برای مدتی روی زمین نگه دارید.

سایر عوارض جانبی ترامادول عبارتند از:

 • سردرد
 • عصبی بودن
 • سفتی عضلانی
 • یبوست
 • تغییرات خلق و خوی
 • لرزش در قسمتی از بدن شما
 • سوزش سردل
 • سوء هاضمه
 • دهان خشک

اگر ترامادول را طولانی مدت مصرف می کنید، پزشک باید فشار خون، سیستم تنفسی و وضعیت ذهنی شما را کنترل کند تا مطمئن شود که عوارض جانبی خطرناکی ندارید.

اگر مصرف ترامادول را به طور ناگهانی قطع کنید، می تواند باعث علائم ترک شود. همیشه قبل از قطع مصرف ترامادول با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر برای مدت طولانی آن را مصرف کرده اید. آنها به شما کمک می کنند تا از خود دور شوید.

بیشتر بخوانید
بیماری کبد چرب و دیابت: چه ارتباطی با هم دارند؟

خلاصه

ترامادول می تواند یک درمان مهم برای بزرگسالان مبتلا به درد متوسط ​​تا متوسط ​​​​شدید باشد، اما با اخطارها و هشدارهایی همراه است. کودکان زیر ۱۸ سال نباید ترامادول مصرف کنند، به خصوص پس از برداشتن لوزه ها یا آدنوئیدها، اگر چاقی دارند یا آپنه خواب دارند. علاوه بر این، افراد باردار نباید از ترامادول استفاده کنند.

برای اکثر مردم، ترامادول احتمالاً باعث آسیب کبدی نمی شود. اگر این اتفاق بیفتد، آسیب به احتمال زیاد خفیف است و خود به خود از بین می رود. اما ترامادول می تواند برای افرادی که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند خطرناک باشد. اگر مشکلات کبدی یا کلیوی دارید و برای شما ترامادول تجویز می شود، با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید. ممکن است داروی دیگری به شما بدهند.