آیا تروما می تواند منجر به افسردگی شود؟

تروما یک واکنش فیزیکی و عاطفی قوی به یک رویداد وحشتناک یا تهدید کننده زندگی، مانند یک بلای طبیعی، تصادف، یا تجاوز جنسی است. هنگامی که شخصی یک رویداد آسیب زا را تجربه می کند، مغز و بدن او اغلب به حالت بقا می روند. در کوتاه مدت این می تواند منجر به علائمی مانند شوک، غم و اندوه یا عصبانیت شدید، اضطراب یا بی حسی عاطفی شود.

پاسخ‌های ضربه‌ای طولانی‌مدت که بسیار بیشتر از زمان ضربه ادامه می‌یابد، می‌تواند به‌عنوان یک سیستم عصبی بیش‌هوش‌انگیز و بیش‌ازحد کارکرد دیده شود که همیشه در آستانه است و برای نجات فرد از خطر، آماده جنگ یا گریز است. کلسی لاتیمر، دکترا، یک روانشناس دارای مجوز که افسردگی و PTSD را در مطب خصوصی در استوارت، فلوریدا درمان می کند. او می گوید: «این به مرور زمان سیستم فرد را خسته می کند و می تواند منجر به فرسودگی جسمی و ذهنی شود.

اگرچه بسیاری از افراد پس از یک تروما بهبود می یابند و به زندگی عادی روزمره خود باز می گردند، برخی دیگر به مشکلات سلامتی دیگری مانند افسردگی مبتلا می شوند. انجمن روانپزشکی آمریکا (APA).

علاوه بر این، برخی از افرادی که تروما را تجربه می کنند، به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مبتلا می شوند که تحقیقات نشان می دهد با افسردگی نیز ارتباط نزدیکی دارد.

آیا تروما می تواند منجر به افسردگی شود؟

چرا تروما می تواند منجر به افسردگی شود؟

بنابراین، چرا تروما گاهی اوقات منجر به افسردگی می شود؟

هنگامی که شما در معرض حوادث نامطلوب زندگی یا به طور کلی تروما قرار می گیرید، بدن شما تلاش می کند تا به شکل یک واکنش ترکیبی فیزیکی و احساسی با آن سازگار شود. اریک چغوری، دکتر، یک روانپزشک دارای مجوز در لس آنجلس.

برخی از افراد ممکن است در ابتدا با احساس حیرت یا سرگردانی به تروما پاسخ دهند یا در پردازش آنچه روی داده مشکل داشته باشند. انجمن روانشناسی آمریکا (APA). هنگامی که این واکنش های اولیه از بین رفت، افراد ممکن است انواع مختلفی از افکار یا رفتارها را تجربه کنند، مانند علائم افسردگی مانند غم و اندوه یا سایر احساسات شدید. آنها همچنین ممکن است تمایلی به تعامل با مردم نداشته باشند، طبق APA.

بیشتر بخوانید
فلت افکت چیست؟

هنوز تحقیقات بیشتری برای درک بهتر رابطه بین تروما و افسردگی مورد نیاز است، اما برخی عوامل ممکن است شما را مستعد ابتلا به افسردگی پس از تجربه تروما کند. مطالعه نشان می دهد. آنها عبارتند از:

 • سن کمتر “بیماران جوان تر، به ویژه آنهایی که ضربه های روحی را تجربه کرده اند، مستعد ابتلا به افسردگی هستند زیرا [some] دکتر چغوری توضیح می‌دهد که هنوز مکانیسم‌های مقابله‌ای را یاد نگرفته‌اند و ذهن جوان آن‌ها هنوز قادر به انطباق با ترومای تغییردهنده شیمی مغز نیست.
 • جنسیت زن چاغوری می‌گوید میزان افسردگی در بین زنانی که تروما را تجربه کرده‌اند و آن‌هایی که چندین رویداد آسیب‌زا را تجربه کرده‌اند، بیشتر است. زنان دو برابر بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند افسردگی نسبت به مردان و ۲ تا ۳ برابر بیشتر احتمال دارد به آن مبتلا شوند PTSD به دلایلی از جمله اینکه زنان بیشتر از مردان آسیب های خاصی را تجربه می کنند (مانند سوء استفاده جنسی یا تجاوز) که اغلب منجر به PTSD می شود.
 • خوددرمانی علائم تروما با الکل مصرف نادرست الکل یک عامل خطر برای افسردگی است کلینیک مایو. همچنین یک عارضه بالقوه PTSD است کلینیک مایو.
 • انواع بیشتری از تروما تجربه شده است
 • علائم تروما که در عملکرد آنها اختلال ایجاد می کند

چگونه PTSD و افسردگی همپوشانی دارند

اکثر افرادی که از طریق تروما زندگی می‌کنند، دوره‌ای موقتی از مشکل در کنار آمدن و سازگاری با زندگی را پس از آن تجربه می‌کنند. اما برخی از افرادی که تروما را تجربه می‌کنند ممکن است متوجه شوند که نمی‌توانند از فکر کردن به آنچه رخ داده است دست بکشند.

بیشتر بخوانید
صبر: تعریف، اثرات سلامتی و نکاتی برای تمرین

اگر علائم تروما را تجربه می کنید که بیش از یک ماه ادامه می یابد و با توانایی شما در انجام روزتان تداخل دارد، ممکن است به PTSD مبتلا باشید. چی. طبق APA، تقریباً از هر ۱۱ نفر ۱ نفر در طول زندگی خود به PTSD مبتلا می شوند.

طبق گفته کلینیک مایو، علائم PTSD عبارتند از:

 • خاطرات سرزده اینها افکار، خاطرات یا رویاهای ناراحت کننده و مکرر و ناخواسته مرتبط با رویداد آسیب زا هستند.
 • علائم اجتنابی افراد مبتلا به PTSD ممکن است از افراد، مکان ها و چیزهایی که آنها را به یاد تروما می اندازد اجتناب کنند و همچنین سعی کنند از فکر کردن یا صحبت کردن در مورد آن اجتناب کنند.
 • افکار و احساسات منفی ممکن است افراد نسبت به خود احساس بدی داشته باشند، ممکن است خود را به خاطر اتفاقی که افتاده سرزنش کنند، ممکن است از چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند لذت نبرند، ممکن است اعتماد به افراد را متوقف کنند یا احساس کنند از خانواده و دوستان جدا شده اند.
 • علائم برانگیختگی این تغییرات در واکنش‌های فیزیکی و عاطفی ممکن است شامل همیشه در حالت آماده‌باش بودن، به‌راحتی حیرت‌انگیز بودن، مشکل در خوابیدن، تحریک‌پذیری یا داشتن مزاج کوتاه باشد.

اگرچه این دو تشخیص متمایز هستند، اما طبق تحقیقات فوق، علائم افسردگی اساسی و PTSD ممکن است همپوشانی داشته باشند و گاهی اوقات می توان هر دو را تشخیص داد. افسردگی در افراد مبتلا به PTSD 3 تا ۵ برابر بیشتر از افراد بدون PTSD است. مرکز ملی PTSD.

طبق گفته مرکز ملی PTSD، علائم همپوشانی بین افسردگی و PTSD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تحریک پذیری
 • مشکل خواب
 • مشکلات تمرکز
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • کناره گیری اجتماعی
بیشتر بخوانید
ترس از اعداد یا ریاضیات یا آریتموفوبیا: علل، علائم و درمان.

چغوری می گوید: «گاهی اوقات تشخیص این دو ممکن است دشوار باشد. با این حال، چیزی که در بیماران مبتلا به PTSD منحصربه‌فرد است این است که یک علامت بارز تکرار تجربه آسیب‌زا یا داشتن فلاش بک، اجتناب از محیط یا شرایطی که در آن رویداد اتفاق افتاده است، و همیشه در حاشیه بودن، وجود دارد که می‌تواند منجر به بی‌قراری و طغیان‌های خشونت‌آمیز شود. ”

چاغوری توضیح می‌دهد که آیا فردی که دچار تروما شده است به PTSD، افسردگی یا هر دو مبتلا می‌شود، بستگی به عوامل خطر منحصر به فرد هر فرد دارد. او می‌گوید برخی از افراد ممکن است بر اساس مکانیسم‌های مقابله‌ای، انعطاف‌پذیری و سیستم‌های حمایت شخصی، کم و بیش به افسردگی مبتلا شوند.

چغوری می‌افزاید: «کسانی که از قبل اختلالات روانی دارند، علائم افسردگی یا PTSD را تشدید می‌کنند».

چگونه با تروما و افسردگی کنار بیاییم

چغوری می‌گوید اگر علائم شما بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد، یا متوجه می‌شوید که نمی‌توانید مانند قبل از تروما عمل کنید، باید برای کمک با پزشک خود یا یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید.

روان درمانی (معروف به “گفتگو درمانی”) و داروهای ضد افسردگی موثرترین درمان برای افسردگی هستند. کلینیک مایو. برای PTSD، درمان اصلی روان درمانی است، اما ممکن است شامل داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد اضطراب نیز باشد. کلینیک مایو.

چغوری می‌گوید: «من درمان شناختی رفتاری (CBT) را به بیماران مبتلا به افسردگی و PTSD توصیه می‌کنم، زیرا به آنها کمک می‌کند تا تفکر خود را به گونه‌ای پردازش کنند که به آنها کمک کند تجربیات آسیب‌زا را درک کرده و با آن کنار بیایند. CBT نوعی گفتگو درمانی با هدف تغییر الگوهای تفکر و رفتار غیر مفید به الگوهای سازنده تر است.

برای PTSD، CBT معمولاً در کنار مواجهه درمانی انجام می‌شود، نوعی درمان که به شما امکان می‌دهد با خیال راحت با خاطرات یا موقعیت‌هایی که نگران‌کننده می‌بینید مواجه شوید تا بتوانید کنار آمدن با آن‌ها را طبق کلینیک مایو یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید
آیخموفوبیا: ترس از اجسام تیز

در کنار درمان و دارو، برخی از رویکردهای تکمیلی که می تواند به بهبود علائم شما کمک کند عبارتند از:

 • ذهن آگاهی این شکل از مدیتیشن ابزاری ساده اما قدرتمند است که می تواند به شما کمک کند به لحظه حال که در حال تجربه یک فلاش بک هستید برگردانید یا بدنتان را در مواقعی که احساس اضطراب می کنید آرام کند. اتحاد ملی برای بیماری های روانی. برای مثال می‌تواند شامل تمرین‌هایی مانند تنفس عمیق یا استشمام چیزی با رایحه آرام‌بخش باشد.
 • تاب آوری وقتی نوبت به مدیریت هر دو ضربه و افسردگی می رسد، تاب آوری – توانایی سازگاری با تجربیات چالش برانگیز زندگی – می تواند بسیار مفید باشد. یکی از راه‌های ایجاد تاب‌آوری، توسعه استراتژی‌های مقابله‌ای مؤثر – مانند روزنامه‌نگاری، ایجاد یک سیستم حمایت اجتماعی از دوستان و خانواده، یا قالب‌بندی مجدد افکار منفی – برای مدیریت علائم است.
 • ورزش فعالیت بدنی منظم می تواند برای سلامت روانی افراد مفید باشد، از جمله افراد مبتلا به افسردگی، تروما یا PTSD. نشان داده شده است که ورزش علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد. بیشتر بزرگسالان باید هر هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت شدید و همچنین حداقل دو روز در هفته فعالیت های تقویت کننده عضلانی انجام دهند.

*اگر افکار مرگ یا خودکشی دارید، لطفاً با بخش اورژانس محلی خود، خط بحران تماس بگیرید یا با شماره گیری ۹۸۸ با خط زندگی خودکشی و بحران تماس بگیرید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه