وارفارین یکی از محبوب ترین داروهایی است که برای پیشگیری و درمان ترومبوز ورید عمقی (DVT) استفاده می شود. به این دلیل است که بسیار موثر است. با این حال، مانند هر دارویی، تأثیر آن بر شما نیز تحت تأثیر سبک زندگی شما قرار دارد. اگر نوشیدن الکل بخشی از سبک زندگی شما است، ممکن است تعجب کنید که الکل چگونه می تواند بر DVT و داروهای شما تأثیر بگذارد. این مقاله به روشن شدن چگونگی تعامل الکل با وارفارین کمک می کند. همچنین به شما می گوید که چگونه نوشیدن الکل می تواند بر خطر ابتلا به DVT تاثیر بگذارد.

چگونه نوشیدن الکل بر وارفارین تأثیر می گذارد؟

هیچ توصیه خاصی برای مصرف الکل در حین مصرف وارفارین وجود ندارد، اما الکل می تواند بر عملکرد وارفارین تأثیر بگذارد. سرعت تجزیه وارفارین توسط بدن شما را کاهش می دهد. این بدان معناست که نوشیدن الکل می تواند منجر به تجمع دارو در بدن شما شود. اگر بیماری کبدی دارید، در معرض خطر بیشتری برای این تجمع قرار دارید. تجمع این دارو در بدن شما می تواند اثرات وارفارین را بیش از حد افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
چرا الکل باعث نفخ می شود

الکل همچنین می تواند باعث شود بدن شما پلاکت کمتری نسبت به حالت عادی بسازد. پلاکت ها سلول هایی در بدن شما هستند که فرآیند لخته شدن خون را آغاز می کنند. وارفارین همچنین در فرآیند لخته شدن اختلال ایجاد می کند، بنابراین نوشیدن الکل در حین مصرف وارفارین می تواند خطر خونریزی شدید را افزایش دهد.

اگر تصمیم به نوشیدن در حین مصرف وارفارین دارید، فقط باید گهگاهی بنوشید. این بدان معناست که شما باید از نوشیدن روزانه خودداری کنید. همچنین باید مقدار نوشیدنی خود را به یک یا دو وعده محدود کنید.

الکل چگونه DVT را تحت تاثیر قرار می دهد؟

الکل بر خطر ابتلا به DVT تأثیر می گذارد. در برخی موارد، می تواند خطر شما را کاهش دهد. مواقعی وجود دارد که نوشیدن الکل می تواند خطر شما را نیز افزایش دهد. تأثیر الکل بر خطر ابتلا به DVT به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

  • چقدر می نوشید
  • هر چند وقت یکبار می نوشید
  • آنچه می نوشید، مانند آبجو، شراب، یا مشروب
  • سن شما
  • جنسیت بیولوژیکی شما
بیشتر بخوانید
ویاگرا، اختلال نعوظ و نوشیدنی های الکلی

همیشه مهم است که با پزشک خود در مورد الکل صحبت کنید. پزشک می تواند به شما در درک بهتر خطر فردی کمک کند.

DVT چیست؟

ترومبوز ورید عمقی یک لخته خون در یک نوع ورید است. رگ ها خون را به قلب شما باز می گرداند. جریان خون در رگ های شما کندتر از جریان خون در شریان های شما است. این به این دلیل است که خون به اندازه ضربان قلب شما حرکت نمی کند و خون را به سمت بدن شما خارج می کند. اگر کمتر از حد معمول حرکت می کنید، جریان خون شما حتی کندتر می شود. وقتی جریان خون شما کندتر از حد طبیعی باشد، خطر جمع شدن تصادفی آن در رگ های خونی شما بیشتر است. این امر به ویژه در وریدهای بزرگتر شما که خون بیشتری را حمل می کنند صادق است. DVT یک لخته خونی است که روی یک یا چند تا از این سیاهرگ‌های عمیق بزرگ بدن، معمولاً در پاها، تشکیل می‌شود.

بیشتر بخوانید
11 جایگزین غیر الکلی برای شراب (هم قرمز و هم سفید) در آشپزی

DVT در افرادی که:

  • به تازگی جراحی کرده اند
  • دچار حادثه ای شده اند که حرکت آنها را محدود کرده است
  • مسن تر هستند و ممکن است به اندازه کافی جابجا نشوند
  • شرایطی دارند که بر نحوه لخته شدن خون آنها تأثیر می گذارد

اگر DVT را درمان نکنید، می تواند بزرگتر شود و شل شود. اگر لخته شل شود، می تواند در جریان خون شما از طریق قلب شما جریان یابد و به رگ های خونی کوچک ریه های شما وارد شود. این جایی است که می تواند جای گرفته و جریان خون شما را مسدود کند. این آمبولی ریه نامیده می شود و می تواند باعث مرگ شود. بنابراین، درمان موثر و پیشگیری از DVT با داروهایی مانند وارفارین مهم است.

بیشتر بخوانید
آلرژی به الکل: علائم و درمان

نکات برجسته

وارفارین تحت تأثیر الکل قرار می گیرد. با این حال، اینکه الکل چگونه بر درمان شما با وارفارین تأثیر می‌گذارد به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چه مقدار و چه مقدار می‌نوشید. همچنین، تفاوت‌های فردی مانند سن، جنسیت و سابقه پزشکی می‌تواند بر خطر ابتلا به DVT در صورت مصرف الکل تأثیر بگذارد. مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین درک را از نحوه تأثیر الکل بر درمان شما با وارفارین به دست آورید.

الکل در رژیم کتوژنیک: بهترین و بدترین نوشیدنی برای انتخاب