آیا تریپوفوبیا واقعی است؟

تریپوفوبیا به ترس یا بیزاری از خوشه هایی از سوراخ های کوچک یا الگوهای تکراری، به عنوان مثال، در اسفنج ها، حباب های صابون و توت فرنگی اشاره دارد. در حال حاضر به عنوان یک فوبیا طبقه بندی نمی شود.

اصطلاح “تریپوفوبیا” یونانی برای ترس از سوراخ است. بیانگر احساس بیزاری یا احساس ناخوشایندی است که فرد ممکن است با دیدن مجموعه ای از سوراخ ها یا الگوهای تکراری مشابه تجربه کند. دیدن این الگوها ممکن است منجر به علائمی مانند ترس، انزجار و اضطراب شود.

در حال حاضر، کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روانپزشکی آمریکا، ویرایش پنجم، ویرایش متن (DSM-5-TR) تریپوفوبیا را به عنوان یک فوبیا نمی شناسد. این به دلیل بحث مداوم در مورد اینکه آیا این یک فوبیا است یا صرفاً یک احساس انزجار است.

در این مقاله، ما در مورد تریپوفوبیا، از جمله محرک‌های بالقوه، علل احتمالی و نحوه درمان آن صحبت می‌کنیم.

آیا تریپوفوبیا واقعی است؟

چه چیزی باعث تریپوفوبیا می شود؟

تریپوفوبیا به ترس یا دفع الگوهای سوراخ ها اشاره دارد. به این ترتیب، افراد مبتلا به تریپوفوبیا اغلب متوجه می‌شوند که تصاویر خاصی از خوشه‌هایی از سوراخ‌های کوچک و نامنظم باعث ایجاد علائم آن‌ها می‌شود. مثالها شامل الگوهای موجود در اشیاء مانند:
 • اسفنج ها
 • حباب های صابون
 • مرجان
 • اسفنج های دریایی
 • شانه عسل
 • تراکم آب
 • کندوهای عسل
 • غلاف بذر
 • توت فرنگی
 • انارها
 • حباب ها
 • خوشه های چشم در حشرات

علل

علاوه بر بحث در مورد اینکه آیا تریپوفوبیا یک ترس یا انزجار است، محققان به بررسی این موضوع ادامه می دهند که چه چیزی ممکن است باعث این بیزاری شدید شود.

بیشتر بخوانید
پارانویا چیست؟

برخی از افراد ممکن است بین الگوهای سوراخ و برخی از حیوانات بالقوه خطرناک که دارای طرح های مشابه هستند، ارتباط ناخودآگاه ایجاد کنند. مطالعه ۲۰۱۸ بررسی پردازش بصری نشان می دهد که تصاویر تریپوفوبیک و حیوانات خطرناک واکنش مشابهی را ایجاد می کنند. این بدان معناست که افراد ممکن است این الگو را به عنوان یک تهدید شناسایی کنند و این شناسایی غرایز بقای آنها را آغاز می کند.

مطالعه ۲۰۱۷ نشان می دهد که تریپوفوبیا یک پاسخ تکاملی برای هشدار دادن به فرد در مورد وجود انگل ها یا سایر بیماری های عفونی است. محققان پیشنهاد می‌کنند که افراد مبتلا به تریپوفوبیا ممکن است خوشه‌هایی از سوراخ‌ها را به‌عنوان علائم انگل‌ها، مانند وجود کک‌ها روی پوست، یا انتشار عوامل بیماری‌زا، مانند قطرات ناشی از عطسه یا سرفه، درک کنند.

با این حال، دیگری مطالعه ۲۰۱۷ اشاره می کند که افراد به دنبال محرک های تریپوفوبیا به دلیل ویژگی های خود الگوی خوشه ای و نه ارتباط با حیوانات خطرناک، ناراحتی را تجربه می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که تصاویر دارای مشخصات طیفی خاصی هستند که منجر به احساس تریپوفوبیک می شود.

مقداری پژوهش نشان می دهد که تریپوفوبیا ممکن است نوعی از فوبیای خاص باشد. این اصطلاح به واکنش شدید به چیزی که خطر کمی دارد یا هیچ خطری ندارد اشاره دارد. حتی اگر برخی از افراد متوجه می شوند که واکنش آنها غیرمنطقی است، صرفاً فکر کردن به اشیا یا موقعیت های خاص می تواند علائم اضطراب را ایجاد کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای حمایت از این ایده ضروری است.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد اتوفوبیا بدانید

علائم

افراد مبتلا به تریپوفوبیا ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنند، از جمله:

 • احساس انزجار، ترس یا ناراحتی
 • مور مور شدن
 • خارش پوست
 • خزیدن پوست
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • موارد وحشت زدگی

آیا تریپوفوبیا یک فوبیا است؟

تحقیقات قدیمی تر در مورد تریپوفوبیا نشان می دهد که ممکن است زمانی رخ دهد که افراد ناخودآگاه این الگو را با یک حیوان خطرناک مرتبط می کنند. متناوبا، ممکن است نوعی از آن نیز باشد آپوسماتیسم. این اصطلاح به استفاده طبیعت از رنگ ها یا الگوها برای هشدار دادن به شکارچیان در مورد سمی، سمی یا خطرناک بودن حیوان اشاره دارد.

مطالعه ۲۰۱۷ سعی شد ویژگی های بالینی تریپوفوبیا را شناسایی کند. این نشان داد که علائم تریپوفوبیا معمولاً طولانی مدت و پایدار است. علاوه بر این، ارتباطی با افسردگی و اختلال اضطراب فراگیر وجود داشت. برخی از متخصصان ممکن است آن را با اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) نیز مرتبط کنند، زیرا این واکنش شبیه ترس آلودگی است که گاهی در افراد مبتلا به OCD رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
آیا تروما می تواند منجر به افسردگی شود؟

با این حال، محققان خاطرنشان می کنند که افراد مبتلا به تریپوفوبیا بیشتر احتمال دارد که احساس انزجار را تجربه کنند تا ترس و این که احساسات شدید انزجار را تجربه کنند. می تواند نشانه یک فوبی خاص باشد.

اگرچه هنوز تحقیقات دقیق تری لازم است، برخی از افراد ممکن است بر این باور باشند که داده ها برای طبقه بندی تریپوفوبیا به عنوان یک فوبی خاص کافی است.

درمان

اگرچه هیچ درمانی خاص برای تریپوفوبیا وجود ندارد، برخی از درمان‌ها به طور کلی برای فوبیا در دسترس هستند. درمان برای فوبیاها و سایر اختلالات اضطرابی شامل درمان های خودیاری، درمانی و داروها است.

این درمان ها دارای میزان موفقیت متفاوتی هستند.

درمان ها و درمان های خودیاری

مردم می توانند از خودیاری تکنیک ها توسط خود یا با کمک از یک درمانگر یا مشاور استفاده کنند.

این راهبردها ممکن است گاهی در درمان فوبیای فردی مؤثر باشند، اما میزان موفقیت آنها متفاوت است.

راهبردهای خودیاری عبارتند از:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT): در این گفتار درمانی، یک درمانگر یا مشاور به فرد کمک می کند تا بررسی کند که چگونه افکار خاص باعث احساسات و رفتارهای او می شود. آنها با شخص کار خواهند کرد تا به او کمک کنند تا مهارت هایی را برای به چالش کشیدن افکار غیر مفید و دستیابی به اهداف خود ایجاد کند.
 • مواجهه درمانی (حساسیت زدایی): این یک روش درمانی است که در آن درمانگر فرد را در دوزهای کم اما افزایشی در معرض فوبیای خود قرار می دهد.
 • تکنیک‌های آرام‌سازی: به عنوان مثال می‌توان به تکنیک‌های تنفس و روش‌های تجسم اشاره کرد.
بیشتر بخوانید
پرخوری عصبی - علائم و علل

داروها

در مواقعی، پزشکان داروهای خاصی را برای درمان فوبیا یا عوارض جانبی فوبیا، مانند اضطراب تجویز می کنند. این داروها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • داروهای ضد افسردگی
 • آرام بخش ها
 • مسدود کننده های بتا

جلوگیری

در حال حاضر، هیچ راه اثبات شده ای برای جلوگیری از تجربه علائم تریپوفوبیا در فرد وجود ندارد. با این حال، فرد می‌تواند از تکنیک‌های آرام‌سازی یا روش‌های دیگری استفاده کند که درمانگر برای کمک به کاهش واکنش خود پیشنهاد می‌کند.

خلاصه

فرد مبتلا به تریپوفوبیا ممکن است با دیدن دسته‌هایی از سوراخ‌های کوچک علائمی مانند ترس، انزجار، اضطراب، غاز و وحشت را تجربه کند. برخی از محققان پیشنهاد می کنند که این ممکن است به دلیل تشخیص الگو به عنوان یک خطر رخ دهد، در حالی که برخی دیگر آن را صرفاً تجربه انزجار از الگو می دانند.

در حال حاضر، DSM-5-TR تریپوفوبیا را به عنوان یک بیماری تشخیص نمی دهد. برخی شواهد نشان می دهد که افراد می توانند آن را به عنوان یک فوبی خاص طبقه بندی کنند، اما تحقیقات بیشتری برای حمایت از این ادعا ضروری است.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه