آلرژی به بادام زمینی در حال افزایش است و می تواند باعث واکنش های جدی از جمله آنافیلاکسی شود. اگر در انتظار بچه دار شدن هستید، ممکن است از خود بپرسید که آیا کاری وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به این آلرژی بالقوه جدی در کودک خود انجام دهید.

یکی از نگرانی های رایج این است که آیا خوردن بادام زمینی یا محصولات بادام زمینی در دوران بارداری برای کودک شما بی خطر است یا خیر. آیا این باعث می‌شود که کودک بیشتر به آلرژی بادام‌زمینی مبتلا شود یا قرار گرفتن در معرض بادام‌زمینی در دوران بارداری محافظت‌کننده‌ای خواهد داشت؟

حقیقت این است که دانشمندان روی روش‌هایی کار می‌کنند تا پیش‌بینی کنند کدامیک از کودکان بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی بادام زمینی هستند، اما هیچ راه شناخته‌شده‌ای برای جلوگیری از ایجاد آلرژی وجود ندارد. در اینجا آنچه باید در مورد آلرژی بادام زمینی و بادام زمینی در صورت بارداری بدانید آورده شده است.

اصول اولیه حساسیت به بادام زمینی

آلرژی به بادام زمینی و آجیل درختی از جمله این موارد است رایج ترین آلرژی غذایی در ایالات متحده علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سوزن سوزن شدن در دهان
  • گرفتگی معده یا حالت تهوع
  • مشکل در تنفس
  • تورم زبان
  • آنافیلاکسی
بیشتر بخوانید
درد فرج: علائم، علل و درمان

آنافیلاکسی جدی ترین واکنش است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر شوک آنافیلاکتیک رخ دهد، فشار خون فرد کاهش می یابد، راه های هوایی منقبض می شود، ضربان قلب تند می شود و نبض ضعیف می شود. حالت تهوع و استفراغ شدید نیز می تواند منجر شود. اگر به نظر می رسد فردی آنافیلاکسی را تجربه می کند، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

اگر تشخیص داده شد که فردی به بادام زمینی آلرژی دارد، هنگام بیرون رفتن باید یک تزریق خودکار اپی نفرین (EpiPen) همراه داشته باشد. اپی نفرین یک داروی کلیدی است که در درمان آنافیلاکسی استفاده می شود. همچنین دستگاه باید در خانه به راحتی در دسترس باشد. گاهی اوقات قرار گرفتن در معرض بادام زمینی یا محصولات بادام زمینی در هوا برای ایجاد واکنش کافی است.

معمولا حساسیت به بادام زمینی در دو سال اول زندگی تشخیص داده می شود. با این حال، بسته به قرار گرفتن در معرض، آلرژی ممکن است تا مدت ها بعد خود را نشان ندهد. اگر مشکوک هستید که فرزندتان به بادام زمینی حساسیت دارد، حتماً برای آزمایش به متخصص آلرژی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
خودارضایی و بارداری: آیا بی خطر است؟ مزایا و خطرات

متخصص آلرژی ممکن است آزمایش پوستی را که مقدار کمی پروتئین بادام زمینی را در زیر پوست رسوب می‌کند یا آزمایش خون توصیه کند. اگر نتایج قطعی نباشد، متخصص آلرژی ممکن است حذف محصولات بادام زمینی یا بادام زمینی را از رژیم غذایی به مدت دو تا چهار هفته توصیه کند. رژیم حذفی می تواند به تعیین اینکه آیا حذف بادام زمینی علائم را بهبود می بخشد کمک کند.

بادام زمینی در دوران بارداری

اگر به بادام زمینی حساسیت ندارید، باید از مصرف آن در دوران بارداری احساس امنیت کنید. اگر به بادام زمینی یا هر ماده غذایی حساسیت دارید، باید همیشه از آنها اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که بادام زمینی ممکن است در انواع غذاها پنهان شود، از جمله:

  • محصولات شکلاتی و آب نبات
  • غذاهای آسیایی
  • غلات
  • گرانولا
  • سایر اقلام فرآوری شده در مکان هایی که محصولات بادام زمینی را نیز پردازش می کنند

بادام زمینی در واقع یک انتخاب غذایی هوشمندانه برای زنان باردار است. آنها حاوی پروتئین و فولات هستند. مکمل های فولات و اسید فولیک در دوران بارداری برای کمک به جلوگیری از نقص های مادرزادی، به ویژه در مغز و ستون فقرات در حال رشد، توصیه می شود.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث تورم واژن شود؟

البته، حس بویایی و ترجیحات چشایی شما ممکن است در طول بارداری به طور قابل توجهی تغییر کند. اگر بادام زمینی با شما موافق نیست، منابع دیگر پروتئین و فولات را پیدا کنید. مکمل های اسید فولیک ممکن است بدون توجه به رژیم غذایی منظم شما توصیه شود.

ژنتیک و آلرژی مادام العمر

آلرژی به بادام زمینی، مانند سایر آلرژی ها، در خانواده ها ایجاد می شود. چندی پیش، تصور این بود که اگر فردی در خانواده شما به بادام زمینی حساسیت دارد، باید در دوران بارداری از مصرف بادام زمینی خودداری کنید. مصرف بادام زمینی در دوران بارداری در حال حاضر است امن در نظر گرفته شده است اگر مادر بدون توجه به سابقه خانوادگی، حساسیت به بادام زمینی نداشته باشد.

متخصصان آلرژی بیان می‌کنند که در حالی که کودکان اغلب از حساسیت به شیر و تخم‌مرغ بیشتر می‌شوند، آلرژی به بادام زمینی همراه با آلرژی آجیل درختی بیشتر مادام العمر است.

بیشتر بخوانید
آیا نوشیدن چای سبز در دوران شیردهی به کودک من آسیب می رساند؟

دستورالعمل های ۲۰۱۷ از موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی توصیه می شود که همه کودکان مبتلا به اگزما شدید یا آلرژی به تخم مرغ در معرض خطر ابتلا به آلرژی بادام زمینی قرار گیرند. برای ارزیابی و آزمایش بیشتر باید توسط متخصص آلرژی ویزیت شوند.

اگر در مورد غذاها در دوران بارداری سوالی دارید، با یک متخصص تغذیه که در کار با مادران باردار تخصص دارد، مشورت کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نیز ممکن است منبع خوبی باشد. بارداری می تواند یک دوران فوق العاده اما نگران کننده باشد. هر زمان که نگرانی دارید، به دنبال پاسخ باشید تا بتوانید هر چه بیشتر از این ماه ها لذت ببرید.

Source link