آیا داروهای تاریخ مصرف گذشته مضر هستند؟

بسیاری از کابینت‌های دارویی ما مانند غرب وحشی هستند – نوعی زباله‌دان برای هر دارویی که تا به حال خریداری کرده‌ایم یا برایمان تجویز شده است. اگر شما هم مثل من هستید، اغلب نظم کمی در آن وجود دارد. حتی ممکن است داشته باشید چندین بطری ها و بسته های برخی از منگنه های کابینت دارو مانند مسکن ها و داروهای سرماخوردگی و یکی دو تا از آنها احتمالا تاریخ مصرف گذشته است.

بنابراین، آیا استفاده از آن داروی تاریخ مصرف گذشته در کابینت داروی شما بی خطر است؟

پاسخ کوتاه: قطعا نه…در برخی موارد شاید…بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید…

زمان رفع سردرگمی فرا رسیده است.

آیا داروهای تاریخ مصرف گذشته مضر هستند؟

چرا داروها تاریخ انقضا دارند

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال ۱۹۷۹ شروع به فهرست کردن تاریخ انقضا در تمام داروهای بدون نسخه و نسخه‌ای کرد.

نیاز به تاریخ انقضا ریشه در این واقعیت دارد که داروها با گذشت زمان و همچنین در معرض عوامل خارجی مانند نور و رطوبت تخریب می شوند. مهم است که بدانیم یک دارو چه مدت و تحت چه شرایطی بی خطر و موثر باقی می ماند.

در نتیجه، تولیدکنندگان دارو موظف به آزمایش ماندگاری دارو و تعیین تاریخ انقضا بر این اساس هستند – و هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو بعد از این تاریخ همچنان ایمن یا موثر باشد.

بیشتر بخوانید
تشنج ناشی از گرما: علائم، علل، زمان

FDA در مورد داروهای تاریخ مصرف گذشته موضع بسیار قاطعانه ای اتخاذ می کند. بیان کرد که “استفاده از محصولات پزشکی تاریخ مصرف گذشته خطرناک و احتمالاً برای سلامتی مضر است” و ارائه مشاوره در مورد چگونگی داروهای تاریخ مصرف گذشته را به درستی دور بریزید.

سه دلیل اصلی که FDA به شدت از استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته خودداری می کند عبارتند از:

  1. ترکیب شیمیایی و قدرت یک دارو می تواند در طول زمان تغییر کند.
  2. نگه داشتن داروهای استفاده نشده ممکن است باعث سوء استفاده و سوء استفاده از داروهای تجویزی شود، یک عمل خطرناک که با سرعت هشدار دهنده ای در ایالات متحده در حال رشد است.
  3. یک کابینت دارویی که به خوبی مدیریت شده باشد، خطر مصرف اشتباه کودک یا حیوان خانگی را کاهش می دهد.

بنابراین، پیام FDA واضح است: اگر داروی شما منقضی شده است، از آن استفاده نکنید.

با این حال، ماندگاری واقعی یک دارو پیچیده است

چندین مطالعه، از جمله مطالعات انجام شده توسط وزارت دفاع ایالات متحده (DOD) و برنامه افزایش عمر مفید FDA (SLEP)، نشان می دهد که برخی از داروها پس از تاریخ انقضا موثر باقی می مانند. ۸۸ درصد از ۱۲۸ داروی آزمایش شده از طریق SLEP حداقل یک سال پس از تاریخ انقضای اولیه خود ثابت باقی بمانند.

بیشتر بخوانید
باکتری روده با چندین مزیت سلامتی

داستان اینکه چرا برخی داروها ممکن است پس از تاریخ انقضا موثر باشند، لایه لایه و پیچیده است.

با این حال، در نهایت به این واقعیت مربوط می شود که آزمایش طول عمر یک دارو برای چندین دهه پرهزینه است و تولید کنندگان دارو هیچ انگیزه مالی برای انجام این کار ندارند. در نتیجه، تولیدکنندگان مجاز به انتخاب یک بازه زمانی دلخواه برای آزمایش و تعیین تاریخ انقضای دارو هستند – خواه این یک سال یا پنج سال باشد. این اغلب به این معنی است که عمر مفید یک داروی خاص اغلب هرگز مشخص نمی شود.

با این حال، برخی از داروها وجود دارند که در طول زمان پایداری کمتری دارند و این داروها نباید فراتر از تاریخ انقضا گرفته شود. این داروها عبارتند از:

  • انسولین
  • نیتروگلیسیرین
  • آنتی بیوتیک های مایع
  • قلم های اپی

در صورت نیاز به پر کردن مجدد این داروها با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
کرم روده در انسان و علائم آن

علاوه بر این، به پزشک خود اطلاع دهید که چه زمانی برای دارویی که مصرف می‌کنید برای مدیریت یک وضعیت سلامتی نیاز به پر کردن مجدد است، زیرا تکیه بر داروهای تاریخ مصرف گذشته و کمتر موثر برای درمان یک مشکل جدی سلامتی می‌تواند منجر به عوارض خطرناک و حتی تهدیدکننده زندگی شود.

زمینه با داروهای تاریخ مصرف گذشته بسیار مهم است

مشکل ماندگاری تیره داروها دقیقاً همین است – تاریک است.

با وجود این واقعیت که برخی از داروها ممکن است پس از تاریخ انقضا موثر باشند، مطالعات نیز نتیجه می گیرد که ماندگاری واقعی یک دارو بر اساس موارد زیر متفاوت است:

  • خود دارو
  • دسته خاصی از دارو
  • شرایط نگهداری شامل گرما، رطوبت و مدت زمانی که ظرف باز بوده است

تعیین اینکه آیا یک داروی تاریخ مصرف گذشته هنوز پایدار است یا خیر، نیازمند آنالیزهای شیمیایی مبتنی بر آزمایشگاه است، به این معنی که نمی توانید بدانید که داروی سرماخوردگی تاریخ مصرف گذشته که در کابینت داروی شما در خانه می نشیند، واقعاً چه مدت مؤثر است.

به همین دلیل، FDA شما را از مصرف آن منع می کند.

که می شود گفت، برخی استدلال می کنند که جزئیات در مورد داروهای تاریخ مصرف گذشته اهمیت دارد. منطق این است که گهگاه روی آوردن به داروهای تاریخ مصرف گذشته برای علائم ناخوشایند و ناراحت کننده خطر کمتری نسبت به تکیه بر داروهای تاریخ مصرف گذشته برای یک بیماری جدی که ممکن است داشته باشید دارد.

بیشتر بخوانید
10 روش سالم برای جایگزینی نان گندم معمولی

به عنوان مثال، مصرف یک آنتی هیستامین تاریخ مصرف گذشته برای مبارزه با یک دوره آلرژی فصلی یا یک مسکن برای تسکین سردرد ممکن است بی ضرر باشد، با بدترین سناریو این است که این دارو فقط به شما کمک نمی کند احساس بهتری داشته باشید.

از سوی دیگر، تکیه بر داروهای قلبی تاریخ مصرف گذشته می تواند منجر به یک مشکل یا عارضه قلبی خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی شود. در این مورد، هرگز نباید داروهای تاریخ مصرف گذشته را مصرف کنید و در صورت نیاز به پر کردن مجدد فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه