اگر علیرغم ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی، کاهش وزن چالش برانگیز است، ممکن است از خود بپرسید که آیا یک داروی کاهش وزن تجویزی برای شما مناسب است یا خیر.

این داروها معمولاً از طریق یک یا چند مکانیسم زیر عمل می کنند:

 • کاهش اشتها، باعث می شود احساس سیری بیشتری کنید، بنابراین می خورید کالری کمتری
 • کاهش جذب مواد مغذی مانند چربی، باعث می شود کالری کمتری دریافت کنید 
 • افزایش چربی سوزی، باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید

هنگامی که این داروها با سایر تغییرات سبک زندگی همراه شوند و تحت نظارت یک متخصص مراقبت های بهداشتی مصرف شوند، ممکن است راه موثری برای کاهش وزن شما ارائه دهند.

Weight Loss Medications: Do They Work?healthline.comhttps://www.healthline.com › wei...

ما همه داروهای کاهش وزن را که در حال حاضر در دسترس هستند، از جمله نحوه عملکرد آنها، برای افرادی که ممکن است مناسب باشند، تحقیق در مورد اثربخشی آنها و نگرانی های بالقوه ایمنی را بررسی کردیم.

چه داروهایی برای کاهش وزن مورد تایید FDA هستند؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) چندین دارو را برای کاهش وزن با اضافه وزن و چاقی تایید کرده است. این داروها نیاز به تجویز پزشک دارند و فقط باید تحت نظارت پزشک مصرف شوند.

این موارد در حال حاضر شامل:

 • آگونیست های GLP-1، از جمله لیراگلوتاید (Saxenda)، سماگلوتید (Wegovy) و تیرزپاتید (Zepbound)
 • اورلیستات (زنیکال)
 • فنترمین / توپیرامات (Qsymia)
 • نالترکسون/بوپروپیون (Contrave)
 • ستملانوتید (Imcivree)
 • داروهای سرکوب کننده اشتها، از جمله فنترمین (Adipex-P یا Lomaira)

این داروها باید با یک رژیم غذایی کاهش وزن متعادل ترکیب شوند، زیرا به تنهایی راه حل طولانی مدت مفیدی برای چاقی نیستند و ممکن است به مرور زمان منجر به بازیابی وزن شوند.

آنها همچنین دارای عوارض جانبی زیادی هستند که برخی از آنها می تواند جدی باشد.

داروهای کاهش وزن تجویزی چقدر موثر هستند؟

داروهای کاهش وزن می توانند ابزار موثری برای حمایت از مدیریت وزن باشند.

بیشتر آنها با کاهش مصرف غذا، کاهش جذب چربی یا افزایش چربی سوزی کار می کنند که در نتیجه در طول زمان کاهش وزن قابل توجهی را به همراه دارد.

در بیشتر موارد، این داروهای تجویزی معمولاً می‌توانند حدود ۵% تا ۱۰% کاهش وزن را به همراه داشته باشند. با این حال، این ممکن است بسته به عوامل مختلفی، از جمله داروهای خاصی که مصرف می‌کنید، متفاوت باشد.

به خاطر داشته باشید که این داروها باید در کنار تغییرات رژیم غذایی و اصلاح شیوه زندگی مانند فعالیت بدنی منظم استفاده شوند.

تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی نه تنها به افزایش اثربخشی داروهای کاهش وزن کمک می کند، بلکه می تواند به حداقل رساندن دوباره وزن کمک کند، که اغلب پس از قطع مصرف این داروها اتفاق می افتد.

مزایا و معایب داروهای کاهش وزن

طرفداران

 • هنگامی که در کنار تغییرات رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم استفاده شود، برای کاهش وزن موثر است
 • مورد تایید FDA برای مدیریت وزن
 • ممکن است مزایای سلامتی دیگری از جمله بهبود قند خون، فشار خون یا سطح کلسترول را ارائه دهد
 • بسیاری از داروها از طریق پلتفرم های سلامت از راه دور در دسترس هستند

منفی

 • برای همه مناسب نیست
 • بسته به پوشش بیمه، برخی از داروها ممکن است گران باشند
 • می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که برخی از آنها ممکن است جدی باشند
 • پس از قطع دارو، بازیابی وزن امکان پذیر است
 • تحقیقات بیشتری در مورد اثرات طولانی مدت سلامت مورد نیاز است

داروهای کاهش وزن نسخه ای

نگاهی گذرا به داروهای کاهش وزن با نسخه

۱. آگونیست های GLP-1

در پینترست به اشتراک بگذارید
dzika_mrowka/گتی ایماژ

سه آگونیست GLP-1 برای کاهش وزن تایید شده اند، از جمله لیراگلوتاید (Saxenda)، سماگلوتاید (Wegovy) و تیرزپاتید (Zepbound). هر سه به صورت تزریقی در دسترس هستند، اما لیراگلوتاید یک بار در روز تجویز می شود، در حالی که سماگلوتاید و tirzepatide< /span> تزریق می شود.یک بار در هفته فقط

اگرچه به طور خاص برای کاهش وزن تایید نشده است، برخی دیگر از آگونیست های GLP-1 که برای درمان دیابت نوع ۲ در نظر گرفته شده اند، گاهی اوقات برای مدیریت وزن غیرقابل برچسب تجویز می شوند، از جمله<. a i=2>:

 • سماگلوتید (Ozempic یا Rybelsus)
 • دولاگلوتاید (Trulicity)
 • لیراگلوتاید (ویکتوزا)
 • اگزناتید (Byetta)
 • exenatide با رهش طولانی (Bydureon BCise)
 • تیرزپاتید (مونجارو)

آگونیست‌های GLP-1 فقط از طریق نسخه پزشک یا سایر متخصصان بهداشتی واجد شرایط در دسترس هستند. چندین سرویس بهداشتی از راه دور و برنامه کاهش وزن نیز ممکن است در صورت داشتن معیارهای واجد شرایط بودن، نسخه ارائه دهند، از جمله Ro Body Program و کالیبره کردن.

نحوه کار: آگونیست های GLP-1 با آهسته کردن تخلیه معده و افزایش احساس سیری و کاهش ترشح گلوکاگون، هورمونی که در تنظیم اشتها نقش دارد.

اثربخشی: چندین مطالعه نشان داده‌اند که آگونیست‌های GLP-1 می‌توانند برای مدیریت وزن مفید باشند.

به عنوان مثال، یک مطالعه با ۱۹۶۱ بزرگسال نشان داد که مصرف ۲.۴ میلی گرم سماگلوتاید در هفته همراه با تغییرات سبک زندگی منجر به تقریباً ۱۵٪

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که افرادی که لیراگلوتاید مصرف می کنند به طور متوسط ​​۱۷.۲ پوند (۷.۸ کیلوگرم) در مدت ۶ ماه از دست داده اند.

اخیراً، یک ۲۰۲۳ فاز ۳ کارآزمایی بالینی روی ۲۵۳۹ بزرگسال نشان داد که افرادی که تیرزپاتید مصرف می‌کنند، ۲۰ درصد یا بیشتر از وزن خود را در طول این مدت از دست داده‌اند. دوره ۷۲ هفته ای.

عوارض جانبی: عوارض جانبی رایج شامل یبوست، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه، سردرد ، افزایش ضربان قلب، عفونت ها و سوء هاضمه.

اگرچه غیر معمول است، اما عوارض جانبی شدیدی نیز گزارش شده است که ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد. اینها شامل مشکلات کلیوی، تومورهای سلول C تیروئید، بیماری کیسه صفرا، قند خون پایین و افکار خودکشی است. مهم است که به طور منظم با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در تماس باشید تا این عوارض جانبی را کنترل کنید.

همچنین تحقیقات بیشتری در مورد اثرات طولانی مدت این داروها مورد نیاز است، زیرا نگرانی در مورد افزایش مجدد وزن در طول زمان وجود دارد.

موارد منع مصرف: این دارو برای افراد مبتلا به سندرم نئوپلازی غدد درون ریز متعدد (MEN) نوع ۲، سابقه سرطان تیروئید یا پانکراتیت، بارداری و استفاده فعلی از برخی داروهای تجویزی توصیه نمی شود. .

۲. اورلیستات (Xenical)

Orlistat یک داروی خوراکی است که با نسخه Xenical در دسترس است. همچنین می توان آن را بدون پیشخوان با نام تجاری Alli خریداری کرد.

پس از مشاوره پزشکی، پزشک می تواند اورلیستات را تجویز کند. برخی از خدمات بهداشتی از راه دور نیز ممکن است نسخه ای برای این دارو ارائه دهند.

نحوه کار: Orlistat با مسدود کردن فعالیت آنزیم‌های خاصی که برای تجزیه چربی‌ها در دستگاه گوارش استفاده می‌شوند، عمل می‌کند، که به کاهش کمک می‌کند. مقدار کالری که جذب می کنید.

اثربخشی: طبق یک مطالعه ۲۰۱۱ روی ۸۰ نفر مبتلا به چاقی، کسانی که اورلیستات مصرف کردند، از دست دادند. به طور متوسط ​​۱۰.۳ پوند (پوند)، یا ۴.۶۵ کیلوگرم (کیلوگرم)، پس از ۶ ماه. آنها همچنین کاهش قابل توجهی در شاخص توده بدنی (BMI)، چربی شکم، و سطح کلسترول تام و LDL (بد) داشتند.

عوارض جانبی: Orlistat اغلب باعث مشکلات گوارشی مانند مدفوع شل یا چرب، گاز و مکرر می شود حرکات روده، تحمل دارو را برای برخی افراد دشوار می کند. همچنین می تواند به کمبود مواد مغذی، از جمله ویتامین های محلول در چربی A، D، E، یا K کمک کند.

پیروی از یک رژیم غذایی کم چرب معمولاً هنگام مصرف این دارو توصیه می شود تا به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک کند.

موارد منع مصرف: سوء جذب مزمن، کلستاز (نوعی بیماری کبدی)، بارداری، نارسایی کلیوی، و استفاده فعلی از برخی داروهای تجویزی.

Jargon-buster: “منع مصرف” هر دلیلی است که کسی نباید داروی خاصی مصرف کند.

۳. فنترمین/توپیرامات (Qsymia)

فنترمین/توپیرامات یک داروی خوراکی است که متعلق به دسته ای از داروها به نام آمین های سمپاتومیمتیک است. این دارو نیاز به نسخه پزشک دارد و با نام تجاری Qsymia به فروش می رسد.

نحوه کار: این دارو شامل فنترمین، محرک سیستم عصبی مرکزی و سرکوب کننده اشتها با مکانیسم های مشابه با آمفتامین همچنین شامل توپیرامات، یک ضد تشنج است که به کاهش اشتها و افزایش سیری (احساس سیری) برای کاهش وزن کمک می کند.

اثربخشی: یک بررسی تحقیقاتی به این نتیجه رسید که فنترمین/توپیرامات منجر به کاهش وزن متوسط ​​۱۷ پوند (۷.۷ کیلوگرم) شد. و میزان چربی شکم، فشار خون، قند خون و کلسترول را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

یک بررسی دیگر در مورد مقایسه اثربخشی چندین داروی کاهش وزن نشان داد که افراد دارای اضافه وزن یا چاقی که فنترمین/توپیرامات مصرف کرده‌اند به طور متوسط ​​۱۹.۴ پوند (۸.۸ کیلوگرم) کم کردند بعد از ۱ سال.

عوارض جانبی: شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با فنترمین/توپیرامات شامل خشکی دهان، یبوست است. ، و احساس سوزن و سوزن (پارستزی).

همچنین می تواند باعث افزایش دمای بدن، ناتوانی در تعریق و اختلالات روانی یا شناختی شود.

موارد منع مصرف: این دارو برای افراد مبتلا به گلوکوم (بیماری های چشمی که می تواند منجر به نابینایی شود)، سابقه پرکاری تیروئید، بارداری، استفاده اخیر از مهارکننده های مونوآمین اکسیداز و … توصیه نمی شود. استفاده فعلی از برخی داروهای تجویزی.

۴. نالترکسون/بوپروپیون (Contrave)

این دارو که با نام Contrave فروخته می شود، یک داروی خوراکی است که ترکیب بوپروپیون، یک داروی ضد افسردگی و نالترکسون است که برای درمان استفاده می شود. اختلال مصرف مواد افیونی یا الکل را مدیریت کنید.

پزشک می تواند تعیین کند که آیا Contrave ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد یا خیر و سپس یک نسخه ارائه دهد. برخی از خدمات آنلاین نیز ممکن است پس از مشاوره مجازی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی، Contrave را تجویز کنند.

چگونه کار می کند: اگرچه مکانیسم دقیق نالترکسون/بوپروپیون به طور کامل شناخته نشده است، اعتقاد بر این است که  کاهش وزن با عمل بر روی قسمت‌های خاصی از مغز برای کاهش مصرف غذا، افزایش متابولیسم و ​​افزایش احساس سیری.

اثربخشی: یک بررسی از چهار مطالعه نشان داد که نالترکسون/بوپروپیون در مقایسه با دارونما با کاهش وزن قابل توجهی همراه بود. در طی ۱ سال، شرکت کنندگان به طور متوسط ​​۱۱ تا ۲۲ پوند (۵ تا ۹ کیلوگرم) از دست دادند.

یک بررسی دیگر یافته‌های مشابهی داشت و گزارش داد که نالترکسون/بوپروپیون می‌تواند برای حفظ طولانی‌مدت کاهش وزن نیز موثر باشد.

عوارض جانبی: نالترکسون/بوپروپیون ممکن است باعث حالت تهوع، یبوست، سردرد، استفراغ، سرگیجه، و بی خوابی همچنین ممکن است ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد.

موارد منع مصرف: این دارو برای افرادی که سابقه تشنج، بیماری کلیوی در مرحله نهایی، حاملگی و استفاده کنونی از مهارکننده های مونوآمین اکسیداز، مواد افیونی یا سایر موارد دیگر دارند، توصیه نمی شود. داروهای تجویزی.

۵. ستملانوتید (Imcivree)

ستملانوتید، که با نام Imcivree فروخته می شود، در دسته ای از داروهایی است که به عنوان آگونیست های گیرنده ملانوکورتین ۴ (MC4) شناخته می شوند. این یک داروی تزریقی است تأیید شده برای درمان چاقی ناشی از جهش های ژنتیکی خاص و فقط از طریق نسخه در دسترس است.

نحوه کار: افرادی که دارای جهش‌های ژنتیکی خاص هستند ممکن است فعالیت ناکافی گیرنده MC4 در مغز را تجربه کنند که می‌تواند به چاقی کمک کند.

ستملانوتید با افزایش این گیرنده عمل می کند و منجر به کاهش گرسنگی، کاهش دریافت کالری و افزایش متابولیسم می شود که همه اینها می توانند کاهش وزن را ترویج کنید.

اثربخشی: یک مطالعه روی ۲۱ نفر که ستملانوتید مصرف می کردند نشان داد که حدود ۶۲٪ از شرکت کنندگان در حداقل ۱۰ درصد کاهش وزن بعد از ۱ سال شرکت کنندگان همچنین کاهش قابل توجهی در گرسنگی بدون گزارش عوارض جانبی جدی مرتبط با درمان را تجربه کردند.

یک مطالعه کوچک دیگر در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان نشان داد ستملانوتید کیفیت زندگی را تا ۵ هفته پس از شروع درمان به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. که می تواند با کاهش گرسنگی و وزن بدن مرتبط باشد.

عوارض جانبی: برخی از شایع ترین عوارض جانبی ستملانوتید شامل واکنش های محل تزریق، هایپرپیگمانتاسیون تهوع، سردرد، اسهال و درد معده یا کمر. خستگی، استفراغ و افسردگی نیز گزارش شده است.

موارد منع مصرف: این دارو برای افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و کسانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود.

۶. داروهای سرکوب کننده اشتها

چندین داروی بی اشتهایی یا سرکوب کننده اشتها وجود دارد. با این حال، فنترمین (Adipex-P یا Lomaira) معمولاً تجویز می شود.

فنترمین به صورت خوراکی مصرف می شود و نیاز به نسخه پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی دارد.

نحوه کار: این داروها با تغییر سطوح انتقال دهنده های عصبی خاص در مغز، اشتها را کاهش می دهند. که می تواند منجر به کاهش وزن شود.

اثربخشی: یک مطالعه بر روی ۳۴۱۱ نفر، اثربخشی چندین دارو را برای چاقی مقایسه کرد و نشان داد که افرادی که فنترمین مصرف می‌کنند، بیشترین درصد وزن بدن را طی ۱۲ هفته از دست می‌دهند. کسانی که فنترمین مصرف می کردند به طور متوسط ​​۸.۳ پوند (۳.۷۵ کیلوگرم) در طول مطالعه از دست دادند.

اما، به خاطر داشته باشید که این داروها فقط برای استفاده کوتاه مدت توصیه می شوند، زیرا می توانید پس از چند هفته تحمل خود را افزایش دهید. ، منجر به کاهش اثربخشی می شود.

عوارض جانبی: عوارض جانبی بالقوه ممکن است شامل تهوع، استفراغ، اسهال، و گرفتگی معده باشد.

سایر عوارض جانبی شدید گزارش شده است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد، از جمله تنگی نفس، درد قفسه سینه، و تورم اندام تحتانی.

موارد منع مصرف: این دارو برای افرادی که سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا، پرکاری تیروئید، گلوکوم، دیابت، بارداری و برخی داروهای تجویزی دارند توصیه نمی شود.

داروهای کاهش وزن برای چه کسانی مناسب است؟

اکثر داروهای کاهش وزن مورد تایید برای بزرگسالان مبتلا به چاقی یا اضافه وزن و حداقل یک بیماری مرتبط با وزن هستند، مانند:

 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا

به طور مشابه، ستملانوتید (Imcivree)، در نظر گرفته شده برای درمان چاقی ناشی از برخی اختلالات ژنتیکی است.

این داروها برای افرادی طراحی شده‌اند که نتوانسته‌اند از طریق روش‌های دیگر، از جمله رژیم غذایی یا تغییر سبک زندگی، به کاهش وزن برسند.

اگرچه این داروها نباید به عنوان یک راه حل سریع در نظر گرفته شوند، این داروها می توانند ابزار مفیدی برای حمایت از مدیریت وزن در صورت ترکیب با فعالیت بدنی منظم و یک رژیم غذایی مغذی باشند.

به خاطر داشته باشید که داروهای کاهش وزن برای همه افراد، از جمله افرادی که باردار هستند، افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند، مناسب نیستند.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند بسته به اهداف شخصی، سابقه پزشکی و وضعیت سلامتی شما، راهنمایی هایی را در مورد اینکه آیا ممکن است کاندید دریافت نسخه باشید، ارائه دهد.

داروهای کاهش وزن و بارداری

داروهای کاهش وزن در دوران بارداری توصیه نمی شوند و ممکن است برای افرادی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند، یا هر کسی که شیر دادن. قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل کاهش وزن، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد، مانند OB-GYN خود تماس بگیرید.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

اگر همه چیز را برای کاهش وزن امتحان کرده‌اید و ترازو هنوز تکان نمی‌خورد، بهتر است با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مانند یک پزشک یا متخصص تغذیه در مورد اینکه آیا یک داروی کاهش وزن برای شما مناسب است صحبت کنید.

از آنجایی که این قرص‌ها می‌توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند و برای همه بی‌خطر نیستند، مهم است که هیچ دارو یا مکملی برای کاهش وزن بدون مشورت با متخصص مصرف نکنید.

برخی از پلتفرم‌های دیجیتال کاهش وزن، از جمله Ro و Calibrate، داروهای GLP-1 را در برنامه‌های درمانی خود برای افرادی که معیارهای واجد شرایط بودن را دارند، شامل می‌شوند.

سر به بالا

داروهای کاهش وزن ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات خوردن (EDs) توصیه نشود، حتی اگر وزن بدنشان بالاتر باشد. خطر سوء استفاده از داروهای رژیمی با نسخه یا OTC وجود دارد.

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که افرادی که وزن بدن بالاتری دارند به طور نامتناسبی بیشتر در معرض اختلالات خوردن و علائم اختلال خوردن هستند.

اگر درگیر غذا یا وزن هستید، در مورد انتخاب های غذایی خود احساس گناه می کنید، یا به طور معمول در رژیم های غذایی محدود کننده شرکت می کنید، به دنبال کمک باشید. این رفتارها ممکن است نشان دهنده یک رابطه نابسامان با غذا یا ED باشد.

اختلال در غذا خوردن و اختلالات اورژانسی می تواند هر کسی را بدون در نظر گرفتن هویت جنسی، نژاد، سن، اندازه بدن، وضعیت اجتماعی-اقتصادی یا سایر هویت ها تحت تاثیر قرار دهد.

آنها می توانند توسط هر ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی ایجاد شوند – نه فقط در معرض فرهنگ رژیم غذایی.

اگر هر یک از این رفتارها را مدیریت می کنید، احساس قدرت کنید که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط، مانند یک متخصص تغذیه ثبت شده صحبت کنید.

سوالات متداول

موثرترین داروی کاهش وزن چیست؟

آگونیست‌های GLP-1 در حال حاضر مؤثرترین داروهای ضد چاقی هستند و برای استفاده طولانی‌مدت ایمن در نظر گرفته می‌شوند. در حال حاضر، فقط لیراگلوتاید (Saxenda)، سماگلوتاید (Wegovy) و تیرزپاتید (Zepbound) برای کاهش وزن تأیید شده‌اند، اگرچه برخی از داروهای دیگر GLP-1 ممکن است بدون برچسب تجویز شوند.

به خاطر داشته باشید که به دلیل محبوبیت Wegovy، در حال حاضر کمبودی در سراسر کشور وجود دارد، و این دارو دریافت آن را دشوار می کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که نتایج فردی می تواند بر اساس عوامل بسیاری از جمله رژیم غذایی، وضعیت سلامتی و سطح فعالیت شما متفاوت باشد.

علاوه بر این، پیروی از یک رژیم غذایی کامل و سبک زندگی سالم مهم است. علاوه بر به حداکثر رساندن نتایج بالقوه شما، می تواند احتمال کاهش وزن را در طولانی مدت افزایش دهد.

آیا بیمه داروهای کاهش وزن را تحت پوشش قرار می دهد؟

اگر از نظر پزشکی ضروری در نظر گرفته شود، شرکت های بیمه ممکن است داروهای کاهش وزن تجویزی خاصی را پوشش دهند. برخی از تولیدکنندگان کارت های پس انداز نیز ارائه می دهند که می تواند به کاهش پرداخت کمک کند.

آیا Ozempic و Wegovy یک دارو هستند؟

Ozempic و Wegovy دو مارک مختلف از یک دارو، سماگلوتاید هستند. با این حال، تفاوت هایی در دوز توصیه شده و نحوه تجویز هر کدام وجود دارد.

علاوه بر این، Wegovy برای مدیریت وزن مورد تایید FDA است. در حالی که Ozempic گاهی اوقات برای حمایت از کاهش وزن بدون برچسب تجویز می شود، در حال حاضر تنها برای کمک به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تایید شده است.

داروی جدید نسخه ای برای کاهش وزن چیست؟

Saxenda (liraglutide)، Wegovy (semaglutide) و tirzepatide (Zepbound) سه داروی GLP-1 هستند که اخیراً برای کاهش وزن تأیید شده اند. سایر داروهای GLP-1، مانند اوزمپیک (سماگلوتید)، نیز گاهی اوقات برای کنترل وزن غیرقابل برچسب تجویز می شوند.

خلاصه

داروهای تجویزی شواهد قوی برای حمایت از اثربخشی آنها برای کاهش وزن معنی دار دارند. با این حال، در نظر گرفتن معیارهای واجد شرایط بودن، عوارض جانبی بالقوه و اینکه آیا آنها برای استفاده طولانی مدت نشان داده شده اند یا خیر، مهم است.

علاوه بر این، اگرچه آنها می توانند کاهش وزن را افزایش دهند و حتی ممکن است مزایای سلامتی دیگری نیز داشته باشند، توجه داشته باشید که این داروها برای همه مناسب نیستند و پس از قطع مصرف آنها می توانند منجر به بازیابی وزن شوند.

یک پزشک یا دیگر متخصص مراقبت های بهداشتی مورد اعتماد می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام یک برای شما مناسب است و چگونه آن را در یک برنامه مدیریت وزن سالم بگنجانید.

در نهایت، مهم است که به یاد داشته باشید که این محصولات نباید یک “راه حل سریع” برای کاهش وزن در نظر گرفته شوند. چاقی یک بیماری مزمن است و داروها تنها بخشی از یک برنامه درمانی برای کمک به کاهش وزن و حفظ آن هستند.

در عوض، آنها باید فقط طبق دستور مصرف شوند و همراه با یک رژیم غذایی متعادل، سبک زندگی سالم و فعالیت بدنی منظم برای بهترین نتیجه باشند.