برای زنانی که به دنبال پیشگیری از بارداری هستند، اشکال مختلفی از کنترل بارداری وجود دارد. بیشتر انواع حاوی هورمون‌های مصنوعی هستند که تخمک‌گذاری را متوقف می‌کنند یا از برخورد اسپرم با تخمک جلوگیری می‌کنند.

اگر نمی خواهید هورمون مصرف کنید، ممکن است تعجب کنید که آیا گزینه های گیاهی کنترل بارداری وجود دارد یا خیر. در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در خارج وجود دارد، آنچه که تحقیق می گوید و سایر روش هایی که ممکن است برای شما مفید باشد، آورده شده است.

پیشگیری از بارداری گیاهی چیست؟

گیاهان قرن ها و شاید بیشتر برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار گرفته اند. اگرچه مکمل‌های گیاهی به‌عنوان طبیعی برچسب‌گذاری شده‌اند، اما برخی از آنها اثراتی مشابه دارو دارند. در نتیجه، مصرف برخی مکمل ها خطراتی را به همراه دارد. درک این نکته مهم است که اگرچه ممکن است بسیاری از مکمل های گیاهی را در قفسه های خواربار فروشی یا داروخانه محلی خود مشاهده کنید، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اکثر این مکمل ها را تایید نکرده است.

صرف نظر از این، مکمل های گیاهی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند و حتی توسط متخصصان برخی از هنرهای درمانی مانند طب سوزنی تبلیغ می شوند. برخی از آنها حتی ممکن است به منظور پیشگیری از بارداری استفاده شوند. اگر شروع به انجام تحقیقات خود در مورد کنترل بارداری گیاهی کنید، به زودی متوجه خواهید شد که اطلاعات زیادی از منابع پزشکی معتبر وجود ندارد.

بسته به اهداف تنظیم خانواده شما، گیاهان ممکن است هم در افزایش و هم در “تضعیف” باروری مفید باشند. اگر زنان نمی خواهند هورمون های مصنوعی مصرف کنند، چرخه های خود را ترسیم کنند یا به علائم باروری دیگر توجه نکنند، ممکن است به گیاهان دارویی روی بیاورند.

 • برخی از گیاهان ممکن است حاوی عواملی باشند که باعث سقط جنین و سقط جنین شوند.
 • برخی از گیاهان ممکن است بر بدن تأثیر بگذارند و برخی از عوارض جانبی مشابه کنترل بارداری هورمونی را ایجاد کنند.
 • هیچ گیاهی صد در صد موثر نیست و در صورت بارداری استفاده از آنها ممکن است خطراتی را برای جنین به همراه داشته باشد.

از آنجا که بسیاری از چیزهایی که به صورت آنلاین در مورد کنترل بارداری گیاهی پیدا خواهید کرد، از روایت‌های حکایتی می‌آیند، می‌توانید ببینید که گذر از اطلاعات چقدر دشوار است. قبل از اینکه برای خرید مکمل ها به فروشگاه بروید، در اینجا برخی از جزئیات بیشتر آورده شده است.

گزینه هایی برای کنترل بارداری گیاهی

اطلاعات پاپ در مورد کنترل بارداری گیاهی عمدتاً از کتاب Wise Woman Herbal for the Childbearing Year اثر Susun S. Weed می آید. در متن، Weed به گیاهان مختلفی اشاره می‌کند که می‌توانند به روش‌های مختلفی برای پیشگیری از بارداری استفاده شوند. برخی از گیاهان ظاهراً برای جلوگیری از کاشت عمل می کنند. برخی از گیاهان باعث انقباض رحم می شوند. گیاهان دیگر باعث افزایش عقیمی می شوند و این فهرست ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
اگر تراجنسیتی یا غیر دودویی هستید، باید درباره کنترل بارداری بدانید

این اطلاعات همچنین در وب‌سایت Weed، Health Natural، Herbal Medicine و Sprit Healing the Wise Woman Way ، که گزیده‌ای از کتاب او را ارائه می‌دهد، موجود است. قبل از خواندن، مهم است که توجه داشته باشید که، طبق مشخصات نویسنده وی، وید “هیچ نوع دیپلم رسمی” ندارد. او در سال ۱۹۶۵ در حالی که باردار بود شروع به مطالعه گیاهان دارویی کرد و در طول سال‌ها به سطحی از تخصص در این زمینه در محافل خاص دست یافت.

مروج عقیمی

Weed می گوید که موارد زیر توسط برخی افراد برای ترویج عقیمی در نظر گرفته می شود:

 • ریشه دانه سنگ توسط زنان قبیله داکوتا استفاده می شد. ریشه را برای ساعت ها در آب سرد خیسانده و سپس به مدت شش ماه هر روز میل می کردند.
 • ریشه جک در منبر، اگرچه نه به اندازه قوی، توسط زنان قبیله هوپی پس از مخلوط شدن با آب سرد گرفته شد.
 • ظاهراً خارها ناباروری موقت را ترویج می کنند. آنها را در آب می جوشاندند تا چای درست کنند و توسط زنان قبیله Quinault مصرف می شدند.

پیشگیری کننده های کاشت

Weed می گوید موارد زیر توسط برخی افراد برای جلوگیری از کاشت در نظر گرفته می شود:

 • توری ملکه آن به عنوان دانه هویج وحشی نیز شناخته می شود که به عنوان پیشگیری از بارداری استفاده می شود و ریشه آن به هند بازمی گردد. دانه ها به مدت هفت روز پس از مقاربت محافظت نشده در طول دوره باروری مصرف می شوند تا از کاشت تخمک های بارور شده در رحم جلوگیری شود.
 • برگ‌های علف هرز در سرتاسر جهان رشد می‌کنند و ظاهراً حاوی موادی مانند روتین، کورستین و اسید گالیک هستند که از کاشت جلوگیری می‌کنند.
 • روتین را نیز می توان به تنهایی برای اهداف مشابه خریداری کرد. ممکن است پس از رابطه جنسی محافظت نشده تا شروع قاعدگی مصرف شود.

شروع کننده های قاعدگی

Weed می گوید گیاهان زیر توسط برخی افراد برای تقویت قاعدگی در نظر گرفته می شود:

 • ریشه زنجبیل قوی ترین گیاهی است که می توانید برای تقویت قاعدگی مصرف کنید. این از طریق قدرت مخلوط شده در آب جوش چندین بار در روز به مدت حدود پنج روز مصرف می شود.
 • ویتامین C ممکن است اثر مشابهی داشته باشد، اما باید در دوزهای بالاتر مصرف شود. مصرف دوزهای بالای ویتامین C به شکل مصنوعی ممکن است روده شما را شل کند.
بیشتر بخوانید
پره اکلامپسی - علائم و علل

از بین همه این گیاهان، توری ملکه آن یکی از گزینه های کنترل بارداری است که در این لیست به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است. تأثیر آن به دوران باستان باز می گردد. حتی امروزه، محققان دانشگاه ایلینویز در شیکاگو به اشتراک می گذارند که برخی از زنان در مناطق روستایی کارولینای شمالی شناخته شده اند که دانه های مخلوط شده در آب را برای جلوگیری از بارداری مصرف می کنند. ظاهراً جویدن دانه ها مؤثرترین نتایج را به همراه دارد.

این مهم است که به یاد داشته باشید که این روش های گیاهی کنترل بارداری به ندرت توسط پزشکی غربی مورد بحث، ترویج یا تحقیق قرار می گیرند. هنوز می خواهید گیاهان دارویی را به عنوان گزینه ای برای پیشگیری از بارداری کشف کنید؟ ایده خوبی است که قبل از شروع دوره به تنهایی با یک گیاه‌پزشک حرفه‌ای یا سایر پزشکان دارای مجوز که به طور منظم با گیاهان سروکار دارند، ملاقات کنید.

عوارض جانبی بالقوه پیشگیری از بارداری گیاهی

مانند بسیاری از داروها، مکمل های گیاهی حتی در صورت استفاده صحیح می توانند عوارض جانبی زیادی ایجاد کنند. برای مثال توری ملکه آن در صورت استفاده نادرست ممکن است باعث بروز علائم ناخوشایند مختلفی شود.

با توجه به راهنمای تداخل دارویی ضروری گیاه دارویی- ویتامین ، عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • خستگی
 • واکنش آلرژیک
 • فشار خون پایین
 • آرام بخش یا افسردگی بیش از حد در صورت ترکیب با داروهای خاص
 • افزایش حساسیت به نور خورشید در صورت ترکیب با داروهای خاص
 • تشدید تحریک یا التهاب کلیه
 • افزایش اثرات مکمل های دیگر با خواص آرام بخش

گیاهان مختلف عوارض جانبی متفاوتی خواهند داشت. بدن های مختلف واکنش متفاوتی به گیاهان نشان می دهند. داروساز شما ممکن است اطلاعات بیشتری برای به اشتراک گذاشتن قبل از شروع کار جدید داشته باشد، به خصوص اگر دارو مصرف می کنید.

برای جلوگیری از عوارض جانبی، همیشه از گیاهان دارویی طبق دستورالعمل روی برچسب یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. علائم نگران کننده ای که ممکن است داشته باشید را پیگیری کنید تا بتوانید آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

عوامل خطر برای در نظر گرفتن

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا مکمل های گیاهی ممکن است برای شما مناسب نباشند. اگر هر یک از عوامل خطر زیر را دارید با احتیاط ادامه دهید:

 • چه نسخه ای داشته باشید و چه دارویی مصرف کنید که بدون نسخه است، ممکن است با گیاهان دارویی تداخل داشته باشد. از داروساز خود برای اطلاعات بیشتر در مورد تداخلات خاص بخواهید.
 • اگر قصد دارید از گیاهان برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید، این یکی مهم است. گیاهان دارویی می توانند برای جنین یا شیردهی مضر باشند. اگر در حین مصرف گیاهان باردار شدید، باید مصرف گیاهان را تا زمانی که با پزشک خود در مورد آنها صحبت نکنید متوقف کنید.
 • برخی از گیاهان ممکن است با بیهوشی تداخل داشته باشند یا عوارض جانبی دیگری در اتاق عمل ایجاد کنند. قبل از اینکه برای جراحی اقدام کنید، به پزشک خود اطلاع دهید که آیا گیاه دارویی مصرف می کنید.
 • گیاهان روی بسیاری از افراد زیر ۱۸ سال آزمایش نشده اند. افراد بالای ۶۵ سال نیز ممکن است گیاهان را به طور متفاوتی پردازش کنند.
بیشتر بخوانید
راز تناسب اندام بانوان بعد از زایمان از زبان دکتر حدادی

نحوه استفاده از داروهای گیاهی ضد بارداری

اگر روش های گیاهی پیشگیری از بارداری را امتحان می کنید، در مورد عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید با پزشک خود صحبت کنید. درمان ممکن است به سادگی قطع مصرف و استفاده از نوع دیگری از کنترل بارداری باشد.

مکمل های گیاهی توسط FDA تنظیم نمی شوند. هنگام مصرف داروهای گیاهی ضد بارداری، مهم است که:

 • تمام دستورالعمل های مکمل را دنبال کنید. بیش از مقدار توصیه شده روی برچسب یا پزشک خود مصرف نکنید.
 • استفاده خود را پیگیری کنید اگر عوارض جانبی را تجربه کنید، می تواند مفید باشد. به مقدار مکملی که مصرف می‌کنید، مدت زمانی که آن را مصرف کرده‌اید و علائم آن توجه داشته باشید.
 • برچسب ها را بخوانید. شما باید به ویژه در مورد مکمل های تولید شده در خارج از ایالات متحده مراقب باشید. مشخص شده است که برخی از مکمل های گیاهی از چین، هند و مکزیک حاوی مواد سمی و داروهای تجویزی هستند.
 • خود را در جریان بگذارید مکمل‌های گیاهی توسط FDA تأیید نشده‌اند، اما FDA ممکن است پس از عرضه به بازار، بررسی‌ها یا گزارش‌های متفاوتی را منتشر کند. می‌توانید به‌روزرسانی‌های آنلاین را بررسی کنید.

اگر از گیاهان برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، ایده خوبی است که از یک روش پشتیبان، مانند کاندوم، برای محافظت بیشتر در برابر بارداری استفاده کنید. کاندوم ها فاقد هورمون های مصنوعی هستند و تا ۸۲ درصد موثر هستند. به عبارت دیگر، از هر ۱۰۰ زن، ۱۸ نفر در سال باردار می شوند که فقط به کاندوم های مردانه برای پیشگیری از بارداری تکیه کنند.

بیشتر بخوانید
با بهترین روش کوچک کردن لابیاها آشنا شوید!!

کاندوم همچنین از بیماری های مقاربتی (STDs) محافظت می کند، که بخشی است که مکمل های گیاهی آن را پوشش نمی دهند.

گزینه های جایگزین برای کنترل بارداری

آیا به دنبال گزینه های پیشگیری از بارداری بدون هورمون بیشتری هستید؟ روش‌های مبتنی بر آگاهی از باروری (FAMs) روشی مطمئن برای شناخت بدن و دوره‌های باروری شما هستند. برای تمرین FAM، باید به علائم و سیگنال های بدن خود توجه کنید تا زمان تخمک گذاری را پیش بینی کنید. بهترین بخش این است که هیچ عوارض جانبی ندارد.

شما در پنج روز قبل از تخمک گذاری و همچنین روز تخمک گذاری بیشترین باروری را دارید. FAM به شما کمک می کند تا با ردیابی دمای پایه بدن خود با یک دماسنج هنگام بیدار شدن، تخمک گذاری را تعیین کنید. همچنین می‌توانید مخاط دهانه رحم خود را مشاهده کنید، تاریخ تخمک‌گذاری را در یک تقویم استاندارد پیگیری کنید، یا چرخه‌های قاعدگی را برای ارزیابی زمان‌های احتمالی باروری دنبال کنید.

اثربخشی FAM ها کمی کمتر از اثربخشی سایر گزینه های کنترل بارداری است. از هر ۱۰۰ زنی که FAM را تمرین می کنند، ۲۴ نفر در صورت عدم استفاده کامل از این روش، هر سال باردار می شوند. استفاده از این روش ها به طور مداوم میزان پیشگیری از بارداری را بهبود می بخشد.

صحبت کردن با پزشک

نتایج تحقیقات زیادی وجود ندارد که ثابت کند گیاهان دارویی به عنوان نوعی از پیشگیری از بارداری مؤثر یا بی خطر هستند. برای جلوگیری از هرگونه تداخل با شرایط پزشکی یا داروهایی که ممکن است مصرف کنید، همیشه به پزشک خود بگویید که آیا گیاهان دارویی مصرف می کنید.

هنگام استفاده از مکمل های گیاهی برای جلوگیری از بارداری باید احتیاط کنید. بین تداخلات دارویی، عوارض جانبی و سایر موارد ناشناخته، گیاهان ممکن است ارزش خطرات را نداشته باشند. می توانید با پزشک خود در مورد نگرانی های خود در مورد کنترل بارداری هورمونی و تمایل خود به بررسی گزینه های دیگر قرار ملاقات بگذارید. جایگزین هایی مانند FAM و دیگران وجود دارد که شامل مصرف گیاهان نمی شود.