آیا داروی کاهش وزن، سماگلوتاید، می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟

افزایش وزن یک اتفاق رایج در دوران یائسگی و اغلب ناخواسته است.

مطابق با کلینیک مایو زنان تمایل دارند از سال‌های منتهی به یائسگی، دوره‌ای به نام پیش یائسگی، متوجه افزایش وزن شوند، و معمولاً زنان در پنجاه سالگی حدود ۱.۵ پوند (پوند) اضافه وزن پیدا می‌کنند.

دیشا نارنگ، MD، مدیر درمان چاقی در بیمارستان Northwestern Lake Forest در اوانستون، ایلینویز، می‌گوید: چربی اضافی معمولاً در اطراف شکم ظاهر می‌شود و از بین بردن این پوندهای اضافی جدید سخت‌تر از دوران بزرگسالی است.

دکتر نارنگ می‌گوید داروهای کاهش وزن می‌تواند به برخی از افراد کمک کند تا افزایش وزن در دوران یائسگی را با خیال راحت مدیریت کنند، در حالی که ورزش و خوردن یک رژیم غذایی سالم ممکن است کافی نباشد.

آیا داروی کاهش وزن، سماگلوتاید، می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟

من زنان زیادی را در این مرحله از زندگی می بینم که در تمام زندگی خود ورزش کرده اند و سالم بوده اند و از افزایش وزنی که اکنون تجربه می کنند ناامید هستند. شروع داروها شکست نیست.»

چه چیزی باعث افزایش وزن یائسگی می شود؟

عوامل متعددی باعث افزایش وزن در دوران گذار یائسگی می شود.

متابولیسم ما شروع به کند شدن می کند، اما همچنین زمانی که استرادیول ما شروع به کند شدن می کند [estrogen] نارنگ توضیح می‌دهد که سطح آن کاهش می‌یابد، همچنین چربی شکم را در قسمت میانی ما افزایش می‌دهد.

یائسگی باعث تغییر قابل توجه و دائمی در هورمون ها می شود. بزرگ‌ترین آنها استروژن و پروژسترون هستند، دو هورمونی که توسط تخمدان‌ها تولید می‌شوند. تستوسترون نیز کاهش می یابد، اما نه به اندازه استروژن انجمن یائسگی آمریکای شمالی.

این نسبت اریب به این دلیل است که افزایش وزن یائسگی معمولاً در اطراف شکم جمع می شود جوآن دوشای، MD، متخصص غدد در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون.

او می‌گوید: «این نوع توزیع مرکزی چربی بدن با واکنش کمتر بدن شما به انسولین مرتبط است و این می‌تواند به مشکل کاهش وزن کمک کند.

به گفته دکتر دوشای، پیری طبیعی با سرعت متابولیسم کندتر – تعداد کالری هایی که بدن شما برای حفظ عملکرد طبیعی می سوزاند – در مردان و زنان مرتبط است. سرعت متابولیسم کندتر به این معنی است که بدن شما در حال استراحت کالری کمتری می سوزاند که می تواند به افزایش وزن کمک کند.

بیشتر بخوانید
چگونه در دوران یائسگی وزن کم کنیم (و آن را حفظ کنیم)

این روند طبیعی ممکن است در واقع با بالا رفتن سن بدن محافظ باشد، او می‌افزاید: «ممکن است با افزایش سن، سرعت متابولیسم کندتر مزایایی داشته باشد.»

آیا سماگلوتاید می تواند به افزایش وزن در دوران یائسگی کمک کند؟

این روزها که مردم در مورد داروهای کاهش وزن صحبت می کنند، معمولاً در مورد دسته ای از داروها به نام آگونیست های گیرنده پپتید-۱ شبه گلوکاگون (GLP-1s) صحبت می کنند. اینها شامل سه داروی تزریقی رایج هستند: Wegovy – تنها آگونیست GLP-1 تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای کاهش وزن – و Ozempic که هر دو سماگلوتید هستند. و Mounjaro، که هر دو گیرنده GLP-1 و پلی پپتیدی بازدارنده معده (GIP-R) را فعال می کند. Ozempic و Mounjaro داروهای تایید شده برای دیابت نوع ۲ هستند.

این داروها با سرکوب اشتها و کاهش سطح قند خون با تحریک لوزالمعده به تولید انسولین بیشتر، کاهش سرعت حرکت غذا در سیستم گوارشی و طولانی‌تر سیر نگه داشتن آن‌ها، به کاهش وزن کمک می‌کنند.

مطالعات نشان می دهد که آنها موثر هستند.

کارازمایی بالینی منتشر شده در سال ۲۰۲۱ در مجله پزشکی نیوانگلند شامل تقریباً ۲۰۰۰ بزرگسال مبتلا به چاقی بود که علاوه بر ورزش و تغذیه خوب، هر هفته به مدت بیش از یک سال سماگلوتاید مصرف می کردند. سه چهارم شرکت کنندگان زن و همین تعداد سفیدپوست بودند. میانگین سنی آنها ۴۶ سال بود و میانگین BMI آنها حدود ۳۸ بود. که چاق محسوب می شودو هیچ یک از شرکت کنندگان دیابت نداشتند. آنهایی که در گروه سماگلوتید بودند به طور متوسط ​​۱۵ درصد از وزن بدن خود را پس از ۶۸ هفته کاهش دادند در حالی که این میزان در گروه دارونما کمتر از ۳ درصد بود.

بیشتر بخوانید
آیا خوردن بادام زمینی در دوران بارداری بی خطر است؟

یکی دیگر آزمایش، در سال ۲۰۲۲ در مجله منتشر شد طب طبیعت، بیش از ۳۰۰ شرکت کننده با میانگین سنی ۴۷ سال را شامل شد و نتایج مشابهی را نشان داد. همه شرکت کنندگان در این مطالعه یا اضافه وزن داشتند یا چاقی، همراه با یک بیماری پزشکی مرتبط با وزن، از جمله برخی که دیابت نوع ۲ داشتند، داشتند. میانگین BMI آنها ۳۸.۵ بود، نزدیک به ۸۰ درصد زن و بیش از ۹۳ درصد سفیدپوست بودند. کسانی که به مدت شش ماه یک بار در هفته سماگلوتاید مصرف می کردند، حدود ۱۵ درصد از وزن بدن خود را از دست دادند، در حالی که این میزان در گروه دارونما کمی بیش از ۲.۵ درصد بود.

از آنجایی که هیچ داده ای به طور خاص در مورد نحوه واکنش زنان یائسه به این دارو وجود ندارد و بیشتر مطالعات روی سماگلوتید عمدتاً بر روی زنان سفیدپوست انجام شده است، نمی توان با اطمینان گفت که چگونه افراد در این گروه ها ممکن است واکنش متفاوتی به GLP-1 نشان دهند. دوشای می‌گوید: «من نمی‌توانم بگویم که استدلال فیزیولوژیکی برای زنان یائسه وجود دارد که به روشی کمتر قوی به آگونیست‌های GLP-1 پاسخ می‌دهند.

یک هشدار وجود دارد:[These drugs] معمولاً به وزنی که به طور متمرکز توزیع می شود کمک نکنید. این بدان معناست که داروها ممکن است به کاهش رسوبات چربی در نواحی خاص مانند چربی شکم مرتبط با افزایش وزن یائسگی کمک نکنند.

زنان مسن‌تری که یائسگی طبیعی را پشت سر گذاشته‌اند نیز ممکن است بخشی از گروهی نباشند که دوشای آن را «سوپر پاسخ‌دهنده» می‌نامد.

در تجربه بالینی خود، او افراد را در صورتی که قادر به کاهش ۱۰ درصد یا بیشتر از وزن بدن خود با سماگلوتید باشند به عنوان افرادی فوق العاده پاسخ می دهد. از آنجا، پاسخ دهندگان متوسط ​​معمولاً حدود ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن خود را از دست می دهند و افرادی که پاسخ نمی دهند یا تغییری نمی بینند یا کمتر از ۵ درصد از دست می دهند.

بیشتر بخوانید
چگونه در کمتر از 24 ساعت شکمی صاف داشته باشیم؟

او می‌گوید: «من می‌توانم بگویم زنان یائسه‌ای که من درمان می‌کنم معمولاً فوق‌العاده پاسخگو نیستند.

بررسی FDA عوارض جانبی، منتشر شده در سال ۲۰۲۲ در مرزها در بهداشت عمومیکه شامل نزدیک به ۵۵۰۰ نفری بود که سماگلوتاید مصرف کرده بودند، نشان داد که افراد ۱۸ تا ۶۵ ساله نسبت به افراد بالای ۶۵ سال بیشتر احتمال دارد مشکلات گوارشی مانند تهوع و استفراغ را تجربه کنند. یا برای دیابت نوع ۲، اما داده ها پس از تایید Wegovy برای کاهش وزن جمع آوری شد، به این معنی که برخی از این افراد ممکن است سماگلوتاید را به عنوان یک داروی کاهش وزن مصرف کرده باشند.

اما کارآزمایی بالینی ۲۰۱۸ که شامل نزدیک به ۳۰۰۰ نفری بود که برای دیابت نوع ۲ سماگلوتاید مصرف می کردند، نشان دادند که افراد بالای ۶۵ سال بیشتر احتمال دارد تهوع و استفراغ را تجربه کنند و به دلیل این عوارض جانبی احتمال بیشتری داشت که مصرف سماگلوتاید را متوقف کنند.

دوشای می گوید صرف نظر از اینکه آیا عوارض جانبی گوارشی را تجربه می کنند یا خیر، دوشای می گوید که افراد مسن باید به ویژه مراقب از دست دادن استخوان و عضله باشند.

ترکیب بدن با افزایش سن تغییر می کند. افراد با افزایش سن، چربی بیشتری و تراکم عضلات و استخوان کمتری نسبت به دوران جوانی دارند. به گفته دوشای، تراکم استخوان در سی سالگی ما به اوج خود می رسد. پس از آن به طور پیوسته همراه با توده عضلانی و همچنین قدرت کاهش می یابد.

او می‌گوید: «با افزایش سن باید برای حفظ توده عضلانی خود قدم‌های فعالی بردارید. این امر به ویژه در مورد دارویی مانند آگونیست GLP-1 که پتانسیل کاهش وزن قابل توجه و گاهی سریع را دارد، صادق است.

نارنگ می گوید زمانی که یک فرد مقدار قابل توجهی وزن کم می کند، فقط چربی از دست نمی دهد. آنها همچنین به طور خاص عضله را از دست می دهند، به این معنی که داروهای کاهش وزن می توانند از دست دادن ماهیچه های طبیعی – و تراکم استخوان – را در زنان یائسه تشدید کنند.

بیشتر بخوانید
رژیم غذایی بعد از کرایولیپولیز باید چگونه باشد؟

او می‌گوید: «چیزی که در مدیریت وزن پزشکی بر آن تأکید می‌کنیم، اهمیت ورزش مقاومتی است. اضافه کردن تمرینات با وزنه یا تمرینات با وزن بدن به برنامه تمرینی خود با افزایش سن برای همه مهم است، به ویژه افرادی که از داروهای کاهش وزن استفاده می کنند.

چه کسی می تواند از Wegovy استفاده کند؟

FDA تایید کرده است Wegovy برای هر کسی که هر دو BMI بیش از ۲۷ دارد که در آن قرار می گیرد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریمحدوده اضافه وزن یا چاقی (BMI حداقل ۲۵)، و همچنین یک بیماری مرتبط با چاقی، مانند پیش دیابت. این بدان معناست که همه افراد واجد شرایط دریافت دارو نیستند. اما ممکن است شرایط دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما می تواند در نظر بگیرد.

دوشای با اشاره به اینکه شرایطی مانند افسردگی و آرتروز ممکن است دلایلی باشند که ممکن است افراد از داروهای کاهش وزن سود ببرند، می‌گوید: «یک پزشک دقیق همه چیز را در نظر می‌گیرد، نه فقط عوامل خطر متابولیک ثابت شده».

هزینه بالای سماگلوتاید – حدود ۱۴۰۰ دلار برای یک ماه – می تواند دسترسی به آن را دشوار کند. نارنگ می گوید که کمبودی نیز وجود دارد، به این معنی که حتی اگر برای فردی Wegovy برای کاهش وزن تجویز شود، ممکن است نتواند نسخه را پر کند.

او می گوید: «در پایان روز، دارو فقط یک منبع است و جنبه سبک زندگی – ورزش کردن و خوب غذا خوردن – بسیار مهم است که در طول زمان حفظ شود.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه