آیا دیسائوتونومی می تواند امید به زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

Dysautonomia گروهی از شرایط را توصیف می کند که بر سیستم عصبی خودمختار شما تأثیر می گذارد. این سیستم عملکردهای خودکار سیستم عصبی مانند تنفس و ضربان قلب را کنترل می کند. تغییرات خاصی در این عملکردها می تواند بر بقا و امید به زندگی تأثیر بگذارد.

بسیاری از شرایط مرتبط با دیساآتونومی تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، برخی از اشکال به تدریج ناتوان کننده هستند یا می توانند کیفیت زندگی شما را مختل کنند.

اینکه چه میزان دیساآتونومی ممکن است بر طول عمر کلی شما تأثیر بگذارد بستگی به شکل خاص دیساآتونومی و سایر شرایط سلامتی دارد که ممکن است داشته باشید.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چه نوع دیساآتونومی احتمالاً بر طول عمر شما تأثیر می‌گذارد یا کیفیت زندگی شما را کاهش می‌دهد و چه کارهایی می‌توانید برای جلوگیری از پیشرفت انجام دهید.

آیا دیسائوتونومی می تواند امید به زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

انواع اصلی دیساآتونومی چیست؟ 

۱۵ نوع شناخته شده دیساآتونومی وجود دارد  . بسیاری از آنها نادر هستند. متداول ترین انواع در زیر ذکر شده است.

سندرم تاکی کاردی ارتواستاتیک وضعیتی (POTS)

 طبق یک  مقاله تحقیقاتی در سال ۲۰۲۱ ، POTS ممکن است ۱ تا ۳ میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار دهد . خیلی ها زن هستند. طبق گزارشات خود، میانگین سن شروع ۱۴ سالگی است.

ویژگی‌های رایج عبارتند از: ضربان قلب که هنگام ایستادن افزایش می‌یابد و بالا می‌ماند و عدم تحمل ارتواستاتیک، زمانی که تغییر در وضعیت بدن دشوار و ناراحت‌کننده است.

پزشکان معمولاً آن را با یک  آزمایش تیلت میز تشخیص می دهند  . علائم عبارتند از:

 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • خستگی
 • سردرد
 • مشکلات گوارشی
 • مه مغزی

افت فشار خون ارتواستاتیک

هیپوتانسیون ارتواستاتیک و POTS مشابه هستند اما با هم تشخیص داده نمی شوند.

با  افت فشار خون ارتواستاتیک ، ضربان قلب شما هنگام ایستادن افزایش می یابد و فشار خون شما کاهش می یابد.

با POTS، افت فشار خون وجود ندارد، اما برای افت فشار خون ارتواستاتیک، فشار خون سیستولیک  ۲۰ میلی متر جیوه  یا بیشتر کاهش می یابد.

این می تواند علائمی مانند:

 • غش کردن
 • سبکی سر
 • سرگیجه
 • خستگی
 • تاری دید
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس
 • تپش قلب

تحقیقات تخمین می‌زند که  ۶ درصد  از مردم در ایالات متحده به افت فشار خون ارتواستاتیک مبتلا هستند. شیوع با افزایش سن به  ۲۰ درصد  در افراد بالای ۶۰ سال افزایش می یابد.

سنکوپ وازوواگال

سنکوپ وازوواگال  غش کردن است که زمانی رخ می‌دهد که سیستم عصبی خودمختار تون عروقی را از دست می‌دهد و باعث کاهش ناگهانی، اما معمولاً کوتاه، فشار خون و ضربان قلب می‌شود.

باعث سرگیجه می شود که می تواند منجر به یک دوره سنکوپال یا از دست دادن مختصر هوشیاری شود. از دست دادن هوشیاری معمولاً فقط ۱ تا ۲ دقیقه طول می کشد، اما خستگی می تواند تا ساعت ها پس از آن باقی بماند.

سنکوپ وازوواگال معمولاً اپیزودیک است و همیشه عود نمی کند.

تا  ۴۰ درصد  از مردم حداقل یک بار در طول زندگی خود غش می کنند، اما کارشناسان معتقدند سنکوپ وازوواگال تنها حدود  ۱۴ درصد منبع مورد اعتماد  این رویدادها را ایجاد می کند.

عوامل زیر معمولا باعث سنکوپ وازوواگال می شوند:

 • ایستادن در جای خود به مدت ۳۰ ثانیه یا بیشتر بدون حرکت
 • درد
 • پریشانی احساسی
 • سایر محرک های مزاحم

علاوه بر غش، بسیاری از مردم چیزهایی مانند احساس گرما، تعریق یا حالت تهوع همراه با سنکوپ وازوواگال را تجربه می کنند.

چگونه انواع مختلف دیساآتونومی می تواند امید به زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد؟

بسیاری از این اشکال دیساآتونومی بیش از طول عمر بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارند.

این وضعیت و عوارض آن معمولاً تهدید کننده زندگی نیستند. شما می توانید بسیاری از آنها را با داروها، استراتژی های سبک زندگی یا هر دو مدیریت کنید.

ممکن است لازم باشد از فعالیت های خاصی اجتناب کنید یا بدن خود را برای مقاومت در برابر تمرینات مختلف آماده کنید.

به طور کلی، تا زمانی که بتوانید از صدمات ناشی از غش جلوگیری کنید، اکثر دیساآتونومی ها کشنده نیستند.

برخی از اشکال دیساآتونومی ماهیت پیشرونده‌تر و ناتوان‌کننده‌تر دارند، اما نادر هستند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

 • دیساآتونومی خانوادگی
 • آتروفی سیستم چندگانه

هر دو بیماری دارای آسیب تدریجی و جدی به سیستم عصبی، سلول های عصبی یا هر دو هستند. علائم می تواند شدید یا حتی تهدید کننده زندگی باشد. هر دو شرایط با کاهش امید به زندگی همراه هستند.

چشم انداز افرادی که دچار دیساتونومی هستند چیست؟ 

در حالی که هیچ درمانی برای دیسائوتونومی وجود ندارد، می‌توانید آن را با درمان‌ها، داروها و استراتژی‌های سبک زندگی مدیریت کنید.

یافتن درمان هایی که برای شما بهترین کار را دارند می تواند به شما در بهبود کیفیت زندگی کمک کند. به ندرت دیساآتونومی طول عمر شما را کوتاه می کند.

سوالات متداول 

آیا می توانید زندگی کاملی را با دیسائوتونومی داشته باشید؟

بله، شما می توانید زندگی کاملی را با اکثر اشکال دیسائوتونومی داشته باشید. ممکن است مجبور شوید نحوه یا زمان انجام برخی فعالیت‌ها را تنظیم کنید یا رژیم غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهید تا از سلامت کلی خود حمایت کنید.

در برخی موارد، آسیب عصبی شدید باعث ایجاد برخی از اشکال دیسائوتونومی می شود و این شرایط به عنوان کاهش طول عمر شناخته شده است. این شرایط نادر و اغلب ارثی هستند.

چه نوع چیزهایی باعث ایجاد دیساتونومی می شوند؟

ورزش، گرما، استرس یا تغییر در وضعیت بدن می‌تواند باعث ایجاد  علائم دیسائوتونومی  در افراد مبتلا شود. علائمی که شما احساس می کنید و زمانی که آنها را احساس می کنید بسته به نوع خاص دیساآتونومی شما متفاوت است.

آیا دیسائوتونومی قابل درمان است؟

هیچ درمانی برای دیسائوتونومی وجود ندارد، اما  درمان ها  و داروهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی خود امتحان کنید.

اغلب اوقات، تجربیات افراد در مورد دیساآتونومی دقیقاً یکسان نیست. درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

خلاصه 

اختلال عملکرد نواحی خاصی از سیستم عصبی می تواند باعث دیساتونومی شود. می تواند علائمی ایجاد کند که می تواند زندگی شما را سخت تر کند اما لزوما کوتاه تر نمی شود.

اکثر اشکال دیساآتونومی کشنده نیستند و با درمان مناسب می توانید زندگی کاملی داشته باشید. برخی از اشکال دیساآتونومی پیشرونده هستند و پیامدهای شدیدی دارند، اما این شرایط نادر هستند.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه