اسکیزوفرنی یک وضعیت سلامت روانی است که دارای علائم روان پریشی است، یک حالت روانی که در آن درک مغز از واقعیت منحرف یا نادرست می شود. توهم، هذیان، و افکار آشفته از علائم بارز روان پریشی است که در اسکیزوفرنی مشاهده می شود.

اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) شامل افکار مزاحم، امیال و تصاویر ذهنی به نام وسواس است که با رفتارهای تکراری و تشریفاتی به نام اجبار خنثی می شود.

هم اسکیزوفرنی و هم OCD می توانند شامل رفتارهای غیرمعمول، اضطراب و اختلال در عملکرد روزانه باشند، اما تفاوت های عمده آنها را متمایز می کند.

آیا رابطه ای بین اسکیزوفرنی و OCD وجود دارد؟

آیا OCD با اسکیزوفرنی مرتبط است؟

اسکیزوفرنی و OCD از طریق همبودی، اصطلاح فنی برای شرایطی که همزمان رخ می دهند، مرتبط هستند. مطابق با تحقیق جاریاسکیزوفرنی و OCD معمولا با هم دیده می شوند.

تحقیقات قدیمی تر از سال ۲۰۱۴، هنوز ذکر شده در ادبیات جاری، بیان می کند که ۳۰٪ از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی علائم وسواس فکری-اجباری را گزارش می کنند و ۱۲ تا ۱۴٪ معیارهای تشخیصی OCD را دارند.

آیا می توانید تشخیص OCD و اسکیزوفرنی را دریافت کنید؟

بله، شما می توانید تشخیص OCD و اسکیزوفرنی را همزمان دریافت کنید.

ارین دیویسیک مشاور سلامت روان بالینی دارای مجوز از تیلورویل، کارولینای شمالی، توضیح داد: «همبودی زمانی تشخیص داده می‌شود که مراجعه‌کننده چندین علامت اصلی داشته باشد که با کیفیت زندگی او تداخل داشته باشد و پزشک می‌تواند ارزیابی کند که بیش از یک بیماری وجود دارد. ”

بیشتر بخوانید
آیا رابطه شما سمی است؟ دنبال چه چیزی میگردی

OCD و اسکیزوفرنی با هم همپوشانی دارند

اسکیزوفرنی و OCD در ظاهر مشابه به نظر می رسند. هر دو می توانند شامل احساس اضطراب، پریشانی عاطفی، اختلال عملکردی و رفتارهایی باشند که دیگران آن را غیرعادی یا عجیب می دانند.

کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم، ویرایش متن (DSM-5-TR) نشان می‌دهد که هم اسکیزوفرنی و هم OCD می‌توانند ناهنجاری را نشان دهند، فقدان بینشی در مورد اختلالی که در آن تشخیص نمی‌دهید که در حال تجربه آن هستید. یک وضعیت سلامت روان

را DSM-5-TR همچنین خاطرنشان می کند که مشغله های ذهنی با OCD ممکن است آنقدر افراطی و غیرمنطقی شود که به هذیان شباهت پیدا کند. هذیان ها، یکی از علائم اولیه اسکیزوفرنی، باورهای نادرستی در مورد واقعیت هستند که علیرغم شواهد روشن و منطقی علیه آنها، آنها را حفظ می کنید.

نحوه تشخیص OCD و اسکیزوفرنی

علیرغم برخی علائم همپوشانی، OCD و اسکیزوفرنی ویژگی های متمایزکننده مهمی دارند. دیویس توضیح می دهد که در حالی که هر دو شامل اضطراب هستند، ترس های اساسی متفاوت هستند.

او گفت: «نگرانی های مربوط به OCD و اسکیزوفرنی متفاوت است. فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است دچار پارانویا (نوعی توهم) شود، که ترس از این است که کسی علیه او توطئه می کند، در حالی که فرد مبتلا به OCD می ترسد که اتفاق بدی بیفتد.

بیشتر بخوانید
علائم اختلال فکر، تشخیص و درمان

ترس در OCD اغلب بسیار خاص است، مانند ترس از آلودگی، در حالی که هذیان در اسکیزوفرنی می تواند گسترده تر باشد، و شامل بسیاری از رفتارها و باورهای مختلف در توهم باشد.

DSM-5-TR یادآوری می کند که ترس در OCD نیز با وجود رفتارهای تکراری برجسته، که به عنوان اجبار نیز شناخته می شود، از اسکیزوفرنی جدا می شود، که مستقیماً برای خنثی کردن یک ترس خاص استفاده می شود.

احتمالاً مهم ترین تفاوت بین اسکیزوفرنی و OCD این است که چگونه بر درک واقعیت شما تأثیر می گذارد.

دیویس گفت: «به طور خاص، فردی مبتلا به اسکیزوفرنی معتقد است که افکار، هذیان ها و توهمات او هستند. واقعی. [Someone living with OCD] با واقعیت در تماس است و تا حدی منطقی تشخیص می دهد که افکار مزاحم آنها موقعیت های واقعی و واقعی نیستند.

او اضافه کرد که فردی که مبتلا به OCD است می تواند تشخیص دهد که افکارش فقط افکار هستند. آنها اغلب از آنها مضطرب می شوند زیرا بر خلاف ارزش های درونی آن شخص هستند.

“فردی که مبتلا به اسکیزوفرنی است باور خواهد کرد که افکار آنها تجربیات واقعی، واقعی و واقعی هستند و چنین نیست. [always] افکار آنها را ناراحت کننده یا ناخوشایند ببینند.»

آیا OCD می تواند منجر به اسکیزوفرنی شود؟

OCD منجر به اسکیزوفرنی نمی شود، اگرچه این شرایط ممکن است مسیرهای ژنتیکی مشترک داشته باشند که خطر ابتلا به هر دو اختلال را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید
فوبیا یا ترس از کلمات طولانی

دیویس خاطرنشان می کند که اگرچه OCD منجر به اسکیزوفرنی نمی شود، زندگی با OCD ممکن است به طور طبیعی شما را در مورد این احتمال نگران کند.

“این کاملاً می تواند یک ترس باشد [someone living with OCD]،” او گفت. «اغلب ممکن است اینطور باشد [someone living with OCD] موضوع OCD سلامتی را تجربه می کند که در آن نگران ایجاد یک مشکل مزمن سلامت روان مانند اسکیزوفرنی هستند.

OCD در مقابل درمان اسکیزوفرنی

OCD و اسکیزوفرنی هر دو با استفاده از رویکردهای روان درمانی و دارو درمان می شوند. درمان ها می توانند همپوشانی داشته باشند اما اغلب اهداف متفاوتی دارند.

به عنوان مثال، درمان شناختی رفتاری (CBT) یک چارچوب روان درمانی است که هم در OCD و هم در اسکیزوفرنی استفاده می شود. در OCD، هدف آن کمک به شما در شناخت و به چالش کشیدن الگوهای فکری غیرمفید مربوط به وسواس است.

CBT برای OCD همچنین شامل قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از پاسخ است، که قرار گرفتن در معرض کنترل شده با ترس های زمینه ای OCD برای کمک به کاهش اضطراب است.

در اسکیزوفرنی، CBT برای بازسازی تفکر و رفتار شما کار می‌کند، اما تمرکز روی کمک به شماست که تشخیص دهید درک واقعیت شما چه زمانی تغییر می‌کند. CBT برای اسکیزوفرنی بخشی از یک مدل مراقبت چند بعدی از جمله آموزش روانی، حمایت اجتماعی و خانواده درمانی است.

بیشتر بخوانید
اختلال افسردگی اساسی: دیدگاه یک درمانگر

داروهای ضد افسردگی هستند رایج ترین داروهایی که برای OCD تجویز می‌شوند، اما انتخاب خط اول در اسکیزوفرنی نیستند. اسکیزوفرنی در درجه اول با داروهای ضد روان پریشی برای کمک به مدیریت علائم روان پریشی درمان می شود.

درمان های همزمان OCD و اسکیزوفرنی

هنگامی که OCD و اسکیزوفرنی با هم رخ می دهند، همچنان به عنوان شرایط جداگانه در نظر گرفته می شوند. روان درمانی و داروهای شما متناسب با علائم شما و جایی که در زندگی روزمره دچار اختلال می شوید، تنظیم می شود.

با توجه به بررسی ۲۰۱۹، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی و CBT توسط انجمن روانپزشکی آمریکا برای درمان OCD و اسکیزوفرنی توصیه می شود.

خلاصه

اسکیزوفرنی و OCD شرایط جداگانه ای هستند که می توانند با هم رخ دهند. اگرچه آنها علائم کلی اضطراب، رفتار غیرمعمول و اختلال عملکردی مشترک دارند، اما این شرایط در هسته بسیار متفاوت هستند.

اسکیزوفرنی یک اختلال روان پریشی است که با ادراک واقعیت مختل همراه است. OCD شامل واقعیت دروغین نمی شود، حتی اگر وسواس ممکن است افراطی یا غیرمنطقی شود.

اگر با اسکیزوفرنی، OCD یا هر دو زندگی می کنید، روان درمانی و داروها می توانند به شما در مدیریت علائم و بهبود سلامت کلی کمک کنند.