آیا رابطه جنسی سردرد یا حملات میگرنی را کاهش می دهد یا آنها را تحریک می کند؟

این یک بهانه قدیمی است: «امشب نه عزیزم. من سردرد دارم.» اما دفعه بعد که احساس کردی واقعی حمله میگرن در راه است، رابطه جنسی ممکن است بهترین درمان باشد.

خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد؟ تحقیقات این ادعا را تأیید می کند: یک مطالعه دریافتند که ۶۰ درصد از افرادی که در طول حمله میگرنی رابطه جنسی داشتند، علائم سردرد خود را بهبود می بخشند. با این حال، ۳۳ درصد دیگر علائم بدتری را هنگام رابطه جنسی در طول حمله میگرنی گزارش کردند.

این واکنش‌های متفاوت به رابطه جنسی در طول حمله میگرن نشان می‌دهد که اگرچه فعالیت جنسی ممکن است برای برخی مرهم باشد، اما به همه افراد مبتلا به میگرن کمک نمی‌کند. در واقع، برای برخی از افراد، رابطه جنسی ممکن است باعث حمله میگرن یا شکل دیگری از سردرد شود.

اگر می‌خواهید بفهمید که آیا رابطه جنسی می‌تواند در حملات میگرنی شما مؤثر باشد یا خیر، باید عواملی را در نظر بگیرید.

چگونه رابطه جنسی می تواند درد میگرن را کاهش یا تشدید کند؟

یک نظریه برای اینکه چرا فعالیت جنسی می تواند در طول حمله میگرن کمک کند این است که رابطه جنسی ممکن است افراد را از درد آنها منحرف کند. یکی دیگر از این موارد این است که رابطه جنسی – به ویژه ارگاسم – باعث ترشح اندورفین می شود که می تواند به تسکین درد نیز کمک کند. الکساندر ماوسکوپ، MD، یک متخصص مغز و اعصاب و متخصص سردرد که مدیر و موسس مرکز سردرد نیویورک در شهر نیویورک است.

بیشتر بخوانید
سردرد گرسنگی: علائم، علل، درمان

دکتر Mauskop توضیح می دهد که اندورفین ها مواد شیمیایی شبه مواد افیونی هستند که با احساس شادی و مثبت همراه هستند و می توانند پیام های درد را از رسیدن به مغز جلوگیری کنند. برخلاف داروهای ضد درد، که ممکن است تا ۱۵ دقیقه طول بکشد، این مواد شیمیایی می توانند تقریباً فوراً اثر کنند.

اما برخی از مردم آنقدر خوش شانس نیستند. مانند ورزش، رابطه جنسی نیز یک فعالیت بدنی است که می تواند به کمر و گردن فرد فشار وارد کند و به طور بالقوه باعث حمله میگرن شود. به علاوه، رابطه جنسی می تواند فشار خون را افزایش دهد و باعث گشاد شدن (گشاد شدن) رگ های خونی در مغز شود که همچنین می تواند باعث حمله شود.

سردرد در حین رابطه جنسی اغلب در افراد مبتلا به میگرن دیده می شود، زیرا این افراد استعداد ژنتیکی برای ابتلا به سردرد دارند. مارک دبلیو گرین، دکتر، استاد نورولوژی، بیهوشی و پزشکی توانبخشی و مدیر بازنشسته مرکز سردرد و طب درد در دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا در شهر نیویورک.

از این نظر، رابطه جنسی ممکن است مانند سایر محرک‌های میگرن باشد – چیزی که مغز شما را از حالت عادی خود خارج می‌کند و منجر به علائم میگرن می‌شود، به‌ویژه زمانی که سایر محرک‌های میگرن در یک فرد خاص نقش داشته باشند.

بیشتر بخوانید
چرا رابطه جنسی به تقویت خلق و خو و کاهش استرس کمک می کند؟

رابطه جنسی می تواند باعث ایجاد انواع سردرد شود

با توجه به این موضوع، زمانی که رابطه جنسی یا ارگاسم مستقیما باعث سردرد می شود، به عنوان سردرد جنسی شناخته می شود. کلینیک مایو. سردرد جنسی می تواند در افراد مبتلا به میگرن یا بدون میگرن ایجاد شود و می تواند با هر نوع فعالیت جنسی ایجاد شود.

به گفته دکتر گرین، رابطه جنسی می تواند حداقل دو نوع سردرد متفاوت از حمله میگرنی ایجاد کند – سردرد انفجاری یا سردرد تنشی. با این حال، در یک فرد مبتلا به میگرن، هر دو نوع سردرد می توانند منجر به حمله میگرنی شوند.

شایع ترین نوع سردردی که در اثر رابطه جنسی ایجاد می شود، سردرد انفجاری است که به طور معمول درست قبل یا در نقطه ارگاسم رخ می دهد و شامل درد ناگهانی و شدید می شود. گرین می گوید، هرکسی که برای اولین بار این نوع سردرد را تجربه می کند باید بلافاصله پس از حادثه با یک متخصص پزشکی صحبت کند تا خونریزی مغزی (خونریزی مغزی) یا سایر آسیب های مغزی را به عنوان علت سردرد رد کند.

سردرد تنشی – معمولاً ناشی از استرس، از جمله تنشی که در اثر رابطه جنسی ایجاد می‌شود – منقبض‌تر می‌شود و معمولاً در عرض ۲۰ دقیقه از بین می‌رود. ممکن است در طول فعالیت جنسی به آرامی ایجاد شود و پس از قطع فعالیت جنسی باقی بماند.

بیشتر بخوانید
علت گزگز سر یا سوزن سوزن چیست؟

به گفته کلینیک مایو، اکثر سردردهای جنسی فقط چند دقیقه طول می کشند، اما می توانند برای ساعت ها یا حتی دو تا سه روز ادامه داشته باشند.

سردردهای جنسی اغلب به طور مکرر برای بیش از یک سال اتفاق می افتد بنیاد آمریکایی میگرن. اگر پزشک سایر علل بالقوه سردرد را که در طول فعالیت جنسی رخ می دهد رد کند، سردرد جنسی ممکن است با استفاده از داروهای خاصی از جمله ایندومتاسین، تریپتان ها و پروپرانولول درمان شود. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای بالقوه درمان های مختلف برای سردرد جنسی صحبت کنید.

نکاتی در رابطه با سکس برای افراد مبتلا به میگرن

رابطه بین حملات میگرنی و فعالیت جنسی برای هر فرد مبتلا به میگرن متفاوت است. بسته به موقعیت شما، در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به بهبود زندگی جنسی شما یا کاهش درد میگرن کمک کند.

  • درمان میگرن را با پزشک خود در میان بگذارید. چه رابطه جنسی به کاهش درد شما کمک کند یا باعث سردرد شود، امتحان کردن یک درمان جدید ممکن است به شما کمک کند علائم ناخوشایند کمتری را تجربه کنید.
  • با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید. این که شریکتان بداند چه چیزی از نظر جنسی برای شما مفید است – یا وقتی نمی توانید رابطه جنسی داشته باشید چه احساسی دارید – ممکن است به راه حل ها یا درک بیشتر در هنگام داشتن درد میگرن منجر شود.
  • برای زمانی که احساس خوبی دارید، رابطه جنسی را برنامه ریزی کنید. اگر یک روز یا چند روز بدون درد میگرنی سپری می کنید، از این موقعیت برای داشتن رابطه جنسی استفاده کنید.
  • فعالیت های جنسی را آزمایش کنید. ممکن است در حالی که برخی از فعالیت‌های جنسی یا موقعیت‌های جنسی باعث سردرد یا درد میگرنی می‌شوند یا بدتر می‌شوند، سایر فعالیت‌ها ممکن است قابل تحمل‌تر یا حتی آرام‌بخش‌تر باشند.
  • مراجعه به یک درمانگر رابطه جنسی یا رابطه را در نظر بگیرید. اگر میگرن بر رابطه یا زندگی جنسی شما تأثیر می گذارد، ممکن است یک درمانگر بتواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا وضعیت شما را بهبود بخشد.
بیشتر بخوانید
ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ بعد از جراحی پروستات

به خاطر داشته باشید که رابطه جنسی تنها یک محرک – یا درمان – برای حمله میگرن است. با پزشک خود در مورد راه های دیگر برای کمک به جلوگیری از درد میگرن صحبت کنید.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه