آیا رابطه شما سمی است؟ دنبال چه چیزی میگردی

رابطه شما ممکن است سمی باشد اگر با رفتارهایی مشخص شود که باعث می شود احساس ناراحتی کنید، از جمله بی احترامی، عدم صداقت، رفتارهای کنترل کننده یا عدم حمایت.

رابطه سمی چیست؟

در یک رابطه سالم، همه چیز به نوعی کار می کند. مطمئناً، ممکن است هر از گاهی با هم اختلاف نظر داشته باشید یا با دست اندازهای دیگری در جاده مواجه شوید، اما معمولاً با هم تصمیم می گیرید، آشکارا در مورد مشکلاتی که پیش می آید صحبت می کنید و واقعاً از همراهی یکدیگر لذت می برید.

روابط سمی داستان دیگری است. به گفته جور ال کارابالو ، درمانگر روابط، در یک رابطه سمی، ممکن است پس از گذراندن وقت با شریک زندگی خود، به طور مداوم احساس خستگی یا ناراحتی کنید ، که می تواند نشان دهد که برخی چیزها باید تغییر کنند.

شاید این رابطه دیگر اصلاً لذت بخش نباشد، اگرچه شما هنوز هم شریک زندگی خود را دوست دارید. بنا به دلایلی، به نظر می رسد همیشه به روشی اشتباه به یکدیگر مالیده می شوید یا به نظر نمی رسد که از بحث بر سر مسائل جزئی دست بردارید. حتی ممکن است به جای اینکه مانند گذشته منتظر آن باشید، از دیدن آنها وحشت داشته باشید.

Is Your Relationship Toxic? What to Look For

در زیر، ما برخی از نشانه‌های بارز سمیت در یک رابطه را بررسی می‌کنیم، به‌علاوه اگر هر یک از این نشانه‌ها را در خود یا شریک زندگی‌تان تشخیص دادید، در مراحل بعدی راهنمایی می‌کنیم.

نشانه های یک رابطه سمی چیست؟

دکتر کارلا ماری مانلی ، نویسنده کتاب «شادی از ترس»، توضیح می‌دهد که بسته به ماهیت رابطه، نشانه‌های مسمومیت می‌تواند ظریف یا بسیار آشکار باشد .

وقتی در یک رابطه مسموم هستید، ممکن است همیشه به راحتی متوجه بالا آمدن پرچم های قرمز نشوید. با این حال، می توانید برخی از این علائم را در خود، شریک زندگی خود یا خود رابطه مشاهده کنید.

۱. عدم حمایت

کارابالو می‌گوید: «روابط سالم مبتنی بر تمایل متقابل برای دیدن موفقیت دیگری در همه زمینه‌های زندگی است. اما وقتی همه چیز سمی می شود، هر دستاوردی تبدیل به یک رقابت می شود.

به طور خلاصه، زمانی که با هم می گذرانید دیگر حس مثبتی ندارد. شما احساس حمایت یا تشویق نمی کنید و نمی توانید به آنها اعتماد کنید که برای شما ظاهر شوند. در عوض، ممکن است این تصور را داشته باشید که نیازها و علایق شما اهمیتی ندارد، آنها فقط به آنچه می خواهند اهمیت می دهند.

۲. ارتباط سمی

به جای مهربانی و احترام متقابل، بیشتر مکالمات شما مملو از طعنه یا انتقاد است و با تحقیر تحریک می شود – پیش بینی طلاق .

آیا خود را در حال گفتن سخنان توهین آمیز به دوستان یا اعضای خانواده خود می بینید؟ شاید وقتی آنها در اتاق دیگری هستند آنچه را که گفته اند با لحنی تمسخرآمیز تکرار کنید. شما حتی ممکن است شروع به طفره رفتن از تماس های آنها کنید، فقط برای اینکه از مشاجرات و خصومت اجتناب ناپذیر فاصله بگیرید.

۳. حسادت یا حسادت

در حالی که تجربه کمی حسادت گاه به گاه کاملاً خوب است، کارابالو توضیح می دهد که اگر حسادت شما را از فکر مثبت در مورد موفقیت های شریک زندگی خود باز دارد، می تواند به یک مشکل تبدیل شود.

در مورد حسادت هم همینطور. بله، این یک احساس کاملا طبیعی انسانی است. اما زمانی که منجر به سوء ظن و بی اعتمادی مداوم شود، می تواند به سرعت رابطه شما را از بین ببرد.

۴. کنترل رفتارها

آیا شریک زندگی شما همیشه از شما می پرسد که کجا هستید؟ شاید وقتی بلافاصله به پیامک ها پاسخ نمی دهید یا به شما پیامک نمی دهید تا زمانی که این کار را نکنید، آزرده یا عصبانی شوند.

این رفتارها ممکن است ناشی از حسادت یا عدم اعتماد باشد، اما می‌توانند نیاز به کنترل را نیز نشان دهند – که هر دو می‌توانند به مسمومیت رابطه کمک کنند. در برخی موارد، این تلاش‌ها برای کنترل می‌تواند نشان دهنده سوء استفاده باشد (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).

۵. رنجش

نگه داشتن کینه ها و اجازه دادن به آنها در صمیمیت.

کارابالو خاطرنشان می کند: «به مرور زمان، ناامیدی یا رنجش می تواند ایجاد شود و شکاف کوچکتری را بسیار بزرگتر کند.

همچنین توجه داشته باشید که آیا تمایل دارید این نارضایتی ها را بی سر و صدا بپرسید زیرا وقتی چیزی شما را آزار می دهد احساس امنیت نمی کنید صحبت کنید. اگر نمی توانید به همسرتان برای شنیدن نگرانی هایتان اعتماد کنید، رابطه شما می تواند سمی باشد.

۶. عدم صداقت

متوجه می‌شوید که دائماً در مورد مکان یا افرادی که با آنها ملاقات می‌کنید دروغ می‌گویید – چه به این دلیل که می‌خواهید با شریک زندگی خود وقت نگذرانید یا به این دلیل که نگران هستید که اگر حقیقت را به او بگویید چه واکنشی نشان خواهند داد.

۷. الگوهای بی احترامی

مانلی می‌گوید دیر کردن مزمن، «فراموش کردن» اتفاقات و سایر رفتارهایی که نشان دهنده بی‌احترامی به زمان شماست، یک پرچم قرمز است.

به خاطر داشته باشید که برخی از افراد ممکن است واقعاً با برنامه ریزی و انجام به موقع برنامه ها مشکل داشته باشند، بنابراین شروع گفتگو در مورد این رفتار ممکن است کمک کند. اگر عمدی نباشد، ممکن است بعد از توضیح اینکه چرا شما را آزار می دهد، متوجه بهبودی شوید.

۸. رفتارهای مالی منفی

به اشتراک گذاشتن امور مالی با یک شریک اغلب شامل سطحی از توافق در مورد نحوه خرج کردن یا پس انداز پولتان است. با این اوصاف، اگر یکی از طرفین تصمیم بگیرد پولی را برای اقلامی خرج کند که شریک دیگر آنها را تایید نمی کند، لزوماً سمی نیست.

با این حال، اگر در مورد امور مالی خود به توافق رسیده باشید و یکی از شرکا به طور مداوم به این توافق نامه احترام نگذارد، ممکن است سمی باشد، چه با خرید اقلام بزرگ یا برداشت مقادیر زیادی پول.

۹. استرس مداوم

چالش‌های معمولی زندگی که پیش می‌آیند – بیماری یکی از اعضای خانواده، از دست دادن شغل – البته می‌توانند تنش‌هایی را در روابط شما ایجاد کنند. اما اینکه خود را دائماً در معرض خطر قرار دهید، حتی زمانی که با استرس ناشی از منابع بیرونی مواجه نیستید، یک شاخص کلیدی است که چیزی خاموش است.

این استرس مداوم می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد و ممکن است اغلب احساس بدبختی، خستگی ذهنی و فیزیکی یا به طور کلی ناخوشی داشته باشید.

۱۰. نادیده گرفتن نیازهای خود

دکتر کاتالینا لاوسین، روانشناس بالینی، می گوید که همراهی با هر کاری که شریک زندگی شما می خواهد انجام دهد، حتی اگر برخلاف میل یا سطح راحتی شما باشد، نشانه ای مطمئن از مسمومیت است.

بگویید تعطیلاتی را برنامه ریزی کرده اند که در روز تولد مادرتان شما را از شهر خارج کند. اما وقتی از شما پرسیدند چه تاریخی مناسب است، تاکید کردید که هر تاریخ مناسبی است – به شرطی که تولد ۱۷ سالگی مادرتان را از دست ندهید.

شما نمی خواهید به این موضوع اشاره کنید، زیرا نمی خواهید دعوا را شروع کنید. بنابراین شما می گویید: «عالی! من خیلی هیجان زده ام.”

۱۱. روابط از دست رفته

شما دیگر وقت خود را با دوستان و خانواده سپری نمی کنید، چه برای جلوگیری از درگیری با شریک زندگی خود یا برای توضیح دادن آنچه در رابطه شما اتفاق می افتد.

از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید که برخورد با شریک زندگی خود (یا نگرانی در مورد رابطه خود) بیشتر وقت آزاد شما را اشغال می کند.

۱۲. عدم مراقبت از خود

لاوسین توضیح می دهد که در یک رابطه سمی، ممکن است عادت های معمول مراقبت از خود را کنار بگذارید.

ممکن است از سرگرمی هایی که زمانی دوست داشتید کنار بکشید، سلامتی خود را نادیده بگیرید و اوقات فراغت خود را قربانی کنید. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که شما انرژی لازم برای این فعالیت‌ها را ندارید یا به این دلیل که شریک زندگی‌تان وقتی کار خودتان را انجام می‌دهید، مخالفت می‌کند.

۱۳. به امید تغییر

ممکن است در رابطه باقی بمانید زیرا به یاد دارید که در ابتدا چقدر سرگرمی داشتید. شاید فکر می کنید که اگر فقط خودتان و اعمالتان را تغییر دهید، آنها نیز تغییر خواهند کرد.

۱۴. راه رفتن روی پوسته تخم مرغ

شما نگران هستید که با مطرح کردن مشکلات، تنش شدید ایجاد کنید، بنابراین از تعارض اجتناب می کنید و هر موضوعی را برای خود نگه می دارید.

آیا می توان یک رابطه سمی را اصلاح کرد؟

بسیاری از مردم تصور می کنند که روابط سمی محکوم به فنا هستند، اما همیشه اینطور نیست.

عامل تعیین کننده؟ مانلی می گوید که هر دو طرف باید بخواهند تغییر کنند. “اگر فقط یک شریک برای ایجاد الگوهای سالم سرمایه گذاری شود، متاسفانه – احتمال کمی وجود دارد که تغییر رخ دهد.”

چند نشانه که ممکن است بتوانید با هم کارها را حل کنید:

پذیرش مسئولیت

اگر هم شما و هم شریک زندگی تان می دانید که رابطه در حال مبارزه است و می خواهید آن را بهبود ببخشید، در مسیر درستی هستید.

مانلی اضافه می کند که شناخت رفتارهای گذشته که به رابطه آسیب رسانده است از هر دو طرف حیاتی است. این نشان دهنده علاقه به خودآگاهی و مسئولیت پذیری است.

به بیانی دیگر، هر دو طرف باید نقش خود را در مسمومیت بپذیرند، از رنجش گرفته تا حسادت و صحبت نکردن در مورد نگرانی ها و ناامیدی ها.

تمایل به سرمایه گذاری

آیا هم شما و هم شریک زندگیتان هر دو مایل به سرمایه گذاری برای بهبود رابطه هستند؟ این نشانه خوبی است.

مانلی می‌گوید: «این ممکن است با علاقه به عمیق‌تر کردن مکالمات آشکار شود، یا زمان‌های منظمی را برای گذراندن زمان با کیفیت با هم کنار بگذاریم.

تغییر از سرزنش به درک

اگر هر دوی شما بتوانید مکالمه را از سرزنش دور کنید و بیشتر به سمت درک و یادگیری هدایت کنید، ممکن است مسیری رو به جلو وجود داشته باشد.

برای مثال، به جای گفتن «تقصیر توست» یا «تو همیشه XYZ را انجام می‌دهی»، ممکن است سعی کنید، «فکر می‌کنم ما همدیگر را اشتباه متوجه شدیم، پس بیایید دوباره تلاش کنیم» یا «می‌دانم که چرا احساس استرس و ناراحتی می‌کنید – چگونه آیا می‌توانیم روی آن با هم کار کنیم؟»

این تکنیک های ارتباطی می تواند کمک کننده باشد.

گشودگی به کمک های بیرونی

گاهی اوقات، ممکن است برای بازگرداندن اوضاع به مسیر خود، چه از طریق مشاوره فردی یا زوجی، به کمک نیاز داشته باشید.

هیچ شرمی در دریافت کمک حرفه ای برای رسیدگی به مسائل مرتبط با رابطه وجود ندارد. گاهی اوقات، نمی‌توانید همه چیزهایی را که در رابطه با مسمومیت ایجاد می‌کند، انتخاب کنید، و مشاوران رابطه آموزش دیده‌اند تا دیدگاهی خنثی و حمایت بی‌طرفانه ارائه دهند.

آنها همچنین می توانند استراتژی های جدیدی را برای رسیدگی و حل تعارض به شما آموزش دهند و ایجاد الگوهای سالم تر را آسان تر می کنند.

به دنبال درمان آنلاین هستید؟ راهنمای ما را بررسی کنید.

چگونه می توانیم جلو برویم؟

به گفته مانلی، ترمیم یک رابطه سمی به زمان، صبر و تلاش نیاز دارد.

مانلی می‌افزاید: «با توجه به اینکه بیشتر روابط سمی اغلب در نتیجه مسائل طولانی مدت در رابطه فعلی یا در نتیجه مسائل رسیدگی نشده از روابط قبلی رخ می‌دهند، این مورد به‌ویژه صادق است.»

این مراحل می تواند به شما کمک کند اوضاع را تغییر دهید.

به گذشته نپرداز

مطمئناً، بخشی از ترمیم رابطه احتمالاً شامل پرداختن به رویدادهای گذشته است. اما این نباید تنها محور پیشرفت رابطه شما باشد.

در مقابل وسوسه رجوع مداوم به سناریوهای منفی مقاومت کنید، زیرا این امر می تواند هر دوی شما را پرتنش، ناامید و اساساً همان جایی که شروع کرده اید بازگرداند.

به شریک زندگی خود با شفقت نگاه کنید

کارابالو می‌گوید: وقتی می‌بینید که می‌خواهید شریک زندگی‌تان را برای تمام مشکلات در رابطه سرزنش کنید، سعی کنید یک قدم به عقب بردارید و به محرک‌های بالقوه پشت رفتار او نگاه کنید.

آیا اخیراً دوران سختی را در محل کار گذرانده اند؟ آیا درام خانوادگی بر ذهن آنها سنگینی می کرد؟

این چالش‌ها رفتار بد را توجیه نمی‌کنند، اما می‌توانند به شما کمک کنند تا درک بهتری از اینکه از کجا آمده است.

با در نظر گرفتن مشارکت های خودتان نیز. آیا به جای در میان گذاشتن نگرانی‌هایتان، وقتی ناراحت هستید، تمایل به کناره‌گیری دارید؟ اگر شریک زندگی‌تان را آنطور که شما ترجیح می‌دهید انجام ندهد، از او انتقاد می‌کنید؟ این عادات نیز می تواند نقش داشته باشد.

درمان را شروع کنید

باز بودن برای درمان می تواند نشانه خوبی باشد که اصلاح رابطه امکان پذیر است. با این حال، برای کمک به پیشبرد رابطه، در واقع باید برای برنامه ریزی اولین قرار ملاقات، تماس بگیرید.

مانلی می‌گوید در حالی که مشاوره زوج‌ها نقطه شروع خوبی است، درمان فردی می‌تواند یک مکمل مفید باشد. درمان فردی فضای امنی را برای بررسی مسائل دلبستگی و سایر عواملی که ممکن است به نگرانی‌های رابطه کمک کند، ارائه می‌کند. همچنین به شما کمک می کند بینش بیشتری در مورد رفتارهای سمی در مقابل رفتارهای توهین آمیز داشته باشید.

نگران هزینه هستید؟ راهنمای ما برای درمان مقرون به صرفه می تواند کمک کند.

شما همچنین می توانید با آزمایش تکنیک های مشاوره زوجین به تنهایی شروع کنید.

پشتیبانی پیدا کنید

صرف نظر از اینکه تصمیم دارید درمان را امتحان کنید، به دنبال فرصت های حمایتی دیگری باشید.

برای مثال، پشتیبانی ممکن است شامل صحبت با یک دوست نزدیک یا مربی مورد اعتماد باشد. گزینه‌های دیگر می‌تواند شامل پیوستن به یک گروه حمایت محلی برای زوج‌ها یا شریک‌هایی باشد که با مسائل خاصی در رابطه خود، مانند خیانت یا مصرف مواد سروکار دارند.

ارتباط سالم را تمرین کنید

به نحوه صحبت کردن با یکدیگر در حین اصلاح اوضاع توجه کنید. با یکدیگر ملایم باشید و سعی کنید از طعنه و حتی ضربات خفیف خودداری کنید.

همچنین بر روی استفاده از جملات «من» تمرکز کنید، به ویژه هنگامی که در مورد مسائل رابطه صحبت می کنید.

به عنوان مثال، به جای گفتن «شما به حرف‌های من گوش نمی‌دهید»، می‌توانید بگویید «وقتی در حال صحبت کردنم تلفن خود را بیرون می‌آوری، احساس ناراحتی می‌کنم، زیرا این تصور را به من می‌دهد که چیزی که می‌گویم درست نیست». مهم نیست.»

پاسخگو باشید

لاوسین تاکید می کند: “هر دو شریک باید نقش خود را در تقویت سمیت بپذیرند.”

این به معنای شناسایی و پذیرفتن مسئولیت اقدامات خود در رابطه است. همچنین به معنای متعهد ماندن به حضور و درگیر بودن در طول مکالمات دشوار، به جای اجتناب از آن بحث ها یا بررسی ذهنی است.

به صورت انفرادی درمان کنید

لاوسین توصیه می کند که برای هر یک از شما مهم است که به طور جداگانه تعیین کنید که از رابطه به چه چیزی نیاز دارید و مرزهای شما کجاست.

حتی اگر احساس می کنید که از قبل نیازها و مرزهای خود را می شناسید، ارزش آن را دارد که دوباره آنها را مرور کنید و سپس با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید.

صحبت از طریق مرزها اولین قدم خوب است. با این حال، به یاد داشته باشید که مرزها انعطاف پذیر هستند، بنابراین مهم است که با تغییر آنها در طول زمان به بحث در مورد آنها ادامه دهید.

روند بازسازی یک رابطه آسیب دیده فرصت خوبی برای ارزیابی مجدد احساس شما در مورد برخی از عناصر رابطه، از نیازهای ارتباطی گرفته تا صمیمیت فیزیکی است.

فضا را برای تغییر دیگری نگه دارید

به یاد داشته باشید، همه چیز یک شبه تغییر نخواهد کرد. در طول ماه‌های آینده، با هم کار کنید تا با رشد خود انعطاف‌پذیر و صبور باشید.

سوء استفاده در مقابل سمیت

مسمومیت در یک رابطه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله آزار عاطفی یا کلامی. با این حال، همیشه نمی توان مرز روشنی بین سمیت و سوء استفاده قائل شد.

روابط سمی ناسالم هستند، اما لزوماً توهین آمیز نیستند. گاهی اوقات، رفتار سمی عمدی نیست – اگرچه، البته، این باعث نمی شود که آسیب کمتری داشته باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که بسیاری از روابط ناسالم شامل رفتار سمی از طرف هر دو طرف است، حتی زمانی که هیچ یک از طرفین به شیوه ای توهین آمیز رفتار نمی کنند.

از سوی دیگر، طبق خط تلفن ملی خشونت خانگی ، سوء استفاده از میل به حفظ قدرت بر دیگران و کنترل رفتار آنها ناشی می شود . از آنجایی که سوء استفاده اغلب به‌تدریج و به روش‌های ظریف اتفاق می‌افتد، ممکن است همیشه آن را به راحتی تشخیص ندهید، به خصوص اگر این رابطه برای مدتی سمی بوده است.

هرگز بهانه ای برای رفتار توهین آمیز وجود ندارد. اگرچه تغییر برای هر کسی ممکن است، شما نمی توانید شریک زندگی خود را تغییر دهید. آنها باید خودشان آن مسیر را انتخاب کنند.

به همین دلیل است که اگر هر یک از نشانه های زیر را در مورد آزار جسمی یا عاطفی تشخیص دهید، گام بعدی خوب شامل همکاری با یک درمانگر یا مدافع خشونت خانگی برای ایجاد برنامه ای برای ترک رابطه ایمن است. (در زیر منابع مفیدی خواهید یافت.)

کاهش ارزش خود

شریک زندگی تان شما را برای هر اتفاقی که اشتباه می افتد سرزنش می کند و باعث می شود احساس کنید نمی توانید هیچ کاری را درست انجام دهید. آنها ممکن است این کار را با حمایت، اخراج یا شرمسار کردن شما در ملاء عام انجام دهند.

نتیجه ادامه دار؟

مانلی می‌گوید: «در نهایت احساس کوچکی، سردرگمی، شرمساری و اغلب خسته می‌کنید.

استرس مزمن، اضطراب یا شک

معمولاً دوره هایی از ناامیدی از شریک زندگی خود یا شک و تردید در مورد آینده مشترک خود دارید. اما نباید زمان قابل توجهی را صرف نگرانی در مورد رابطه یا امنیت خود کنید.

یک شریک خشونت آمیز ممکن است چیزهایی بگوید که شما را به امنیت رابطه یا حتی ارزش خود شک کنید:

 • “خوشبختی که من با تو هستم. من می توانستم هر کسی را داشته باشم.»
 • “اگر نمی خواهی با من رابطه جنسی داشته باشی، من شخص دیگری را پیدا می کنم که این کار را انجام دهد.”

جدایی از دوستان و خانواده

گاهی اوقات، برخورد با یک رابطه سمی می تواند شما را به کناره گیری از دوستان و خانواده سوق دهد. اما یک شریک متجاوز ممکن است شما را به زور از شبکه پشتیبانی خود دور کند.

ممکن است در حین صحبت کردن، تلفن شما را بربایند، به جای شما پاسخ دهند و بگویند سرتان شلوغ است، یا وقتی می گویید برنامه هایی دارید که در نهایت آنها را لغو می کنید، چنین سروصدایی به پا کنند. آنها همچنین ممکن است شما را متقاعد کنند که به هر حال عزیزانتان نمی خواهند از شما چیزی بشنوند.

تداخل در کار یا مدرسه

یک شریک متجاوز ممکن است شما را از جستجوی شغل یا تحصیل به منظور منزوی کردن و کنترل شما باز دارد.

آنها همچنین ممکن است با ایجاد صحنه، صحبت با رئیس یا معلمتان یا دروغ گفتن به همکاران و همکلاسی هایتان، در محل کار یا مدرسه شما را تحقیر کنند.

ترس و ارعاب

یک شریک متجاوز ممکن است با عصبانیت منفجر شود یا از تاکتیک‌های ارعاب استفاده کند، مانند کوبیدن مشت‌های خود به دیوار یا اجازه ندادن شما به خروج از خانه در طول دعوا.

نام و نشان و قرار دادن پایین

توهین هایی که با هدف تحقیر و تحقیر علایق، ظاهر یا دستاوردهای شما انجام می شود، همگی به عنوان توهین کلامی به حساب می آیند.

شخصی که از تاکتیک‌های آزار کلامی استفاده می‌کند ممکن است مواردی مانند:

 • “تو بی ارزشی.”
 • “شما نمی توانید هیچ کاری را درست انجام دهید.”
 • “هیچ کس دیگری هرگز نمی تواند شما را دوست داشته باشد.”

محدودیت مالی

تاکتیک های سوء استفاده مالی شامل:

 • کنترل پولی که وارد می شود
 • شما را از داشتن حساب بانکی خود باز می دارد
 • محدود کردن دسترسی شما به کارت های اعتباری
 • به شما کمک هزینه روزانه می دهد و باعث می شود بیشتر درخواست کنید

گاز لایت

گاز لایت یک تکنیک دستکاری است که باعث می شود احساسات، غرایز و سلامت عقل خود را زیر سوال ببرید.

کسی که سعی دارد شما را گاز لایت کند ممکن است:

 • اصرار کنید چیزی که به یاد دارید هرگز اتفاق نیفتاده است
 • به شما بگویم که آنها هرگز چیزی را نگفته اند وقتی به وضوح آن را به خاطر می آورید
 • شما را متهم می کنند که کسی هستید که عصبانی هستید و مسائل کنترلی دارید

تهدید به خودآزاری

تهدید به صدمه زدن به خود برای تحت فشار قرار دادن شما برای انجام کاری یک تاکتیک دستکاری است.

اگر آنها به خودکشی اشاره کردند، آنها را جدی بگیرید و آنها را تشویق کنید تا با یک خط کمک بحران ارتباط برقرار کنند یا برای پشتیبانی دیگر تماس بگیرند.

فقط بدانید که حمایت از آنها به معنای موافقت با آنچه آنها می خواهند نیست.

خشونت فیزیکی

تهدید و توهین کلامی می تواند به خشونت فیزیکی تبدیل شود. اگر همسرتان شما را هل می‌دهد، هل می‌دهد یا کتک می‌زند، نشانه‌ی واضحی از خطرناک شدن رابطه است.

چگونه یک رابطه سمی را ترک کنیم

اگر تصمیم گرفته اید که زمان آن رسیده است که از رابطه خود کنار بیایید، این استراتژی ها می توانند به شما کمک کنند این کار را با خیال راحت انجام دهید:

 • از یک درمانگر یا مدافع خشونت خانگی حمایت کنید. آنها می توانند به شما در ایجاد یک برنامه ایمنی و دسترسی به منابع برای پشتیبانی بیشتر کمک کنند.
 • به روی عزیزان باز کنید. شما مجبور نیستید این کار را به تنهایی انجام دهید. خانواده و دوستان می توانند حمایت عاطفی ارائه دهند، اما ممکن است در موقعیتی نیز باشند که حمایت ملموس تری ارائه دهند، مانند مکانی برای اقامت یا کمک به حرکت در زمانی که شریک زندگی شما بیرون است.
 • دوست بیاور آیا از داشتن یک گفتگوی جدایی با همسرتان به تنهایی احساس امنیت نمی کنید؟ از یک عزیز مورد اعتماد بخواهید که با شما بیاید. دانستن اینکه از حمایت آنها برخوردار هستید، ممکن است به شما کمک کند تا تصمیم خود را برای رفتن حفظ کنید، حتی اگر شریک زندگی شما سعی کند شما را در غیر این صورت متقاعد کند.
 • شماره تلفن خود را تغییر دهید اگر این امکان پذیر نیست، شماره و حساب های شبکه های اجتماعی شریک خود را مسدود کنید تا در صورت تماس با او وسوسه نشوید که پاسخ دهید.
 • مراقب خودت باش. ترک هر رابطه ای می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. نیازهای خود را با صرف زمان برای استراحت، خواب و مراقبت از خود، همراه با زمانی برای بهبودی قبل از شروع یک رابطه جدید، رعایت کنید.

در هر شرایطی نکات بیشتری برای جدایی از کسی پیدا کنید.

خلاصه

ارتباط سمی و الگوهای رفتاری می تواند پایه های رابطه شما را شکسته و فرسوده کند، اما شما مجبور نیستید کنار بایستید و شاهد فروپاشی پیوند خود با شریک زندگی خود باشید.

هنگامی که شما و شریک زندگیتان هر دو می خواهید تغییر ایجاد کنید، یک درمانگر رابطه می تواند به شما کمک کند تا عوامل زمینه ای موثر در مسمومیت رابطه را شناسایی کنید و رویکردهای سالم و دلسوزانه برای ارتباط و حل مسئله را کشف کنید.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه