ارتباط بین رفلاکس اسید و یبوست: رفلاکس اسید به نام سوء هاضمه اسید نیز شناخته می شود. این یک بیماری شایع است که تقریباً همه را در یک مقطع زمانی تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین ممکن است رفلاکس اسید در کودکان و نوجوانان رخ دهد .

این عارضه زمانی ایجاد می شود که اسفنکتر تحتانی مری (LES)، ماهیچه ای که به عنوان دریچه بین مری و معده شما عمل می کند، شل شود یا به درستی بسته نشود. این به محتویات معده مانند شیره های گوارشی اسیدی اجازه می دهد تا به مری شما برگردند. هنگامی که ریفلاکس اسید مکرر یا مزمن می شود، به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شناخته می شود.

برای درمان رفلاکس اسید یا GERD، پزشک ممکن است داروهای خانگی، تغییر شیوه زندگی یا داروها را تجویز کند. برخی از این داروها می توانند به سایر مشکلات گوارشی از جمله یبوست کمک کنند. یبوست به معنای اجابت مزاج سخت و خشک یا کمتر از سه بار در هفته است.

عوارض جانبی دارویی

پزشک شما تغییرات سبک زندگی و درمان های خانگی را به عنوان اولین خط درمان برای رفلاکس اسید یا GERD توصیه می کند.

آیا رفلاکس اسید باعث یبوست می شود؟

اگر تغییر سبک زندگی و درمان‌های خانگی علائم رفلاکس اسید یا GERD شما را تسکین ندهد، پزشک ممکن است داروها را تجویز کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) را تجویز کنند.

بیشتر بخوانید
علت استفراغ صفرای سبز یا زرد

PPI ها در درمان GERD موثر هستند، اما یبوست یک عارضه جانبی شناخته شده است.

نکاتی برای مدیریت یبوست مرتبط با PPI

PPI ها اغلب برای درمان GERD ترجیح داده می شوند . آنها می توانند پوشش مری را درمان کنند و علائم GERD را درمان کنند، اما می توانند باعث یبوست شوند.

چند راه برای مدیریت یبوست ناشی از PPI وجود دارد. این شامل:

خوردن فیبر بیشتر

غذاهای سرشار از فیبر معمولا به ریفلاکس کمک نمی کنند. آنها همچنین می توانند به مدفوع شما حجیم کنند و دفع مدفوع را آسان تر کنند. افزودن فیبر به آرامی برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند گاز معده و نفخ بسیار مهم است.

نمونه هایی از غذاهای پر فیبر عبارتند از:

 • نان های سبوس دار
 • میوه های تازه
 • سبزیجات

نوشیدن آب بیشتر

مقدار آبی که هر روز می نوشید را افزایش دهید. اگر محدودیت مایعات مربوط به سلامتی خود ندارید، نوشیدن آب بیشتر می تواند با فیبر کار کند تا مدفوع شما راحت تر دفع شود.

به طور منظم ورزش کنید

ورزش باعث تقویت حرکت روده می شود که به دفع مدفوع شما کمک می کند. هر هفته حدود ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط ​​داشته باشید، با هدف ۳۰ دقیقه در روز حداقل پنج بار در هفته. پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد سوزش سر دل بدانید

همیشه بهتر است قبل از شروع یک رژیم ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف داروی OTC

انواع مختلفی از داروهای یبوست وجود دارد که می توانید بدون نسخه بخرید:

 • ملین ها مدفوع را راحت تر دفع کنید به عنوان مثال می توان به سنا (ملین فلچرز) و پلی اتیلن گلیکول-۳۳۵۰ (GIALAX) اشاره کرد.
 • نرم کننده های مدفوع مدفوع سفت را نرم کنید به عنوان مثال docusate (Dulcolax) است.
 • مکمل های فیبر به مدفوع حجیم اضافه کنید
 • ملین های محرک باعث می شود روده های شما منقبض شود و مدفوع بیشتری حرکت کند. به عنوان مثال می توان به سنوزیدها (Senokot) اشاره کرد.

این داروها برای مصرف منظم شما در نظر گرفته نشده است، اما زمانی که یبوست دارید. اگر یبوست مزمن دارید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند علت را تعیین کنند و درمان مناسب را تجویز کنند.

برخی از افراد ممکن است از پروبیوتیک هایی مانند بیفیدوباکتریوم یا لاکتوباسیلوس. تحقیقات محدودی برای حمایت از پروبیوتیک ها به عنوان یک درمان موثر برای یبوست در دسترس است.

بیشتر بخوانید
حالت تهوع بعد از غذا خوردن

جایگزین های درمان PPI

علاوه بر برخی تغییرات در شیوه زندگی و داروهای بدون نسخه (OTC)، تغییرات دیگری نیز وجود دارد که می توانید ایجاد کنید.

 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید. پوشیدن لباس های تنگ در واقع می تواند اسید را به سمت بالا فشار دهد و به رفلاکس کمک کند. پوشیدن لباس‌های راحت و گشاد می‌تواند به جلوگیری از بروز این مشکل کمک کند.
 • پس از اتمام غذا حداقل سه ساعت بنشینید. این می تواند به جلوگیری از برگشت اسید کمک کند.
 • با زاویه کمی بخوابید. بالاتنه خود را حدود ۶ تا ۸ اینچ بالاتر نگه دارید. بلند کردن تخت خود با بلوک می تواند کمک کننده باشد.
 • سیگار کشیدن را ترک کن. این به کاهش علائم شما کمک می کند. بنابراین می توان از دود سیگار اجتناب کرد.
 • از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنید. این شامل غذاهای تند یا چرب، شکلات، الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین است. همه اینها می توانند رفلاکس اسید شما را بدتر کنند.

داروهای OTC برای درمان رفلاکس اسید شامل آنتی اسیدها هستند که به خنثی کردن اسید اضافی معده کمک می کنند. مثالها عبارتند از:

 • آلومینیوم – هیدروکسید – منیزیم – هیدروکسید – سیمتیکون (Maalox)
 • کربنات کلسیم (Tums)
 • دی هیدروکسی آلومینیوم سدیم (Rolaids)
بیشتر بخوانید
پروکتالژیا فوگاکس: علل، علائم و درمان

نوع دیگری از دارو به نام مسدود کننده های H2 میزان اسید تولید شده در معده را کاهش می دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • سایمتیدین (تاگامت)
 • فاموتیدین (پپسید)
 • نیزاتیدین (اکسید)

چشم انداز

پزشک ممکن است داروهایی را برای GERD تجویز کند که باعث مشکلات گوارشی از جمله یبوست می شود. اعمال چند تغییر در شیوه زندگی و داروهای OTC ممکن است به تسکین این وضعیت کمک کند.

شما می توانید با خوردن فیبر بیشتر، هیدراته ماندن و ورزش یبوست را کاهش دهید. همچنین ممکن است حداقل سه ساعت بعد از غذا بنشینید، زاویه دار بخوابید و از لباس های تنگ خودداری کنید. ترک سیگار نیز مانند مصرف ملین ها و نرم کننده های مدفوع موثر است.

اگر تغییر شیوه زندگی و داروهای OTC در درمان یبوست شما موثر نیست، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است دلیل دیگری برای یبوست مزمن وجود داشته باشد. پزشک علت زمینه ای را تعیین کرده و درمان مناسب را تجویز می کند.