مطالعات نشان داده اند که رژیم کتوژنیک می تواند به عنوان راهی برای کاهش چربی بدن و بهبود قند خون و حتی به عنوان یک درمان مکمل برای برخی سرطان ها استفاده شود.

اگرچه بسیاری از تحقیقات بر چگونگی عملکرد رژیم کتوژنیک در مردان یا افرادی که در بدو تولد مرد هستند، تمرکز دارد، تعداد قابل توجهی از مطالعات شامل زنان یا منحصراً بر روی تأثیرات رژیم کتوژنیک بر جنسیت زن متمرکز شده است.

کتوژنیک و کاهش وزن برای زنان

برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است راهی موثر برای تشویق کاهش چربی در جمعیت زنان باشد.

آیا رژیم کتوژنیک برای زنان موثر است؟

مطالعات نشان داده اند پیروی از رژیم کتوژنیک ممکن است با افزایش چربی سوزی و کاهش کالری دریافتی و هورمون های محرک گرسنگی مانند انسولین به کاهش وزن کمک کند – همه اینها ممکن است به کاهش چربی کمک کند.

مثلا، یک مطالعه ۲۰۱۸ از ۴۵ زن مبتلا به سرطان تخمدان یا آندومتر دریافتند افرادی که به مدت ۱۲ هفته از رژیم کتوژنیک پیروی می کردند نسبت به شرکت کنندگانی که به رژیم غذایی کم چربی و فیبر اختصاص داده شده بودند، چربی کل بدنشان به میزان قابل توجهی کمتر بود و ۱۶ درصد چربی شکمی بیشتری از دست دادند.

مطالعه جداگانه ۲۰۱۸ از بزرگسالان مبتلا به چاقی که شامل ۱۲ زن بودند، نشان دادند که پیروی از یک رژیم کتوژنیک کم کالری به مدت ۱۴ هفته به طور قابل توجهی باعث کاهش چربی بدن، کاهش میل به غذا و بهبود عملکرد جنسی می شود.

یک بررسی قدیمی تر از ۱۳ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده – استاندارد طلایی در تحقیقات – که شامل جمعیت ۶۱ درصدی زنان بود، دریافتند شرکت‌کنندگانی که رژیم‌های کتوژنیک را دنبال می‌کردند، ۲ پوند (۰.۹ کیلوگرم) بیشتر از کسانی که رژیم‌های کم‌چرب داشتند، پس از ۱ تا ۲ سال از دست دادند.

اگرچه تحقیقات از استفاده از این روش غذایی کم کربوهیدرات برای افزایش کاهش چربی در کوتاه مدت حمایت می کند، اما مطالعاتی در مورد بررسی اثرات بلندمدت رژیم کتوژنیک بر کاهش وزن وجود ندارد.

برخی شواهد نشان می دهد که مزایای کاهش وزن رژیم کتوژنیک در حدود ۵ ماه کاهش می یابد، که ممکن است به دلیل ماهیت محدود کننده آن باشد.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم‌های کم کربوهیدرات محدودتر ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند و حفظ طولانی‌مدت آن آسان‌تر است.

بیشتر بخوانید
آیا کدو تنبل در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

به عنوان مثال،  مطالعه ۲۰۱۹ که شامل ۵۲ زن بود دریافتند که رژیم‌های کم کربوهیدرات که به ترتیب حاوی ۱۵% و ۲۵% کربوهیدرات بودند، چربی بدن و دور کمر را در طی ۱۲ هفته کاهش دادند، مشابه رژیم کتوژنیک که حاوی ۵% کربوهیدرات بود.

کنترل کتوژنیک و قند خون برای زنان

افراد مبتلا به قند خون بالا، از جمله افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، ممکن است جذب رژیم کتوژنیک شوند، زیرا مصرف کربوهیدرات را به کمتر از ۱۰٪ از کل کالری محدود می کند.

یک پیرتر مطالعه ۴ ماهه که شامل ۵۸ زن مبتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ بود، دریافت که رژیم کتوژنیک کم کالری باعث کاهش وزن و کاهش قابل توجهی در قند خون ناشتا و هموگلوبین A1c (HbA1c) نسبت به یک رژیم کم کالری استاندارد می شود.

HbA1c نشانگر کنترل طولانی مدت قند خون است.

مطالعه موردی ۲۰۱۹ یک زن ۶۵ ساله با سابقه ۲۶ ساله دیابت نوع ۲ و افسردگی نشان داد که پس از پیروی از رژیم کتوژنیک به مدت ۱۲ هفته، همراه با روان درمانی و ورزش با شدت بالا، HbA1c وی از محدوده دیابت خارج شد.

قند خون ناشتا و نشانگرهای افسردگی بالینی او عادی شد. اساساً، این مطالعه موردی نشان داد که رژیم کتوژنیک باعث بهبود دیابت نوع ۲ این زن می شود.

مطالعه ۲۰۱۷ از ۲۵ نفر که شامل ۱۵ زن بودند نتایج مشابهی را نشان دادند. پس از ۳۲ هفته از رژیم کتوژنیک، تقریباً ۵۵٪ از جمعیت مورد مطالعه دارای سطح HbA1c کمتر از سطح دیابت بودند، در حالی که ۰٪ از رژیم غذایی کم چربی پیروی می کردند.

توجه به این نکته مهم است که مطالعات در مورد پایبندی طولانی مدت، ایمنی و اثربخشی رژیم کتوژنیک بر کنترل قند خون وجود ندارد.

در همین حال، رژیم های غذایی کمتر محدود کننده، از جمله رژیم غذایی مدیترانه ای، برای دهه ها مورد تحقیق قرار گرفته اند.

درمان کتوژنیک و سرطان برای زنان

نشان داده شده است که رژیم کتوژنیک زمانی مفید است که به عنوان یک روش درمانی مکمل برای انواع خاصی از سرطان در کنار داروهای سنتی استفاده شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ از ۴۵ زن مبتلا به سرطان آندومتر یا تخمدان دریافتند که پیروی از یک رژیم غذایی کتوژنیک باعث افزایش سطح اجسام کتوژنیکن در خون و کاهش سطح فاکتوژنیکر رشد شبه انسولین ۱ (IGF-I) می شود، هورمونی که ممکن است باعث گسترش سلول های سرطانی شود.

بیشتر بخوانید
عوارض رژیم کتوژنیک 7 علائم ورود به کتوز

محققان اذعان کردند که این تغییر، همراه با کاهش قند خون که در افرادی که از رژیم‌های کتوژنیک پیروی می‌کنند، محیطی نامناسب برای سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کند که ممکن است رشد و گسترش آنها را سرکوب کند.

تحقیقات سال ۲۰۱۸ نیز نشان می دهد رژیم کتوژنیک ممکن است عملکرد فیزیکی را بهبود بخشد، سطح انرژی را افزایش دهد و میل به غذا را در افراد مبتلا به سرطان آندومتر و تخمدان کاهش دهد.

رژیم کتوژنیک نیز دارد وعده داده شده هنگامی که به عنوان یک درمان در کنار درمان‌های استاندارد مانند شیمی‌درمانی برای سایر سرطان‌هایی که زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهند، از جمله گلیوبلاستوما مولتی‌فرم، یک سرطان تهاجمی که بر مغز تأثیر می‌گذارد، استفاده شود.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که به دلیل ماهیت بسیار محدود کننده رژیم کتوژنیک و عدم وجود تحقیقات با کیفیت فعلی، این رژیم به عنوان درمانی برای اکثر سرطان ها توصیه نمی شود.

خطرات بالقوه مرتبط با رژیم کتوژنیک

یکی از بزرگترین نگرانی ها در مورد پیروی از رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات، اثرات منفی بالقوه آن بر سلامت قلب است.

جالب توجه است، در حالی که برخی شواهد نشان می دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است برخی از عوامل خطر بیماری قلبی، از جمله کلسترول LDL (“بد”) را افزایش دهد، مطالعات دیگر نشان داده اند که این رژیم ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد.

مطالعه کوچک ۲۰۱۸ که شامل ۳ زن ورزشکار کراس فیت بود، دریافت که پس از ۱۲ هفته پیروی از رژیم کتوژنیک، کلسترول LDL در رژیم کتوژنیک در مقایسه با ورزشکارانی که از رژیم غذایی کنترل پیروی می کردند، حدود ۳۵ درصد افزایش یافت.

با این حال،  مطالعه ۲۰۲۰ زنان مبتلا به سرطان آندومتر و تخمدان نشان دادند که پیروی از یک رژیم غذایی کتوژنیک به مدت ۱۲ هفته در مقایسه با رژیم غذایی کم چربی و فیبر بالا، هیچ اثر نامطلوبی بر چربی خون نداشت.

به همین ترتیب، دیگر مطالعات نتایج متناقض نشان داده است.

برخی از یافته ها نشان می دهد که رژیم کتوژنیک کلسترول HDL محافظ قلب را افزایش می دهد و کلسترول تام و LDL را کاهش می دهد، در حالی که برخی دیگر دریافته اند که رژیم کتوژنیک LDL را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

توجه به این نکته مهم است که بسته به ترکیب رژیم غذایی، رژیم‌های کتوژنیک احتمالاً بر عوامل خطر سلامت قلب تأثیر متفاوتی دارند.

به عنوان مثال، رژیم کتوژنیک سرشار از چربی اشباع است احتمال بیشتری دارد برای افزایش کلسترول LDL نسبت به رژیم کتوژنیک که عمدتاً از چربی های غیراشباع تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید
رژیم مار چیست و آیا باید آن را امتحان کرد؟

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه این رژیم غذایی پرچرب ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش یا کاهش دهد و برای درک بهتر تأثیر آن بر سلامت کلی مورد نیاز است.

کتوژنیک ممکن است برای برخی از زنان مناسب نباشد

رژیم کتوژنیک به دلیل نسبت درشت مغذی محدود و سخت برای حفظ آن، برای بسیاری از افراد مناسب نیست.

توصیه نمی شود برای افرادی که باردار یا شیرده هستند یا دارای بیماری های زمینه ای خاصی هستند. این شامل:

  • نارسایی کبد یا کلیه
  • اختلالات مصرف الکل یا مواد
  • دیابت نوع ۱
  • پانکراتیت
  • اختلالاتی که بر متابولیسم چربی تأثیر می گذارد
  • برخی از کمبودهای تغذیه ای، از جمله کمبود کارنیتین
  • یک اختلال خونی معروف به پورفیری

علاوه بر موارد منع مصرف ذکر شده در بالا، فاکتوژنیکرهای دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد آزمایش رژیم کتوژنیک در نظر گرفت.

به عنوان مثال، رژیم کتوژنیک می تواند علائم ناخوشایندی ایجاد کند که در مجموع به عنوان آنفولانزای کتوژنیک در مرحله سازگاری رژیم شناخته می شود.

علائم عبارتند از تحریک پذیری، حالت تهوع، یبوست، خستگی و دردهای عضلانی.

اگرچه این علائم معمولاً پس از یک هفته یا بیشتر فروکش می‌کنند، اما هنوز هم باید هنگام فکر کردن به آزمایش رژیم کتوژنیک این اثرات را در نظر گرفت.

آیا باید رژیم کتوژنیک را امتحان کنید؟

قبل از شروع هرگونه تغییر رژیم غذایی مهم، مهم است که نکات مثبت و منفی رژیم غذایی و همچنین مناسب بودن آن را بر اساس وضعیت سلامت فعلی خود در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، رژیم کتوژنیک ممکن است برای زنی که چاقی یا دیابت دارد یا قادر به کاهش وزن یا کنترل قند خون با استفاده از سایر اصلاحات غذایی نیست، انتخاب مناسبی باشد.

این رژیم همچنین ممکن است برای زنان دارای اضافه وزن یا چاقی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) موثر باشد. مطالعات نشان می دهد رژیم کتوژنیک ممکن است به افراد مبتلا به PCOS کمک کند وزن خود را کاهش دهند، عدم تعادل هورمونی را بهبود بخشند و باروری را افزایش دهند.

رژیم کتوژنیک محدود کننده است و فاقد مطالعات طولانی مدت و با کیفیت بالا است که از ایمنی و اثربخشی آن حمایت می کند. الگوهای غذایی محدودتر ممکن است انتخاب سالم تری برای اکثر زنان باشد.

قبل از اینکه رژیم کتوژنیک را امتحان کنید، این یک انتخاب هوشمندانه است که سایر گزینه‌های کمتر محدودکننده را برای بهبود سلامت و رسیدن به اهداف سلامتی خود بررسی کنید.

اتخاذ یک رژیم غذایی غنی از مواد غذایی کامل و غلیظ از نظر تغذیه ای که بتوان آن را تا آخر عمر حفظ کرد، معمولاً بهترین است.

بیشتر بخوانید
آماده سازی وعده غذایی کم کربوهیدرات برای هفته های پرمشغله

خلاصه

رژیم کتوژنیک بسیار محدود کننده است و اثربخشی آن به حفظ کتوژنیکز بستگی دارد. توصیه می شود که این رژیم را فقط در حین کار با یک متخصص بهداشتی واجد شرایط رعایت کنید.

اگرچه برخی از زنان ممکن است هنگام پیروی از یک الگوی رژیم غذایی کتوژنیک به موفقیت دست یابند، اما انتخاب یک رژیم غذایی کمتر محدود کننده و مغذی که می تواند مادام العمر دنبال شود، احتمالا برای اکثریت زنان مفیدتر است.

اگر علاقه مند به تغییر رژیم غذایی یا بهبود سلامت و تندرستی کلی خود هستید، با یک متخصص تغذیه ثبت شده یا متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.