محققان تخمین زدند که ۶۰۶۵۲۰ آمریکایی در سال ۲۰۲۰ بر اثر سرطان جان خود را از دست خواهند داد. این به معنای مرگ روزانه بیش از ۱۶۰۰ نفر است ( ۱ ).

سرطان معمولاً با ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی درمان می شود.

بسیاری از استراتژی‌های رژیم غذایی مختلف مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما هیچ‌کدام مؤثر نبوده‌اند.

Can a Ketogenic Diet Help Fight Cancer?

جالب توجه است، برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که رژیم کتوژنیک بسیار کم کربوهیدرات ممکن است کمک کند ( ۲ ، ۳ ، ۴ ).

نکته مهم: هرگز و هرگز نباید درمان پزشکی مرسوم سرطان را به نفع درمان جایگزین مانند رژیم کتوژنیک به تاخیر بیندازید. شما باید همه گزینه های درمانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

مروری کوتاه بر رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با سایر رژیم های کم کربوهیدرات مانند رژیم اتکینز دارد.

این شامل کاهش قابل توجه مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آنها با چربی و پروتئین است. این تغییر منجر به یک حالت متابولیک به نام کتوز می شود.

پس از چند روز، چربی به منبع انرژی اولیه بدن شما تبدیل می شود.

این باعث افزایش قابل توجهی در سطح ترکیباتی به نام کتون در خون شما می شود ( ۵ ).

به طور کلی، رژیم کتوژنیک ۷۰ درصد کالری را به صورت چربی، با ۲۰ درصد کالری از پروتئین و ۱۰ درصد کالری از کربوهیدرات ها تامین می کند ( ۶ ).

اگرچه نسخه های زیادی از رژیم کتوژنیک وجود دارد. برخی از نسخه ها حتی چربی بیشتری دارند.

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است. مصرف چربی ممکن است ۷۰ درصد کل کالری دریافتی باشد، اگر بیشتر نباشد.

نقش قند خون در سرطان

بسیاری از درمان های سرطان برای هدف قرار دادن تفاوت های بیولوژیکی بین سلول های سرطانی و سلول های طبیعی طراحی شده اند.

تقریباً همه سلول های سرطانی یک ویژگی مشترک دارند: آنها از کربوهیدرات یا قند خون تغذیه می کنند تا رشد کنند و تکثیر شوند ( ۲ ، ۳ ، ۷ ).

هنگامی که از یک رژیم کتوژنیک پیروی می کنید، برخی از فرآیندهای متابولیک استاندارد تغییر می کند و سطح قند خون شما بسیار پایین می آید ( ۲ ، ۳ ).

اساساً ادعا می شود که این ماده سلول های سرطانی سوخت را “گرسنگی” می کند.

مانند تمام سلول‌های زنده، تأثیر طولانی‌مدت این «گرسنگی» ممکن است این باشد که سلول‌های سرطانی کندتر رشد می‌کنند، اندازه آنها کاهش می‌یابد یا حتی احتمالاً می‌میرند.

به نظر می رسد ممکن است رژیم کتوژنیک بتواند به کاهش پیشرفت سرطان کمک کند زیرا باعث کاهش سریع سطح قند خون می شود ( ۲ ، ۳ ، ۴ ).

رژیم کتوژنیک می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. این ممکن است به کاهش رشد تومور و حتی گرسنگی دادن به سلول های سرطانی از انرژی کمک کند.

سایر فواید رژیم کتوژنیک برای درمان سرطان

چندین فرآیند دیگر ممکن است توضیح دهند که چگونه یک رژیم کتوژنیک می تواند به درمان سرطان کمک کند.

اولاً، کاهش کربوهیدرات ها می تواند به سرعت کالری دریافتی را کاهش دهد و انرژی موجود برای سلول های بدن شما را کاهش دهد.

به نوبه خود، این ممکن است رشد تومور و پیشرفت سرطان را کاهش دهد.

علاوه بر این، رژیم های کتوژنیک می توانند مزایای دیگری نیز داشته باشند.

کاهش انسولین

انسولین یک هورمون آنابولیک است. این بدان معناست که انسولین باعث می شود سلول ها، از جمله سلول های سرطانی، در صورت وجود رشد کنند. بنابراین، سطوح پایین انسولین ممکن است رشد تومور را کاهش دهد ( ۸ و ۹ ).

افزایش کتون

سلول های سرطانی نمی توانند از کتون ها به عنوان سوخت استفاده کنند. تحقیقات روی حیوانات نشان می دهد که کتون ها ممکن است اندازه و رشد تومور را کاهش دهند ( ۱۰ ).

علاوه بر کاهش قند خون، رژیم کتوژنیک ممکن است از طریق مکانیسم های دیگر به درمان سرطان نیز کمک کند. اینها شامل کاهش کالری، کاهش سطح انسولین و افزایش کتون ها است.

اثرات رژیم کتوژنیک بر سرطان در حیوانات

محققان رژیم کتوژنیک را به عنوان یک درمان جایگزین سرطان برای دهه ها مطالعه کرده اند.

تا همین اواخر، بیشتر این مطالعات بر روی حیوانات انجام می شد.

تعداد زیادی از این مطالعات حیوانی نشان داده اند که یک رژیم غذایی کتوژنیک می تواند رشد تومور را کاهش دهد و میزان بقا را بهبود بخشد ( ۱۱ ، ۱۲ ، ۱۳ ).

یک مطالعه روی موش های مبتلا به سرطان متاستاتیک، رژیم کتوژنیک را با یا بدون اکسیژن درمانی آزمایش کرد. در مقایسه با یک رژیم غذایی استاندارد، رژیم کتوژنیک منجر به کاهش قابل توجهی در رشد تومور شد ( ۱۱ ).

رژیم کتوژنیک نیز میانگین زمان بقا را ۵۶.۷ درصد (معادل حدود ۱۷ روز) افزایش داد. این تعداد در صورت ترکیب با اکسیژن درمانی به ۷۷.۹٪ (یا حدود ۲۴ روز) افزایش یافت ( ۱۱ ).

مطالعه دیگری نشان داد که استفاده از رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات برای محدود کردن سطح گلوکز از رشد تومورهای سرطان سلول سنگفرشی در موش‌های مبتلا به سرطان ریه یا سرطان مری جلوگیری می‌کند. افراد مورد مطالعه تنها ۰.۱ درصد از کالری خود را از کربوهیدرات دریافت کردند ( ۱۲ ).

این رژیم زمانی که با داروی دیابت کاناگلیفلوزین ترکیب شد در جلوگیری از رشد تومور موثرتر بود.

رژیم کتوژنیک به تنهایی به کوچک کردن تومورهای موجود کمکی نکرد و همچنین داروی شیمی درمانی سیس پلاتین نیز کمکی نکرد. با این حال، ترکیب این دو روش در کمک به کوچک شدن تومورها موثر بود ( ۱۲ ).

برخی از اعضای همان تیم تحقیقاتی قبلاً مشخص کرده بودند که سرطان‌های سلول سنگفرشی بیشتر از سایر سرطان‌ها مانند آدنوکارسینوما به گلوکز برای نیازهای انرژی خود متکی هستند ( ۱۴ ).

در برخی موارد، پیروی از رژیم کتوژنیک باعث شد که داروهای ضد سرطان، مهارکننده‌های فسفوئینوزیتید ۳-کیناز (مهارکننده‌های PI3K) موثرتر عمل کنند. این اثر تا حدی به این واقعیت نسبت داده شد که رژیم کتوژنیک سطح انسولین را کاهش می دهد ( ۱۵ ).

به نظر می رسد در حیوانات، رژیم کتوژنیک یک درمان جایگزین امیدوارکننده برای سرطان باشد.

رژیم کتوژنیک و سرطان در انسان

علیرغم شواهد امیدوارکننده در مورد حیوانات، تحقیقات در انسان فقط در حال ظهور است و تا حد زیادی محدود به مطالعات موردی است.

در حال حاضر، به نظر می رسد تحقیقات محدود نشان می دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است اندازه تومور و سرعت پیشرفت برخی سرطان ها را کاهش دهد ( ۱۶ ).

مطالعات سرطان مغز

بیشتر تحقیقات در مورد سرطان به گلیوبلاستوماها می پردازد که به ویژه تومورهای مغزی تهاجمی هستند.

یک مطالعه موردی در سال ۲۰۱۰ اولین بار بود که تحقیقاتی در مورد اثرات درمان گلیوبلاستوما با ترکیبی از درمان استاندارد و رژیم غذایی کتوژنیک محدود منتشر شد.

مطالعه موردی زنی ۶۵ ساله را دنبال کرد. پس از جراحی، او یک رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری دریافت کرد. در این مدت، پیشرفت تومور کند شد.

با این حال، ۱۰ هفته پس از بازگشت به رژیم غذایی عادی، او افزایش قابل توجهی در رشد تومور را تجربه کرد ( ۱۷ ).

نتایج تحقیقات بعدی نیز امیدوارکننده است. تقریباً تمام تحقیقات بعدی به این نتیجه رسیده اند که رژیم کتوژنیک منجر به کاهش سطح گلوکز می شود.

علاوه بر این، مطالعات نشان داد که رژیم کتوژنیک بی خطر است و ممکن است به افزایش اثرات درمان های سنتی سرطان کمک کند ( ۱۸ ، ۱۹ ، ۲۰ ).

در مطالعه دیگری، ۳ نفر از هر ۵ نفر مبتلا به گلیوما پس از اتخاذ یک رژیم غذایی کتوژنیک همراه با پرتودرمانی یا شیمی درمانی، بهبودی کامل را تجربه کردند.

با این حال، دو شرکت‌کننده دیگر پس از توقف رژیم کتوژنیک، پیشرفت بیماری را تجربه کردند ( ۲۱ ).

گزارش‌های موردی مشابه در سال ۱۹۹۵ واکنش‌های رژیم غذایی کتوژنیک را در دو دختر که تحت درمان سرطان پیشرفته مغز قرار داشتند، بررسی کرد.

محققان دریافتند که جذب گلوکز در تومورهای هر دو دختر کاهش یافته است.

یکی از دختران گزارش داد که کیفیت زندگی بهبود یافته و به مدت ۱۲ ماه در رژیم باقی ماند. در طی آن زمان، بیماری او پیشرفت بیشتری نشان نداد ( ۲۲ ).

مطالعات سایر سرطان ها

پیروی از رژیم کتوژنیک به مدت ۱۲ هفته عملکرد فیزیکی زنان مبتلا به سرطان تخمدان یا آندومتر را به طور قابل توجهی افزایش داد.

برخی از شرکت کنندگان در این مطالعه به جای آن رژیم غذایی انجمن سرطان آمریکا (ACS) با فیبر بالا و چربی کم را دنبال کردند. زنانی که رژیم کتوژنیک را دنبال می کردند بیشتر گزارش می دادند که می توانند به راحتی فعالیت هایی مانند بالا رفتن از پله ها یا حرکت دادن میز را انجام دهند ( ۲۳ ، ۲۴ ).

آنها همچنین مزایای دیگری مانند افزایش انرژی و کاهش میل به غذاهای نشاسته ای و “چربی های فست فود” مانند پیتزا را تجربه کردند ( ۲۳ ).

رژیم کتوژنیک همچنین ممکن است به بهبود ترکیب بدن افراد مبتلا به انواع مختلف سرطان کمک کند.

در مطالعه ای روی ۸۱ نفر، محققان فوایدی مانند کاهش توده چربی در افراد مبتلا به سرطان رکتوم یا سینه و حفظ توده عضلانی اسکلتی را مشاهده کردند.

شرکت کنندگان در مطالعه با وجود اینکه تحت پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از هر دو بودند، این مزایا را تجربه کردند. این درمان‌های استاندارد سرطان بر ترکیب بدن و اشتها تأثیر منفی می‌گذارند ( ۲۵ ).

مطالعه کیفیت زندگی

یک مطالعه کیفیت زندگی اثرات رژیم کتوژنیک را در ۱۶ فرد مبتلا به سرطان پیشرفته بررسی کرد.

چندین نفر به دلیل عدم لذت بردن از رژیم غذایی یا به دلایل شخصی از مطالعه انصراف دادند. دو نفر زود فوت کردند.

از ۱۶ شرکت کننده، ۵ نفر در کل دوره ۳ ماهه مطالعه در رژیم کتوژنیک باقی ماندند. آنها بدون هیچ گونه عوارض جانبی منفی ناشی از رژیم غذایی، بهزیستی عاطفی و کاهش بی خوابی را بهبود بخشیدند.

برخی از پارامترها، مانند خستگی و درد، ثابت ماندند یا با گذشت زمان بدتر شدند. از آنجایی که شرکت کنندگان در مطالعه همه بیماری پیشرفته داشتند، این نتیجه مورد انتظار بود ( ۲۶ ).

اگرچه رژیم کتوژنیک مزایایی را برای کیفیت زندگی نشان داد، اما نرخ انطباق نسبتاً پایین نشان می‌دهد که ممکن است سخت باشد که افراد به رژیم غذایی پایبند باشند.

چند مطالعه کوچک و گزارش موردی در انسان نشان می دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است به کند کردن پیشرفت سرطان کمک کند. با این حال، تحقیقات بسیار بیشتری مورد نیاز است.

رژیم کتوژنیک و پیشگیری از سرطان

برخی مکانیسم‌ها نشان می‌دهند که رژیم کتوژنیک ممکن است در وهله اول به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند.

در درجه اول، ممکن است چندین عامل خطر اصلی سرطان را کاهش دهد.

ممکن است سطح IGF-1 را کاهش دهد

فاکتور رشد شبه انسولین ۱ (IGF-1) هورمونی است که برای رشد سلولی مهم است. همچنین مرگ برنامه ریزی شده سلولی را کاهش می دهد.

این هورمون در ایجاد و پیشرفت سرطان نقش دارد ( ۲۷ ).

رژیم کتوژنیک سطوح IGF-1 را کاهش می دهد و در نتیجه اثرات مستقیم انسولین بر رشد سلولی را کاهش می دهد ( ۲۸ ).

این ممکن است رشد تومور و خطر سرطان را در دراز مدت کاهش دهد ( ۲۹ ).

می تواند به سطح قند خون و مدیریت دیابت کمک کند

شواهد دیگر حاکی از آن است که افراد مبتلا به قند خون بالا و دیابت در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند ( ۳۰ ، ۳۱ ).

تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک می‌تواند در کاهش سطح قند خون و مدیریت دیابت، حداقل در کوتاه‌مدت، بسیار مؤثر باشد ( ۳۲ ، ۳۳ ).

با این حال، برخی از افراد ممکن است رعایت رژیم غذایی را برای مدت طولانی دشوار بدانند. مطالعات بیشتری در مورد ایمنی طولانی مدت رژیم غذایی نیز مورد نیاز است.

ممکن است چاقی را کاهش دهد

چاقی همچنین یک عامل خطر برای سرطان است ( ۳۴ ).

از آنجایی که رژیم کتوژنیک یک ابزار قدرتمند کاهش وزن است، ممکن است با مبارزه با چاقی به کاهش خطر ابتلا به سرطان نیز کمک کند ( ۳۵ ).

رژیم کتوژنیک سطح IGF-1، سطح قند خون و خطر ابتلا به دیابت و چاقی را کاهش می دهد. این عوامل ممکن است در وهله اول منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان شوند.

مضرات احتمالی برای افراد مبتلا به سرطان

توجه به این نکته مهم است که علیرغم تحقیقات امیدوارکننده، هیچ گروه عمده سرطانی رژیم کتوژنیک را برای پیشگیری از سرطان یا درمان سرطان توصیه نمی کند.

رژیم کتوژنیک فواید خود را دارد، اما خطراتی نیز دارد.

به عنوان مثال، رژیم غذایی سرشار از چربی است. علاوه بر این، بسیاری از غذاهای مجاز در رژیم غذایی، مانند گوشت قرمز، خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهند ( ۳۶ ).

رژیم غذایی از نظر غذاهای شناخته شده برای پیشگیری از سرطان، مانند غلات کامل، میوه ها و برخی سبزیجات بسیار محدود است.

همچنین برای کسانی که تحت درمان های سنتی سرطان قرار می گیرند، مصرف کالری کافی در حین رژیم غذایی می تواند چالش برانگیز باشد. رژیم های کم کربوهیدرات، مانند رژیم های کتوژنیک، اغلب منجر به کاهش وزن می شوند ( ۱۶ ، ۳۷ ).

انطباق ضعیف است، که رژیم غذایی را برای افراد مبتلا به سرطان چالش برانگیز می کند. ماهیت محدود کننده رژیم غذایی می تواند گاهی اوقات برای یک فرد مبتلا به سرطان بیش از حد باشد، به خصوص زمانی که غذا می تواند منبع آرامش باشد ( ۱۶ ، ۳۸ ).

رژیم غذایی برای همه مناسب نیست و حتی می تواند باعث آسیب شود. اگر می خواهید رژیم کتوژنیک را بررسی کنید، ابتدا با یک متخصص پزشکی صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا رژیم غذایی در وهله اول برای شما مناسب است یا خیر و در طول مسیر با شما همکاری کنند.

خلاصه

رژیم کتوژنیک فواید زیادی برای سلامتی دارد.

بر اساس مطالعات حیوانی و برخی تحقیقات اولیه در انسان، ممکن است به درمان یا پیشگیری از سرطان نیز کمک کند.

با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که تحقیقات فعلی هنوز در حال ظهور است.

هرگز و هرگز نباید از درمان مرسوم سرطان به نفع درمان جایگزین مانند رژیم کتوژنیک اجتناب کنید.

بهترین کار شما این است که همچنان از توصیه های متخصص سرطان خود پیروی کنید. درمان های پزشکی رایج در درمان بسیاری از انواع رایج سرطان بسیار موثر هستند.

با این حال، شاید یک رژیم کتوژنیک می تواند انتخاب خوبی به عنوان یک درمان کمکی باشد، به این معنی که علاوه بر درمان های معمولی استفاده می شود.

مطالب مرتبط

نمونه رژیم کتوژنیک یا کتو جهت لاغری سریع

بیشتر بخوانید
دنده های کبود شده: علائم، درمان،

غذاهای کتویی ایرانی ؛ دستور پخت غذاهای کتوژنیکی

رژیم کتوژنیک از نظر طب سنتی

رژیم کتوژنیک برای دیابت نوع ۱ و نوع ۲

قیمت رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی

رژیم کتوژنیک ۲۸ روزه رایگان

رژیم کتوژنیک pdf

رژیم کتوژنیک ۷ روزه

مدت زمان رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک تخصصی توسط متخصص تغذیه (بهترین دکتر کتو)

بیشتر بخوانید
درد قفسه سینه چپ: 16 علت و زمان مراجعه به کمک

ورزش در رژیم کتوژنیک رژیم کتو در بدنسازان و عضله سازی

رژیم کتوژنیک در کبد چرب

رژیم کتوژنیک گیاهی

عوارض رژیم کتوژنیک ۷ علائم ورود به کتوز

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

رژیم غذایی کتوژنیک در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS

کتوراش چیست

چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم علل استپ وزنی یا افزایش وزن

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث درد زیر سینه راست شود؟

در رژیم کتوژنیک چه چیزهایی نباید خورد

رژیم کتوژنیک برای چه کسانی مناسب است

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی مناسب نیست

الکترولیت در رژیم کتوژنیک چیست؟

مکمل های مورد نیاز در رژیم کتوژنیک + لیست ۹ تا از بهترین ها

رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم کتوژنیک در ماه رمضان ، فستینگ یا روزه در رژیم کتو

بیشتر بخوانید
ترومای شکم (انواع، علائم و درمان)

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

انواع رژیم کتوژنیک : استاندارد هدفمند دوره ای ۲۱۶ کتوپلاس

فواید رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک و پریود، اثر کتو بر قاعدگی چیست؟

دلایل عدم کاهش وزن در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چرخه ای یا دوره ای CKD چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

آنفولانزای کتوژنیک: علائم و نحوه خلاص شدن از شر آن