اگر با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) سر و کار دارید، تنها نیستید. این بیماری شایع باعث نفخ، گاز معده، درد معده، یبوست و اسهال می شود.

برای مدیریت IBS، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند که رژیم غذایی خود را تغییر دهید، کیفیت سبک زندگی خود را بهبود بخشید و مصرف کربوهیدرات های قابل تخمیر خاصی به نام FODMAPs را محدود کنید.

همچنین ممکن است شنیده باشید که رژیم کتوژنیک پرچرب و بسیار کم کربوهیدرات به درمان علائم IBS کمک می کند.

با این حال، ممکن است تعجب کنید که آیا این ادعا توسط شواهد علمی تأیید شده است یا خیر – و اگر IBS دارید باید کتو را امتحان کنید.

آیا رژیم کتو IBS را درمان می کند؟

این مقاله به بررسی چگونگی تاثیر رژیم کتو بر علائم IBS می پردازد.

IBS چیست و چگونه درمان می شود؟

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) 14 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم آن شامل درد معده، نفخ، گرفتگی عضلات، یبوست و اسهال است.۱، ۲).

هیچ علت قابل شناسایی واحدی برای IBS وجود ندارد. در عوض، احتمالاً شامل تعدادی فرآیند است که ممکن است برای هر فرد منحصر به فرد باشد (۱).

علل احتمالی عبارتند از افزایش حساسیت گوارشی، سیگنال‌های شیمیایی از روده به سیستم عصبی، استرس روانی و اجتماعی، فعالیت سیستم ایمنی، تغییرات در باکتری‌های روده، ژنتیک، رژیم غذایی، عفونت‌ها، برخی داروها و مصرف آنتی‌بیوتیک.۱، ۳).

رفتار

درمان IBS بر مدیریت علائم از طریق دارو، رژیم غذایی و تنظیم سبک زندگی متمرکز است.۱، ۴).

بسیاری از مردم دریافتند که غذا علت علائم خاص است، بنابراین ۷۰ تا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به IBS، غذاهای خاصی را محدود می کنند تا اثرات منفی آن را کاهش دهند.۱، ۵).

متخصصان اغلب رژیمی را توصیه می کنند که شامل وعده های غذایی منظم و همچنین فیبر و مایعات کافی باشد. در صورت ایجاد علائم، باید الکل، کافئین، و غذاهای تند یا چرب را محدود کنید.۵).

در حال حاضر، درمان معمول برای IBS، یک رژیم غذایی با FODMAP کم است که کربوهیدرات‌های با زنجیره کوتاه و قابل تخمیر را که به خوبی جذب بدن شما نمی‌شوند، محدود می‌کند. FODMAP ها در گندم، پیاز، برخی از محصولات لبنی و برخی میوه ها و سبزیجات یافت می شوند.۱، ۶).

این کربوهیدرات ها باعث افزایش ترشح آب و تخمیر در روده می شوند که باعث تولید گاز می شود. اگرچه این امر بر افراد سالم تأثیر منفی نمی گذارد، اما می تواند علائمی را در افراد مبتلا به IBS ایجاد کند.۱).

رژیم غذایی کم FODMAP نشان داده است که شدت علائم IBS، به ویژه درد شکم و نفخ را کاهش می دهد.۲، ۵، ۷).

رژیم‌های غذایی بسیار کم کربوهیدرات، بدون گلوتن، پالئو و تعدیل‌کننده ایمنی نیز برای درمان IBS استفاده می‌شوند، اگرچه شواهدی مبنی بر اثربخشی آنها متفاوت است.۲).

IBS یک بیماری مزمن است که با درد معده، نفخ، گرفتگی عضلات، یبوست و اسهال مشخص می شود. معمولاً با محدود کردن برخی غذاها، رژیم غذایی کم FODMAP و ایجاد سایر تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی درمان می شود.

رژیم کتو چیست؟

رژیم کتوژنیک یک الگوی غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که شبیه رژیم اتکینز است. در ابتدا در دهه ۱۹۲۰ برای درمان کودکان مبتلا به صرع شدید ساخته شد، معمولاً برای کاهش وزن و سایر شرایط بهداشتی مانند کنترل قند خون استفاده می شود.۶، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲).

نسبت دقیق درشت مغذی آن می تواند بر اساس نیازهای فردی متفاوت باشد، اما معمولاً ۷۵٪ چربی، ۲۰٪ پروتئین و ۵٪ کربوهیدرات است.۶، ۱۳).

کتو نان، ماکارونی، غلات، حبوبات، حبوبات، الکل، شکر و میوه ها و سبزیجات نشاسته ای را محدود می کند، در حالی که مصرف غذاهای پرچرب مانند آجیل، دانه ها، روغن ها، خامه، پنیر، گوشت، ماهی چرب، تخم مرغ و آووکادو را افزایش می دهد. (۶).

با محدود کردن کربوهیدرات ها به ۵۰ گرم یا کمتر در روز، وارد یک حالت متابولیک می شوید که در آن بدن شما به جای کربوهیدرات، چربی را برای انرژی می سوزاند. این به عنوان کتوز شناخته می شود (۱۳، ۱۴).

رژیم کتو یک الگوی غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب است که متابولیسم بدن شما را از کربوهیدرات ها دور می کند. از دیرباز برای درمان صرع و سایر بیماری ها استفاده می شده است.

چگونه رژیم کتو بر IBS تأثیر می گذارد؟

علیرغم محبوبیت کتو، مطالعات بسیار کمی اثربخشی آن را برای درمان IBS بررسی کرده اند.

یک مطالعه ۴ هفته ای بر روی ۱۳ فرد مبتلا به IBS غالب با اسهال نشان داد که رژیم کتو به کاهش درد و بهبود دفعات مدفوع و قوام کمک می کند.۱۵).

این می تواند به دلیل تأثیر رژیم غذایی بر میکروبیوم روده شما یا جمع آوری باکتری ها در روده شما باشد. جالب توجه است، افراد مبتلا به IBS اغلب در انواع و تعداد باکتری‌های روده دچار عدم تعادل هستند که می‌تواند به علائم کمک کند.۱۶، ۱۷).

علاوه بر این، مطالعات حیوانی و انسانی نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات باعث کاهش باکتری‌های روده می‌شوند که از کربوهیدرات‌ها انرژی تولید می‌کنند و در عین حال تعداد باکتری‌های مفید را افزایش می‌دهند.۱۶، ۱۸).

با این حال، برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات مانند کتو تنوع کلی باکتری های روده را کاهش می دهد و تعداد باکتری های التهابی را افزایش می دهد، که می تواند اثرات منفی داشته باشد.۱۸).

در حال حاضر، اطلاعات کافی برای نتیجه گیری اینکه آیا رژیم کتو می تواند برای افراد مبتلا به IBS مفید باشد وجود ندارد. مطالعات بیشتر مورد نیاز است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم کتو می تواند علائم IBS غالب اسهال را کاهش دهد و جنبه های میکروبیوم روده را بهبود بخشد. با این حال، نتایج متفاوت است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

آیا افراد مبتلا به IBS باید رژیم کتو را امتحان کنند؟

علیرغم برخی نتایج امیدوارکننده، شواهد برای استفاده از کتو برای درمان IBS محدود است.

مشخص نیست که آیا اثرات مثبت را می توان به خود رژیم غذایی نسبت داد یا بهتر بگوییم به حذف تصادفی غذاهای محرک، مانند FODMAPs یا گلوتن (۱۹).

بنابراین، افراد مبتلا به IBS نباید از رژیم کتو به عنوان درمان اولیه برای IBS استفاده کنند.

بسیاری از مردم ممکن است طبیعت کتو را بسیار محدود کننده بدانند زیرا گروه های غذایی مانند غلات، لوبیا و حبوبات را حذف می کند.

با این حال، اگر این رژیم می تواند در سبک زندگی شما قرار بگیرد و علاقه مند هستید که چگونه ممکن است علائم شما را تغییر دهد، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

رژیم کتو به دلیل کمبود شواهد علمی در حال حاضر به عنوان یک درمان استاندارد برای IBS توصیه نمی شود. با این حال، اگر با سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد، می تواند برخی از علائم را کاهش دهد و مزایای دیگری را به همراه داشته باشد. اگر می خواهید بیشتر بدانید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

معایب احتمالی

مهم است که به یاد داشته باشید که رژیم کتو می تواند چندین اشکال داشته باشد.

به عنوان مثال، غذاهای چرب باعث ایجاد علائم در برخی از افراد مبتلا به IBS می شود. از آنجایی که رژیم کتو دارای چربی بسیار بالایی است، ممکن است به جای بهبود علائم، علائم را بدتر کند.۵).

علاوه بر این، رژیم کتو ممکن است دارای فیبر محلول کم باشد، ماده مغذی که ممکن است برخی از علائم IBS را تسکین دهد.۲۰).

به همین دلیل است که اگر مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستید و تصمیم به امتحان کتو دارید، مصرف مقدار زیادی سبزیجات سبز برگ و دانه ها برای افزایش مصرف فیبر محلول اهمیت دارد. از طرف دیگر، می توانید مکمل فیبر مصرف کنید (۵).

در نهایت، افراد مبتلا به دیابت باید قبل از شروع کتو با یک متخصص بهداشت مشورت کنند، زیرا مصرف کم کربوهیدرات می تواند باعث کاهش خطرناک سطح قند خون شود.۱۳).

سطوح بالای چربی در رژیم کتو می تواند علائم IBS را در برخی افراد ایجاد کند. علاوه بر این، این الگوی غذایی ممکن است دارای فیبر محلول کم باشد، ماده مغذی که ممکن است شکایات مربوط به IBS را کاهش دهد.

خلاصه

مطالعات روی رژیم کتوژنیک و IBS محدود بوده و نتایج متفاوتی دارند.

از یک طرف، تحقیقات بهبود علائم اسهال در افراد مبتلا به IBS و همچنین برخی تغییرات مثبت در میکروبیوم روده را نشان می دهد.

از سوی دیگر، کتو می تواند چندین اثر منفی بر میکروبیوم روده داشته باشد و نسبت به سایر درمان های غذایی محدود کننده تر است.

اگرچه رژیم کتو در حال حاضر برای درمان IBS توصیه نمی شود، برخی از افراد ممکن است آن را برای مدیریت علائم یا مزایای دیگر، مانند کاهش وزن و بهبود کنترل قند خون مفید بدانند.

اگر کنجکاو هستید که کتو را برای کمک به درمان علائم IBS خود امتحان کنید، بهتر است ابتدا برنامه های خود را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.