طرفداران سرکه سیب ادعاهای زیادی در مورد مزایای سلامتی آن دارند. یکی از این ادعاها این است که نوشیدن یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خام در یک لیوان آب گرم می تواند نفخ و سایر مشکلات گوارشی را درمان کند.

درمان‌های خانگی با استفاده از سرکه سیب (ACV) برای درمان نگرانی‌های روده در زمان‌های اخیر رایج شده‌اند. اگرچه شواهد علمی وجود ندارد که ثابت کند ACV نفخ را درمان می کند، ادعاهای حکایتی مبنی بر موثر بودن آن وجود دارد. تحقیقات همچنین نشان داده است که ACV به لطف خواص طبیعی آن فواید بسیار دیگری نیز دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فواید و خطرات بالقوه ACV برای نفخ و سایر داروهایی که ممکن است به علائم کمک کنند، ادامه مطلب را بخوانید.

نفخ چیست؟

اگر فردی غذاهایی را بخورد که بدن برای هضم آنها مشکل دارد، ممکن است دچار نفخ شود.

نفخ، تجمع گاز در معده یا روده است. تولید گاز بخشی طبیعی از غذا خوردن و هضم غذا است، اما در برخی شرایط می تواند باعث ناراحتی شود، از جمله موارد زیر:

آیا سرکه سیب به نفخ کمک می کند؟
  • بیش از حد در بدن وجود دارد
  • خیلی از نوع اشتباه وجود دارد
  • در روده های فوقانی به جای روده بزرگ رخ می دهد

فرد ممکن است احساس کند که بالون باد کرده در معده یا فشار در روده و پایین شکم خود دارد.

نفخ ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

  • خوردن بیش از حد
  • خیلی سریع غذا خوردن
  • خوردن غذاهایی که بدن در هضم آنها مشکل دارد
  • باکتری هایی که به روده کوچک مهاجرت می کنند، مانند رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO)

در برخی موارد، گاز ممکن است نشانه ای از مسائل دیگر، مانند یبوست یا یک بیماری مزمن، مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد.

هنگامی که باکتری ها کربوهیدرات های موجود در غذا را تخمیر می کنند، بدن دو گاز اصلی تولید می کند. این گازها متان و هیدروژن هستند.  مقادیر بالاتر گاز متان با چندین بیماری گوارشی از جمله یبوست، IBS و چاقی مرتبط است.

بیشتر بخوانید
چرا مدام احساس نیاز به مدفوع کردن یا تنسموس دارم؟

هیچ درمان مستقیمی برای نفخ وجود ندارد. در عوض، بدن تمایل دارد گاز را با گذشت زمان دفع کند که این ناراحتی را کاهش می دهد.

برخی از درمان ها ممکن است به کنترل علائم کمک کنند یا به دفع سریعتر گاز کمک کنند، اما اگر افراد علت اصلی را برطرف نکنند، نفخ ممکن است عود کند.

آیا ACV به نفخ کمک می کند؟

ACV خام، فیلتر نشده و ارگانیک بهترین نوع برای استفاده است.

سرکه سیب به یک درمان خانگی محبوب برای مشکلات گوارشی به طور کلی تبدیل شده است. یک باور این است که ACV یک درمان سریع و موثر برای نفخ است. با این حال، شواهد مستقیم بسیار کمی برای حمایت از این ادعای خاص وجود دارد.

ACV ممکن است در موارد خاص کمک کند. ACV به طور طبیعی اسیدی است و بنابراین برای افرادی که اسیدیته معده پایینی دارند، استفاده از ACV ممکن است به افزایش سطح اسید معده برای کمک به هضم کمک کند. در تئوری، این می تواند از گاز و نفخ جلوگیری کند که هضم آهسته می تواند باعث ایجاد آن شود.

ACV نیز یک ماده ضد میکروبی، به این معنی که ممکن است به کشتن باکتری های معده یا روده کمک کند. باکتری ها یا باکتری های اضافی در قسمت فوقانی روده گازهایی آزاد می کنند که ممکن است منجر به نفخ شود، بنابراین ACV ممکن است به علائم کمک کند.

نحوه استفاده از ACV برای نفخ

اگرچه شواهد علمی محدودی وجود دارد که نشان می دهد ACV به نفخ کمک می کند، ممکن است افراد بخواهند آن را امتحان کنند تا ببینند آیا علائم آنها را کاهش می دهد یا خیر.

بیشتر بخوانید
آیا رفلاکس باعث یبوست می شود؟

استفاده از ACV برای نفخ ساده است. افزودن یک قاشق غذاخوری ACV به یک لیوان کوچک آب گرم و سپس نوشیدن آن قبل یا بعد از غذا یا زمانی که فرد احساس نفخ می کند تنها کاری است که باید انجام دهد.

تعدادی از نوشیدنی ها، سس های سالاد و سایر غذاها نیز حاوی ACV هستند که ممکن است به کاهش علائم نفخ کمک کند.

برخی از افرادی که از طعم آن لذت نمی برند ممکن است کپسول ACV را انتخاب کنند. نوشیدن یک لیوان بزرگ آب با این کپسول ها برای اطمینان از رسیدن آنها به معده مهم است.

بهتر است از ACV خام، بدون فیلتر و ارگانیک استفاده کنید. این شکل طبیعی ACV حاوی رشته‌هایی از مخمر و باکتری است که ظاهری کمی کدر به سرکه می‌دهد. ACV فیلتر نشده همچنین ممکن است حاوی مواد معدنی، پروتئین ها و آنزیم هایی باشد که در ACV فیلتر شده وجود ندارند.

سرکه را قبل از اندازه گیری تکان دهید تا این باکتری ها و مخمرها نیز جذب شوند. ACV فیلتر شده در مقایسه، حتی پس از تکان دادن، تقریباً شفاف به نظر می رسد.

خطرات احتمالی

ACV معمولاً زمانی ایمن است که شخص به درستی از آن استفاده کند. تنها خطر اسیدی بودن محصول است.

به دلیل اسیدیته بالا، فرد باید ACV را قبل از مصرف آن رقیق کند. اگر با قدرت کامل باقی بماند، ممکن است مینای دندان را از بین ببرد یا حتی باعث آسیب بافتی به زبان، دهان یا مری شود. در حالی که این آسیب شایع نیست، حتی احتمال کمتری دارد اگر فرد ACV را قبل از نوشیدن رقیق کند.

درمان های خانگی جایگزین برای نفخ شکم

نعناع تند

نوشیدن چای نعناع فلفلی یا مصرف مکمل های نعناع ممکن است به کاهش علائم در دستگاه گوارش کمک کند.

بیشتر بخوانید
اسیدیته - علائم، درمان های خانگی، علل و درمان

بررسی در طب مکمل و جایگزین BMC اشاره می کند که روغن موجود در نعناع یک درمان طبیعی مفید برای IBS و علائم آن در بزرگسالان است. به عنوان یک ضد اسپاسم طبیعی در بدن عمل می کند که به کاهش نفخ و گاز کمک می کند.

سایمتیکون

سایمتیکون یک داروی بدون نسخه برای تسکین گاز است که ممکن است به کاهش نفخ کمک کند. این ترکیبی است که حباب های کوچکتر گاز را به یکدیگر متصل می کند و حذف آنها را برای بدن آسان تر می کند.

رفتن برای پیاده روی

پیاده روی بعد از غذا یا زمانی که احساس نفخ می کنید ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا گازهای گیر افتاده و نفخ را تسکین دهند، به خصوص اگر مربوط به یبوست باشد.

پیاده روی همچنین ممکن است به انعطاف عضلات در دستگاه گوارش کمک کند، در حالی که تمام ورزش ها باعث افزایش جریان خون و گردش خون می شوند. هر دوی این موارد می توانند به آزاد شدن گاز کمک کنند.

پروبیوتیک ها

نفخ همچنین می تواند نشانه ای از تغییر باکتری روده یا دیس بیوزیس باشد. پژوهش نشان داده است که فرآورده های شیر تخمیر شده و مکمل های پروبیوتیک می توانند علائم گوارشی مانند نفخ و نفخ را در برخی موارد کاهش دهند.

تغییرات رژیم غذایی

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است به فردی که به طور منظم نفخ را تجربه می کند کمک کند.

اگر فردی به طور منظم نفخ می کند، ممکن است بخواهد تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کند.

به عنوان یک بررسی در مجله نوروگاستروانترولوژی و حرکت توجه داشته باشید، مصرف غذا ممکن است نقش کلیدی در نفخ داشته باشد. شواهدی وجود دارد که تغییر رژیم غذایی با FODMAP کم ممکن است به کنترل علائم کمک کند، به ویژه در افرادی که مبتلا به IBS تشخیص داده شده اند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث از دست دادن اشتها و حالت تهوع من می شود؟

غذاهای FODMAP انواع کربوهیدرات هایی هستند که باکتری های روده تخمیر می کنند و ممکن است در برخی افراد منجر به نفخ شود. FODMAP مخفف “الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی الها” است.

از طرف دیگر، افرادی که به طور مکرر نفخ را تجربه می کنند، ممکن است بخواهند هر چیزی را که می خورند، یادداشت روزانه غذایی داشته باشند. این رکورد از مصرف غذای آنها ممکن است به شناسایی و حذف غذاهای مشکل ساز کمک کند.

خلاصه

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که بگوید ACV به نفخ کمک می کند. به دلیل ماهیت اسیدی آن، ACV ممکن است به افرادی که هضم ضعیف یا سطح اسید معده پایینی دارند کمک کند، اما طرفداران ممکن است این ادعاها را اغراق کنند.

با این گفته، برخی از افراد ممکن است با آزمایش ACV برای نفخ، تسکین پیدا کنند، به خصوص اگر سطح اسید معده پایینی داشته باشند. برخی دیگر ممکن است بخواهند به داروهایی روی آورند که شواهد بیشتری در پشت آنها وجود دارد، مانند سایمتیکون، چای نعناع، ​​پروبیوتیک ها یا رژیم غذایی کم FODMAP. در برخی موارد، به سادگی بلند شدن و پیاده روی ممکن است برای کاهش علائم جزئی کافی باشد.

افرادی که اغلب با مشکلات گوارشی مانند نفخ سر و کار دارند باید به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنند. دریافت مشاوره ممکن است به شناسایی یک بیماری مزمن مانند IBS کمک کند.
Source link