آیا سولفات موجود در شامپو خطرناک است؟

سولفات ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که سازندگان از آنها به عنوان مواد پاک کننده یا کف کننده استفاده می کنند. بسیاری از محصولات خانگی مانند پاک کننده های کف کننده، خمیر دندان و شامپوها حاوی سولفات هستند.

سولفات ها بافت کف آلودی را ایجاد می کنند که وقتی فرد محصولی مانند شامپو را با آب مخلوط می کند ایجاد می شود.

برخی از افراد در مورد گنجاندن سولفات ها در محصولات پاک کننده و شامپوهای خود نگرانی دارند. هنگامی که مردم به درستی از آنها در مقادیر معمولی استفاده می کنند، سولفات ها به طور کلی بی خطر هستند.

با این حال، برخی از افراد ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به محصولات خاص داشته باشند و مواردی وجود دارد که فرد باید از مصرف سولفات اجتناب کند.

به خواندن ادامه دهید تا بیشتر در مورد سولفات ها، چرایی محصولات حاوی آنها و چه کسی باید از آنها اجتناب کند، بدانید.

آیا سولفات موجود در شامپو خطرناک است؟

سولفات ها چیست؟

سولفات ها انواعی از مواد شیمیایی به نام سورفکتانت ها هستند که نقش مهمی در اثربخشی شامپوها دارند. سورفکتانت‌ها کشش سطحی مایعی را که در آن قرار دارند کاهش می‌دهند، که باعث می‌شود مایع راحت‌تر با آب مخلوط شود و به یک کف خوب تبدیل شود.

چرا سولفات در شامپوها وجود دارد؟

شامپو  ممکن است حاوی سورفکتانت باشد تا مایع را با آب راحت تر مخلوط کند.

عمل کف کردن به این معنی است که فرد می تواند شامپو را در ناحیه بیشتری از سر خود پخش کند. همچنین ممکن است به هر ماده فعال موجود در شامپو کمک کند تا در عمق موها کار کند تا کثیفی و چربی اضافی را از بین ببرد. البته ممکن است این بدان معنا باشد که فرد کمتر از شامپو استفاده می کند.

بیشتر بخوانید
جوش زیر بغل: علل و درمان

رایج ترین سولفات های موجود در شامپوهای فروشگاهی شامل سدیم لوریل سولفات، سدیم لورت سولفات و آمونیوم لورت سولفات است. سایر محصولات نیز ممکن است دارای تغییرات جزئی از این ترکیبات باشند. اینها سولفات های واقعی نیستند، اما همان نقش را دارند.

آیا سولفات ها خطرناک هستند؟

ممکن است استفاده از سولفات ها در شامپو مضراتی داشته باشد.

یک نقطه ضعف این است که سولفات ها ممکن است در تمیز کردن بسیار موثر باشند. سولفات ها به شامپو کمک می کنند تا چربی و کثیفی را از موها پاک کند. با این حال، مو باید کمی از رطوبت و روغن طبیعی خود را حفظ کند تا سالم بماند.

سولفات ها ممکن است رطوبت بیش از حد را از بین ببرند و موها را خشک و ناسالم کنند. آنها همچنین ممکن است پوست سر را خشک و مستعد تحریک کنند.

جدای از اثرات خشک کردن احتمالی، استفاده صحیح از سولفات ها خطر کمی برای سلامتی افراد دارد.

بررسی در بینش بهداشت محیطی سمیت احتمالی سدیم لوریل سولفات را بررسی کرد. محققان خاطرنشان کردند که بسیاری از دیدگاه منفی عمومی در مورد سولفات ها ممکن است به دلیل نحوه تفسیر افراد از بررسی های علمی باشد.

بیشتر بخوانید
خارش جوک یا خارش ژوک: درمان، علائم، علل و ...

یکی از رایج ترین افسانه ها در مورد سولفات ها این است که آنها باعث سرطان می شوند. با این حال، وجود دارد هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعا یا اینکه سولفات ها به سلامت آسیب می رسانند.

سدیم لوریل سولفات ممکن است خطرات جزئی مانند سوزش چشم، تحریک پوست و سمیت عمومی را در صورت نوشیدن این محصول به همراه داشته باشد. با این حال، اکثر افراد باید در هنگام استفاده از سولفات ها عوارض جانبی کمی داشته باشند یا هیچ عوارض جانبی نداشته باشند.

چه کسانی باید از سولفات اجتناب کنند؟

در بیشتر موارد، اثرات سولفات ها خفیف است و بسیاری از افراد از اثربخشی شامپوهای حاوی آنها سود می برند. افرادی که موهای چرب یا شوره سر دارند ممکن است متوجه شوند که شامپوهای حاوی سولفات تنها محصولاتی هستند که به طور موثر موهایشان را تمیز می کنند.

با این حال، برخی از افراد باید از سولفات اجتناب کنند و گزینه های بدون سولفات را انتخاب کنند. این افراد عبارتند از:

افرادی که پوست حساس یا شرایط پوستی دارند

فردی که پوست سر یا موهای حساسی دارد ممکن است اثرات خشکی قوی ناشی از سولفات ها را تجربه کند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس که از شامپوهای حاوی سولفات استفاده می کنند نیز ممکن است پس از استفاده دچار خارش، قرمزی و ترک خوردن در پوست سر خود شوند. این افراد می توانند از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنند.

بیشتر بخوانید
علل چرب شدن پوست و 6 درمان خانگی

افرادی که موهای خشک و وز دارند

افرادی که به طور طبیعی موهای خشک، مجعد یا وز دارند ممکن است بخواهند از مصرف سولفات اجتناب کنند. سولفات ها می توانند خشکی و وز مو را به دلیل افزایش اصطکاک ناشی از حذف روغن های طبیعی و رطوبت افزایش دهند.

افرادی که موهای رنگ شده و تغییر یافته شیمیایی دارند

افرادی که موهای خود را رنگ می کنند یا به طور مرتب موهای خود را صاف یا فر می کنند ممکن است بخواهند از مصرف سولفات اجتناب کنند زیرا این فرآیندها می تواند به مو آسیب برساند. یافتن راه هایی برای جلوگیری از هرگونه استرس یا خشکی اضافی در مو می تواند به حفظ سلامت آن کمک کند.

شامپوی حاوی سولفات نیز ممکن است سریعتر رنگ را از موهای رنگ شده پاک کند.

شامپوی بدون سولفات

افرادی که پوست و موی حساسی دارند و عوارض جانبی ناشی از استفاده از شامپوهای سولفات دار را تجربه می کنند، ممکن است بخواهند محصولی بدون سولفات را امتحان کنند تا ببینند آیا علائم آنها ادامه دارد یا از بین می رود.

در حالی که انواع شامپوهای بدون سولفات موجود است، توجه به این نکته مهم است که بسیاری از این محصولات هنوز حاوی ترکیبات شیمیایی مشابه سولفات هستند.

بیشتر بخوانید
لیکن پلان: علل، علائم و درمان

افرادی که پوست و موی حساسی دارند باید به دنبال طبیعی ترین گزینه های واقعاً بدون سولفات باشند تا از عوارض جانبی جلوگیری کنند.

شامپوهای بدون سولفات ممکن است در ابتدا احساس متفاوتی داشته باشند. به احتمال زیاد تولید کف بیشتر طول می کشد و افراد ممکن است مجبور شوند از شامپو بیشتری برای تمیز کردن موهای خود استفاده کنند. همچنین ممکن است فرد مجبور شود از آب اضافی برای شستشوی این شامپوها از روی موها استفاده کند.

با این حال، شامپوهای بدون سولفات به طور کلی موها را به همان اندازه که حاوی سولفات هستند، تمیز می کنند.

خلاصه

در بیشتر موارد، سولفات های موجود در شامپو بی خطر هستند. آنها به شامپو کمک می کنند کثیفی و چربی مو را از بین ببرد.

برای افرادی که مو و پوست حساسی دارند، شامپوهای حاوی سولفات ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند موهای خشک، شکننده و خشکی یا قرمزی پوست سر ایجاد کنند.

هرکسی که این علائم را تجربه می کند ممکن است بخواهد به شامپوی بدون سولفات روی آورد تا ببیند چگونه بر علائم آنها تأثیر می گذارد.

هر کسی در مورد علائم خود یا اثرات یک محصول مطمئن نیست باید با پزشک یا متخصص پوست صحبت کند.

Source 

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه