تست های تصویربرداری – مانند ام آر آی، سی تی اسکن و سونوگرافی – بخش مهمی از فرآیند تشخیصی هستند.

سونوگرافی شکم و آندوسکوپی اغلب برای کمک به تشخیص سرطان پانکراس استفاده می شود. هیچ یک از این آزمایش ها به تنهایی برای تایید تشخیص کافی نیستند، اما می توانند به تشخیص تومور، التهاب و سایر علائم سرطان کمک کنند.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به سونوگرافی‌ها و نحوه استفاده از آنها برای تشخیص و تشخیص سرطان پانکراس می‌اندازیم.

آیا سونوگرافی می تواند سرطان پانکراس را تشخیص دهد؟

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل بدن شما استفاده می کند. تصاویر ایجاد شده توسط سونوگرافی به پزشکان اجازه می دهد تا عضلات، اندام ها، رگ های خونی، بافت ها و استخوان ها را ببینند. آنها می توانند به تشخیص انواع بیماری ها از جمله سرطان کمک کنند.

سونوگرافی با دستگاهی انجام می شود که در قسمت بیرونی بدن شما کار می کند. یا با استفاده از دستگاهی به نام آندوسکوپ که داخل بدن شما می رود. پزشکان اغلب برای تشخیص سرطان پانکراس از هر دو نوع سونوگرافی استفاده می کنند.

چگونه از سونوگرافی برای تشخیص سرطان پانکراس استفاده می شود؟

سونوگرافی تصاویری از پانکراس ایجاد می کند که می تواند به پزشکان در تشخیص تومورها کمک کند. دو نوع وجود دارد که معمولاً در فرآیند تشخیص سرطان لوزالمعده استفاده می شود. اگر پزشک شما مشکوک به سرطان پانکراس باشد، ممکن است یک یا هر دو نوع را انجام دهید.

 • سونوگرافی شکم. سونوگرافی شکم می تواند به پزشکان کمک کند تا تصویر کاملی از ناحیه شکم شما داشته باشند. این یک راه خوب برای رد سایر شرایطی است که می تواند باعث علائم شما شود و ممکن است یکی از اولین آزمایش هایی باشد که انجام داده اید. اگر هیچ شرایط دیگری در این سونوگرافی مشاهده نشد، ممکن است سی تی اسکن یا سونوگرافی آندوسکوپی انجام دهید.
 • سونوگرافی آندوسکوپی. در طول سونوگرافی آندوسکوپی، یک لوله نازک به نام آندوسکوپ از طریق دهان، پایین مری و مستقیماً به معده و روده وارد می شود. این به پزشکان اجازه می دهد تا دستگاه گوارش شما را از نزدیک ببینند و نمونه های سلول تومور را برای بیوپسی جمع آوری کنند.

هر دو آزمایش از فناوری امواج صوتی اولتراسوند برای ایجاد تصاویری از پانکراس و دستگاه گوارش شما استفاده می کنند. آنها به پزشکان اجازه می دهند تا به دنبال تومورها، التهاب، بزرگ شدن مجرای صفراوی و سایر علائم سرطان پانکراس باشند.

هیچ یک از این آزمایش ها به تنهایی برای تشخیص سرطان لوزالمعده کافی نیست. اما داده هایی که آنها می توانند ارائه کنند مهم است و می تواند به پزشکان در برنامه ریزی مراحل بعدی کمک کند.

بیشتر بخوانید
آیا استامینوفن موجود در داروها به کبد شما آسیب می رساند؟

سرطان پانکراس در سونوگرافی چگونه است؟

در طول سونوگرافی شکم فقط برخی از قسمت های لوزالمعده قابل مشاهده است. اگر علائم سرطان، مانند توده تومور یا التهاب، در آن بخش ها وجود داشته باشد، ممکن است در تصاویر ایجاد شده توسط سونوگرافی شکم قابل مشاهده باشد.

تومورهای سایر قسمت های لوزالمعده با سونوگرافی شکمی قابل مشاهده نیستند. اما سونوگرافی آندوسکوپ بهتر می تواند این تومورها را تشخیص دهد. تومورها به صورت توده ای در تصاویر آندوسکوپی ظاهر می شوند.

سونوگرافی آندوسکوپی همچنین می تواند مجاری صفراوی بزرگ را تشخیص دهد.

روش سونوگرافی برای سرطان پانکراس چگونه است؟

روش انجام سونوگرافی بستگی به نوع سونوگرافی شما دارد. هر دو نوع به طور کلی به عنوان روش های سرپایی انجام می شود، اما سونوگرافی آندوسکوپی کمی پیچیده تر است. این در درجه اول به این دلیل است که در طول سونوگرافی آندوسکوپی برای جلوگیری از هر گونه ناراحتی، آرامبخش دریافت خواهید کرد.

در مورد هر روش در زیر بیشتر بخوانید.

سونوگرافی شکم برای روش سرطان پانکراس

سونوگرافی شکم معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد و نیازی به انجام اقدامات خاصی قبل از قرار ملاقات ندارید. شما می‌توانید خودتان را به سونوگرافی برسانید و برگردید، و می‌توانید برای بازگشت به کار یا از سرگیری سایر فعالیت‌های استاندارد روزانه برنامه‌ریزی کنید.

در قرار ملاقاتتان، از شما خواسته می شود که لباس صبور را بپوشید و جواهرات خود را بردارید. در حین انجام عمل روی میز معاینه دراز می کشید و ژل روی شکم شما اعمال می شود. این ژل بی خطر است و لک نمی شود.

تکنسین سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل علیه معده شما استفاده می کند. این امواج صوتی را در بدن شما ارسال می کند و تصاویری ایجاد می کند. سونوگرافی به طور کلی بدون درد است.

شما باید به محض خواندن و تفسیر تصاویر توسط پزشک، نتایج خود را دریافت کنید. بازه زمانی دقیق برای این می تواند متفاوت باشد، اما نباید بیش از یک هفته باشد. می توانید از تکنسین سونوگرافی بپرسید که آیا می تواند تخمین بزند که چه مدت ممکن است طول بکشد تا نتایج خود را دریافت کنید.

سونوگرافی آندوسکوپی برای روش سرطان پانکراس

قبل از سونوگرافی آندوسکوپی، مهم است که با پزشک خود در مورد هر دارویی – از جمله ویتامین ها و مکمل ها – که مصرف می کنید صحبت کنید. آنها ممکن است از شما بخواهند که چند روز قبل از انجام آزمایش، مصرف داروهای خاص مانند رقیق کننده های خون را متوقف کنید.

بیشتر بخوانید
کلانژیت اسکلروزان اولیه (PSC): تشخیص و زندگی با این وضعیت کبد

سایر دستورالعمل‌های روز آزمون احتمالاً شامل نخوردن چند ساعت قبل از آزمون و اطمینان از سفر به قرار ملاقات خود و برگشتن به آن خواهد بود. اگر سواری ندارید، ممکن است مطب پزشکتان بتواند به شما کمک کند تا یک سفر را ترتیب دهید.

در طول قرار ملاقات خود، برای دریافت داروهای آرام بخش به یک خط IV متصل می شوید. همچنین یک اسپری بی حس کننده گلو یا غرغره دریافت خواهید کرد. هر دوی این داروها شما را در طول عمل آرام و بدون درد نگه می دارند.

اغلب، یک قطعه دهانی در دهان شما قرار داده می شود تا به شما کمک کند تا لب ها و دندان های شما را از هم جدا نگه دارد. سپس لوله آندوسکوپ با احتیاط وارد دهان و گلوی شما می شود. هوا ممکن است به گلوی شما پمپ شود تا دستگاه گوارش شما را راحت تر ببیند.

سونوگرافی آندوسکوپی را می توان خیلی سریع و در کمتر از ۱۵ دقیقه انجام داد. یا ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد. این بستگی به تعداد تصویر گرفته شده، آنچه پزشکان پیدا می کنند، و اینکه آیا پزشکان نیز نمونه های سلولی را برای بیوپسی می گیرند یا خیر، دارد.

پس از برداشتن آندوسکوپ و دهانی، چند ساعت تحت نظر خواهید بود. گلوی شما بی حس خواهد شد و همچنان اثرات آرام بخش را احساس خواهید کرد. تا زمانی که داروی بی حس کننده از بین نرود، مجاز به خوردن یا نوشیدن چیزی نخواهید بود.

شما باید ظرف چند ساعت بتوانید به خانه برگردید و در کمتر از یک هفته نتیجه بگیرید.

سونوگرافی برای تشخیص سرطان پانکراس چقدر دقیق است؟

سونوگرافی شکم بهترین راه برای تشخیص سرطان پانکراس نیست. این آزمایش برای رد سایر علل علائم بسیار مشابه بهترین است. اگرچه سونوگرافی شکم گاهی اوقات می‌تواند توده‌هایی را در لوزالمعده تشخیص دهد، اما کاربرد اصلی آن بررسی ساختارهای دیگر در شکم است.

سونوگرافی آندوسکوپی برای تشخیص سرطان پانکراس بسیار دقیق تر است. یکی از مزایای اصلی سونوگرافی آندوسکوپی – و دلیل دقت آن – این است که می توان از آسپیراسیون با سوزن ظریف در طول اسکن استفاده کرد. این به پزشکان اجازه می‌دهد تا نمونه‌های بیوپسی از هر گونه ناهنجاری مشاهده شده در طول تصویربرداری را دریافت کنند.

اعداد دقیق متفاوت است، اما مطالعات متعدد دریافته اند که میزان دقت تشخیص تومور در حدود ۹۳%. این بدان معنی است که اگرچه آنها به تنهایی برای رد یا تأیید تشخیص سرطان پانکراس کافی نیستند، اما ابزار تشخیصی بسیار خوبی هستند.

سونوگرافی آندوسکوپی حاشیه خطا دارد. آنها ممکن است برخی از تومورها را به دلیل تصاویر نامشخص، محل تومور یا عوامل دیگر از دست بدهند. اما به طور کلی میزان دقت بالای آنها باعث می شود بسیار مفید باشند.

بیشتر بخوانید
نحوه استفاده از سی تی اسکن برای تشخیص سرطان پانکراس

چه آزمایش های دیگری برای تشخیص سرطان پانکراس استفاده می شود؟

هیچ کدام از انواع سونوگرافی نمی توانند تشخیص سرطان پانکراس را تایید کنند. اگر پزشک شما مشکوک به سرطان لوزالمعده باشد، احتمالاً طیف وسیعی از آزمایشات دیگر را انجام خواهید داد. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • سی تی اسکن. پزشکان از آنها برای دیدن داخل لوزالمعده و دریافت ایده ای از اندازه، محل و دامنه تومورها استفاده می کنند.
 • اسکن PET. در طول اسکن PET، تزریق قند مشخص شده رادیواکتیو دریافت خواهید کرد. سلول های سرطانی نسبت به سلول های سالم قند بیشتری مصرف می کنند. نشانگرهای رادیواکتیو موجود در ماده قندی باعث می‌شود که سلول‌های سرطانی در تصاویر درخشان‌تر به نظر برسند و به پزشکان این امکان را می‌دهند تا مکان آنها را به راحتی شناسایی کنند.
 • یک ام آر آی MRI از تصویربرداری مغناطیسی برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها، عضلات، استخوان ها و بافت ها استفاده می کند. در طول فرآیند تشخیص سرطان لوزالمعده، پزشکان از یک نوع تخصصی MRI به نام کلانژیوپانکراتوگرافی MRI استفاده می کنند که تصاویر دقیقی از پانکراس و مجاری صفراوی ایجاد می کند.
 • کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP). در طول ERCP، رنگ کنتراست دریافت خواهید کرد که مجاری صفراوی شما را قابل مشاهده می کند. ERCP از یک آندوسکوپ برای گرفتن تصاویر استفاده می کند. گاهی اوقات، بیوپسی در طی ERCP انجام می شود.
 • یک کلانژیوگرافی ترانس کبدی از راه پوست (PTC). تست PTC یک روش تهاجمی است که انجام نمی شود مگر اینکه ERCP امکان پذیر نباشد. این آزمایش با قرار دادن یک سوزن بلند در کبد و تزریق مستقیم رنگ کنتراست انجام می شود. سپس تصاویر گرفته می شود.

سوالات متداول در مورد سونوگرافی برای سرطان پانکراس

اولین آزمایش تشخیصی که معمولاً برای سرطان پانکراس انجام می شود چیست؟

این اولین آزمایش تشخیصی سرطان پانکراس اغلب سونوگرافی شکم یا سی تی اسکن است. این تست های تصویربرداری می توانند سایر علل با علائم مشابه را رد کنند. در برخی موارد، ممکن است آزمایش عملکرد کبد نیز انجام شود. این یک آزمایش خون است که می تواند سایر شرایط را نیز رد کند.

اولین علائم سرطان پانکراس چیست و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم سرطان لوزالمعده را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر آنها را بیش از یک یا دو هفته داشته باشید.

اگرچه به احتمال زیاد علائم شما ناشی از بیماری دیگری است که کمتر جدی است، اما همیشه بهتر است معاینه شوید. سرطان پانکراس زمانی قابل درمان است که زود تشخیص داده شود.

علاوه بر این، اغلب هیچ علامتی در مراحل اولیه سرطان پانکراس وجود ندارد. این بدان معناست که تا زمانی که علائم ظاهر شوند، سرطان ممکن است قبلا گسترش یافته باشد.

بیشتر بخوانید
سندرم کبدی هپاتورنال (HRS)

اگر علائم سرطان لوزالمعده را تجربه کردید، بهتر است یک وقت پزشکی بگیرید، از جمله:

 • زردی
 • کاهش وزن ناخواسته
 • خارش پوست
 • کمر درد
 • دل درد
 • لخته شدن خون، به خصوص در پاها
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • مدفوع رنگ روشن یا چرب
 • ادرار تیره رنگ
 • افسردگی

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس هستند؟

چند عامل خطر شناخته شده برای سرطان پانکراس وجود دارد. برخی از عوامل خطر چیزهایی هستند که نمی توانید تغییر دهید، مانند ژنتیک یا سن. اما عوامل خطر دیگری مانند سیگار کشیدن و کنترل وزن وجود دارد که می توانید کنترل کنید.

عوامل خطر سرطان پانکراس عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی سرطان پانکراس
 • سندرم سرطان خانوادگی ارثی
 • بالای ۶۵ سال بودن
 • در بدو تولد مرد تعیین شده است
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • دیابت
 • پانکراتیت مزمن یا ارثی
 • قرار گرفتن در معرض آفت کش ها یا مواد شیمیایی مورد استفاده در فلزکاری در محل کار

در ایالات متحده، سیاهپوستان آمریکایی مبتلا به سرطان پانکراس تشخیص داده می شوند با نرخ بالاتر نسبت به سایر گروه های نژادی این ممکن است به دلیل ترکیبی از عوامل اجتماعی-اقتصادی و سایر عوامل خطر باشد. به عنوان مثال، سیاهپوستان آمریکایی نیز چنین هستند نرخ بالای دیابت شیرین.

آیا آزمایشات غربالگری سالانه توصیه شده برای سرطان پانکراس وجود دارد؟

در حال حاضر، هیچ آزمایش غربالگری سالانه توصیه شده برای سرطان پانکراس وجود ندارد. چند آزمایش برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده هستند وجود دارد، اما این آزمایش‌ها توسط شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شوند یا برای افرادی که در معرض خطر بالا قرار نمی‌گیرند، در دسترس نیستند.

محققان در حال کار برای توسعه آزمایش‌های اضافی هستند و غربالگری‌های استاندارد ممکن است در آینده در دسترس باشند.

خلاصه

سونوگرافی ها آزمایش های تصویربرداری تشخیصی هستند که می توانند به تشخیص سرطان پانکراس کمک کنند. آنها از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل بدن شما استفاده می کنند.

دو نوع سونوگرافی برای تشخیص سرطان لوزالمعده استفاده می شود: سونوگرافی شکم و سونوگرافی آندوسکوپی.

سونوگرافی شکم در درجه اول برای رد سایر شرایطی که باعث علائم مشابه می شوند استفاده می شود، در حالی که سونوگرافی آندوسکوپی می تواند برای بدست آوردن بافت بیوپسی (از طریق آسپیراسیون با سوزن ظریف) برای تشخیص دقیق سرطان پانکراس استفاده شود.