برخی از والدین آن را به دلایل اخلاقی یا محیطی ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که می تواند کولیک را کاهش دهد، از آلرژی جلوگیری کند، یا خطر بیماری فرزندشان را در مراحل بعدی زندگی کاهش دهد.۱، ۲، ۳).

با این حال، استفاده از شیر خشک سویا با برخی خطرات همراه است و ممکن است یک گزینه تغذیه ایمن برای همه نوزادان نباشد.

این مقاله آخرین تحقیقات را برای تعیین اینکه آیا شیر خشک سویا برای کودک شما بی خطر است، مرور می کند.

آیا شیر خشک سویا برای کودک شما بی خطر است؟

فرمول سویا در مقایسه با سایر فرمول ها چگونه است؟

تمام شیر خشک های کودک باید معیارهای خاصی را در مورد ترکیب، خلوص و محتوای مواد مغذی خود داشته باشند (۴، ۵).

این فرآیند تنظیمی کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تمام شیر خشک‌های کودک، بدون توجه به اینکه از چه چیزی ساخته شده‌اند، نیازهای تغذیه‌ای کودک را برآورده می‌کنند.

به این ترتیب، شیر خشک سویا حاوی همان مقدار کالری و مواد مغذی مهمی است که انواع دیگر شیر خشک برای نوزادان وجود دارد. بنابراین توانایی یکسانی برای رفع نیازهای رشد و تکامل نوزاد دارند.

خلاصه

ترکیبات تغذیه ای و ایمنی شیر کودک به شدت تنظیم می شود. این تضمین می کند که تمام شیر خشک های موجود در بازار، از جمله شیر خشک های سویا، به طور یکسان نیازهای رشد و تکامل کودک را برآورده می کنند.

آیا شیر خشک سویا فوایدی برای سلامتی دارد؟

برخی از والدینی که شیر خشک سویا را ترجیح می دهند، معتقدند که بهترین انتخاب برای سلامت فعلی و آینده فرزندشان است.

این باور ممکن است ناشی از مطالعاتی باشد که رژیم غذایی غنی از سویا را با کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی در بزرگسالان مرتبط می کند.۶، ۷، ۸، ۹).

با این حال، در حال حاضر شواهد کافی برای نشان دادن این موضوع وجود ندارد که استفاده از شیر خشک سویا در دوران نوزادی خطر ابتلای کودک به این بیماری ها را در مراحل بعدی زندگی کاهش می دهد.۱، ۲، ۳).

بیشتر بخوانید
تغذیه کودک 9 ماهه: ایده های غذایی و یک برنامه غذایی نمونه

به طور مشابه، شواهد محکمی وجود ندارد که فرمول سویا مشکلات گوارشی مانند قولنج را کاهش دهد یا محافظت بیشتری در برابر آلرژی ارائه دهد. بنابراین، قبل از نتیجه گیری قوی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است (۳، ۱۰).

از سوی دیگر، کارشناسان موافق هستند که شیر خشک سویا بهترین انتخاب برای نوزادان ترم مبتلا به گالاکتوزمی یا کمبود لاکتاز ارثی است، دو وضعیت پزشکی که مانع از تجزیه قند طبیعی شیر گاو در نوزادان می شود.۱، ۲).

فرمول سویا نیز بهترین انتخاب برای خانواده های وگان است. اگرچه ویتامین D3 در اکثر شیرخشک‌های سویا در حال حاضر از لانولین گوسفند مشتق می‌شود، اما آنها نزدیک‌ترین گزینه در دسترس برای شیرخشک‌های کاملاً گیاه‌خوار هستند.

خلاصه

بسیاری بر این باورند که استفاده از شیر خشک سویا در دوران نوزادی باعث کاهش قولنج، آلرژی و خطر بیماری در سنین بالاتر می شود، اما برای تایید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است. شیر سویا بهترین گزینه تغذیه برای خانواده های گیاهخوار و نوزادان با شرایط خاص پزشکی است.

آیا ایزوفلاون سویا برای نوزادان مضر است؟

فرمول های سویا به طور طبیعی سرشار از ایزوفلاون ها هستند، یک ترکیب گیاهی با ساختاری شبیه به هورمون استروژن. استروژن تا حد زیادی مسئول رشد جنسی زنان است.۱۱).

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند معمولاً ایزوفلاون‌های سویا بیشتری نسبت به نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند یا از شیر گاو استفاده می‌کنند، دریافت می‌کنند. آنها همچنین تمایل به مصرف بیشتر ایزوفلاون سویا نسبت به بزرگسالانی داشتند که از سویا به عنوان بخشی از رژیم غذایی متنوع لذت می بردند.۳، ۱۲).

بنابراین، برخی می ترسند که فرمول سویا ممکن است اثرات استروژن مانند در زمان رشد داشته باشد که سطح استروژن معمولاً پایین است. این ترس توسط مطالعات حیوانی قدیمی‌تر ایجاد می‌شود که ناهنجاری‌های مختلف را در حیوانات در معرض ایزوفلاون‌های سویا گزارش می‌کنند.۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷).

با این حال، توجه به این نکته مهم است که استروژن بسیار قوی تر از ایزوفلاون های سویا است و حیوانات ایزوفلاون های سویا را متفاوت از انسان ها متابولیزه می کنند.۳، ۱۸، ۱۹).

این ممکن است توضیح دهد که چرا مطالعات انسانی عموماً اثرات طولانی مدت قابل توجهی را در نوزادانی که از شیر خشک سویا تغذیه می کنند مشاهده نکرده اند، از جمله تفاوت اندک یا بدون تفاوت در رشد جنسی یا مغز، تیروئید، و عملکرد سیستم ایمنی.۳، ۲۰، ۲۱، ۲۲).

خلاصه

اغلب تصور می شود که ایزوفلاون های سویا بر رشد جنسی، ایمنی یا مغز کودک تأثیر منفی می گذارد. با این حال، مطالعات انسانی تفاوت کمی یا هیچ تفاوت رشدی را بین نوزادانی که از شیر خشک سویا یا شیر گاو تغذیه می‌کنند، یافته است.

سایر نگرانی های بالقوه

استفاده از فرمول سویا می تواند چندین نگرانی اضافی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
کم خونی دوران کودکی؛ کم خونی فقر آهن

سطوح بالاتر آلومینیوم و فیتات

فرمول های مبتنی بر سویا معمولاً حاوی سطوح بالاتری از آلومینیوم نسبت به شیر خشک و شیر گاو هستند. سطوح بالای آلومینیوم می تواند بر رشد مغز و استخوان کودک تأثیر منفی بگذارد.۱۱).

به نظر می رسد نوزادان نارس و همچنین نوزادان با وزن کمتر از ۴ پوند (۱.۸ کیلوگرم) یا کاهش عملکرد کلیه، در معرض بیشترین خطر قرار دارند. از سوی دیگر، نوزادان سالم متولد شده در ترم در معرض خطر به نظر نمی‌رسند.۱).

سویا همچنین به طور طبیعی سرشار از فیتات است، ترکیبی که می تواند توانایی بدن در جذب مواد مغذی موجود در غذاها را کاهش دهد. در تئوری، این امر می‌تواند باعث شود نوزادانی که از شیر خشک سویا تغذیه می‌کنند، مواد مغذی کمتری دریافت کنند، اگرچه در حال حاضر هیچ مطالعه‌ای برای تایید این موضوع وجود ندارد.۱۱).

ممکن است باعث ایجاد دوره های کمی طولانی تر، سنگین تر یا دردناک تر شود

چندین مطالعه نشان داده است که دخترانی که شیر خشک سویا می‌خورند ممکن است دوره‌های طولانی‌تر، سنگین‌تر یا دردناک‌تری را تجربه کنند. یک مطالعه همچنین مصرف شیر سویا را با خطر بالاتر آندومتریوز مرتبط دانست.۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۰).

با این حال، به نظر می رسد این اثرات جزئی هستند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که قاعدگی به طور متوسط ​​۵ ماه زودتر شروع شده و دوره های طولانی تر به طور متوسط ​​۹ ساعت بیشتر طول می کشد.۲۰).

بیشتر بخوانید
بیماری پومپ

یک مطالعه اخیر نشان داد که نوزادانی که از زمان تولد تا ۹ ماهگی با شیر خشک تغذیه می‌شوند، تفاوت‌هایی را در فعال‌سازی ژن و تغییرات در سلول‌های واژن خود در مقایسه با نوزادانی که از شیر گاو تغذیه می‌کنند، تجربه می‌کنند.۲۶).

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این تفاوت ها منجر به پیامدهای قابل توجهی در دراز مدت برای سلامتی می شود، مورد نیاز است.

خلاصه

شیر سویا با خطر بیشتر آندومتریوز و دوره‌های کمی طولانی‌تر، سنگین‌تر یا دردناک‌تر همراه بود، اگرچه به نظر می‌رسید که تفاوت‌ها کم باشد. همچنین سطوح بالاتر آلومینیوم ممکن است برای نوزادان خاص خطر ایجاد کند.

چه کسی باید فرمول سویا را انتخاب کند؟

شیر خشک سویا بیش از ۱۰۰ سال است که برای تغذیه ایمن نوزادان سالم با گزارشات کمی از مشکلات سلامتی طولانی مدت استفاده می شود. بنابراین می توان آن را یک انتخاب تغذیه مناسب برای اکثر نوزادان در نظر گرفت (۱، ۳).

با این حال، سازمان های بهداشتی استفاده گسترده از آن را توصیه نمی کنند، زیرا در نظر گرفته می شود که مزایای تغذیه ای کمی نسبت به فرمول شیر گاو دارد.

بنابراین، استفاده از شیر خشک سویا به طور کلی فقط برای خانواده های وگان یا آنهایی که نوزادان ترم مبتلا به گالاکتوزمی یا کمبود لاکتاز ارثی دارند توصیه می شود.۱، ۲).

با این حال، خانواده های گیاهخوار و والدین چنین کودکانی باید با یک متخصص بهداشت مشورت کنند تا تعیین کنند آیا شیر خشک مبتنی بر سویا بهترین گزینه است یا خیر.

خلاصه

شیر سویا ممکن است انتخاب مناسبی برای برخی از نوزادان سالم باشد. با این حال، سازمان های بهداشتی به طور خاص استفاده از آن را فقط برای خانواده های وگان یا آنهایی که نوزادان ترم مبتلا به گالاکتوزمی یا کمبود لاکتاز ارثی دارند توصیه می کنند.

چه زمانی از شیر خشک سویا اجتناب کنید

شیر سویا برای همه نوزادان انتخاب خوبی نیست.

اگرچه برای نوزادان سالم و ترم ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما محتوای آلومینیوم بالاتر در شیر خشک سویا ممکن است باعث ضعیف‌تر شدن استخوان‌ها در نوزادان نارس، با وزن تولد کمتر از ۴ پوند (۱.۸ کیلوگرم)، یا با کاهش عملکرد کلیه شود.۱، ۲).

بیشتر بخوانید
میکروزومی همی فاسیال

علاوه بر این، شیر خشک سویا ممکن است برای نوزادانی که به پروتئین شیر گاو حساسیت یا عدم تحمل دارند، انتخاب خوبی نباشد، زیرا تا نیمی از این نوزادان ممکن است در صورت مصرف شیرخشک های مبتنی بر سویا، به پروتئین سویا نیز دچار عدم تحمل شوند. بنابراین، فرمول های هیدرولیز شده ممکن است گزینه بهتری باشند (۲۷).

مقامات بهداشتی به طور خاص تأکید می کنند که اگرچه شیرخشک سویا می تواند برای کمک به رشد و تکامل بهینه نوزادان استفاده شود، اما معمولاً هیچ مزیتی نسبت به شیرخشک مبتنی بر شیر گاو ندارد.

بنابراین، آنها به طور کلی توصیه می کنند که نوزادان سالم از خانواده های غیر وگان و نوزادانی که گالاکتوزمی یا کمبود لاکتاز ارثی ندارند، شیر گاو را انتخاب کنند.۱، ۲).

خلاصه

شیرخشک سویا احتمالا برای نوزادان نارس مناسب نیست، و نه برای کسانی که با عملکرد ضعیف کلیه یا وزن کم متولد می شوند. آنها همچنین ممکن است بهترین انتخاب برای نوزادان مبتلا به حساسیت یا عدم تحمل شیر گاو نباشند.

 خلاصه

شیر سویا احتمالا برای اکثر نوزادان سالم بی خطر است. این شیر به اندازه سایر انواع شیر خشک مغذی است و احتمالاً مفیدترین انتخاب برای خانواده های گیاهخوار و نوزادان مبتلا به گالاکتوزمی یا کمبود ارثی لاکتاز است.

برخلاف تصور رایج، شواهد این ادعا را که فرمول سویا از کولیک یا آلرژی جلوگیری می کند یا به محافظت در برابر بیماری در مراحل بعدی زندگی کمک می کند، پشتیبانی نمی کند.

علاوه بر این، شیر خشک سویا برای نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، یا برای کسانی که وزن کم هنگام تولد، عملکرد ضعیف کلیه‌ها یا حساسیت به شیر گاو دارند، انتخاب مناسبی نیست.

در صورت شک، حتماً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید تا تعیین کنید کدام شیر خشک برای نوزاد شما بهترین است.