قرص های ضد بارداری یک راه محبوب و موثر برای جلوگیری از بارداری است. با این حال، از دست دادن روزهای قرص، استفراغ، و برخی داروها، از جمله عوامل دیگر، می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد. این می تواند منجر به بارداری ناخواسته شود.

هرکسی که نگران است نتواند قرص را به درستی مصرف کند، باید سایر گزینه های کنترل بارداری را با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در میان بگذارد.

در این مقاله، ما به تاثیرگذاری قرص های ضدبارداری می پردازیم و پنج دلیل برای شکست قرص ها بیان می کنیم. ما همچنین نکاتی را در مورد چگونگی جلوگیری از شکست قرص ها ارائه می دهیم و برخی از علائم اولیه بارداری را شرح می دهیم.

قرص چقدر موثر است؟

قرص ترکیبی حاوی هورمون هایی است که از تخمک گذاری جلوگیری می کند، یعنی زمانی که تخمدان ها یک تخمک را برای لقاح آزاد می کنند. نوع دیگری از قرص ها که به عنوان مینی پیل شناخته می شود، باعث ضخیم شدن مخاط دهانه رحم و نازک شدن دیواره رحم می شود که احتمال رسیدن اسپرم به تخمک را کاهش می دهد.

آیا فرد هنگام مصرف قرص می تواند باردار شود؟

قرص ضد بارداری در صورتی بسیار موثر است که فرد آن را به درستی مصرف کند و هیچ روز قرصی را از دست ندهد. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، این قرص است ۹۹.۷٪ موثر با استفاده کامل این بدان معناست که کمتر از یک نفر از هر ۱۰۰ نفری که این قرص را مصرف می کنند ممکن است در یک سال باردار شوند.

با این حال، با استفاده معمولی، اثربخشی قرص ۹۱٪ است، به این معنی که حدود ۹ نفر از هر ۱۰۰ نفر ممکن است در یک سال مصرف آن باردار شوند.

مقایسه قرص با سایر روش های پیشگیری از بارداری چگونه است؟

انواع مختلفی از روش های پیشگیری از بارداری وجود دارد که برخی از آنها مبتنی بر هورمون هستند و برخی از آنها نه. اثربخشی هر نوع نیز با توجه به محدودیت های استفاده معمولی متفاوت است. انواع خاصی از کنترل بارداری ممکن است برای یک فرد مناسب تر از سایرین باشد.

علاوه بر قرص های ترکیبی ضد بارداری، سایر روش های پیشگیری از بارداری عبارتند از:

 • مینی قرص فقط پروژسترون
 • پچ ضد بارداری
 • شات ضد بارداری
 • حلقه واژینال
 • قرص صبح بعد از ظهر اورژانسی
 • دستگاه داخل رحمی (IUD)
 • بستن لوله های رحمی
 • کاندوم زنانه
 • اسفنج
 • دیافراگم
 • کلاه دهانه رحم
 • آگاهی از باروری یا روش های طبیعی کنترل بارداری
بیشتر بخوانید
10 نکته مراقبت پس از زایمان برای هر مادر

علاوه بر این، چند گزینه پیشگیری از بارداری مردانه وجود دارد، اما این موارد بسیار محدودتر هستند. آنها شامل کاندوم، وازکتومی، و روش ترک، که به خصوص قابل اعتماد نیست. محققین در حال حاضر در حال بررسی یک قرص ضد بارداری مردانه در آزمایشات بالینی هستند .

چه چیزی باعث می شود که قرص های ضدبارداری اثر کمتری داشته باشند؟

اگرچه قرص های ضدبارداری به طور کلی بسیار خوب عمل می کنند، برخی موقعیت ها می توانند اثربخشی آن را کاهش دهند و گاهی اوقات ممکن است منجر به بارداری ناخواسته شوند. این شامل:

از دست دادن یک روز

تولیدکنندگان در نظر دارند مردم این قرص را روزانه مصرف کنند. اگر فردی یک روز را از دست بدهد، ممکن است سطح هورمون‌های او به اندازه کافی برای جلوگیری از بارداری ثابت نباشد.

اگر مصرف روزانه قرص برای فردی مشکل باشد، سایر روش های پیشگیری از بارداری ممکن است با نیازهای او مطابقت داشته باشند. یک پزشک یا متخصص زنان می تواند در مورد طیف وسیعی از داروهای ضد بارداری جایگزین توصیه کند.

استفراغ یا اسهال شدید

گاهی یک فرد ممکن است بیمار باشد وقتی قرص میخورن هنگامی که فردی استفراغ می کند، قرص ممکن است دوباره به سمت بالا برگردد، یا ممکن است به طور کامل آن را جذب بدن خود نکند. دومی ممکن است در صورت ابتلا به اسهال شدید نیز رخ دهد.

هرکسی که مدت کوتاهی پس از مصرف قرص دچار استفراغ یا اسهال می شود باید در اسرع وقت یک قرص دیگر مصرف کند و سپس قرص بعدی خود را طبق معمول مصرف کند.

مصرف نکردن قرص ها در ساعت معین هر روز

علاوه بر مصرف روزانه قرص های ضدبارداری، فرد باید قرص ها را تقریباً در ساعت معینی در روز مصرف کند. انجام این کار می تواند سطح هورمون آنها را به طور مداوم حفظ کند.

یک فرد باید همیشه مینی قرص را در همان بازه زمانی ۳ ساعته هر روز مصرف کند. کسی که پنجره معمول خود را از دست می دهد باید از یک روش کنترل بارداری پشتیبان برای روش بعدی استفاده کند ۷ روز یا از رابطه جنسی خودداری کنید.

بسیاری از مردم یک زنگ روزانه تنظیم می کنند که به آنها یادآوری می کند که قرص خود را هر روز در زمان صحیح مصرف کنند.

بیشتر بخوانید
کلسیفیکاسیون در اندومتر: علائم، علل

بدون شروع یک بسته جدید فورا

شروع یک بسته جدید از قرص ها از روز بعد از اتمام بسته قبلی ضروری است. با این حال، ممکن است یک فرد همیشه بسته جدید خود را به موقع نداشته باشد. از دست دادن چند روز بین بسته ها می تواند اثربخشی قرص را در پیشگیری از بارداری کاهش دهد.

طبق گفته CDC، هرکسی که دو یا چند قرص را پشت سر هم از دست می دهد، باید از یک روش کنترل بارداری پشتیبان استفاده کند یا تا زمانی که قرص ضدبارداری را مصرف نکرده است، از رابطه جنسی ۷ روز متوالی خودداری کند.

داروهایی که با قرص تداخل دارند

برخی از داروها می توانند اثربخشی قرص را کاهش دهند. این داروها شامل آنتی بیوتیک های خاصی مانند ریفامپیسین و داروهای ضد قارچی مانند گریزئوفولوین هستند.

شخص باید پیشگیری از بارداری پشتیبان در حین مصرف این داروها و تا ۴۸ ساعت پس از اتمام دوره استفاده کند.

سایر داروها و مکمل های طولانی مدت نیز ممکن است بر عملکرد قرص های ضد بارداری تأثیر بگذارند. این شامل:

 • داروهای صرع مانند فنوباربیتال، فنی توئین و کاربامازپین
 • داروهای ضد ویروسی برای درمان HIV
 • خار مریم که یک داروی گیاهی است

نکاتی برای جلوگیری از شکست قرص ها

قرص های ضدبارداری در صورتی بسیار موثر هستند که فرد آنها را به درستی مصرف کند و هیچ روز قرصی را از دست ندهد. افراد همچنین می توانند در حین مصرف قرص اقداماتی را برای جلوگیری از بارداری ناخواسته انجام دهند. این شامل:

 • بسته بندی را بخوانید و دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید
 • مصرف قرص در ساعت معین هر روز
 • با استفاده از برنامه‌ای که دوره‌ها را ردیابی می‌کند و یادآور قرص‌ها را ارائه می‌کند، مانند این برنامه‌های ردیابی دوره
 • همیشه حداقل یک هفته قبل از تمام شدن آخرین بسته قرص، یک بسته قرص جدید دریافت کنید
 • همیشه قرص های فراموش شده را در اسرع وقت مصرف کنید
 • استفاده از یک روش پشتیبان پیشگیری از بارداری، مانند کاندوم، اگر فرد دو یا چند قرص را پشت سر هم فراموش کند.

اگر فردی نگران این است که نمی تواند قرص های خود را به طور مداوم مصرف کند، باید با پزشک یا متخصص زنان در مورد سایر روش های پیشگیری از بارداری صحبت کند. چندین گزینه در دسترس است که افراد نیازی به مصرف روزانه قرص ندارند، مانند IUD.

بیشتر بخوانید
آیا مصرف داروی سرماخوردگی در دوران شیردهی بی خطر است؟

علائم اولیه بارداری

اگر فردی نگران نارسایی پیشگیری از بارداری و احتمال باردار شدن است، باید با پزشک صحبت کند. آگاهی از علائم اولیه بارداری نیز ممکن است مفید باشد عبارتند از:

 • ناراحتی معده: برخی از افراد ممکن است استفراغ، که به عنوان تهوع صبحگاهی شناخته می‌شود، در کنار آن تجربه کنند.
 • حساسیت سینه: افزایش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند باعث حساسیت سینه در اوایل بارداری شود. برخی از افراد ممکن است علائمی مانند سوزن سوزن شدن، سنگینی یا احساس پری سینه را نیز تجربه کنند.
 • لکه بینی سبک: زمانی که تخمک به دیواره رحم می‌چسبد، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی ممکن است رخ دهد. اگر لکه بینی خارج از چرخه قاعدگی مورد انتظار رخ دهد، ممکن است از علائم اولیه بارداری باشد.
 • خستگی غیر قابل توضیح: تغییرات هورمونی که در دوران بارداری در بدن رخ می دهد می تواند حتی در مراحل اولیه احساس خستگی کند.
 • دفعات ادرار کردن: تغییرات هورمونی می تواند نیاز به ادرار را در اوایل بارداری افزایش دهد.

هر کسی که فکر می‌کند ممکن است باردار باشد، می‌تواند یک تست بارداری در خانه انجام دهد. در سال‌های اخیر، این آزمایش‌ها نسبت به سطوح هورمونی افراد حساس‌تر شده و در تشخیص بارداری در مراحل اولیه آن بهتر شده‌اند.

با این حال، اگر افراد خیلی زود از آن ها استفاده کنند یا دستورالعمل ها را به درستی دنبال نکنند، تست های بارداری خانگی هنوز هم ممکن است قابل اعتماد نباشند. طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA)، برای قابل اطمینان ترین نتایج، فرد باید آزمایش ۱-۲ هفته بعد از اولین قاعدگی از دست رفته را انجام دهد.

خلاصه

اگرچه قرص های ضدبارداری به طور کلی بسیار موثر هستند، اما گاهی اوقات در صورت عدم استفاده صحیح و مداوم از آنها می توانند از بارداری جلوگیری کنند.

هر کسی که نگران اثربخشی یا راحتی روش کنترل بارداری خود است، باید با پزشک صحبت کند.

اگر فردی بیش از یک قرص را از دست داد، باید از یک روش پیشگیری از بارداری پشتیبان در کنار قرص ۷ روز متوالی استفاده کند.

سوالات متداول

در زیر به برخی از سوالاتی که مردم اغلب در مورد قرص های ضد بارداری می پرسند پاسخ می دهیم.

احتمال باردار شدن در زمان کنترل بارداری چقدر است؟

احتمال بی اثر بودن کنترل بارداری بستگی به نوع کنترل بارداری و اینکه آیا فرد از این روش به درستی استفاده می کند یا خیر، دارد. با این حال، تنها روش جلوگیری از بارداری که ۱۰۰٪ موثر است، پرهیز است.

بیشتر بخوانید
خشکی واژن چیست؟ علائم، علل، تشخیص ..

چگونه با قرص باردار شدم؟

حتی در زمان مصرف قرص، اگر فردی رابطه جنسی داشته باشد، باز هم احتمال بارداری وجود دارد. به عنوان مثال، با استفاده معمول از قرص های ضد بارداری ترکیبی، هنوز هم ۹% شانس بارداری وجود دارد.

در صورت باردار شدن در حین مصرف قرص چه باید کرد؟

اگر فردی باردار شد، باید مصرف قرص های ضد بارداری را قطع کند. با این حال، پژوهش نشان می دهد که قرص های ضد بارداری تهدید کمی برای جنین در حال رشد است. یاد بگیرید چگونه علائم بارداری را هنگام مصرف قرص تشخیص دهید.

آیا با وجود استفاده از روش ترک می توان با قرص باردار شد؟

تا زمانی که رابطه جنسی برقرار باشد و اسپرم وارد واژن شود، حتی در زمان مصرف قرص نیز احتمال بارداری وجود دارد. روش ترک نیز ۱۰۰% موثر نیست، به این معنی که بیرون کشیدن در حین مصرف قرص کاهش احتمال بارداری به ۰٪ نمی دهد .

اگر یک قرص را فراموش کنید می توانید باردار شوید؟

از دست دادن یک قرص به این معنی است که بیش از ۲۴ ساعت از آخرین باری که فرد یک دوز مصرف کرده است گذشته است. اگر فردی قرصی را حذف کند، احتمال بارداری افزایش می یابد. فرد باید به محض یادآوری قرص فراموش شده را مصرف کند و از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کند. ۷ روز.

پیشگیری از بارداری و کاندوم با هم چقدر موثر هستند؟

حتی با استفاده معمولی، به جای استفاده ایده آل، بسیاری از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی و مبتنی بر دستگاه به خودی خود بسیار مؤثر هستند، بنابراین ترکیب آنها با کاندوم احتمال بارداری را بیشتر کاهش می دهد. با این حال، دلیل اصلی برای استفاده استفاده از کاندوم در کنار روش انتخابی پیشگیری از بارداری، این است که روش‌های دیگر در برابر عفونت‌های مقاربتی (STI) محافظت نمی‌کنند.
Source