میکرودرم ابریژن ممکن است برای همه مناسب نباشد، به خصوص برای کسانی که تمایل دارند پس از پاک شدن ضایعات آکنه، لکه های تیره روی پوست ایجاد شوند.

در این مقاله میکرودرم ابریژن، آنچه در طول عمل اتفاق می‌افتد و اینکه آیا برای آکنه مفید است توضیح می‌دهد. همچنین ایمنی روش، خطرات احتمالی و هزینه های مالی تخمین زده شده را مورد بحث قرار می دهد. در نهایت، ما برخی از درمان‌های جایگزین آکنه را فهرست می‌کنیم.

میکرودرم ابریژن چیست؟

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) توضیح می‌دهد که میکرودرم ابریژن نوعی روش جوان‌سازی پوست است که می‌تواند به درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی، از جمله آکنه و اسکار آکنه کمک کند.

آیا میکرودرم ابریژن برای آکنه موثر است؟

این روش شامل استفاده از ابزاری با حداقل ساینده برای لایه برداری ملایم و برداشتن خارجی ترین لایه پوست است تا رنگ و بافت پوست یکنواخت تر ظاهر شود.

سایر نگرانی های پوستی که میکرودرم ابریژن می تواند به درمان آنها کمک کند عبارتند از:

 • دانه های سر سیاه
 • منافذ بزرگ شده
 • لکه های تیره یا “هیپرپیگمانتاسیون”
 • لکه های سنی
 • خطوط ظریف و چین و چروک
 • علائم کشش

مطالعه ۲۰۲۲ اشاره می کند که سه نوع اصلی میکرودرم ابریژن وجود دارد. اینها هستند:

 • میکرودرم ابریژن الماسی: برای این کار از دستگاهی به نام میکرودرم ابریژن استفاده می شود. نوک عصا با کریستال های الماس پوشانده شده است که به آرامی سطح پوست را لایه برداری می کند و دارای خلاء است تا سلول های مرده و ناخالصی های پوست را از پوست دور کند.
 • میکرودرم ابریژن کوراندوم: این دستگاه از دستگاهی استفاده می کند که خارجی ترین لایه پوست را با کریستال های اکسید آلومینیوم یا “کوروندم” از بین می برد.
 • اکسی بریشن: این دستگاه از دستگاهی استفاده می کند که جریانی از محلول ۰.۹ درصد کلرید سدیم یا “سالین” را به زور روی پوست بیرون می زند. به گفته نویسندگان مطالعه، این به خنک شدن پوست و کاهش ناراحتی کمک می کند.
بیشتر بخوانید
اگزما روی پوست سیاه: تصاویر، علائم و درمان

در طول روند مورد نظر چه اتفاقی می افتد؟

در طول میکرودرم ابریژن، متخصص پوست از یک دستگاه دستی برای لایه برداری لایه بالایی پوست استفاده می کند.

درمان کامل صورت باید ۳۰-۴۰ دقیقه انجام شود در حالی که درمان گردن ممکن است حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد.

پس از درمان، متخصص پوست از کرم مرطوب کننده روی پوست استفاده می کند.

آیا میکرودرم ابریژن برای آکنه خوب است؟

بر اساس ASPSمیکرودرم ابریژن می تواند هم آکنه و هم جای آکنه را درمان کند.

مطالعه ۲۰۲۲ اثربخشی اکسیبراسیون برای درمان آکنه ولگاریس فعال (AV) را بررسی کرد. این است رایج ترین شکل آکنه، که ممکن است از هر دو ضایعات التهابی و غیر التهابی تشکیل شود.

این مطالعه شامل ۲۴ زن ۱۹ تا ۲۱ ساله مبتلا به AV فعال بود. یک گروه ۵ روش اکسی بریژن را طی ۱۰ روز دریافت کردند، در حالی که گروه کنترل ۵ روش دارونما را در مدت مشابه دریافت کردند.

گروهی که اکسی بریژن را دریافت کردند در موارد زیر پیشرفت قابل توجهی نشان دادند:

 • آبرسانی به پوست
 • آکنه، همانطور که توسط سیستم درجه بندی آکنه جهانی (GAGS) ارزیابی شده است
 • کاهش سبوم در خارجی ترین لایه پوست
بیشتر بخوانید
نحوه اعمال پچ ترانس درمال

نویسندگان مطالعه به این نتیجه رسیدند که اکسی ابریژن یک درمان ایمن و موثر برای آکنه برای زنان است اما خاطرنشان کردند که تحقیقات بیشتر برای تأیید اثرات آن ضروری است.

آکنه ولگاریس می تواند باعث انواع مختلف ضایعات پوستی که ممکن است پاسخ متفاوتی به درمان بدهند. هرکسی که میکرودرم ابریژن را در نظر دارد باید با متخصص پوست خود صحبت کند تا مشخص کند که آیا برای آنها مناسب است یا خیر.

ایمنی میکرودرم ابریژن برای آکنه

ایمنی میکرودرم ابریژن بستگی به این دارد که چه کسی این روش را انجام می دهد. میکرودرم ابریژن در کلینیک های پوست، سالن ها و اسپاهای غیرپزشکی در دسترس است. کیت های ویژه نیز برای خرید آنلاین برای استفاده در خانه در دسترس هستند.

بر اساس انجمن پوست آکادمی آمریکا (AAD)، میکرودرم ابریژن توسط متخصص پوست دارای سابقه ایمنی عالی است. با این حال، این روش ممکن است برای همه مناسب نباشد. این سازمان توصیه می کند که افراد زیر قبل از انجام میکرودرم ابریژن یا استفاده از کیت میکرودرم ابریژن خانگی با متخصص پوست خود صحبت کنند:

 • کسانی که دارای خال یا نقطه روی پوست هستند که در حال رشد، خونریزی یا تغییر به هر شکلی است، زیرا این می تواند سرطان پوست باشد.
 • کسانی که از داروی آکنه ایزوترتینوئین (آکوتان) استفاده می کنند یا آن را در ۶ ماه گذشته مصرف کرده اند، زیرا این می تواند خطر ایجاد اسکار و سایر عوارض را افزایش دهد.
 • کسانی که به راحتی زخم می زنند

خطرات و مزایای احتمالی میکرودرم ابریژن

همانطور که اشاره شد، میکرودرم ابریژن می تواند به بهبود ظاهر آکنه و اسکار آکنه کمک کند. با این حال، این روش همچنین با خطرات خاصی همراه است.

بیشتر بخوانید
خال جدید روی صورت یا بدن

مطالعه ۲۰۲۲ اشاره می کند که هم میکرودرم ابریژن الماسی و هم میکرودرم کوراندوم می توانند به دلیل اثرات اصطکاک روی پوست باعث قرمزی و گرمی موقت پوست شوند. به گفته نویسندگان این مطالعه، اکسیبراسیون به دلیل اثر خنک کنندگی محلول نمکی، احتمال کمتری دارد که چنین اثراتی را ایجاد کند.

AAD همچنین اشاره می کند که میکرودرم ابریژن ممکن است باعث قرمزی یا تورم پوست شود که ناپدید می شود ظرف ۱ روز.

ممکن است نواحی تحت درمان از پوست تیره‌تر یا روشن‌تر از حد معمول یا لکه‌دار شوند، به‌ویژه برای افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند.

میکرودرم ابریژن می تواند مشکلات پوستی دیگری ایجاد کند، اما این مشکلات بدون درمان از بین می روند. مثالها عبارتند از:

 • کبودی
 • سوزش
 • نیش زدن
 • حساسیت شدید به نور خورشید

AAD همچنین توضیح می دهد که میکرودرم ابریژن ممکن است خطر ایجاد لکه های تیره را برای افرادی که پوست آنها پس از از بین رفتن ضایعه آکنه تمایل به ایجاد لکه های تیره دارد، افزایش دهد. با این حال، اشاره می کند که دریافت میکرودرم ابریژن از متخصص پوست این خطر را به حداقل می رساند.

هزینه میکرودرم ابریژن

با توجه به ASPS، هزینه متوسط ​​میکرودرم ابریژن و سایر روش های لایه برداری پوست در آمریکا ۱۴۸۹ دلار است . با این حال، این هزینه به تنهایی برای عمل است و هیچ هزینه‌ای را پوشش نمی‌دهد.

ASPS بیان می کند که هزینه درم ابریژن ممکن است بسته به موقعیت جغرافیایی و صلاحیت های فردی که این روش را انجام می دهد متفاوت باشد. توصیه می‌کند از قبل در مورد هزینه کامل این عمل و اینکه آیا مرکز درمانی برنامه‌ای برای تامین مالی بیمار ارائه می‌دهد، سوال کنید.

بیشتر بخوانید
علل و درمان خارش بعد از اصلاح ناحیه تناسلی، پا و بیضه

سوالاتی که باید از متخصص پوست بپرسید

AAD توصیه می کند که افراد از متخصص پوست خود سؤالات زیر را بپرسند تا مشخص شود که آیا میکرودرم ابریژن برای آنها مناسب است یا خیر:

 • چه کسی این روش را انجام خواهد داد؟
 • نتایج محتمل چیست؟
 • برای دستیابی به نتایج مطلوب، چند درمان لازم خواهد بود؟
 • عوارض جانبی احتمالی این روش چیست؟
 • آیا خطر عوارض جانبی افزایش یافته است؟
 • هزینه درمان چقدر خواهد بود؟

AAD همچنین توصیه می کند که افراد بخواهند عکس های قبل و بعد را ببینند یا با افرادی که قبلاً این روش را در آن مرکز درمانی انجام داده اند صحبت کنند.

خلاصه

میکرودرم ابریژن از اصطکاک برای لایه برداری ملایم و حذف لایه بیرونی پوست استفاده می کند. متخصصان پوست ممکن است این روش را برای درمان آکنه یا بهبود ظاهر علائم آکنه یا اسکار توصیه کنند.

میکرودرم ابریژن توسط متخصص پوست دارای سابقه ایمنی عالی است. عوارض جانبی موقتی ممکن است شامل قرمزی، گرمی و تورم پوست باشد، اما این عوارض در عرض یک روز از بین می‌روند.

هرکسی که میکرودرم ابریژن را برای آکنه یا اسکار آکنه در نظر دارد، باید ابتدا با یک متخصص پوست صحبت کند تا مشخص کند آیا درمان برای آنها مناسب است یا خیر.