با این حال، نیاز به دارو در دوران بارداری غیرمعمول نیست. اگر در دوران بارداری دچار عفونت باکتریایی شدید، ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک مانند آموکسی سیلین برای درمان عفونت داشته باشید.

آموکسی سیلین یک داروی تجویزی است که برای درمان انواع خاصی از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. اینها شامل ذات الریه، برونشیت، و عفونت های دستگاه ادراری (UTI) است. آنها همچنین شامل عفونت های پوست، گلو و گوش هستند. این دارو با توقف رشد باکتری های مضر در بدن شما عمل می کند. این به نوبه خود عفونت شما را پاک می کند.

در اینجا آنچه شما باید در مورد بی خطر بودن آموکسی سیلین در دوران بارداری بدانید آورده شده است. همچنین عوارض جانبی احتمالی که ممکن است دارو ایجاد کند و همچنین چگونگی تأثیر عفونت بر بارداری شما را خواهید دید.

مصرف آموکسی سیلین در دوران بارداری بی خطر است

آموکسی سیلین از خانواده آنتی بیوتیک های پنی سیلین است. مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری بی خطر است، در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند.

بیشتر بخوانید
7 نکته آسان برای باردار شدن سریع

آموکسی سیلین توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) یک داروی دسته B بارداری در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که مصرف آن در دوران بارداری بی خطر است. FDA این دسته را به پزشکان کمک می کند تا بفهمند که آیا آموکسی سیلین در هنگام مصرف توسط زنان باردار می تواند باعث نقص مادرزادی شود یا خیر.

در مطالعات حیوانی، هیچ گزارشی از آسیب آموکسی سیلین به نوزادان در حال رشد وجود نداشت. اگر خانمی در هر سه ماهه بارداری آن را مصرف کند، این دارو کم خطر محسوب می شود.

آنتی بیوتیک های دیگری نیز وجود دارند که مصرف آنها در دوران بارداری بی خطر است. اینها شامل کلیندامایسین و اریترومایسین است. آنها همچنین شامل داروهای دیگری در همان کلاس با آموکسی سیلین، مانند آمپی سیلین یا پنی سیلین هستند.

پزشک تصمیم می گیرد که کدام آنتی بیوتیک برای شما در دوران بارداری بهترین و بی خطرترین است.

تاثیر آموکسی سیلین بر بارداری

چند روز پس از شروع درمان با آموکسی سیلین، باید احساس بهتری داشته باشید. داروی خود را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت احساس بهتر، نباید دوز مصرفی را نادیده بگیرید یا مصرف دارو را قطع کنید.

بیشتر بخوانید
یائسگی چه زمانی شروع می شود؟

مطمئن شوید که دوره کامل درمان خود را به پایان رسانده اید. اگر آن را طبق دستور مصرف نکنید، ممکن است عفونت شما عود کند. این همچنین ممکن است باعث مقاومت در برابر آموکسی سیلین شود. این بدان معناست که این دارو ممکن است برای درمان عفونت مشابهی که ممکن است در آینده به آن مبتلا شوید، عمل نکند.

شایع ترین عوارض جانبی آموکسی سیلین شامل موارد زیر است:

 • استفراغ
 • ناراحتی معده
 • اسهال

اگر این دارو معده شما را ناراحت می کند، سعی کنید آن را با غذا مصرف کنید. همچنین حتما آن را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.

در برخی موارد، آموکسی سیلین می تواند عوارض جانبی جدی تری ایجاد کند. در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این شامل:

 • واکنش های آلرژیک
 • اسهال خونی یا آبکی
 • کمبود انرژی
 • خونریزی یا کبودی غیر معمول
 • تشنج
 • خستگی غیر معمول
 • زرد شدن پوست یا قسمت سفید چشم شما

آنتی بیوتیک ها می توانند باعث اسهال شدید شوند. اگر دو یا سه بار یا بیشتر در روز به مدت حداقل دو روز اسهال آبکی دارید، یا اگر گرفتگی معده دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
هیسترکتومی یا عمل جراحی برای برداشتن رحم

ممکن است عفونت دومی داشته باشید که می تواند در دوران بارداری خطرناک باشد. پزشک نوع دیگری از آنتی بیوتیک را برای این موضوع تجویز می کند.

خطرات احتمالی

اگر عفونت باکتریایی را درمان نکنید، ممکن است جدی شود. فقط آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت را درمان کنند.

آموکسی سیلین در هر مرحله از بارداری یک داروی کم خطر محسوب می شود. پزشک شما تصمیم می گیرد که آیا آموکسی سیلین مناسب ترین درمان برای شما است یا خیر. این تصمیم به نوع عفونت شما و مدت زمان نیاز به درمان با آنتی بیوتیک بستگی دارد.

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها، حتی آنتی بیوتیک هایی که در دوران بارداری بی خطر هستند، می تواند برای شما و کودک شما مضر باشد.

عفونت های باکتریایی و بارداری

در دوران بارداری، بدن شما از کودک شما در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند. اینها شامل سرماخوردگی یا حشره معده است. اما برخی از عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، می توانند از جفت عبور کرده و به کودک شما آسیب برسانند.

اگر عفونت از جفت عبور کند، ممکن است کودک شما را بسیار بیمار کند. برخی از عفونت ها می توانند باعث نقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی شوند یا مانع از رشد خوب کودک شما شوند.

بیشتر بخوانید
کلسیفیکاسیون در اندومتر: علائم، علل

در صورت عدم درمان، برخی عفونت‌ها نیز می‌توانند احتمال سقط جنین یا مشکلات دیگر بارداری را افزایش دهند. اگر فکر می کنید ممکن است عفونت داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

با پزشک خود صحبت کنید

اگر در دوران بارداری نیاز به مصرف آموکسی سیلین دارید، با پزشک خود در میان بگذارید. حتما موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مطمئن شوید که در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید (با نسخه یا بدون نسخه) به پزشک خود اطلاع دهید. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا مراقب هرگونه تداخل دارویی خطرناک باشد.
 • شما باید دارو را دقیقاً همانطور که تجویز شده و تا پایان نسخه مصرف کنید. توقف زودهنگام درمان ممکن است باعث مقاوم شدن باکتری ها شود.
 • اگر پس از اتمام دوره دارو احساس بهبودی نکردید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر به آموکسی سیلین، پنی سیلین یا آنتی بیوتیک های سفالوسپورین مانند سفازولین، سفاکلر و سفالکسین حساسیت دارید، از آموکسی سیلین استفاده نکنید.

پیروی از این مراحل می تواند به حفظ سلامت خود و بارداری خود تا حد امکان کمک کند.

Source link