اگرچه ممکن است صحبت کردن پس از تراکئوستومی دشوار باشد، اما به طور کلی امکان پذیر است. گفتار درمانی و زبان درمانی، همراه با کمک هایی مانند اتصال دریچه صحبت کردن، می تواند کمک کننده باشد.

هر سال بیش از ۱۰۰۰۰۰ تراکئوستومی در ایالات متحده انجام می شود. این روشی است که شامل ایجاد سوراخی در گردن می‌شود تا یک لوله از طریق نای یا نای قرار گیرد. این قرار دادن لوله می تواند موقت یا دائمی باشد.

اگر شما یا کسی که می شناسید نیاز به تراکئوستومی دارد، طبیعی است که سوالات و نگرانی های زیادی در مورد اینکه زندگی بعد از آن چگونه خواهد بود، داشته باشید. ممکن است بدانید که با تمرین، بیشتر مردم قادر به قورت دادن و صحبت کردن بعد از آن هستند.

آیا می توانید بعد از تراکئوستومی صحبت کنید یا غذا بخورید؟

بعد از انجام تراکئوستومی ممکن است خوردن و صحبت کردن مشکل باشد.

آیا می توانید با تراکئوستومی صحبت کنید؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

با اینکه اکثر مردم می توانید با تراکئوستومی به طور طبیعی غذا بخورید، بلع ممکن است در ابتدا یک چالش باشد. ممکن است لازم باشد ابتدا با نوشیدن آب شروع کنید، به سمت غذاهای نرم پیش بروید و در نهایت یک رژیم غذایی معمولی داشته باشید.

بیشتر بخوانید
شربت منیزیم هیدروکساید یا شیر منیزی: آنچه باید بدانید

به منظور صحبت کردن، معمولاً هوا با فشار روی تارهای صوتی در پشت گلو وارد می شود. با این حال، با تراکئوستومی، بیشتر هوا از طریق لوله تراکئوستومی عبور می کند و از روی تارهای صوتی عبور نمی کند.

همه افراد پس از تراکئوستومی قادر به صحبت کردن نیستند و ممکن است هنگام صحبت متوجه تفاوت در وضوح، بلندی و وضوح گفتار خود شوید.

برای چند روز اول پس از انجام تراکئوستومی، ممکن است حتی تشخیص نحوه تنفس به روش جدید دشوار باشد. هنگامی که به این امر عادت کردید، گفتاردرمانگران ممکن است قبل از رفتن به تمرینات متمرکز بر گفتار، تمرینات بلع را برای تقویت قدرت عضلانی خود شروع کنند.

آیا بعد از انجام تراکئوستومی صدای خود را از دست می دهید؟

به دنبال تراکئوستومی، حنجره ممکن است آسیب دیده باشد. این می تواند باعث شود که فرد صدای خود را از دست بدهد.

اغلب دشوار است که بدانیم چه زمانی این اتفاق افتاده است، زیرا ممکن است مدتی طول بکشد تا فرد یاد بگیرد چگونه بعد از تراکئوستومی دوباره صحبت کند.

بیشتر بخوانید
آیا معده عصبی دارید؟

چرا از ونتیلاتور به تراکئوستومی می روید؟

ممکن است پزشک شما بخواهد تراکئوستومی انجام دهید به جای اینکه شما را روی دستگاه تنفس مصنوعی بگذارند، اگر مراقبت شما به پشتیبانی تنفسی برای مدت طولانی نیاز دارد یا اگر از حمایت محروم می شوید.

با تراکئوستومی چه کاری نمی توان انجام داد؟

مهم است که حداقل تا مدتی از فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید ۶ هفته بعد از انجام تراکئوستومی تا زمانی که الزامات شغل خود را با پزشک خود در میان نگذارید و آنها آن را بی خطر ندانند، نباید به محل کار خود بازگردید.

شما باید از دود، اسپری و پودرهایی که ممکن است تراچ شما را تحریک کنند اجتناب کنید. به خصوص زمانی که بیرون می روید یا با تراکئوستومی حمام می کنید، مهم است که آن را بپوشانید تا آب و خاک وارد لوله نشود. شما نباید برای شنا کردن تلاش کنید.

امید به زندگی و کیفیت زندگی

طبق یک مطالعه اخیر، ۲۲.۱٪ از بیماران در عرض ۳۰ روز پس از انجام تراکئوستومی جان خود را از دست دادند و ۴۶.۵٪ یک سال پس از عمل زنده نبودند.

بیشتر بخوانید
چرا سیر می تواند باعث نفخ و باد معده شود و چه باید کرد؟

امید به زندگی و کیفیت زندگی شما پس از انجام تراکئوستومی تا حد زیادی به دلیل سلامتی انجام این عمل بستگی دارد.

چه چیزی می تواند به صحبت کردن یا برقراری ارتباط بعد از تراکئوستومی کمک کند؟

پس از تراکئوستومی، ممکن است از a بهره مند شوید اتصال شیر صحبت کردن در بالای لوله تراکئوستومی شما که با هر بار بازدم بسته می شود. اتصال دریچه اسپیکینگ اجازه می دهد تا هوا از طریق لوله وارد شود اما از طریق دهان و بینی خارج شود. این کار از نشت هوا به بیرون جلوگیری می کند و صحبت کردن را راحت تر می کند.

حتی با کمک اتصال دریچه صحبت کردن، گفتار و زبان درمانی ممکن است برای کمک به یادگیری نحوه قورت دادن و صحبت کردن به روش های جدید ضروری باشد. برای کودکان خردسال، برنامه هایی مانند تام گربه سخنگو تقلید صداهایی که تولید می کنند می تواند الهام بیشتری برای ادامه تمرین باشد.

بیشتر بخوانید
آپاندیس پاره شده چیست؟ علل، درمان و ....

اگر صحبت کردن دشوار است، ممکن است بخواهید از اشکال دیگر ارتباط استفاده کنید، از جمله:

  • اپلیکیشن های موبایلی که متن نوشته شده را به گفتار تبدیل می کنند
  • زبان اشاره
  • تابلوهای ارتباطی با حروف، اعداد، اشیاء و نمادها

خلاصه

تراکئوستومی بر نحوه جریان هوا در بدن تأثیر می گذارد. این می تواند در ابتدا بلعیدن و صحبت کردن را دشوار کند. گفتار درمانی و زبان درمانی به همراه وسایل کمکی می توانند به شما در بازیابی این مهارت ها کمک کنند.

مهم است که با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی سلامتی مرتبط با تراکئوستومی خود صحبت کنید. این احتمال وجود دارد که حنجره شما در طول عمل آسیب ببیند. کیفیت کلی زندگی شما پس از عمل تا حد زیادی به شرایط سلامت زمینه ای بستگی دارد.