آیا می توانید در حین شنا به تبخال مبتلا شوید؟

کلر معمولا تبخال را از بین می برد، بنابراین احتمال ابتلای شما به ویروس از استخر پایین است.

تبخال گروهی از ویروس ها است که می تواند منجر به زخم، تاول یا زخم دهان یا تناسلی شود. این بسیار مسری است – اما آیا می توانید در حین شنا به آن مبتلا شوید یا اینکه کلر تبخال را از بین می برد؟

تبخال شایع است – بر اساس گزارش ها، حدود ۶۷ درصد از جمعیت زیر ۵۰ سال جهان به نوعی از این ویروس مبتلا هستند. سازمان بهداشت جهانی (که).

هرپس دهان و تناسلی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، برای برخی، تبخال تناسلی ممکن است به صورت تاول یا زخم ناحیه تناسلی یا مقعدی ظاهر شود. و علائم تبخال دهان شامل تبخال و سوزن سوزن شدن، خارش یا سوزش در اطراف دهان است.

با توجه به اینکه ویروس های تبخال چقدر مسری هستند، ممکن است از خود بپرسید که آیا می توانید تبخال را از وان آب گرم یا استخر دریافت کنید. از این گذشته، پاتوژن های خاصی مانند E. coli، Giardia و نوروویروس در آب قابل انتقال هستند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC).

در زیر، بررسی می‌کنیم که آیا می‌توانید در استخر به تبخال دهان یا تناسلی مبتلا شوید، آیا می‌توانید با شیوع تبخال تناسلی یا دهانی شنا کنید، چگونه تبخال واقعاً گسترش می‌یابد و نکاتی برای پیشگیری از آن.

آیا تبخال می تواند شما را بکشد؟

نه، عفونت تبخال متوسط ​​شما را نمی کشد. با این حال، عوارض نادر مانند التهاب مغز در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد کوه سینا. به همین دلیل بهتر است برای درمان تبخال و جلوگیری از مشکلات اضافی سلامتی به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
چگونه زیر بغل خود را روشن کنیم

آیا کلر تبخال را از بین می برد یا تبخال می تواند در آب زنده بماند؟

بر اساس گفته‌ها، تبخال اغلب از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود سرو – سینا. بر این اساس، احتمال ابتلا به تبخال در جکوزی یا استخر – بدون تماس فیزیکی با فرد مبتلا – کم است.

به این دلیل که ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی مانند کلر معمولاً تبخال را از بین می‌برند دانشگاه نبراسکا-لینکلن.

با این حال، این امکان وجود دارد که در صورت تماس فیزیکی با فرد مبتلا به تبخال، بتوانید ویروس را در استخر بگیرید (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد).

آیا می توان با زونا در استخر رفت؟

زونا، نوعی بثورات مسری و دردناک است که توسط ویروس تبخال ایجاد می شود. با این حال، این همان ویروس نیست که منجر به تبخال دهان یا تناسلی می شود – در عوض، این همان گونه از تبخال است که می تواند منجر به آبله مرغان شود. کلینیک مایو.

زونا جذاب است – در صورت تماس مستقیم با مایع ناشی از تاول های بثورات فردی، می توانید به آن مبتلا شوید. CDC. به گفته دانشگاه نبراسکا-لینکلن، در حالی که ممکن است از طریق شنا کردن در استخری که فرد مبتلا به زونا دارد، به آن مبتلا شود، اما احتمال ابتلای شما به این بیماری بدون تماس بسیار کمتر است، زیرا کلر می تواند ویروس تبخال را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد سلولیت بدانید

و آیا می توان با زونا در کلر شنا کرد؟ بهتر است برای جلوگیری از انتشار آن از طریق حوله های مشترک و جلوگیری از تحریک بثورات، به طور کلی از استخر اجتناب کنید. خدمات بهداشت ملی (NHS).

هرپس دهان و تناسلی هر دو در سه روز قبل و در طول یک شیوع فعال بیشتر مسری هستند، یعنی زمانی که فردی تاول ها یا زخم های قابل مشاهده داشته باشد، طبق Cedars-Sinai. معمولاً از طریق تماس نزدیک پوست به پوست پخش می شود.

به گفته Cedars-Sinai، در مورد تبخال دهان، این بدان معناست که اگر فردی را ببوسید یا نوشیدنی‌های خود را به اشتراک بگذارید، به خصوص اگر تبخال فعال داشته باشد، می‌توانید به ویروس مبتلا شوید. برای تبخال تناسلی، می‌توانید این ویروس را از رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که آلوده است، دریافت کنید.

همچنین می توانید تبخال را از یک قسمت بدن به قسمت دیگر منتقل کنید. به عنوان مثال، اگر تبخال خود را لمس کنید و سپس دستگاه تناسلی خود را بدون شستن کامل دستان خود لمس کنید، این احتمال وجود دارد که ویروس را گسترش دهید. دانشگاه ایالتی اوهایو.

لمس دهان یا زخم تناسلی همچنین عاملی برای شیوع تبخال است که عفونت‌های انگشت دردناک و ناشی از تبخال است که می‌تواند منجر به تاول، زخم و تورم در انگشت آسیب‌دیده شود. NHS.

بیشتر بخوانید
لیپوم (توده های پوستی)

آیا می توان از یک وان آب گرم یک STD دریافت کرد؟

بیماری های مقاربتی معمولاً از طریق تماس جنسی یا تماس با خون، مایع منی، واژن و سایر مایعات بدن منتقل می شوند. کلینیک مایو. به عبارت دیگر، نه، شما نمی توانید به تنهایی از طریق آب استخر به بیماری مقاربتی مبتلا شوید.

با این حال، این بدان معنا نیست که می توانید در استخر یا جکوزی بدون خطر ابتلا به STD رابطه جنسی داشته باشید. طبق گفته کلینیک مایو، هرگونه تماس جنسی با فردی که مبتلا به STD است – در داخل یا خارج از آب – می تواند به طور بالقوه ویروس را منتقل کند، بنابراین رابطه جنسی در استخر ایمن تر نیست.

نحوه پیشگیری و درمان تبخال

به گفته کوه سینا، تبخال قابل درمان نیست. اما خوشبختانه، قابل پیشگیری است و درمان هایی برای کمک به کاهش شیوع وجود دارد.

به گفته Mount Sinai، می‌توانید با استفاده نکردن از وسایلی که با دهانتان تماس دارند، مانند فنجان، ظروف، مسواک و حوله، خطر ابتلا یا انتقال تبخال دهان را کاهش دهید.

و شما می توانید با رعایت اقدامات احتیاطی زیر خطر ابتلا به تبخال تناسلی خود را کاهش دهید:

  • از شرکای جنسی بخواهید که به طور منظم چک های STD را انجام دهند
  • در طول رابطه جنسی از کاندوم و/یا دم دندان استفاده کنید
  • از روان کننده های مبتنی بر آب استفاده کنید
  • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید
بیشتر بخوانید
آیا عمل بلفاروپلاستی برگشت دارد؟

اگر دچار تبخال شدید، به پزشک مراجعه کنید تا بهترین درمان را برای شما تعیین کند. با توجه به Mount Sinai، داروهای بالقوه تبخال (هم برای زخم های دهان و هم برای زخم های تناسلی) عبارتند از:

  • داروها یا پمادهای ضد ویروسی تجویزی (این داروها زمانی که زود شروع شوند بهتر عمل می کنند، بنابراین به محض مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید. ممکن است قبل از دیدن برآمدگی، گزگز یا درد داشته باشید.)
  • استفاده از کمپرس سرد یا گرم روی زخم های تحریک شده
  • مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن برای تسکین هر گونه دردی

آیا کلر برای تبخال خوب است؟

در حالی که کلر می تواند ویروس تبخال را از بین ببرد، این بدان معنا نیست که استفاده از آن برای تبخال خوب است. به این دلیل که شنا کردن در آب با دوزهای بالای این ماده شیمیایی می تواند پوست شما را خشک و تحریک کند. انجمن ملی اگزماکه ممکن است زخم را تشدید کند.

درعوض، دستورالعمل‌های پزشک خود را برای بهترین درمان تبخال دنبال کنید.

Source link

۱.۳/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه