مسمومیت با ریسین: علائم، پادزهر و درمان

ریسین چیست؟

 • ریسین یک سم قوی است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است زیرا می تواند به عنوان عامل جنگ بیولوژیکی یا به عنوان یک سلاح کشتار جمعی (WMD) مورد استفاده قرار گیرد. ریسین از دانه های گیاه کرچک (تیک معمولی) و بخشی از مواد زائد به نام “مش سفید” است که از فرآوری دانه های کرچک به روغن کرچک باقی مانده است.
 • فقط مقدار کمی از این سم می تواند کشنده باشد. مواجهه زمانی ایجاد می شود که استنشاق، بلع یا تزریق می شود.
 • ریسین یک نوع مسمومیت و بیماری عفونی است و مسری نیست (از فردی به فرد دیگر منتقل می شود). علائم مسمومیت با ریسین به میزان سم و روش قرار گرفتن در معرض آن بستگی دارد، اما ممکن است شامل
 • علائم و نشانه های مسمومیت با ریسین معمولاً در عرض ۶-۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض سم شروع می شود. مرگ ممکن است بین ۳۶ تا ۷۲ ساعت پس از مواجهه رخ دهد. علائم ناشی از آن به میزان سم و روشی که فرد در معرض آن قرار گرفته است بستگی دارد.
 • هیچ درمان، پادزهر یا واکسنی برای مسمومیت با ریسین وجود ندارد.

ریسین از چه چیزی ساخته شده و برای چه مواردی استفاده می شود؟

ریسین پروتئینی است که از دانه های گیاه کرچک به دست می آید.R مشترک). دانه های کرچک در تولید روغن کرچک، ترمز و ترکیب مایع هیدرولیک استفاده می شود. ریسین ۳ تا ۵ درصد از “مش زباله” تولید شده در این فرآیند را تشکیل می دهد. جداسازی این پروتئین کار سختی نیست. این فقط به کروماتوگرافی، یک مهارت رایج شیمی در مقطع کارشناسی، نیاز دارد.

ریسین به راحتی و ارزان تولید می شود، بسیار سمی است و به شکل آئروسل پایدار است. استفاده از این نوع سم برای حملات تروریستی هم در ایالات متحده و هم در کشورهای دیگر مستند شده است.

هنگامی که انجام دهید علائم و نشانه ها شروع مسمومیت با ریسین

علائم به مسیر قرار گرفتن در معرض و میزان جذب بستگی دارد. راه های جذب ممکن است تنفسی (آئروسل استنشاقی)، گوارشی (GI) باشد. [ingested]، و تزریق (از راه پوست).

 • اگر از طریق آئروسل استنشاقی در معرض قرار گیرد، به احتمال زیاد افراد زیادی را به طور همزمان تحت تاثیر قرار می دهد. در این مورد، دسته‌ای از افراد علائم مشابهی را در مدت کوتاهی، معمولاً در عرض ۸ ساعت پس از استنشاق، ایجاد می‌کنند. چنین اتفاقی به احتمال یک عمل عمدی اشاره دارد. افرادی که در معرض آن قرار می گیرند ممکن است تب، تهوع و استفراغ، سرفه شدید پیش رونده و احتقان در بینی و گلو را تجربه کنند. سایر علائم مرتبط با استنشاق ریسین شامل مشکل در تنفس و سفتی در قفسه سینه است. با قرار گرفتن قابل توجه در معرض سم، مشکلات تنفسی در عرض ۱۲-۲۴ ساعت رخ می دهد. اشعه ایکس قفسه سینه ممکن است مایع اضافی را در ریه ها نشان دهد.
 • اگر با خوردن غذاها یا نوشیدنی های آلوده در معرض تماس قرار گیرند، علائم ممکن است در ابتدا شبیه مسمومیت غذایی باشد، معمولاً ظرف ۶ ساعت پس از مصرف. افرادی که آن را بلعیده اند ممکن است درد شکمی داشته باشند که اغلب با استفراغ و اسهال همراه است. به همین دلیل، آنها همچنین ممکن است دچار کم آبی شوند. اگرچه مصرف ریسین معمولاً سمی کمتری نسبت به قرار گرفتن در معرض از طریق استنشاق است، با مقادیر قابل توجهی سم که منجر به علائم شدیدتر و احتمالاً مرگ می شود. کم آبی شایع است. اگر دوز کافی بود و بیماری پیشرفت کرده باشد، ممکن است استفراغ خون یا اسهال خونی یا مدفوع قیری تیره رنگ رخ دهد.
 • افرادی که ریسین را به صورت پلت یا به صورت محلول در مایع تزریق می کنند، ممکن است در محل تزریق دچار درد و تورم شوند. آنها ممکن است علائم مشابه آنفولانزا مانند تهوع، استفراغ و بدن درد را تجربه کنند. علائم شدیدتر بعداً ظاهر می شود و یک سندرم تهدید کننده حیات ایجاد می شود. پوست در محل تزریق از نظر تورم و قرمزی بررسی می شود. ناحیه آسیب دیده ممکن است احساس درد داشته باشد. همچنین پوست از نظر احتمال باقی ماندن جسم خارجی مورد بررسی قرار می گیرد. یافته های فیزیکی روی پوست ممکن است قبل یا در زمان سایر علائم مشابه آنفولانزا رخ دهد.
بیشتر بخوانید
مسمومیت با استامینوفن

اگر در معرض ریسین قرار گرفته اید چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید در معرض ریسین قرار گرفته اید، باید در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 • اگر در منطقه ای که رها شده و ممکن است افراد در معرض آن قرار گرفته باشند، باید فوراً آن منطقه را ترک کرده و به منطقه ای با هوای تازه نقل مکان کرد.
 • اگر در نزدیکی منطقه ای که رها شده است، منتظر بمانید تا پرسنل اورژانس راهنمایی های لازم را در مورد روش های تخلیه مناسب ارائه دهند.
 • در حمله آئروسل، از ماسک های محافظی استفاده کنید که در جلوگیری از مسمومیت موثر هستند.
 • برای جلوگیری از آلودگی احتمالی در صورت قرار گرفتن در معرض، هر گونه لباس را بردارید و دور بیندازید و پوست را با مقدار زیادی آب و صابون کاملاً بشویید. اگر چشم افراد مبتلا تحریک شده باشد، چشم ها باید با آب شستشو شود.

چه روش‌ها و آزمایش‌هایی مسمومیت با ریسین را تشخیص می‌دهند؟

تشخیص حمله آئروسل یا آلودگی آب و غذا از این نوع مسمومیت در درجه اول به علائم و احتمال چنین مواجهه ای بستگی دارد. در موارد تزریق ریسین ایزوله، تشخیص بسیار دشوار است.

علاوه بر این، آزمایش های تشخیصی ارزش محدودی دارد، زیرا هیچ آزمایش پزشکی قطعی و گسترده ای وجود ندارد که بتواند قرار گرفتن در معرض سم را تأیید کند. با این وجود، در صورت مواجهه احتمالی، بیمار به احتمال زیاد تحت معاینه فیزیکی کامل توسط پزشک قرار می گیرد. تست های تشخیصی پیچیده (که به طور گسترده در دسترس نیستند) می توانند ریسین را تا ۲۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض در بدن شناسایی کنند.

چه مقدار ریسین می تواند یک فرد را بکشد؟

مقدار بسیار کمی از ریسین کشنده است. در واقع از سیانور قوی تر است. مقداری به کوچکی یک دانه نمک خوراکی در صورت مصرف، استنشاق یا تزریق می تواند برای کشتن یک بزرگسال کافی باشد. این سم با جلوگیری از ساخت پروتئین سلول ها عمل می کند. اگر سلول های بدن نتوانند پروتئین بسازند، در نهایت می میرند. زمانی که سلول هایی که اندام های حیاتی را تشکیل می دهند از کار بیفتند، فرد کشته می شود.

چه مدت طول می کشد تا یک فرد در اثر مسمومیت با ریسین بمیرد؟

یک فرد می تواند در اثر مسمومیت با ریسین با تزریق در حدود ۳۶ تا ۷۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض مرگ بمیرد. نوع مواجهه نیز تعیین کننده سرعت، شدت و نوع علائمی است که ایجاد خواهد شد.

آیا وجود دارد پادزهر برای درمان مسمومیت با ریسین؟

هیچ پادزهر یا واکسنی در دسترس نیست. صرف نظر از مسیر قرار گرفتن در معرض، درمان عمدتاً حمایتی است. اگر فکر می کنید ممکن است مسمومیت با ریسین داشته باشید با ۹۱۱ تماس بگیرید یا فورا به نزدیکترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

اگر فردی ریسین را استنشاق کرده باشد، ممکن است برای تنفس نیاز به کمک داشته باشد.

 • اگر مسمومیت با ریسین شدید باشد، ممکن است فردی که در معرض آن قرار گرفته است نیاز به لوله گذاری و استفاده از ونتیلاتور داشته باشد.

اگر فرد آن را بلعیده باشد، ممکن است معده نیاز به پمپاژ داشته باشد (به نام ضدعفونی معده).

 • زغال چوب فوق فعال نیز ممکن است برای کمک به جذب سم داده شود.
 • برای درمان کم آبی ممکن است مایعات داخل وریدی داده شود.
بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد مسمومیت غذایی، علل و درمان آن بدانید

چه داروهایی به علائم مسمومیت با ریسین کمک می کند؟

 • آنتی بیوتیک ها هیچ نقشی در درمان مسمومیت با ریسین ندارند، زیرا این یک بیماری عفونی نیست.
 • ممکن است برای درمان تشنج و فشار خون پایین که گاهی با قرار گرفتن در معرض سم همراه است، داروها تجویز شود.
 • در صورت قرار گرفتن در معرض ریسین از طریق تزریق، آنتی بیوتیک ها ممکن است برای جلوگیری از عفونت ثانویه مفید باشند.
 • ایمن سازی کزاز نیز ممکن است به عنوان یک اقدام احتیاطی انجام شود.

آیا می توانید از خود در برابر مسمومیت با ریسین محافظت کنید؟

تنها پیشگیری موثر در برابر حمله بیولوژیکی با ریسین، اجتناب است. متأسفانه هیچ پادزهر یا واکسنی وجود ندارد. در حال حاضر، تحقیقات برای واکسن‌های احتمالی و مهارکننده‌های ریسین ادامه دارد. نشان داده شده است که ماسک های محافظ در جلوگیری از سمیت در هنگام حمله آئروسل موثر هستند.

اگرچه ریسین عامل جنگ بیولوژیکی ایده آل نیست، اما به عنوان یک آلاینده آب و غذا همچنان یک تهدید است. این سم به طور گسترده در دسترس است و به راحتی تولید می شود. با افزایش تعداد تهدیدات بیولوژیکی، حقه‌ها و منابع اینترنتی «چگونه» در دسترس است، این تهدید قابلیت تبدیل شدن به واقعیت را دارد. بنابراین آشنایی با ویژگی های آن حائز اهمیت است.

شماره تلفن مسمومیت با ریسین چیست؟

مراکز کنترل سم محلی یا منطقه ای ممکن است بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد ریسین ارائه دهند. شماره تلفن انجمن مراکز کنترل سم آمریکا ۱-۸۰۰-۲۲۲-۱۲۲۲ است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده (CDC) و آژانس ثبت مواد سمی و ثبت بیماری (ATSDR) منابع اضافی برای مطالب اطلاعاتی در مورد ریسین و اثرات سمی آن هستند.

آیا ریسین برای بیوتروریسم استفاده شده است؟

اگرچه مقدار زیادی ریسین برای ایجاد تلفات بسیار ضروری است، اما در یک محیط بسته بسیار موثر خواهد بود. این می تواند به عنوان یک آئروسل، از طریق تزریق، یا به عنوان یک آلاینده غذا و آب منتشر شود. استفاده از آن به عنوان یک آلاینده غذا و آب یک نگرانی عمده است. اگر به این شکل از آن استفاده شود، مرگ و میر ناشی از آن می تواند منابع مراقبت های بهداشتی محلی را تحت الشعاع قرار دهد. حادثه کلاسیک استفاده از بیوتروریسم ریسین (لندن، ۱۹۷۸) زمانی است که یک قاتل، نویسنده بلغاری مخالف، گئورگی مارکوف را با ضربه زدن به یک ماده حاوی ریسین به پای او با نوک چتر ساکت کرد (کشته).

حتی استفاده بدون تلفات می تواند مخرب باشد.

 • سه ساختمان اداری سنای ایالات متحده در ۳ فوریه ۲۰۰۴، پس از یافتن ریسین در اتاق پستی که به دفتر رهبر اکثریت سنا، بیل فریست، خدمت می کند، بسته شد. هیچ آسیبی گزارش نشده است.
 • در ۴ فوریه ۲۰۰۴، به عنوان بخشی از تحقیقات در حال انجام در مورد منبع این حمله، سرویس مخفی اذعان کرد که در اوایل نوامبر ۲۰۰۳ در یک مرکز پردازش نامه در کاخ سفید نیز پیدا شده است.
 • یک ویال حاوی ریسین نیز در یک اداره پست در گرین‌ویل، کارولینای جنوبی، در اکتبر ۲۰۰۳ یافت شد. پاکت نامه خطاب به وزارت حمل و نقل ایالات متحده، دارای برچسب “احتیاط RICIN POISON” بود. نامه ای که در اعتراض به محدودیت پیشنهادی فدرال در مورد تعداد ساعات کار کامیون داران پشت فرمان برای اجرایی شدن در ژانویه ۲۰۰۴، با عنوان “فرشته سقوط کرده” امضا شد.

از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷، سه مورد مربوط به ریسین در ایالات متحده گزارش شد.

 • در مینه سوتا، چهار عضو شورای میهن پرستان، یک گروه افراطی که دارای آرمان های ضد دولتی و ضد مالیاتی بود و از سرنگونی دولت ایالات متحده حمایت می کرد، در سال ۱۹۹۱ به دلیل توطئه برای کشتن یک مارشال آمریکایی با آن دستگیر شدند. این سم در یک آزمایشگاه خانگی تولید شده است. آنها قصد داشتند آن را با حلال دی متیل سولفوکسید (DMSO) مخلوط کنند و سپس آن را روی دستگیره های درهای وسیله نقلیه مارشال بمالند. این نقشه کشف شد و این افراد محکوم شدند.
 • در سال ۱۹۹۵، مردی از آلاسکا وارد کانادا شد و در راه کارولینای شمالی بود. ماموران گمرک کانادا این مرد را متوقف کردند و چندین اسلحه به ارزش ۹۸۰۰۰ دلار و یک ظرف پودر سفید به نام ریسین در اختیار او قرار دادند.
 • در سال ۱۹۹۷ مردی به صورت پسر خوانده اش شلیک کرد. محققان یک آزمایشگاه موقت را در زیرزمین وی کشف کردند و موادی مانند ریسین و سولفات نیکوتین را پیدا کردند.
بیشتر بخوانید
مصرف بیش از حد آنتی هیستامین: انواع، علائم و درمان.

استفاده از این سم به ایالات متحده محدود نمی شود.

 • در دسامبر ۲۰۰۲، شش مظنون تروریستی در منچستر انگلستان دستگیر شدند. آپارتمان آنها به عنوان “آزمایشگاه ریسین” خدمت می کرد. در میان آنها یک شیمیدان ۲۷ ساله بود که این سم را تولید می کرد.
 • در ۵ ژانویه ۲۰۰۳، پلیس بریتانیا به دو اقامتگاه در اطراف لندن یورش برد و آثاری از سم پیدا کرد که منجر به تحقیق درباره طرح احتمالی جدایی‌طلبان چچن برای حمله به سفارت روسیه با این سم شد. چند نفر دستگیر شدند.

Source link

مقامات دولتی تایید کرده اند که دو نامه مشکوک، یکی به رئیس جمهوراوباما و دیگری به سناتور راجر ویکر (R-Miss.، نشان داده شده در سمت راست) آزمایش ریسین این ماده سمی مثبت بوده است. 

روز سه‌شنبه، یک مرکز خارج از محل که نامه‌های سنا را رسیدگی می‌کند، به پلیس کنگره آمریکا اطلاع داد که پاکتی حاوی «یک ماده دانه‌دار سفید» دریافت کرده است. روز بعد، FBI گزارش داد که یک ماده مشابه در یک مرکز غربالگری پست های کاخ سفید رهگیری شد و خطاب به پرزیدنت اوباما بود. هر دو پاکت نامه از نظر ظاهری مشابه بودند و علامت های مشابهی داشتند. این مواد در هر دو مورد آزمایش میدانی برای ریسین مثبت بوده و برای آزمایش‌های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده شده‌اند که انتظار می‌رود نتایج آن ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت باشد.

عصر چهارشنبه، اف بی آی دستگیر شد پل کوین کورتیس، از کورینث، خانم، فردی که گمان می رود مسئول ارسال نامه ها باشد.

در حال حاضر، هیچ آسیب یا آسیب شناخته شده ای از این نامه ها وجود ندارد.

این خبر در زمان بدتر نمی تواند منتشر شود. تنش‌ها در واشنگتن و سراسر کشور به دلیل بمب‌گذاری‌های مرگبار روز دوشنبه در واشنگتن بالا گرفته است ماراتن بوستون. در این دو انفجار سه نفر کشته و بیش از ۱۷۰ نفر زخمی شدند.

ریسین در حوادث متعددی از جمله قتل بلندپایه مخالف شوروی دست داشته است. جورج مارکوف در سال ۱۹۷۸ با استفاده از یک سلاح مبدل به عنوان یک چتر. ۴ روز بعد فوت کرد.

ریسین چیست؟

ریسین یک سم بیولوژیکی قوی است که از بخشی از مخلوط “ضایعات” حاصل از لوبیاهای گیاه کرچک (تیک معمولی) در طول تولید روغن کرچک فرآوری می شوند.

ریسین یک توکسالبومین است که مکانیسم اثر آن مهار سنتز پروتئین است. مرگ سلولی ناشی از عدم وجود پروتئین است. به عنوان یک پروتئین غیرفعال کننده ریبوزوم نوع ۲ طبقه بندی می شود.

این یک ماده پایدار است که تحت تأثیر شرایط شدید مانند دمای بسیار گرم یا بسیار سرد بسیار کم است. می تواند به شکل پودر، غبار، گلوله باشد. محلول در آب، بی بو، بی مزه و در شرایط محیطی پایدار است.

بسته به مسیر قرار گرفتن در معرض (مانند تزریق یا استنشاق)، مقدار کمی از ۵۰۰ میکرون ریسین می تواند برای کشتن یک بزرگسال کافی باشد. در صورت مصرف ریسین، مقدار بیشتری برای ایجاد مرگ مورد نیاز است.

تولید ریسین برای مسموم کردن مردم به یک اقدام عمدی نیاز دارد. ریسین یکی از سمی ترین عوامل بیولوژیکی شناخته شده است – یک عامل بیوتروریسم رده B و یک عامل جنگ شیمیایی جدول شماره ۱.

بیشتر بخوانید
مسمومیت با جیوه: علائم و درمان

علائم مسمومیت با ریسین چیست؟

پزشکان باید نسبت به الگوهای بیماری و سرنخ های تشخیصی که ممکن است نشان دهنده انتشار عمدی ریسین باشد، هوشیار باشند.

میزان تظاهرات مسمومیت با ریسین در انسان به میزان ریسینی که فرد در معرض آن قرار گرفته، مسیر قرار گرفتن در معرض و میزان درگیری اندام بستگی دارد.

مواجهه قابل توجه با ریسین منجر به بدتر شدن نسبتا سریع و پیشرونده علائم در طی تقریباً ۴ تا ۳۶ ساعت می شود. مرگ ممکن است در عرض ۳۶ ساعت پس از مواجهه رخ دهد. اگر مرگ تا ۵ روز پس از مواجهه اتفاق نیفتاده باشد، قربانی معمولا بهبود می یابد.

علائم

قرار گرفتن در معرض بلع:
برخی یا همه علائم زیر ممکن است آشکار شوند:

 • استفراغ شدید
 • اسهال شدید (خونی یا غیرخونی)
 • کم آبی شدید
 • ضعف
 • علائم شبه آنفلوانزا: تب، میالژی و آرترالژی
 • توهمات
 • تشنج
 • هماچوری
 • فشار خون بالا

شوک هیپوولمیک و نارسایی اندام های چندگانه ممکن است رخ دهد و منجر به مرگ شود.

قرار گرفتن در معرض استنشاقی:

برخی یا همه علائم زیر ممکن است آشکار شوند:

 • سرفه، دیسترس تنفسی، انقباض برونش
 • ادم ریوی
 • سیانوز
 • حالت تهوع
 • دیافورز بیش از حد
 • ضعف
 • علائم شبه آنفلوانزا: تب، میالژی و آرترالژی
 • فشار خون پایین، نارسایی تنفسی و نارسایی ارگان های چند سیستمی ممکن است رخ دهد که منجر به مرگ می شود.

قرار گرفتن در معرض پوست و چشم ریسین به صورت پودر یا غبار می تواند باعث اریتم و درد در پوست و چشم شود.

یافته های آزمایشگاهی:

یافته های آزمایشگاهی غیر اختصاصی در مسمومیت با ریسین:

 • اسیدوز متابولیک
 • تست های غیر طبیعی عملکرد کبد
 • تست های غیر طبیعی عملکرد کلیه
 • هماچوری
 • لکوسیتوز (دو تا پنج برابر بیشتر از مقدار طبیعی)

در حال حاضر، هیچ سنجش بالینی معتبری برای تشخیص ریسین وجود ندارد که بتوان توسط آزمایشگاه بالینی بیمارستان/مراقبت بهداشتی انجام داد.

آزمایشات آزمایشگاهی انجام شده بر روی نمونه های مشکوک به ریسین عبارتند از:

 • ایمونواسی فلورسانس با زمان حل شده: آنتی بادی به ریسین متصل می شود
 • واکنش زنجیره‌ای پلیمراز: بخش‌هایی از DNA موجود در گیاه کرچک را مشخص می‌کند و کپی می‌کند. جستجو به طور خاص DNA ژن تولید کننده پروتئین ریسین را شناسایی می کند.

مسمومیت با ریسین چگونه درمان می شود؟

هیچ پادزهری برای مسمومیت با ریسین وجود ندارد. درمان شامل اقدامات حمایتی است:

استنشاق

 • در وضعیت نیمه عمودی قرار دهید.
 • در صورت نیاز توالت ریوی را انجام دهید.
 • در صورت نیاز، اکسیژن و/یا تهویه مکانیکی با فشار بازدمی انتهایی مثبت برای حفظ اکسیژن رسانی فراهم کنید.
 • در صورت لزوم احیای قلبی ریوی را انجام دهید.

گوارشی

 • استفراغ را تحریک نکنید.
 • اگر بیمار مشکوک به بلع ریسین است، اگر استفراغ شروع نشده و راه هوایی امن است، در اسرع وقت یک دوز تک دوز زغال فعال را تجویز کنید.
 • چیزی از راه دهان ندهید.
 • اگر بلع در ≤۱ ساعت اتفاق افتاده باشد، ممکن است شستشوی معده در نظر گرفته شود.
 • جایگزینی سریع و تهاجمی مایع و الکترولیت داخل وریدی را ارائه دهید.
 • در صورت نیاز، از طریق استفاده از وازوپرسورهای داخل وریدی، حمایت فشار خون را انجام دهید.

قرار گرفتن در معرض چشم
چشم ها را با مقدار زیادی آب ولرم حداقل به مدت ۱۵ دقیقه بشویید.

قرار گرفتن در معرض پوست

 • لباس را بردارید.
 • با دوش گرفتن یا شستن، استفاده از آب و صابون و شستشوی پوست با آب فراوان، پوست را ضد عفونی کنید.

یکی از مهم ترین ملاحظات در تشخیص و درمان مسمومیت با ریسین، حفظ شاخص سوء ظن بالا است.

منبع: مراکز کنترل بیماری

Source link

۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه