آیا می توانیم نهال بادام را در باغ خانگی خود بکاریم؟


آیا می توانیم نهال بادام را در باغ خانگی خود بکاریم؟

آیا می توانیم نهال بادام را در باغ خانگی خود بکاریم؟

کاشت نهال بادام، جدا از اینکه برای باغداران بسیار مهم است، برخی از کسانی که صاحب باغ ویلا هستند و باغ کوچکی دارند نیز می خواهند بدانند که آیا می توانند برای باغ کم وسعت خود، نهال بادام بخرند یا خیر. در این بحث، به نکات مهم خرید نهال بادام و کاشت آن در باغ خانگی کوچک اشاره می کنیم.

بادام به نوعی از خانواده میوه های هلو و شلیل است، اما به طور کلی به سرما مقاوم نیست. نهال های بادام برای شرایط گرم و خشک، مناسب هستند اما امروزه فناوری های جدید تولید نهال، به کمک حل این مشکل آمده است. برخی از ارقام بادام بومی آسیایی، انتخاب خوبی برای کاشت در برخی شهرهای ایران است. کالیفرنیا، بزرگترین تولید کننده بادام در سراسر جهان شناخته می شود. نهال بادام که میوه های خوراکی تولید می کنند را نباید با بادام گلدار (Prunus triloba) که اغلب به عنوان یک درختچه زینتی گلدار نگهداری می شوند، اشتباه گرفت.

درخت بادام برای تولید میوه نیاز به گرده افشانی دارد

اگر می خواهید نهال بادام بخرید و در باغ شخصی خود بکارید باید بدانید که بادام، خود گرده افشان نیست. گرده افشانی باید از یک رقم بادام متفاوت برای نهال ها انجام گیرد. نهال هلو می تواند منبع گرده افشانی مناسبی برای بادام های باغ شما باشد. با این حال، بادام، زودتر از هلو گلدهی دارد، اما اگر گلدهی بادام و هلو همزمان باشد، درختان هلو می توانند گرده های مورد نیاز درختان بادام را فراهم کنند. حشرات برای گرده افشانی متقابل نیز مورد نیاز هستند. زنبورهای عسل، رایج ترین گرده افشان های باغ به شمار می روند.

مغز بادام می تواند تلخ یا شیرین باشد. بادام تلخ، کاربردهای تجاری و روغن گیری دارد اما بادام شیرین، مصارف خوراکی و دارویی زیادی داشته و در صنایع غذایی و انواع آجیل به کار می رود. بادام پوست کاغذی، متداول ترین و پرفروش ترین بادام در بازار است، چون برای شکستن آنها به نیروی زیادی نیاز ندارید. در مقابل، بادام سنگی، سخت ترین پوسته را دارد و برای جدا کردن پوسته از مغز، باید ابزار به کار ببرید. اگر هدف از داشتن یک درخت بادام در باغ، داشتن مغز بادام شیرین است، پیشنهاد ما به شما، خرید نهال بادام کاغذی، است.

بهترین ارقام نهال بادام را برای خرید پیدا کنید

معمولاً بادام با استفاده از نهال هلو به عنوان پایه، تکثیر می شود. با این حال، بهتر است رقم های مختلف نهال بادام را بشناسید و سپس برای خرید اقدام کنید. برترین نهال بادام که در شهرهای مختلف با آب و هوای متفاوت می توانید بکارید، به صورت زیر فهرست می شوند:

 • نهال بادام نون پاریل
 • نهال بادام سوپرنوا
 • نهال بادام یلدا
 • نهال بادام شاهرودی ۱۲
 • نهال بادام سامان
 • نهال بادام تاجری
 • نهال بادام پسته ای
 • نهال بادام اسپانیایی
 • نهال بادام مامایی
 • نهال بادام منقا
 • نهال بادام فرانیس
 • نهال بادام شکوفه – ارقام دیرگل
 • نهال بادام سهند– ارقام نهال بادام سنگی
 • نهال بادام ربیع
 • نهال بادام آذر
 • نهال بادام حریر
 • نهال بادام تونو
 • نهال بادام اسکندر- نهال های پربازده و زودبازده
 • نهال بادام شمشیری- نهال های پربازده و زودبازده
 • نهال بادام اسرائیلی
 • نهال بادام شاهرودی ۷
 • نهال بادام شاهرودی ۲۱ – ارقام دیرگل

دسته بندی کلی نهال های بادام به صورت زیر است:

 • نهال بادام اصلاح شده
 • نهال بادام خوشه ای
 • نهال بادام پیوندی
 • نهال بادام دیرگل
 • نهال بادام زودگل
 • نهال بادام سنگی
 • نهال بادام کاغذی و نیمه کاغذی
 • نهال بادام دیمی

قبل از خرید نهال بادام، باغ خود را آماده کنید

قبل از کاشت نهال بادام، محل مورد نظر باید به درستی انتخاب و آماده شود. مکانی را انتخاب کنید که حداقل برای سه چهارم زمان روز در آفتاب کامل داشته باشد. زمین هایی با شیب ملایم، اجازه می دهد تا هوای سرد در شب های سرد، از منطقه کاشت خارج شود. درختان بادام رشد می کنند و بسیار بزرگ می شوند و در زمان بلوغ، فضایی تقریباً ۶×۶ متر را اشغال می کنند. قبل از کاشت، علف های هرز چند ساله را در اطراف محل کاشت، از بین ببرید. خاک باغ تان را با مواد آلی تغذیه کنید. کمپوست، پیت ماس، خاک گلدان یا کود دامی، منابع مناسب این مواد آلی هستند. اطمینان حاصل کنید که خاک باغ، به خوبی زهکشی شده است، زیرا بادام، خاک های مرطوب را تحمل نمی کند.

نهال بادام را بخرید و در باغ خود بکارید

پس از خرید نهال بادام اصلاح شده، نهال بادام خوشه ای و سایر رقم ها، در تعداد مناسب، به راحتی با چند روش ساده می توانید آنها را بکارید.

گودال حفر کنید که عرض آن از عمقش بیشتر باشد. اگر نهال های جوان با ریشه های برهنه را می کارید، گودال را وسیع تر حفر کنید. نهال جوان بادام را در گودال قرار دهید و اطراف آن را با خاک پر کنید. قبل از پر کردن خاک، کود یا سایر مواد افزودنی را به خاک اضافه نکنید. بلافاصله پس از کاشت، نهال ها را آبیاری کنید و پس از خشک شدن خاک، دوباره آبیاری را تکرار کنید. رطوبت خاک را هر چند روز یکبار با انگشت تان چک کنید و در صورت نیاز، آبیاری انجام دهید.

مراقبت اولیه خاک باغ

هنگامی که نهال های بادام به درستی در خاک باغ شما نشستند و شروع به رشد کردند، نوعی مالچ، مانند خرده چوب را در اطراف پایه درخت بریزید. پوشش مالچ، آب را در اطراف ریشه ها نگه می دارد، گرمای خاک را در روزهای گرم از بین می برد و رشد علف های هرز را کاهش می دهد.

گلدهی و باردهی اولیه نهال های بادام

اکثر نهال های بادام، در سال سوم پس از کاشت میوه می دهد. در این سال ها درخت باید انرژی خود را صرف تولید چوب کند. همچنین محصولات سنگین و زودرس می توانند باعث ریزش شاخه ها و رشد نامطلوب شوند. برترین نهال های بادام از جمله نهال بادام کاغذی و نهال بادام خوشه ای، از طول عمر اقتصادی خوبی برخوردار هستند و باردهی خوبی دارند.

محافظت از نهال های بادام در برابر سرما

درختان بادام باغ شما همزمان با درختان هلو یا کمی قبل تر از آن، گل می دهد. یخبندان بهاره معمولاً در همین بازه زمانی رخ می دهد. برای محافظت از گل های درختان بالغ و بزرگ نمی توان کاری انجام داد اما بهترین کار این است که نهال بادام دیرگل را بخرید که در این شرایط، مقاومت خوبی نشان می دهد.

آبیاری نهال بادام و مدیریت آفت های گیاهی

پس از کاشت نهال های بادام در باغ شخصی خود، برنامه ریزی را برای آبیاری مناسب انجام دهید. لوازم مورد نیازتان را از قبل بخرید. آبیاری قطره ای برای صرفه جویی در مصرف آب، بهترین گزینه است. طوری نهال ها را آبیاری نکنید که غرق آب شوند، چون ریشه آنها دچار پوسیدگی و خفگی می شود. به اندازه کافی آبیاری کنید تا آب بتواند چند سانتی متر داخل خاک نفوذ کند.

درختان بادام به طور متداول در برابر آفات حشرات و بیماری هایی که برای درختان هلو و زردآلو مشکل ساز است، حساس هستند. با خرید نهال بادام خوشه ای پیوندی و نهال بادام اصلاح شده، می توانید دردسرهای آفت ها و بیماری ها را به حداقل برسانید. جدیدترین ارقام نهال بادام در برابر این عوامل، مقاوم هستند.

چرا درختان بادام، باردهی خوبی در باغ ما ندارند؟

نهال های بادام به دلایل زیادی می تواند محصول و میوه ندهد. سرمای زمستان، یخبندان های بهاری، گرده افشانی ضعیف، سن درختان و مشکلات آفات و برخی بیماری ها. در این بخش، رایج ترین مشکلات را شرح می دهیم و راه هایی برای جلوگیری از آنها را پیشنهاد می کنیم.

 • آسیب ناشی از سرمای زمستانی

درختان بادام مقاوم به سرما، توسط بهترین نهالستان کشور، یعنی نهالستان پالیز به فروش می رسند. خرید نهال بادام دیرگل، انتخاب خوبی برای حل این مشکل است. دمای زیر ۱۰- درجه فارنهایت ممکن است به جوانه های بادام در طول زمستان آسیب برساند و دمای زیر ۲۰- درجه فارنهایت، به ساقه ها و شاخه های چوبی درختان بادام، ضرر می رساند.

 • یخبندان های بهاره

دمای کمتر از ۲۸ درجه فارنهایت در طول مدت زمان گلدهی یا بعد از آن، به گل ها آسیب می رساند و از میوه دهی نیز جلوگیری می کند. انتخاب محل مناسب در باغ برای جلوگیری از آسیب سرمازدگی بهاره، بسیار مهم است. بریدن درختان جوان در شب های یخبندان بهار می تواند در جلوگیری از آسیب، موثر باشد. البته مانند راهکار قبلی، خرید نهال های دیرگل، بهترین روش در امان ماندن از این آسیب ها است.

 • مشکلات گرده افشانی

بیشتر بادام ها برای گلدهی، نیاز به گرده افشانی دارند. گرده گل ها برای گرده افشانی بادام باید از یک رقم متفاوت بادام یا از درخت هلو که همزمان گل می دهد به دست آید. زنبورها یا سایر حشرات گرده افشان، برای جابجایی گرده برای باروری درختان بادام نیاز هستند. اگر در طول گلدهی، هوا سرد، ابری، بادی یا بارانی باشد، زنبورها به خوبی عمل نمی کنند. بدون حشرات برای انتقال گرده، هیچ میوه ای رشد نمی کند.

 • سن درختان بادام

درختان بادام مانند همه درختان میوه باید قبل از گلدهی و تولید آجیل، به بلوغ برسند. علاوه بر این، حذف گل ها یا میوه های نارس در ۱ تا ۲ سال اول پس از کاشت، یک روش مدیریتی مطلوب است تا درخت رشد کند. انتظار نداشته باشید که ۴ تا ۶ سال پس از کاشت، این آجیل را برداشت کنید.

 • هرس شدید درختان

هرس شدید باعث می شود درختان، جوانه هایی تولید کنند که به جای باردهی، فقط رویشی هستند. درختانی که رشد رویشی شدیدی دارند، گل های کمی تولید می کنند.

 • کود دادن زیاد به نهال های بادام

درختانی که بیش از حد کود نیتروژن دریافت می کنند، رشد رویشی زیادی دارند. این رشد، به قیمت کاهش تولید میوه تمام می شود.

 • آبیاری نامناسب درختان بادام

درختانی که آب زیادی دریافت می‌کنند، به طوری که خاک دائماً اشباع شده است، به دلیل عدم دریافت اکسیژن کافی، رشدشان متوقف خواهد شد. درختانی که آب بسیار کمی دریافت می کنند نمی توانند آب کافی برای جایگزینی آب از دست رفته توسط برگ ها در اثر تعرق را تامین کنند. آبیاری منظم، بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.

 • آسیب فیزیکی به نهال های بادام

پوست پایینی در قاعده درخت توسط حیوانات کوچک (موش یا خرگوش) که از آن در زمستان تغذیه می کنند و یا آسیب های ناشی از ماشین های چمن زنی آسیب می بیند. اگر یک حلقه کامل از پوست درختان حذف شود، ممکن است درختان بمیرد. برای جلوگیری از آسیب فیزیکی، اطراف تنه درخت را عاری از علف هرز نگه دارید. مواد پوششی مالچ را در اطراف تنه درخت انباشته نکنید. پوشش گیاهی اطراف محل کاشت را به خصوص در پاییز، کوتاه نگه دارید. اگر لازم است از یک حصار توری سیمی برای محافظت از نهال ها استفاده کنید.

خرید نهال باکیفیت، به صورت عمده و جزئی از نهالستان پالیز

اگر علاقه مند به پرورش میوه های خوشمزه بادام در باغ شخصی کوچک خود هستید، خبر خوب برایتان این است که می توانید با رعایت تمامی نکات فوق، این کار را انجام دهید. خرید بهترین ارقام نهال بادام از یک نهالستان معتبر، مسیر تولید میوه های بادام را برای شما هموارتر می سازد. علاوه بر نهال بادام، به خرید نهال گرده افشان نیز نیاز دارید. در این باره با کارشناسان نهالستان پالیز صحبت کنید. این مجموعه معتبر، بهترین نهالستان کشور در استان آذربایجان غربی است. بیش از ۵۰ سال تجربه و مهارت تخصصی، پشتوانه نهالستان پالیز قرار دارد.

برای خرید عمده نهال بادام شناسنامه دار و ثبت سفارش می‌توانید به وبسایت نهالستان پالیز به آدرسhttps://paliznahal.ir/   مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ارتباط با مشاوران ما به صورت رایگان و همه روزه میتوانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر :آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه :آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
آفر ویژه تورتایلند 7شب را در لحظه آخر ببینید
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا می توانیم نهال بادام را در باغ خانگی خود بکاریم؟;

 1. سلام حال شما برای منطقه سردسیر با سرمای بهاره و ارتفاع ۲۳۰۰متر از سطح دریا چه نوع نهال بادام سازگار است متشکرم

  پاسخ