اختلال نعوظ یک تجربه رایج است. معمولاً می توان آن را با یا بدون دارو معکوس کرد. تکنیک های تمدد اعصاب و تمرینات کف لگن ممکن است کمک کننده باشد و درمان دارویی نیز در دسترس است.

اکثر مردان حداقل یک دوره از ناتوانی در رسیدن به نعوظ را در صورت تمایل تجربه می کنند. در موارد شدید، ممکن است هرگز نتوانند نعوظ داشته باشند یا نعوظ را حفظ کنند. اختلال نعوظ (ED) بسیار شایع است.

بیشتر موارد ED در مردانی رخ می دهد که قبلاً قادر به حفظ نعوظ بودند. این وضعیت معمولاً برگشت پذیر است، اما شانس درمان کامل ED به علت زمینه ای بستگی دارد.

برای آشنایی با روش های طبیعی و دارویی برای معکوس کردن ED، ادامه مطلب را بخوانید.

آیا می توان اختلال نعوظ را معکوس کرد؟

آیا می توان ED را معکوس کرد؟

درمان مناسب می تواند علائم ED را کاهش یا از بین ببرد.

در بسیاری از موارد، بله، اختلال نعوظ را می توان معکوس کرد. آ مطالعه منتشر شده در مجله طب جنسی پس از ۵ سال میزان بهبودی ۲۹ درصدی را پیدا کرد.

توجه به این نکته مهم است که حتی زمانی که ED قابل درمان نباشد، درمان مناسب می تواند علائم را کاهش یا از بین ببرد.

پزشکان دو نوع ED را شناسایی کرده اند:

  • ED اولیه زمانی اتفاق می‌افتد که یک مرد هرگز قادر به داشتن یا حفظ نعوظ نیست. این نادر است.
  • ED ثانویه در افرادی که زمانی عملکرد نعوظ منظم داشتند رخ می دهد. این رایج ترین نوع است.

ED ثانویه می تواند معکوس شود و اغلب موقتی است. ED اولیه ممکن است به درمان های فشرده تر و مبتنی بر پزشکی نیاز داشته باشد.

ED معمولاً با دارو یا جراحی قابل درمان است. با این حال، یک فرد ممکن است قادر به درمان علت زمینه ای و معکوس کردن علائم بدون دارو باشد.

بهترین درمان ممکن است به فرد بستگی داشته باشد. برخی متوجه می شوند که درمان های سنتی مانند جراحی یا دارو درمانی موثر نیستند. این مردان ممکن است با استفاده از پمپ آلت تناسلی که خون را به داخل آلت تناسلی می کشد و باعث ایجاد نعوظ می شود، موفق شوند.

بیشتر بخوانید
لکه های سفید روی بیضه ها به چه معناست؟

روش‌های معکوس کردن ED به سه دسته تقسیم می‌شوند:

درمان های کوتاه مدت

اینها به دستیابی یا حفظ نعوظ کمک می کنند، اما علت اصلی ED را برطرف نمی کنند. به عنوان مثال، سیلدنافیل (ویاگرا) جریان خون به آلت تناسلی را افزایش می دهد، که می تواند تسکین کوتاه مدت ED را فراهم کند. ممکن است به افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت و تصلب شرایین کمک کند تا نعوظ داشته باشند.

رسیدگی به علت زمینه ای

درمان های اولیه به مشکلی که باعث ED می شود رسیدگی می کند. هنگامی که گرفتگی رگ ها مسئول هستند، مصرف دارو یا ورزش مکرر می تواند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد. این ممکن است ED را از بین ببرد یا دفعات اپیزودها را کاهش دهد.

درمان های روانی

مرد در جلسه مشاوره با درمانگردرمان های روانشناختی ممکن است به کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس کمک کند.

علت ED ممکن است روانی باشد و خود این وضعیت ممکن است منجر به اضطراب شود. درمان های روانشناختی می تواند اضطراب را کاهش دهد، اعتماد به نفس را افزایش دهد و روابط با شرکای جنسی را بهبود بخشد.

همچنین، این تغییرات ممکن است احتمال موثر بودن سایر درمان ها را افزایش دهد.

برخی از مردان متوجه می شوند که اضطراب شدید در مورد رابطه جنسی مانع از اثربخشی برخی درمان ها می شود. پرداختن به این اضطراب می تواند نتایج کلی را بهبود بخشد.

راه های معکوس کردن ED

برای بررسی مشکلات زمینه ای سلامتی به پزشک مراجعه کنید. ED می تواند اولین علامت آسیب عصبی مرتبط با دیابت، بیماری قلبی عروقی یا یک مشکل عصبی باشد.

بیشتر بخوانید
ملانوز آلت تناسلی: آنچه باید بدانیم

در حالی که علت ED ممکن است فیزیکی باشد، این وضعیت هنوز هم می تواند اثرات روانی داشته باشد. ممکن است منجر به خودآگاهی یا اضطراب شود که می تواند نعوظ را دشوارتر کند. بنابراین، یک برنامه درمانی ممکن است شامل هر دو روش فیزیکی و روانی باشد.

طیف وسیعی از درمان ها می توانند ED را معکوس کنند. این شامل:

۱. تغییر سبک زندگی

تنظیم سبک زندگی می تواند بسیاری از مسائلی را که باعث ED می شوند، مانند دیابت و گرفتگی عروق، بهبود بخشد. مردانی که مشکلات زمینه ای سلامتی دارند باید گزینه ها را با پزشک خود در میان بگذارند.

تغییرات سبک زندگی که می تواند کمک کند عبارتند از:

  • استفاده از تمرینات تمدد اعصاب برای مدیریت استرس مربوط به ED و کنترل فشار خون
  • ورزش برای بهبود جریان خون
  • کاهش وزن، در صورت لزوم، برای کاهش فشار خون و بهبود سطح کلسترول و تستوسترون
  • تغییر رژیم غذایی، که ممکن است به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی عروقی مفید باشد

۲. تمرینات کف لگن

عضلات کف لگن به مردان کمک می کند تا ادرار و انزال کنند. تقویت این عضلات ممکن است عملکرد نعوظ را نیز بهبود بخشد. جامع بررسی ۲۰۱۰ دریافتند که تمرینات کف لگن ممکن است به مردان مبتلا به دیابت کمک کند تا نعوظ داشته باشند و حفظ کنند.

در مورد فیزیوتراپی کف لگن با پزشک صحبت کنید تا بدانید کدام تمرینات موثرتر هستند.

۳. مشاوره یا زوج درمانی

ED می تواند بر عزت نفس تأثیر منفی بگذارد. شاید صحبت کردن در مورد آن سخت باشد، اما موضوع مشترک است. مهم است که ED را به رسمیت بشناسید و در مورد آن صحبت کنید، به ویژه زمانی که باعث افسردگی یا اضطراب می شود.

بیشتر بخوانید
چگونه تستوسترون برای بدن مفید است

مشاوره فردی می تواند به کشف علت مشکل کمک کند. یک روانشناس یا روانپزشک می تواند به فرد کمک کند تا اضطراب خود را مدیریت کند و مشکلات را حل کند، که می تواند ED را از بین ببرد و از بازگشت آن جلوگیری کند.

زوج درمانی می تواند به شرکای جنسی کمک کند تا از طریق احساسات خود صحبت کنند و راه های سالم و سازنده برای برقراری ارتباط در مورد ED بیابند.

۴. داروهای گیاهی و جایگزین

طب سوزنی ممکن است به معکوس کردن ED کمک کند.

برخی از مردان متوجه می شوند که درمان های جایگزین و مکمل، مانند طب سوزنی، به ED کمک می کند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که برخی از مکمل های گیاهی نیز ممکن است کمک کنند.

بررسی ۲۰۱۸ دریافتند که آماده سازی جینسینگ به طور قابل توجهی علائم ED را در جمعیت مورد مطالعه بهبود می بخشد. آماده سازی عصاره کاج دریایی، Pinus pinasterو ماکا، Lepidium meyenii، همچنین نتایج امیدوارکننده ای نشان داد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

روش های طب جایگزین زمانی ایمن تر هستند که تحت نظر پزشک و همراه با سایر درمان ها استفاده شوند.

۵. دارو

طیف گسترده ای از داروها می توانند به ED کمک کنند. شناخته شده ترین آنها داروهایی مانند تادالافیل (سیالیس) و ویاگرا هستند که جریان خون را در آلت تناسلی افزایش می دهند و به نعوظ کمک می کنند.

اینها زمانی می توانند موثر باشند که علت ED فیزیکی باشد، و همچنین زمانی که علت ناشناخته یا مرتبط با اضطراب باشد، به خوبی کار می کنند.

اگر یک بیماری زمینه ای، مانند دیابت، باعث ED شود، درمان آن اغلب ED را معکوس می کند یا از بدتر شدن آن جلوگیری می کند.

۶. تغییرات دارویی

بیشتر بخوانید
جنس زدایی یا غیرجنسگرا: چه باید بدانیم

برخی از داروها می توانند ED را بدتر کنند. به عنوان مثال، داروهای فشار خون ممکن است جریان خون به آلت تناسلی را کاهش دهد و نعوظ را دشوارتر کند.

هر کسی که مشکوک است که ED با یک دارو مرتبط است باید به پزشک اطلاع دهد. داروهای جایگزین اغلب در دسترس هستند.

۷. دستگاه های مکانیکی

پمپ های آلت تناسلی می توانند خون را به داخل آلت تناسلی بکشند و در اکثر مردان، از جمله آنهایی که آسیب عصبی شدید دارند، نعوظ ایجاد کنند. هنگامی که آسیب شدید عصبی یا عروق خونی وجود دارد، استفاده از حلقه می تواند به حفظ خون در آلت تناسلی کمک کند.

حتی زمانی که مشکلات جسمی جدی وجود دارد، معمولاً یک دستگاه مکانیکی می تواند به نعوظ کمک کند.

۸. جراحی

اگر راهبردهای دیگر بی اثر باشند، یا زمانی که علت آناتومیکی ED وجود داشته باشد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. این روش شامل کاشت دستگاهی است که نعوظ فوری را امکان پذیر می کند. جراحی در بیشتر موارد موثر بوده و میزان عوارض آن نیز کمتر از ۵ درصد می باشد.

چشم انداز

برخی از افراد در مورد ED احساس ناامیدی می کنند. مهم است که به یاد داشته باشید که این بیماری قابل درمان است.

ED بسیار رایج است و معمولاً می توان با استفاده از داروهای طبیعی یا داروها برای درمان علت زمینه ای آن را معکوس کرد.

مداخله زودهنگام اغلب می تواند یک وضعیت پزشکی جدی را تشخیص دهد، و تعیین زودهنگام علت ED ممکن است احتمال برگشت آن را افزایش دهد. در مورد بهترین روش درمانی با پزشک صحبت کنید.

Source link