آیا می توان درمرحله ۴ سرطان روده بزرگ به بهبودی رسید؟

من سرطان کولون مرحله ۴ دارم. دکتر من در مورد توصیف شانس زنده ماندن من عاقلانه عمل کرده است، اما می دانم که وضعیت بسیار بد است. من سعی می کنم امید را حفظ کنم. آیا می توانید با مرحله چهارم سرطان روده بزرگ به بهبودی بروید؟

در مرحله ۴ سرطان روده بزرگ، سرطان از روده بزرگ به سایر اندام ها و بافت های بدن گسترش یافته است. اغلب به کبد گسترش می یابد، اما می تواند به ریه ها، مغز، صفاق (پوشش حفره شکمی) یا غدد لنفاوی نیز سرایت کند. درمانی که در آن سرطان به طور کامل ریشه کن شده و هرگز باز نخواهد گشت، در مرحله ۴ نادر است. با این حال، بهبودی، که در آن علائم کاهش یافته یا برای مدتی از بین رفته است، امکان پذیر است.

جراحی برای درمان سرطان در این مرحله بعید است، اما اگر فقط چند ناحیه متاستاز (گسترش) وجود داشته باشد، ممکن است برداشته شوند و می تواند به بهبود بقا کمک کند. معمولاً در این مرحله نیز شیمی درمانی انجام می شود. تابش نیز ممکن است توصیه شود.

بیشتر بخوانید
سرطان آندومتر (علل، علائم، مراحل و درمان)

مرحله بندی فرآیند تعیین میزان گسترش تومور فراتر از محل اصلی خود است. مرحله بندی ممکن است به اندازه تومور مرتبط نباشد. تصمیمات درمانی نیز به مرحله تومور بستگی دارد. مرحله بندی سرطان کولورکتال به شرح زیر است:

 • مرحله ۰ – سرطان فقط در داخلی ترین پوشش رکتوم یا کولون یافت می شود.
 • مرحله I – سرطان به خارج از دیواره داخلی راست روده یا روده بزرگ گسترش نیافته است.
 • مرحله دوم – سرطان به لایه عضلانی راست روده یا روده بزرگ گسترش یافته است.
 • مرحله III – سرطان حداقل به یک غدد لنفاوی در آن ناحیه گسترش یافته است.
 • مرحله IV – سرطان به نقاط دورتر بدن مانند استخوان ها، کبد یا ریه ها گسترش یافته است. این مرحله به میزان نفوذ تومور یا گسترش سرطان به غدد لنفاوی نزدیک تومور بستگی ندارد.

بهبودی از سرطان روده بزرگ به میزان بیماری شما قبل از جراحی بستگی دارد.

 • اگر تومور شما محدود به لایه های داخلی روده بزرگ باشد، بسته به اینکه سرطان تا چه حد به دیواره نفوذ کرده است، می توانید انتظار داشته باشید که پنج سال یا بیشتر بدون عود سرطان زندگی کنید.
 • اگر سرطان به غدد لنفاوی شما در مجاورت روده بزرگ گسترش یافته باشد، بسته به عمق تهاجم تومور اولیه و تعداد گره هایی که توسط کولون مورد تهاجم قرار گرفته اند، شانس زندگی بدون سرطان برای پنج سال ۳۰ تا ۶۵ درصد است. سلول های سرطانی.
 • اگر سرطان قبلاً به سایر اندام ها سرایت کرده باشد، شانس پنج سال زندگی به ۸ درصد کاهش می یابد.
 • اگر سرطان به کبد شما رسیده باشد اما به اندام دیگری نرسیده باشد، برداشتن بخشی از کبد ممکن است عمر شما را در بین ۲۰ تا ۴۰ درصد از بیمارانی که به مدت پنج سال پس از چنین جراحی بدون سرطان زندگی می کنند، طولانی کند.
بیشتر بخوانید
علائم، انواع و درمان پولیپ چیست؟

زندگی با سرطان چالش‌های جدید بسیاری را هم برای شما و هم برای خانواده و دوستانتان به همراه دارد.

 • احتمالاً نگرانی های زیادی در مورد اینکه سرطان چگونه بر شما و توانایی شما برای “زندگی عادی” یعنی مراقبت از خانواده و خانه، حفظ شغل و ادامه دوستی ها و فعالیت هایی که از آن لذت می برید، نگرانی های زیادی خواهید داشت.
 • بسیاری از افراد احساس اضطراب و افسردگی می کنند. برخی افراد احساس خشم و رنجش می کنند. دیگران احساس درماندگی و شکست می کنند.
 • برای اکثر افراد مبتلا به سرطان، صحبت در مورد احساسات و نگرانی هایشان کمک کننده است.
 • دوستان و اعضای خانواده شما می توانند بسیار حمایت کننده باشند. آنها ممکن است در ارائه پشتیبانی مردد باشند تا زمانی که ببینند چگونه با آن کنار می آیید. منتظر نمانید تا آنها آن را مطرح کنند. اگر می خواهید در مورد نگرانی های خود صحبت کنید، آنها را در جریان بگذارید.
 • برخی از افراد نمی خواهند “بار” عزیزان خود را سنگین کنند، یا ترجیح می دهند در مورد نگرانی های خود با یک متخصص بی طرف تر صحبت کنند. اگر می خواهید در مورد احساسات و نگرانی های خود در مورد ابتلا به سرطان صحبت کنید، یک مددکار اجتماعی، مشاور یا یکی از اعضای روحانی می تواند مفید باشد. پزشک مراقبت های اولیه یا انکولوژیست شما باید بتواند کسی را توصیه کند.
 • بسیاری از افراد مبتلا به سرطان با صحبت کردن با سایر افراد مبتلا به سرطان کمک زیادی می کنند. در میان گذاشتن نگرانی‌های خود با دیگرانی که تجربه مشابهی داشته‌اند، می‌تواند به طرز قابل توجهی اطمینان‌بخش باشد. گروه‌های حمایتی از افراد مبتلا به سرطان ممکن است از طریق مرکز پزشکی که در آن درمان خود را دریافت می‌کنید در دسترس باشند. انجمن سرطان آمریکا همچنین اطلاعاتی در مورد گروه های حمایتی در سراسر ایالات متحده دارد.
بیشتر بخوانید
چه نوع سرطان خون باعث بزرگ شدن طحال می شود؟

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه